Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: Ποιο Tiger να αγοράσω;

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Dayfas
    Εγγραφή
    26/07/2019
    Μηνύματα
    11

    Ποιο Tiger να αγοράσω;

    Καλησπέρα από εμένα, νέο μέλος στο forum.

    Καταρχάς ευχαριστώ τους διαχειριστές για τη φιλοξενία και όλους όσοι θα διαβάσετε με τους προβληματισμούς μου.

    Έχω μέχρι σήμερα που μιλάμε ένα Vstrom 650 από το 2010. Είμαι απολύτως ικανοποιημένος αλλά νομίζω ότι ήρθε πλέον η ώρα για κάτι πιο δυνατό και εξίσου άνετο.

    Να διευκρινίσω ότι κινούμαι 80% εντός πόλης και τους καλοκαιρινούς μήνες επιχειρώ κάποιες εξορμήσεις, ανάλογα με το χρόνο και τον προορισμό των διακοπών μου (νησάκια, Πελοπόννησος, Εύβοια, μέχρι Θεσσαλία βαριά)

    Έχω καταλήξει λοιπόν στο Tiger 800 γιατί overall το θεωρώ το καλύτερο μηχανάκι για τις δικές μου ανάγκες.

    Το δίλημμά μου είναι αν θα πρέπει να επιλέξω την street έκδοση της μηχανής, δηλαδή το XR ή να πάω στο XC που έχει μεγαλύτερες δυνατότητες στο χώμα.

    Έχω οδηγήσει το XR και μου άρεσε πολύ ο κινητήρας του, ωστόσο μου φάνηκε κοντό (είμαι 1,85) και η ανάρτησή του αρκετά σκληρή, με αποτέλεσμα να καταλαβαίνω τις λακούβες και τα σαμάρια για τα καλά και περισσότερο η συνεπιβάτης μου,

    Τα παραπάνω προβλήματα θεωρώ ότι μου τα λύνει η έκδοση XC με την πιο ψηλή σέλα και με την πιο μαλακή ανάρτηση. Εδώ όμως δημιουργείται ένας άλλος προβληματισμός: Αξίζει να έχεις ένα πιο χωμάτινο oriented μηχανάκι για το δρόμο που θα πατήσει χώμα 2-3 φορές το χρόνο και να χάσεις τα συν του δρομάτου XR που έχει να κάνει κυρίως με την είσοδο στις στροφές και τα πιο ασφαλή για την άσφαλτο λάστιχα ή αξίζει η χωμάτινη έκδοση (που σε εξωτερική εμφάνιση μου αρέσει και περισσότερο λόγω του φτερού μπροστά), με τις όποιες παραχωρήσεις από μέρους μου στην άσφαλτο;

    Στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπάρχει και η μεταπωλητική αξία αν κάποια στιγμή αποφασίσω να την πουλήσω και θεωρώ ότι το XC υπερισχύει σε αυτό τον τομέα.

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.
    Τελευταία τροποποίηση από Dayfas; 26/07/2019 στις 21:19.

  2. #2

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της Dayfas
    Εγγραφή
    26/07/2019
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexinhogr Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν με βοηθάει κάπου. Και προφανώς μιλάω για Triumph, όχι για Honda

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dayfas Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν με βοηθάει κάπου. Και προφανώς μιλάω για Triumph, όχι για Honda
    που να το ξερουμε ρε μπρο αχαχαχαχαχαχα

  5. #5
    XC .
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dayfas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα από εμένα, νέο μέλος στο forum.

    Καταρχάς ευχαριστώ τους διαχειριστές για τη φιλοξενία και όλους όσοι θα διαβάσετε με τους προβληματισμούς μου.

    Έχω μέχρι σήμερα που μιλάμε ένα Vstrom 650 από το 2010. Είμαι απολύτως ικανοποιημένος αλλά νομίζω ότι ήρθε πλέον η ώρα για κάτι πιο δυνατό και εξίσου άνετο.

    Να διευκρινίσω ότι κινούμαι 80% εντός πόλης και τους καλοκαιρινούς μήνες επιχειρώ κάποιες εξορμήσεις, ανάλογα με το χρόνο και τον προορισμό των διακοπών μου (νησάκια, Πελοπόννησος, Εύβοια, μέχρι Θεσσαλία βαριά)

    Έχω καταλήξει λοιπόν στο Tiger 800 γιατί overall το θεωρώ το καλύτερο μηχανάκι για τις δικές μου ανάγκες.

    Το δίλημμά μου είναι αν θα πρέπει να επιλέξω την street έκδοση της μηχανής, δηλαδή το XR ή να πάω στο XC που έχει μεγαλύτερες δυνατότητες στο χώμα.

    Έχω οδηγήσει το XR και μου άρεσε πολύ ο κινητήρας του, ωστόσο μου φάνηκε κοντό (είμαι 1,85) και η ανάρτησή του αρκετά σκληρή, με αποτέλεσμα να καταλαβαίνω τις λακούβες και τα σαμάρια για τα καλά και περισσότερο η συνεπιβάτης μου,

    Τα παραπάνω προβλήματα θεωρώ ότι μου τα λύνει η έκδοση XC με την πιο ψηλή σέλα και με την πιο μαλακή ανάρτηση. Εδώ όμως δημιουργείται ένας άλλος προβληματισμός: Αξίζει να έχεις ένα πιο χωμάτινο oriented μηχανάκι για το δρόμο που θα πατήσει χώμα 2-3 φορές το χρόνο και να χάσεις τα συν του δρομάτου XR που έχει να κάνει κυρίως με την είσοδο στις στροφές και τα πιο ασφαλή για την άσφαλτο λάστιχα ή αξίζει η χωμάτινη έκδοση (που σε εξωτερική εμφάνιση μου αρέσει και περισσότερο λόγω του φτερού μπροστά), με τις όποιες παραχωρήσεις από μέρους μου στην άσφαλτο;

    Στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπάρχει και η μεταπωλητική αξία αν κάποια στιγμή αποφασίσω να την πουλήσω και θεωρώ ότι το XC υπερισχύει σε αυτό τον τομέα.

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.


    Μεταπωλητική αξία δεν έχει καμία απο τις 2 εκδόσεις.Σαφέστατα αν είναι να μπεις 2-3 φορές χώμα το χρόνο δεν αξίζει να πάρεις το XC.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Δε ξερω ποιο είναι ποιο, με μπερδέυει, αλλά πάρε οποίο έχει 21ίντσες μπροστά. Μπει δε μπει στο χώμα είναι πολυ πιο άνετος.
    Αν θες χώμα, το 21 έχει πολυ καλυτερες κ περισσότερες επιλογές σε λάστιχα.

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της Dayfas
    Εγγραφή
    26/07/2019
    Μηνύματα
    11
    Το XC που ζαχαρώνω είναι το χωμάτινο με τον 21 ιντσών τροχό μπροστά. Με ενδιαφέρει και το ύψος αρκετά, γιατί η σέλα της XR (street) είναι στα 830mm max. Θα την οδηγήσω και αυτή και βλέπουμε, ευχαριστώ!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    κανένα
    ανανήψαντας

  10. #10
    Πάρε vstrom 1000 και καθάρισες.

  11. #11
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Είσαι 1,85 και σου φάνηκε κοντό το XR? παράξενο,ερεύνησε αν διατίθενται σετ ψηλώματος.Επίσης είναι περίεργο το κοπάνημα στα σαμαράκια και λακούβες καθώς και οι σκληρές αναρτήσεις,τι μηχανάκι καβάλησες,test ride ή κανένα πειραγμένο?

    Anyway αφού κινείσαι 99% δρόμο-ταξίδια + συνεπιβάτη τότε το XC δεν είναι για σένα και οι 21'' είναι απαράδεκτες για άσφαλτο.

  12. #12
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Οι ψηλοι χρειαζονται αποσταση σελας-μαρσπιε, η αποσταση σελας εδαφους ειναι ψιλοαδιαφορη.
    Η αποκριση των αναρτησεων στις λακουβες εχει να κανει και με την πιεση των ελαστικων.

    +1000 για vstrom 1000

  13. #13
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Σκέφθηκα να του προτείνω το V-Strom 1000, αλλά έχω ακούσει διάφορους να λένε ότι είναι χειρότερο από το V-Strom 650, στην πόλη, όπου θα κάνει το 80% των χιλιομέτρων, λόγω μακριών σχέσεων. Καίει πολύ περισσότερο και επιταχύνει πιο αργά σε συνθήκες πόλης.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 29/07/2019 στις 18:22.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Σκέφθηκα να του προτείνω το V-Strom 1000, αλλά έχω ακούσει διάφορους να λένε ότι είναι χειρότερο από το V-Strom, στην πόλη, όπου θα κάνει το 80% των χιλιομέτρων, λόγω μακριών σχέσεων. Καίει πολύ περισσότερο και επιταχύνει πιο αργά σε συνθήκες πόλης.
    Ξέρεις πολλά μεγάλα μηχανάκια να είναι καλά για πόλη?
    ανανήψαντας

  15. #15
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Ξέρεις πολλά μεγάλα μηχανάκια να είναι καλά για πόλη?
    Ο Dayfas είπε ότι κινείται 80% εντός πόλης, αλλά του πρότειναν δύο άτομα το Suzuki V-Strom 1000. Κάποιος πρέπει να του πει ότι πρέπει να είναι προετοιμασμένος για αρκετά αυξημένη κατανάλωση, αν θέλει να νιώθει ότι οδηγεί κάτι πιο δυνατό.

    Με αρκετούς περιορισμούς στο χώμα, ίσως θα έπρεπε να σκεφθεί και το Yamaha Tracer 900 για την κύρια χρήση που κάνει.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Να αγοράσω Καγκελα Givi?
    από φατα μουτρα στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2010, 07:27
  2. Τι να αγορασω ????
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2007, 19:53
  3. Ποιο arai να αγοράσω;
    από makaronachis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2005, 19:25
  4. Θελω να αγορασω...
    από Tasosneo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2005, 23:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF