Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 60

Θέμα: Αθήνα-βολος ΈΓΙΝΕ!!! , με παπι

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Α... δηλαδή έρχεται πρώτα η νύχτα, μετά το βράδυ, και μετά το πρωί. Τώρα το ξεκαθάρισες!
    Δηλαδή, τώρα θα λέμε μεσάνυχτα η μεσόβραδα???

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    67
    Ωραίος!!Εχω το ίδιο μοτόρι και είμαι περήφανος....Δεν μας είπες αν πήρες μπουκάλια με βενζίνη

  3. #18
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Iaswnas1988 Προβολή μηνύματος
    Ωραίος!!Εχω το ίδιο μοτόρι και είμαι περήφανος....Δεν μας είπες αν πήρες μπουκάλια με βενζίνη
    Δεν νομίζω να χρειάζεται.....το φουντώνεις εύκολα κι' έτσι.......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854

  5. #20
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Iaswnas1988 Προβολή μηνύματος
    Ωραίος!!Εχω το ίδιο μοτόρι και είμαι περήφανος....Δεν μας είπες αν πήρες μπουκάλια με βενζίνη
    Τελικά βενζίνη δεν πήρα , το παπί πάντως έκαψε λάδι (ρώτησα και στο συνεργείο και σε βενζινάδικα και μου είπαν λογικό και μη ανυσυχιτικο) αλλά το θέμα είναι ότι 50χλμ πριν γυρίσω Αθήνα (γύρισα πίσω) είχε 1/4 του λαδιού που ορίζει ο κατασκευαστής και φοβάμαι μην έχει πέσει κάτω από το όριο και έχω κάνει ζημιά αν και δεν νομίζω , έπρεπε να είχα προσθέσει στον δρόμο αλλά δεν βρήκα 15W50 που είχε είδη και αν το άλλαζα ολόκληρο μόνος μου θα έχανα την εγγύηση

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Τελικά βενζίνη δεν πήρα , το παπί πάντως έκαψε λάδι (ρώτησα και στο συνεργείο και σε βενζινάδικα και μου είπαν λογικό και μη ανυσυχιτικο) αλλά το θέμα είναι ότι 50χλμ πριν γυρίσω Αθήνα (γύρισα πίσω) είχε 1/4 του λαδιού που ορίζει ο κατασκευαστής και φοβάμαι μην έχει πέσει κάτω από το όριο και έχω κάνει ζημιά αν και δεν νομίζω , έπρεπε να είχα προσθέσει στον δρόμο αλλά δεν βρήκα 15W50 που είχε είδη και αν το άλλαζα ολόκληρο μόνος μου θα έχανα την εγγύηση
    Πόσο λάδι παίρνει το μοτέρ του velos; 800-900 gr;;;
    Αυτό σημαίνει ότι είχαν μείνει καμιά 200αρια gr όλα κι όλα...

    Το λάδι που έκαψε είναι πολύ... Το ότι δούλεψε με τόσο λίγο λάδι φορτωμένο και με ζεστή επίσης δεν είναι καλό.

    Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αλλάζουν κάποιοι τα λάδια νωρίτερα...

    Το '99 πήρα ολοκαίνουριο το kawasaki kaze r, αυτό με τα χωνευτά πίσω φλας αλά bros.

    Στα 400χλμ έκανα την 1η αλλαγή λαδιού και στα 1000 έκανα την 2η. Η πρώτη έγινε τόσο νωρίς για να καθαρίσει το μοτέρ από τυχόν γρέζια.

    Το παπί αυτό έκανε 80.000χλμ μεχρι το 2008 που το έδωσα (η μεγαλύτερη μαλακια της ζωής μου) σε υπεράριστη κατάσταση μοτερικα - εμφανισιακά.

    Το εξωτερικό είναι εύκολο να το διατηρήσει κάνεις. Αρκεί να μη φας τούμπα και αν φας να αλλάξεις ό,τι έχει σπάσει.

    Μοτερικα όμως θέλει κόστος για να το διατηρήσεις.
    Αυτό που έκανα ήταν το πιο απλό πράγμα στον κόσμο.

    Λάδια, φίλτρο λαδιού και μπουζί κάθε 1000 χλμ! Φίλτρο αέρος αλλαγή κάθε 4.000 χλμ και λάδωμα αλυσίδας κάθε 150 με 200 χλμ. Φυσικά έκανα και τα μεγαλύτερα σέρβις στην ώρα τους.

    Στα 80.000 χλμ, πήγαινα επίσκεψη σε φίλους στο Λουτράκι και ουδέποτε έκαψε μια σταγονα λάδι. Και δεν πήγαινα κυριλατα...

    Στο επίσημο σέρβις ουδέποτε είπαν το παραμικρό για τις υπερβολικά συχνές αλλαγές σε λάδια - φίλτρο - μπουζί. Και σφραγιζαν πάντα το βιβλίο.

    Το λέω αυτό γιατί διαβάζω κάτι απίστευτα πως στα εξουσιοδοτημενα δεν αλλάζουν τα λάδια νωρίτερα... Αν το πας και πληρώσεις, κάνουν τα πάντα.
    Τελευταία τροποποίηση από jawaforever; 05/08/2019 στις 19:28.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Στο 1/4 του δείκτη εννοεί ο φίλος -μάλλον- όχι στο 1/4 της συνολικής ποσότητας που παίρνει μέσα το μοτέρ.

    Αν είχε μείνει με 1/4 της συνολικής ποσότητας, θα ρώταγε μάστορα να κάνει επισκευή το μοτέρ τώρα...
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Τελικά βενζίνη δεν πήρα , το παπί πάντως έκαψε λάδι (ρώτησα και στο συνεργείο και σε βενζινάδικα και μου είπαν λογικό και μη ανυσυχιτικο) αλλά το θέμα είναι ότι 50χλμ πριν γυρίσω Αθήνα (γύρισα πίσω) είχε 1/4 του λαδιού που ορίζει ο κατασκευαστής και φοβάμαι μην έχει πέσει κάτω από το όριο και έχω κάνει ζημιά αν και δεν νομίζω , έπρεπε να είχα προσθέσει στον δρόμο αλλά δεν βρήκα 15W50 που είχε είδη και αν το άλλαζα ολόκληρο μόνος μου θα έχανα την εγγύηση
    1/4 του λαδιου ή 1/4 απο αυτο που φαινεται στο δεικτη; Θα μπορουσες να συμπληρωσεις οτι εκαψε πριν ξεκινησεις για πισω.

  9. #24
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Στο 1/4 του δείκτη εννοεί ο φίλος -μάλλον- όχι στο 1/4 της συνολικής ποσότητας που παίρνει μέσα το μοτέρ.

    Αν είχε μείνει με 1/4 της συνολικής ποσότητας, θα ρώταγε μάστορα να κάνει επισκευή το μοτέρ τώρα...
    Σωστά , για τον δείκτη μιλάω

  10. #25
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JasonEV Προβολή μηνύματος
    1/4 του λαδιου ή 1/4 απο αυτο που φαινεται στο δεικτη; Θα μπορουσες να συμπληρωσεις οτι εκαψε πριν ξεκινησεις για πισω.
    1/4 του δείκτη , το ξέρω αλλά είμαι μαλάκας , πάλι καλά δεν έπαθε τπτ , του άλλαξα με το που γύρισα

    Πριν ξεκινήσω για τον γυρισμό είχε μέχρι την μέση ο δείκτης και για αυτό δεν το πείραξα

  11. #26
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Πόσο λάδι παίρνει το μοτέρ του velos; 800-900 gr;;;
    Αυτό σημαίνει ότι είχαν μείνει καμιά 200αρια gr όλα κι όλα...

    Το λάδι που έκαψε είναι πολύ... Το ότι δούλεψε με τόσο λίγο λάδι φορτωμένο και με ζεστή επίσης δεν είναι καλό.

    Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αλλάζουν κάποιοι τα λάδια νωρίτερα...

    Το '99 πήρα ολοκαίνουριο το kawasaki kaze r, αυτό με τα χωνευτά πίσω φλας αλά bros.

    Στα 400χλμ έκανα την 1η αλλαγή λαδιού και στα 1000 έκανα την 2η. Η πρώτη έγινε τόσο νωρίς για να καθαρίσει το μοτέρ από τυχόν γρέζια.

    Το παπί αυτό έκανε 80.000χλμ μεχρι το 2008 που το έδωσα (η μεγαλύτερη μαλακια της ζωής μου) σε υπεράριστη κατάσταση μοτερικα - εμφανισιακά.

    Το εξωτερικό είναι εύκολο να το διατηρήσει κάνεις. Αρκεί να μη φας τούμπα και αν φας να αλλάξεις ό,τι έχει σπάσει.

    Μοτερικα όμως θέλει κόστος για να το διατηρήσεις.
    Αυτό που έκανα ήταν το πιο απλό πράγμα στον κόσμο.

    Λάδια, φίλτρο λαδιού και μπουζί κάθε 1000 χλμ! Φίλτρο αέρος αλλαγή κάθε 4.000 χλμ και λάδωμα αλυσίδας κάθε 150 με 200 χλμ. Φυσικά έκανα και τα μεγαλύτερα σέρβις στην ώρα τους.

    Στα 80.000 χλμ, πήγαινα επίσκεψη σε φίλους στο Λουτράκι και ουδέποτε έκαψε μια σταγονα λάδι. Και δεν πήγαινα κυριλατα...

    Στο επίσημο σέρβις ουδέποτε είπαν το παραμικρό για τις υπερβολικά συχνές αλλαγές σε λάδια - φίλτρο - μπουζί. Και σφραγιζαν πάντα το βιβλίο.

    Το λέω αυτό γιατί διαβάζω κάτι απίστευτα πως στα εξουσιοδοτημενα δεν αλλάζουν τα λάδια νωρίτερα... Αν το πας και πληρώσεις, κάνουν τα πάντα.
    1lt παίρνει και έδειχνε 1/4 ο δείκτης , όχι 1/4 του συνολικού λαδιού

  12. #27
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Όταν γύρισα άλλαξα κατευθείαν λάδια και φαίνεται να είχε πέσει κάτω από το όριο στον δείκτη , δεν έπαθε κάτι και δεν φαίνεται να έχει κάποιο θέμα , έπρεπε να τα είχα αλλάξει νωρίτερα όμως...

  13. #28
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Όταν λες 1/4 του δείκτη;Έχει τζαμάκι ή δείκτη στην τάπα;Δεν γράφει min/max ;Όπως και να έχει το μόνο που έπρεπε να κάνεις ήταν να συμπληρώσεις πριν την επιστροφή.Τώρα ξέρεις όμως.
    porca miseria.

  14. #29
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Όταν λες 1/4 του δείκτη;Έχει τζαμάκι ή δείκτη στην τάπα;Δεν γράφει min/max ;Όπως και να έχει το μόνο που έπρεπε να κάνεις ήταν να συμπληρώσεις πριν την επιστροφή.Τώρα ξέρεις όμως.
    Έχει δείκτη στην τάπα... Πιστεύεις έκανα κάποια ζημιά?ήτανε λίγο πάνω από το κατώτατο όριο 40 χλμ πριν φτάσω , όταν έφτασα όμως είχε πέσει κάτω

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    ειχες πολλες πιθανοτητες να παρεις το μοτερ στο χερι, να βαρεσει μπιελα κτλ..
    για αυτο πριν ενα μεγαλο ταξιδι ξεκιναμε με τον δεικτη στο max

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ταξίδι Αθήνα-βολος με παπί 8,5 ίππων
    από Nospecialname στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 119
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2020, 06:08
  2. σουζες με παπι....
    από Spazz στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 14:08
  3. Μια ερώτηση σχετικά με παπί και καλάθι
    από Infini στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2006, 18:10
  4. καζανοβας με παπι
    από apolon10 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 18:18
  5. Τι Εγινε Με Την Πιτα?????
    από periklisk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 13:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF