Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 35

Θέμα: Ανεργος-Μηχανή-εφορία.Θα ήθελα βοήθεια σε κάτι παιδιά

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Για παπί κανένας δεν θα σου ζαλίσει τα @@ και για τόσο μικρό ποσό.
    ΑΝ σε ρωτήσουν πες ότι στο έκανε δώρο ο γκόμενος σου και ΤΕΛΟΣ
    Το χιούμορ σου έχει πάει διακοπές βλέπω
    Είμαι περίεργος αν σ' αρχίσει στα πουστριλίκια το παιδί τι θα σκεφτείς να πεις

  2. #17
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    ... Οτι αυτός του έκανε δώρο το παπί...

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2019
    Μηνύματα
    6
    Εντάξει ρώτησα λογιστή τσίφτη μου λέει ότι δεν παίζει πρόβλημα για ποσό γύρω στο 1.000αρικο και ότι ανετα δικαιολογείται πολύ εύκολα. Επίσης το μηχανάκι λέει δηλώνεις μόνο το ποσό που ξόδεψες. το παπί Δεν «δηλώνεται». Οπότε ολα καλά. Το πολύ πολύ να πω στον μαγαζάτορα λόγο ανεργιασ να μου κόψει αποδηξη κάτω από 1.000αρικο να γλυτωσει και αυτός λεφτά να έχω κ εγώ ακόμα πιο πολύ το κεφάλι μου ήσυχο! Ελλαδαρα είμαστε όλα γίνονται

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Το χιούμορ σου έχει πάει διακοπές βλέπω
    Είμαι περίεργος αν σ' αρχίσει στα πουστριλίκια το παιδί τι θα σκεφτείς να πεις
    Δεν κάνω χιούμορ

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    ... Οτι αυτός του έκανε δώρο το παπί...
    Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα να δηλώσω οτιδήποτε όταν έχει να κάνει μ ΑΥΤΟΥΣ

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Notis88 Προβολή μηνύματος
    Εντάξει ρώτησα λογιστή τσίφτη μου λέει ότι δεν παίζει πρόβλημα για ποσό γύρω στο 1.000αρικο και ότι ανετα δικαιολογείται πολύ εύκολα. Επίσης το μηχανάκι λέει δηλώνεις μόνο το ποσό που ξόδεψες. το παπί Δεν «δηλώνεται». Οπότε ολα καλά. Το πολύ πολύ να πω στον μαγαζάτορα λόγο ανεργιασ να μου κόψει αποδηξη κάτω από 1.000αρικο να γλυτωσει και αυτός λεφτά να έχω κ εγώ ακόμα πιο πολύ το κεφάλι μου ήσυχο! Ελλαδαρα είμαστε όλα γίνονται
    Για την ιστορία φυσικά δικαιώθηκα γιατί ούτε στα πουστριλίκια με άρχισε
    και ο λογιστής του του είπε περίπου ότι εγώ.
    Καλό σας απόγευμα κύριοι
    ανανήψαντας

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    εγω ξερω απο τον δικο μου λογιστη..οτι ΟΛΑ τα δηλωνεις...ποθες εσχες για το παπι?
    και αυτο γιατι πρεπει να ελενχθει η ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ των χρηματων...αν γινομαι κατανοητος...επισης οταν το πουλησει..πρεπει να γραψει σε ποιον πουληθηκε και με ποιο ΑΦΜ...
    Μην αφηνετε τιποτα στην τυχη παιδια!

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Δεν κάνω χιούμορ


    Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα να δηλώσω οτιδήποτε όταν έχει να κάνει μ ΑΥΤΟΥΣ



    Για την ιστορία φυσικά δικαιώθηκα γιατί ούτε στα πουστριλίκια με άρχισε
    και ο λογιστής του του είπε περίπου ότι εγώ.
    Καλό σας απόγευμα κύριοι
    Εντελώς μεταξύ μας ,το ξέρεις φυσικά ότι έπρεπε απλά μερικοί νέοι είναι στην αρχή λίγο ψαρωμένοι και σου κατσε λαχείο το παιδί
    Αυτά

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Εντελώς μεταξύ μας ,το ξέρεις φυσικά ότι έπρεπε απλά μερικοί νέοι είναι στην αρχή λίγο ψαρωμένοι και σου κατσε λαχείο το παιδί
    Αυτά
    Το ξέρεις φυσικά ότι μια τέτοια απάντηση δεν μπορεί να διαψευστεί
    και ούτε καν να ελεγχθεί γιατί μυρίζει μπαρούτι έτσι?
    Εντελώς μεταξύ μας πάντα
    ανανήψαντας

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Notis88 Προβολή μηνύματος
    Εντάξει ρώτησα λογιστή τσίφτη μου λέει ότι δεν παίζει πρόβλημα για ποσό γύρω στο 1.000αρικο και ότι ανετα δικαιολογείται πολύ εύκολα. Επίσης το μηχανάκι λέει δηλώνεις μόνο το ποσό που ξόδεψες. το παπί Δεν «δηλώνεται». Οπότε ολα καλά. Το πολύ πολύ να πω στον μαγαζάτορα λόγο ανεργιασ να μου κόψει αποδηξη κάτω από 1.000αρικο να γλυτωσει και αυτός λεφτά να έχω κ εγώ ακόμα πιο πολύ το κεφάλι μου ήσυχο! Ελλαδαρα είμαστε όλα γίνονται
    Το κράτος ξέρει πότε απέκτησες ένα όχημα, και πότε το πούλησες, από την διαδικασία έκδοσης άδειας και μεταβίβασης αντίστοιχα. Δεν περιμένει το κράτος, τι θα δηλώσει ο ιδιοκτήτης, έτσι κι αλλοιώς, για παράδειγμα το τέλος κυκλοφορίας κάθε οχήματος όπως και το ετήσιο τεκμήριο του αυτοκινήτου, ξέρει το κράτος σε ποιόν το χρεώνει, δεν πα να δηλώσεις εσύ και ότι είσαι ο Richard Gere.

    Το ποσό δηλώνεις ΜΟΝΟ στην φορολογική σου δήλωση ΚΑΙ ΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟ, ένα νούμερο δλδ, δεν έχει πεδίο το έντυπο Ε1 να γράψεις ''παπί 125 κυβικών'' , ''φριτέζα 800w'', ''εχρωμη τηλεόραση tft 32 ιντσών'' κ.ο.κ.

    Γενικά, μην ανχώνεσαι, κανονικά βγαίνει στο όνομά σου και πρόβλημα κανένα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    εγω ξερω απο τον δικο μου λογιστη..οτι ΟΛΑ τα δηλωνεις...ποθες εσχες για το παπι?
    και αυτο γιατι πρεπει να ελενχθει η ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ των χρηματων...αν γινομαι κατανοητος...επισης οταν το πουλησει..πρεπει να γραψει σε ποιον πουληθηκε και με ποιο ΑΦΜ...
    Μην αφηνετε τιποτα στην τυχη παιδια!
    Καμία σχέση όμως. Εγώ αγόρασα την μηχανή κ επειδή ο λογαριασμός τραπέζης μου είναι κόκκινος τα χρήματα έφυγαν απο τον λογαριασμό της κοπέλας μου. Πίστεψέ με κανένας δεν νοιάστηκε (δεν είναι κ παράνομο επίσης) κ η μηχανή είναι στο όνομα μου. Εάν θέλεις δηλώνεις στην εφορία το ποσό της αγοράς για να δείξεις οτι έχεις κάνει το έξοδο. Στο αυτοκίνητο είναι αλλιώς.
    Πάτα το 0

  10. #25
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    εγω ξερω απο τον δικο μου λογιστη..οτι ΟΛΑ τα δηλωνεις...ποθες εσχες για το παπι?
    και αυτο γιατι πρεπει να ελενχθει η ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ των χρηματων...αν γινομαι κατανοητος...επισης οταν το πουλησει..πρεπει να γραψει σε ποιον πουληθηκε και με ποιο ΑΦΜ...
    Μην αφηνετε τιποτα στην τυχη παιδια!
    Σωστά. Έντυπο Ε1, πίνακας 5, παράγραφος 2.α). Εκεί βάζεις το ποσό αγοράς διτρόχων.
    "Από τη δαπάνη που καταβάλατε για την αγορά ή χρηματοδοτική μίσθωση αυτοκινήτων, δίτροχων κτλ. οχημάτων."
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Καμία σχέση όμως. Εγώ αγόρασα την μηχανή κ επειδή ο λογαριασμός τραπέζης μου είναι κόκκινος τα χρήματα έφυγαν απο τον λογαριασμό της κοπέλας μου. Πίστεψέ με κανένας δεν νοιάστηκε (δεν είναι κ παράνομο επίσης) κ η μηχανή είναι στο όνομα μου. Εάν θέλεις δηλώνεις στην εφορία το ποσό της αγοράς για να δείξεις οτι έχεις κάνει το έξοδο. Στο αυτοκίνητο είναι αλλιώς.
    οπως το λες ...δεν εφυγαν απο σενα... αλλα...απο αλλο προσωπο...οποτε δεν χρειαστηκε να δικαιολογησεις ''ποθες εσχες ''
    παντως μπραβο για τον χορηγο !
    καντε οτι θελετε.....εγω ξερω οτι αν σου τυχει την εκανες !!

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    οπως το λες ...δεν εφυγαν απο σενα... αλλα...απο αλλο προσωπο...οποτε δεν χρειαστηκε να δικαιολογησεις ''ποθες εσχες ''
    παντως μπραβο για τον χορηγο !������������������
    καντε οτι θελετε.....εγω ξερω οτι αν σου τυχει την εκανες !!
    Να ξεκαθαρίσουμε κτ αρχικά. Είναι "πόθεν έσχες".
    Νομίζω οτι δεν συνεννοούμαστε. Το έξοδο αγοράς δεν είσαι υποχρεωμένος να το δηλώσεις στην εφορία. Κρατάω μια μικρή επιφύλαξη μόνο στην περίπτωση που είναι καινούριο το όχημα. Anyway όπως και να έχει άλλο ρωτάει το παιδί.
    ΥΓ: Δεν ήταν χορηγεία. Απλά δεν ήθελα να κουβαλάω τόσα χρήματα πάνω μου.
    ΥΓ2: Τότε ήταν κοπέλα μου. Μετά την αρραβωνιάστηκα.
    Πάτα το 0

  13. #28
    Ερωτηση προς τον αρχικα ενδιαφερομενο : Ενσημα εχεις καθόλου;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2018
    Μηνύματα
    54
    Ακόμα και δωρεά άμα στο κάνει ο γονιός σου θα πρέπει να φορολογηθεί το ποσό της δωρεάς, γι αυτό το λόγο οι περισσότεροι νέοι έχουν αμάξια κ μηχανές στο όνομα των δικών τους. Αυτά όσον αφορά καινούργιο όχημα πάντα, επίσης γιατί δε το βγάζεις στο όνομα του πατέρα η της μητέρας σου κ να το οδηγείς εσύ? Πάντως στη θέση σου θα πήγαινα αυστηρά για μεταχειρισμένο κ θα δήλωνα πόσο πολύ πιο κάτω απο την συμφωνηθείσα τιμή με τον ιδιώτη.

  15. #30
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jim83 Προβολή μηνύματος
    Ακόμα και δωρεά άμα στο κάνει ο γονιός σου θα πρέπει να φορολογηθεί το ποσό της δωρεάς, γι αυτό το λόγο οι περισσότεροι νέοι έχουν αμάξια κ μηχανές στο όνομα των δικών τους. Αυτά όσον αφορά καινούργιο όχημα πάντα, επίσης γιατί δε το βγάζεις στο όνομα του πατέρα η της μητέρας σου κ να το οδηγείς εσύ? Πάντως στη θέση σου θα πήγαινα αυστηρά για μεταχειρισμένο κ θα δήλωνα πόσο πολύ πιο κάτω απο την συμφωνηθείσα τιμή με τον ιδιώτη.
    Για παρόμοια ιστορία μέχρι τα 5κ δεν μπαινει φορος τουλαχιστον μεχρι περυσι
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2016, 15:19
  2. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια!!!
    από Yamaha maniac στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 16:55
  3. δεν θα ηθελα να το δω πανω σε αυτο το μηχανακι!!
    από GTZ750 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF