Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Συγκριση μοτοσυκλετών μικρής κατηγορίας (Ποιότητα κατασκευαστών)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/07/2019
    Μηνύματα
    0

    Συγκριση μοτοσυκλετών μικρής κατηγορίας (Ποιότητα κατασκευαστών)

    Καλησπέρα,

    Ενώ διαβάζω καιρό το forum δεν έχω βρεί τιποτα σχετικό με την ερώτηση που θέλω να κάνω.
    Έχω πάρει εδώ και ένα χρόνο το δίπλωμα για Α κατηγορία μοτοσυκλέτας. Παρόλα αυτά κυρίως για λόγους κατανάλωσης αλλά και απειρίας με μεγάλες μηχανές μιας και μέχρι τώρα οδηγώ μόνο παπί δεν θέλω να πάω στην μεγάλη κατηγορία.

    To μηχανάκι είναι το μοναδικό μου μέσον μετακίνησης και αυτό δεν θέλω να αλλάξει. Είμαι 2 χρόνια τώρα στην Αθήνα(πριν ήμουν Χανια-Μυτιλήνη) βλέπω ότι με ταλαιπωρεί διότι οι αποστάσεις μεγάλωσαν αρκετά(και με το πενηντάρι, που πας ρε καραμήτρο?). Επειδή η χρήση της μηχανής είναι καθημερινή αλλά θέλω να πηγαίνω και καμια εκδρομή(που μπορεί να έχει και 4-5 χιλιόμετρα χωματόδρομο στο τέλος) πιστεύω ότι η καλήτερη λύση για εμένα είναι ένα μικρό on-off, το οποίο να είναι γενικά ευέλικτο στην κίνηση(μένω Χαλάνδι και κινούμαι προς Κοροπί, Παλλίνη, και κατα μήκος της εθνικής οδού απο την άλλη πλευρά - λιγότερο στο κέντρο).
    Έχω καταλήξει λοιπόν να κοιτάζω το CB500X, το Versys-x 300 και τώρα τελεύταία το Daytona T310(δεν έχω κοιτάξει ιδιαίτερα το Benelli το 500 τώρα που το σκέφτομαι, το V-Strom το 250 μου φάνηκε ψώφιο και το απέριψα).

    Επειδή μακρυγωρώ, το Daytona φαίνεται να με κερδίζει λόγω αυτών που προσφέρει αλλά και για την τιμή του. Αλλά το πενηντάρι, το δίχρονο, το Piaggio, μου έχει βγάλεί πόσες ζημιές(θα μου πείς το έχω και 15 χρόνια), της αδερφής μου το Daytona Sprinter με λιγότερα χρόνια επίσης πολλές ζημιές. Δεν είναι το ίδιο να συγκρίνεις τα πανηντάρια με αυτά που ψάχνω αυτή την στιγμή και το ξέρω, αλλα αυτή είναι η εμπειρία μου μέχρι στιγμής.

    Το Daytona αυτή τη στιγμή με κερδίζει για αυτά που προσφέρει αλλά θέλω να πάρω ένα μηχανάκι που ίσως κρατήσω άλλα 10 χρόνια. Δεν θέλω να τρέχω κάθε τρεις και λίγο συνεργείο λοιπόν μετά την πενταετία. Θέλω να πάρω γνώμες για ποιότητα κατασκευαστή σε σχέση με τις μηχανές που προανέφερα. Σαν ποιότητα κατασκευαστή λοιπόν, Τι θα συμβουλέυατε;

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Φαντάζομαι αναφέρεσαι στο Zontes T310.Από ποιότητα κατασκευής κινείται στο μέτριο,το μαρτυρούν αρκετά τεστ στο ΥΤ (και όχι φυσικά αυτό του Anton26!!).Ειναι πολλά τα ηλεκτρονικά μπιμπλίκια που φέρει εις βάρος όμως της ποιότητας ωστε μα κρατηθεί χαμηλά η τιμή.

    Από αξιοπιστία δεν μπορεί κανείς να σου εγγυηθεί γιατί το προϊόν ειναι καινούργιο στην αγορά.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Εγω αν ειχα τα λεφτα θα πηγαινα στο versys. Οικονομικο σε καταναλωση και τελη κυκλοφοριας και εχει και τελικη ανω των 160. Βεβαια η ενισχυση με αφροδες λογω σκληρης σελας ειναι αναγκαια. Και το honda ειναι εξισου καλη επιλογη.

  4. #4
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Εφοσον πας για καινουργιο Versys ή cb500Χ.. Ασ'τα τα αλλα τα Zontes, Benelli κλπ..
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/07/2019
    Μηνύματα
    0
    Άρα βάζουμε στην ίδια κατηγορία Kawasaki και Honda?

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Το kawa είναι καιρό στην αγορά οπότε αποτελεί αξιόπιστη λύση, το Honda όμορφο κ Honda αλλά δεν έχει κυκλοφορήσει πολυ ακόμα γιατί είναι πρόσφατο, beneli zontes china, στην βροχή θέλει ομπρέλα αχαχαχα, το κάβα πιο οικονομικό όπως είπε ο φίλος, εγώ πάντως δεν ξέρω τι θα έπαιρνα από versys 300 ή cb500x.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    cb500x. ειναι ενα σκαλί πανω απο τα άλλα σε κάθε τομέα. επισης εχει εξωφρενικά καλή μεταπώληση. δεν βρισκω λογο να κοιτάξεις κατι άλλο εφόσον εχεις τα χρήματα για cb

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Εγώ αν είχα λεφτά για cb καινούργιο θα έπαιρνα 3 μηχανές, όχι το cb. Εφόσον δεν σε περιορίζει το δίπλωμα, κοίτα και τα μεταχειρισμένα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Εχω το VERSYS απο τον οκτωβριο του 2017 με 13.000 + χλμ ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.
    Σε βενζινη μικτη χρηση 3.3 χλμ στα 100 ειναι οντως οικονομικο οτι σου λενε τα παιδια.
    Το απολυτο δεν ειναι η τελικη σε αυτα τα κυβικα...αλλα η μικτη χρηση του.
    Εχω κανει διαδρομες μεχρι λαμια που παω γιατι εχω σπιτι προς τα εκει..και παω σε αρκετες διαδρομες με χωμα και βλεπω οτι ραλλυ γινεται.
    Δικαβαλος παντα...και δεν εχει θεμα...ακομη εχω λαστιχα μαμα...εχω αλλαξει σελα...και εμπρος εβαλα ενα γραναζι με ενα δοντι πιο μεγαλο
    Αυτα.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/07/2019
    Μηνύματα
    0
    Διαβάζοντας τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι Honda, Kawasaki, Yamaha είναι ένα επίπεδο πάνω από τους υπόλοιπους. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και καλή συνέχεια.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/07/2019
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Εγώ αν είχα λεφτά για cb καινούργιο θα έπαιρνα 3 μηχανές, όχι το cb. Εφόσον δεν σε περιορίζει το δίπλωμα, κοίτα και τα μεταχειρισμένα.
    Έβαλα σαν όριο μέσα σε όλα και την κατανάλωση.
    Δηλαδή ποιες μηχανές προτείνεις για τις ανάγκες μου ακόμα και μεταχειρισμένες;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum, Νίκο!
    Μιλώντας για on/off κάτω των 500cc, τα πρώτα που σκέφτομαι είναι CB500X, Versys X 300, G310GS.Μεταξύ αυτών των 3, θα πρότεινα το Honda το οποίο είναι ένα από τα εμπορικότερα μοντέλα της αγοράς και θα βρεις αρκετά στο car.
    Για τη χρήση όμως που περιγράφεις στο πρώτο post, θα μπορούσες να κοιτάξεις και για το ninja 400, με κάποιες υποχωρήσεις ως προς την άνεση στις εκδρομές σου ή για κάποιο scooter όπως το xmax ή το xciting 400.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/07/2019
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλωσόρισες στο forum, Νίκο!
    Μιλώντας για on/off κάτω των 500cc, τα πρώτα που σκέφτομαι είναι CB500X, Versys X 300, G310GS.Μεταξύ αυτών των 3, θα πρότεινα το Honda το οποίο είναι ένα από τα εμπορικότερα μοντέλα της αγοράς και θα βρεις αρκετά στο car.
    Για τη χρήση όμως που περιγράφεις στο πρώτο post, θα μπορούσες να κοιτάξεις και για το ninja 400, με κάποιες υποχωρήσεις ως προς την άνεση στις εκδρομές σου ή για κάποιο scooter όπως το xmax ή το xciting 400.
    Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. Επειδή δεν θέλω να χάσω την άνεση έχω κλειδώσει στα on/off. Τα scooter τα έχω σκεφτεί αλλά μου φαίνονται περισσότερο μπαταλα στην κίνηση σε σχέση με ένα μαζεμένο on/off. Επίσης τα service νιώθω ότι είναι περισσότερα στα scooter(αν και υπάρχουν αλλά threads τα οποία μπορεί να με διαψευδουν - γενικά υπάρχουν threads που κάνουν τις συγκρίσεις, μην αναλωθούμε σε αυτό). Τα scouters τα φοβάμαι γενικότερα λόγω του ότι θέλω μηχανάκι για καιρό και όχι για να αλλάξω σε 2-3 χρόνια. Τα scooters νιώθω ότι είναι περισσότερο ζημιαρικα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Έχεις αναμφίβολα μια λατρεία στα scooters
    Προχώρα άφοβα προς το cbάκι !

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2009, 03:16
  2. Απόσυρση μοτοσυκλετών ....πολύ φασαρία για το τίποτα τελικά...
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2005, 13:52
  3. Ποιότητα καυσίμων
    από m1ke στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2005, 11:05
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 17:59
  5. Περι δανεισαμτος μοτοσυκλετων
    από Rezeguet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2005, 14:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF