Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Ηλεκτρικό πρόβλημα με αλλαγή μπροστινής τρόμπας(Κινέζικο παπί 100cc)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2019
    Μηνύματα
    20

    Ηλεκτρικό πρόβλημα με αλλαγή μπροστινής τρόμπας(Κινέζικο παπί 100cc)

    Καλησπέρα . Άλλαξα την μπροστινή τρόμπα στο παπάκι μου (skyjet 100 τύπου honda supra 100) .To φρένο είναι καλύτερο τώρα αλλά δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα . Είχε ένα καλώδιο μέσα στην τρόμπα όπου όταν το φρένο πατιόταν δούλευε το κωλοφάναρο και μπορούσα να μιζάρω . Τώρα το έχω βγάλει και δεν κάνει τίποτα . Όταν το βραχυκυκλώνω δουλεύει η μίζα αλλά μένει ανοιχτό και το κωλοφάναρο . Πως μπορώ να το βγάλω τελείως αυτό το καλώδιο έτσι ώστε η μίζα να δουλεύει όποτε θέλω και το κωλοφάναρο καθόλου;

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    να βγάλεις τη λάμπα?

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2019
    Μηνύματα
    20
    Ξεβίδωσα το μπροστινό καπάκι με τις 3 βίδες και πάει από την πλεξούδα προς τα κάτω(προς κινητήρα ) .Σκέφτηκα να βάλω ένα κουμπάκι-σβηστίρι που όταν το πατάω να δουλεύει η μίζα και το κωλοφάναρο εννοείται.

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Το να πατάς το φρένο για να μιζάρεις είναι που σε χαλάει?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από calico Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα . Άλλαξα την μπροστινή τρόμπα στο παπάκι μου (skyjet 100 τύπου honda supra 100) .To φρένο είναι καλύτερο τώρα αλλά δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα . Είχε ένα καλώδιο μέσα στην τρόμπα όπου όταν το φρένο πατιόταν δούλευε το κωλοφάναρο και μπορούσα να μιζάρω . Τώρα το έχω βγάλει και δεν κάνει τίποτα . Όταν το βραχυκυκλώνω δουλεύει η μίζα αλλά μένει ανοιχτό και το κωλοφάναρο . Πως μπορώ να το βγάλω τελείως αυτό το καλώδιο έτσι ώστε η μίζα να δουλεύει όποτε θέλω και το κωλοφάναρο καθόλου;
    Δηλαδή ΔΕΝ σε ενδιαφέρει να φτιάξεις σωστά το μοτό σου, να δουλεύει το σύστημα όπως κατασκευάστηκε, σε ενδιαφέρει από την ΜΙΑ ανώμαλη κατάσταση που έχεις τώρα, να φτιάξεις μια ΑΛΛΗ ανώμαλη κατάσταση.

    Μάλιστα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2019
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Το να πατάς το φρένο για να μιζάρεις είναι που σε χαλάει?
    Έχω αλλάξει τρόμπα . Πάει η παλιά . Η καινούρια δεν μας έχει υποδοχή για βραχυκύκλωμα καλωδίων .

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2019
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή ΔΕΝ σε ενδιαφέρει να φτιάξεις σωστά το μοτό σου, να δουλεύει το σύστημα όπως κατασκευάστηκε, σε ενδιαφέρει από την ΜΙΑ ανώμαλη κατάσταση που έχεις τώρα, να φτιάξεις μια ΑΛΛΗ ανώμαλη κατάσταση.

    Μάλιστα.
    Εννοείται πως δεν με ενδιαφέρει να πατάω φρένο για να μιζάρω . Το κωλοφάναρο ανοίγει και με το πίσω φρένο . Οπότε πάμε παρακάτω.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παρακάτω λοιπόν.

    Το παπί έχει κάπου ρελέ μίζας. Το ρελέ είναι ένα πράγμα, που παίρνει μια εντολή (το πάτημα του κουμπιού της μίζας) και δίνει μια επαφή (το γεφύρωμα του καλωδίου να δουλέψει η μίζα).

    Γιατί έχει ρελέ, και δεν είναι άμεσα από το κουμπί που πατάς το μοτέρ της μίζας; Γιατί η μίζα θέλει πολλά αμπέρ ρεύμα, και είναι πρακτικά άβολο, να έχεις ένα βαρύ και χοντρό διακόπτη στο τιμόνι, να αντέχει αυτά τα αμπέρ. Έτσι έχεις κουμπάκι για μηδαμινά αμπέρ στο τιμόνι, κι αυτό το λέει στο ρελέ, που κάνει αυτό την ένωση μπαταρίας-μίζας και τραβάει αυτό τα αμπέρ.

    Εσένα, από το κουμπί, μέχρι το ρελέ, μεσολαβεί και το διακοπτάκι του φρένου, με ποιόν τρόπο; Τα βολτ, για να δουλέψει το ρελέ, αυτά δλδ που στέλνει εντολή στο ρελέ το κουμπί της μίζας που πατάς, τα παίρνει από το κύκλωμα του φως του στοπ, το οποίο έχει volt, μάντεψε πότε, όταν πατάς φρένο. Όταν δεν πατάς φρένο, δεν έχει volt ρελέ και κουμπί, δεν κάνουν τίποτα.

    Αυτό που έχεις να κάνεις εσύ, είναι ελαφρώς μπελαλίδικο αλλά όχι και τόσο αν έχεις μυαλό με στοιχειώδη υπομονή. Πρέπει, να αλλάξεις κάπου την καλωδίωση, έτσι ώστε το κουμπί της μίζας-ρελέ, να ΜΗΝ παίρνουν ρεύμα από το φως του στοπ, αλλά από ΜΙΑ ΑΛΛΗ γραμμή του κυκλώματος, που έχει ρεύμα όταν το κλειδί είναι στο ΟΝ. Επίσης το φως του stop πρέπει να αποκοπεί τελείως από το κύκλωμα του ρελέ, και να έχει να κάνει ΜΟΝΟ με το ανάβει όταν πατάς φρένο και τίποτα άλλο.


    Κοπίδι (για να κόψεις το τύλιγμα της πλεξούδας όπου χρειάζεται), βολτόμετρο, πιάσε από που παίρνει το ρελέ και το κουμπί ρεύμα, ακολούθα το, και θα το βρεις.

    Αλλοιώς, ηλεκτρολόγος επαγγελματίας άμα βαριέσαι.

    Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Εγώ πάλι πιστεύω ότι το κύκλωμα ήταν φτιαγμένο ώστε να μην μιζαρεις χωρίς πατημένο φρένο για λογους ασφαλειας
    Αυτό μπορεί να παρακαμφθει με ένα γεφυρωμα κάπου στην πλεξούδα
    Το θέμα όμως είναι ότι δεν ανάβει ποια το στοπ με το μπροστινό φρένο
    Τώρα θα πει κανείς ότι κυκλοφορούν και πάπια χωρίς φώτα αλλά οκ....

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    τι σημαινει κωλοφαναρο;

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    το πισω φαναρι;
    και το μπροστα πως θα το λεμε;;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Δηλαδη το κινεζοπαπο εχει τετοιο μηχανισμο για τη μιζα σαν καποια σκουτερ;

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Θα έχει ίδια πλεξούδα με κάποιο σκούτερ που βγάζει η εταιρία.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2019
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Παρακάτω λοιπόν.

    Το παπί έχει κάπου ρελέ μίζας. Το ρελέ είναι ένα πράγμα, που παίρνει μια εντολή (το πάτημα του κουμπιού της μίζας) και δίνει μια επαφή (το γεφύρωμα του καλωδίου να δουλέψει η μίζα).

    Γιατί έχει ρελέ, και δεν είναι άμεσα από το κουμπί που πατάς το μοτέρ της μίζας; Γιατί η μίζα θέλει πολλά αμπέρ ρεύμα, και είναι πρακτικά άβολο, να έχεις ένα βαρύ και χοντρό διακόπτη στο τιμόνι, να αντέχει αυτά τα αμπέρ. Έτσι έχεις κουμπάκι για μηδαμινά αμπέρ στο τιμόνι, κι αυτό το λέει στο ρελέ, που κάνει αυτό την ένωση μπαταρίας-μίζας και τραβάει αυτό τα αμπέρ.

    Εσένα, από το κουμπί, μέχρι το ρελέ, μεσολαβεί και το διακοπτάκι του φρένου, με ποιόν τρόπο; Τα βολτ, για να δουλέψει το ρελέ, αυτά δλδ που στέλνει εντολή στο ρελέ το κουμπί της μίζας που πατάς, τα παίρνει από το κύκλωμα του φως του στοπ, το οποίο έχει volt, μάντεψε πότε, όταν πατάς φρένο. Όταν δεν πατάς φρένο, δεν έχει volt ρελέ και κουμπί, δεν κάνουν τίποτα.

    Αυτό που έχεις να κάνεις εσύ, είναι ελαφρώς μπελαλίδικο αλλά όχι και τόσο αν έχεις μυαλό με στοιχειώδη υπομονή. Πρέπει, να αλλάξεις κάπου την καλωδίωση, έτσι ώστε το κουμπί της μίζας-ρελέ, να ΜΗΝ παίρνουν ρεύμα από το φως του στοπ, αλλά από ΜΙΑ ΑΛΛΗ γραμμή του κυκλώματος, που έχει ρεύμα όταν το κλειδί είναι στο ΟΝ. Επίσης το φως του stop πρέπει να αποκοπεί τελείως από το κύκλωμα του ρελέ, και να έχει να κάνει ΜΟΝΟ με το ανάβει όταν πατάς φρένο και τίποτα άλλο.


    Κοπίδι (για να κόψεις το τύλιγμα της πλεξούδας όπου χρειάζεται), βολτόμετρο, πιάσε από που παίρνει το ρελέ και το κουμπί ρεύμα, ακολούθα το, και θα το βρεις.

    Αλλοιώς, ηλεκτρολόγος επαγγελματίας άμα βαριέσαι.

    Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.
    Πολύ λεπτομερής απάντηση . Ευχαριστώ

    Τώρα προφανώς πατάω το πίσω φρένο και δουλεύει η μίζα . Μόλις το λύσω για να βάλω και κάτι φώτα led που θέλω, θα απομονώσω και το πίσω φως με την μίζα .

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα με αλλαγή ηλεκτρονικής σε παπι
    από kostaspk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2018, 13:06
  2. προβλημα με αλλαγη κινητηρα παπιου.
    από giannis21 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2017, 15:23
  3. Πρόβλημα με περίεργες τάσεις DC σε παπί Μοdenas!
    από Kopol στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2013, 12:50
  4. πρόβλημα με αλλαγή ταχυτήτων
    από nnkos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2013, 13:28
  5. προβλημα με αναρτησεις σε παπι!!
    από GTZ750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2008, 06:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF