Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Ανεργος-Μηχανή-εφορία.Θα ήθελα βοήθεια σε κάτι παιδιά

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2019
    Μηνύματα
    6

    Ανεργος-Μηχανή-εφορία.Θα ήθελα βοήθεια σε κάτι παιδιά

    Καλησπέρα. Είμαι 31 χρόνων και Μολις έβγαλα δίπλωμα οδήγησης (το Α2). Άργησα τόσο γιατί πάντα ήμουν κατά των μηχανών λόγο επικυνδινοτητας αλλά αυτό δεν σημενει ότι δεν μου άρεσαν! Αμάξι οδηγάω όμως από τα 18 μου. Στο θέμα μας τώρα, θέλω να αγορασω μια Καινούργια μηχανή (για την ακρίβεια παπακι 125 cc) που έχει γύρω στα 1.300 ευρώ. Σχετικά λίγα για καινούργιο. Το θέμα είναι το εξής, είμαι άνεργος αρκετά χρόνια τουλάχιστον 5-6 και διλωνομαι στη εφορία εννοείται με μηδενικό εισόδημα και επίσης διλωνομαι σαν φιλοξενούμενους στο σπίτι των γονιών μου (λογικό). Αδερφός φοιτητής, μάνα άνεργη, πατέρας με σχετικά καλή σύνταξη και ένα αμάξι μόνο στην οικογένεια. Μπορω πχ μια ωραία πρωία να πάω να σκάσω τα 1.400 ευρώ κ να το πάρω; Στο όνομα μου εννοώ. Ας είμαι άνεργος; Δεν είναι πολλά ούτε λίγα αλλά κ το μηχανάκι είναι 125 κυβικά παπί δεν είναι και καμιά....χαγιαμπούσα. Αλλιώς αν δεν γίνεται να την δηλώσω Στο όνομα μου λόγο πωθεν εσχες πως αλλιώς μπορω να το κάνω; Το να την πάρει ο πατέρας μου και να την οδηγάω εγώ δεν γίνεται γιατί αυτοσ Κ γενικά η οικογένεια μου είναι αυστηρά κατά των μηχανών και με έχουν αφισει στην τύχη μου αν θέλω να πάρω μόνος μου και ας φάω το κεφάλι μου χαχα. Αυτά...
    ευχαριστω πολύ Εκ των προτέρων οποίον απαντήσει και ξέρει για το αν μπορω να την δηλώσω σε εμένα αν κ άνεργος.

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Αν είχες εισόδημα πριν τα 5-6 χρόνια, μπορείς να κάνεις ανάλωση κεφαλαίου προηγούμενων ετών. Λογικά, θα μπορείς να καλύψεις ένα τόσο μικρό ποσό, αλλά αυτό θα πρέπει να το δεις ο ίδιος.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2019
    Μηνύματα
    6
    Όχι δεν είχα γενικοτερα ποτέ εισόδημα δηλωμένο. Ήμουν φοιτητής μέχρι τα 24 μου μετά φανταρος και μετά άνεργος μέχρι τώρα 5 χρόνια. Ήμουν «προστατευόμενο μέλος» μέχρι τα 26 μου αλλά μετά φιλοξενούμενος. Τώρα που το λες όμως για παλιό εισόδημα είχα πάρει 1 φορά μόνο (και το δήλωσα εννοείται) κάπου στα 8.000 ευρώ όταν ήμουν 23 χρόνων από ένα ταμείο νεότητας που έδινε ο πατέρας μου και τα πηρα όταν μαζεύτηκαν κ έκλεισα τα 24. Μήπως να ανατρέξω σε αυτό τόσο παλιά;

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Notis88 Προβολή μηνύματος
    Όχι δεν είχα γενικοτερα ποτέ εισόδημα δηλωμένο. Ήμουν φοιτητής μέχρι τα 24 μου μετά φανταρος και μετά άνεργος μέχρι τώρα 5 χρόνια. Ήμουν «προστατευόμενο μέλος» μέχρι τα 26 μου αλλά μετά φιλοξενούμενος. Τώρα που το λες όμως για παλιό εισόδημα είχα πάρει 1 φορά μόνο (και το δήλωσα εννοείται) κάπου στα 8.000 ευρώ όταν ήμουν 23 χρόνων από ένα ταμείο νεότητας που έδινε ο πατέρας μου και τα πηρα όταν μαζεύτηκαν κ έκλεισα τα 24. Μήπως να ανατρέξω σε αυτό τόσο παλιά;
    και αυτο θα εχει αναλωθει γιατι πως ζουσες 7 χρονια απο τοτε?για την εφορια υπαρχει ετησιο τεκμηριο διαβιωσης
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Απλά το αγοράζεις και δηλώνεις στην δήλωση εισοδήματος την επόμενη χρονιά, τα 1300 ευρώ στα ποσά των αγορών σου εντός 2019. Αν δεν είσαι σε κάποια ειδική κατάσταση*, δεν φορολογείσαι για αυτό, και καλούς δρόμους να έχεις. Αλλά και να φορολογηθείς για αυτό, θα είναι κάποιο μικροποσό.

    Για περισσότερα, ρώτα ένα λογιστή που κάνει δηλώσεις, στον οποίο και θα δώσεις όλα τα δεδομένα τα δικά σου, μην ρωτάς σε μοτοφόρουμ όπου ο καθένας λέει ''περιορισμένης ευθύνης'' πράγματα.

    *π.χ. δηλωμένος στην ΔΕΗ ως ευάλωτος καταναλωτής-κοινωνικό τιμολόγιο. Η αγορά του παπιού, πιθανόν, θα σε βγάλει αυτόματα από αυτό την επόμενη χρονιά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Απλά το αγοράζεις και δηλώνεις στην δήλωση εισοδήματος την επόμενη χρονιά, τα 1300 ευρώ στα ποσά των αγορών σου εντός 2019. Αν δεν είσαι σε κάποια ειδική κατάσταση*, δεν φορολογείσαι για αυτό, και καλούς δρόμους να έχεις. Αλλά και να φορολογηθείς για αυτό, θα είναι κάποιο μικροποσό.

    Για περισσότερα, ρώτα ένα λογιστή που κάνει δηλώσεις, στον οποίο και θα δώσεις όλα τα δεδομένα τα δικά σου, μην ρωτάς σε μοτοφόρουμ όπου ο καθένας λέει ''περιορισμένης ευθύνης'' πράγματα.

    *π.χ. δηλωμένος στην ΔΕΗ ως ευάλωτος καταναλωτής-κοινωνικό τιμολόγιο. Η αγορά του παπιού, πιθανόν, θα σε βγάλει αυτόματα από αυτό την επόμενη χρονιά.




    https://www.naftemporiki.gr/story/14...0-ekat-sti-dei
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2019
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    και αυτο θα εχει αναλωθει γιατι πως ζουσες 7 χρονια απο τοτε?για την εφορια υπαρχει ετησιο τεκμηριο διαβιωσης
    Δηλαδή αν δεν έχω κάποιο ψηλοπρόσφατο εισόδημα δηλωμένο δεν μπορω να έχω και κάτι γενικότερα στο ονομά μου έτσι; Λογικό μου φαίνεται απλά σε γενικές γραμμές είναι ένα μικρό ποσο ίσως υπάρχει κάποιο... νομικό παραθυράκι όπως πάντα υπάρχει. Θα ρωτήσω και λογιστή που ειδικεύεται να μ πει ευχαριστω για τον χρόνο σου και εσένα παντως!

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2019
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Απλά το αγοράζεις και δηλώνεις στην δήλωση εισοδήματος την επόμενη χρονιά, τα 1300 ευρώ στα ποσά των αγορών σου εντός 2019. Αν δεν είσαι σε κάποια ειδική κατάσταση*, δεν φορολογείσαι για αυτό, και καλούς δρόμους να έχεις. Αλλά και να φορολογηθείς για αυτό, θα είναι κάποιο μικροποσό.

    Για περισσότερα, ρώτα ένα λογιστή που κάνει δηλώσεις, στον οποίο και θα δώσεις όλα τα δεδομένα τα δικά σου, μην ρωτάς σε μοτοφόρουμ όπου ο καθένας λέει ''περιορισμένης ευθύνης'' πράγματα.

    *π.χ. δηλωμένος στην ΔΕΗ ως ευάλωτος καταναλωτής-κοινωνικό τιμολόγιο. Η αγορά του παπιού, πιθανόν, θα σε βγάλει αυτόματα από αυτό την επόμενη χρονιά.
    Όχι δεν ανοίκω σε ειδικη κατηγορία.
    Και φορολόγηση να μπει (αν και έχω μηδενικό ειςοδημα Οπότε δύσκολο) θα είναι μικρό οπότε δεν με πειραζε. Το θέμα είναι να μπορω να την έχω στο όνομα μου αν και άνεργος αυτό δεν ξέρω. Ευχαριστώ παντως πολύ αδερφέ μου. Απλα ήθελα γνώμες αν κάποιος ήξερε πχ 100% κάτι. Θα το κοιτάξω με κάποιον λογιστή λοιπόν αύριο-μεθαύριο να δω τι παίζει. Να στε καλά όλοι για τον χρόνο σας!!!

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    δεν νομίζω οτι θα σε κυνηγήσει κάποιος για τέτοιο ποσό, στο πόθεν έσχες αν αποτελούσε τεκμήριο πολύ απλά θα απαντούσες οτι σου έδωσε ο πατέρας σου τα 1300 και το πήρες
    αν μιλούσαμε για 5000ευρώ ενδεχομένως να έπρεπε να υπήρχαν δικαιολογητικά

    όπως είπαν οι απο πάνω συμβουλέψου για να το σιγουρέψεις απο έναν λογιστή γνώστη αγοροπωλησιών
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #10
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Αν δεν κάνω λάθος μπορεί να σου κάνει "δωρεά" ο παέρας σου το ποσο που θες χωρίς να υπάρχει φορολογική επιβάρυνση. Να ρωτήσεις λογιστή αν ισχύει κάτι τέτοιο γτ παλαιότερα για δωρεες μέχρι 5χιλιάδων δεν μπαίνει φόρος..
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Γενικά δεθα έχεις κανένα πρόβλημα. Παρόλα αυτα εάν θέλεις ντε κ καλα να φανείς εντάξει φορολογικά ρωτα τον έμπορο αν μπορεί να στο κάνει χρηματοδότηση.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Πιο πολύ εντύπωση μου έκανε το άνεργος. Anyway στο θέμα δεν ξέρω αν παίζει κτ επειδή είναι καινούριο αλλά γενικά δεν αποτελεί τεκμήριο ούτε το ποσό αγοράς ούτε η κατοχή της μηχανής.
    Πάτα το 0

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    γενικά δεν αποτελεί τεκμήριο ούτε το ποσό αγοράς ούτε η κατοχή της μηχανής.
    Το αυτό. Δεν χρειάζεται να δηλώσεις τιποτα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το αυτό. Δεν χρειάζεται να δηλώσεις τιποτα
    οτι λεει ο Bowlenο. δεν χρειαζεται καν να το δηλωσει πουθενα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Για παπί κανένας δεν θα σου ζαλίσει τα @@ και για τόσο μικρό ποσό.
    ΑΝ σε ρωτήσουν πες ότι στο έκανε δώρο ο γκόμενος σου και ΤΕΛΟΣ
    ανανήψαντας

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2016, 15:19
  2. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια!!!
    από Yamaha maniac στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 16:55
  3. δεν θα ηθελα να το δω πανω σε αυτο το μηχανακι!!
    από GTZ750 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF