Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 60

Θέμα: Αθήνα-βολος ΈΓΙΝΕ!!! , με παπι

  1. #31
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    ειχες πολλες πιθανοτητες να παρεις το μοτερ στο χερι, να βαρεσει μπιελα κτλ..
    για αυτο πριν ενα μεγαλο ταξιδι ξεκιναμε με τον δεικτη στο max
    Αν είχε πάθει κάποια ζημιά , θα το ήξερα είδη έτσι δεν είναι;Η μπορεί και να έχασε την μακροζωία του χωρίς να το ξέρω;

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Δεν έπαθε τίποτα, απλά έχε το στον νου σου από δω και πέρα να το κοιτάς. Εφόσον λες ότι ήταν στην μέση του δείκτη 40χλμ πριν φτάσεις, μια χαρά ήταν. Αφού τα άλλαξες κιόλας, μην ανησυχείς καθόλου.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Άντε και στο επόμενο

    Απλά για να κάψει λάδι είτε το ζόρισες πολύ είτε είχε απο πρίν θέμα αλλά νομίζω μιλάμε για σχετικά καινούργιο μηχανάκι.

    Όταν λέμε να μή ζορίζουμε εγώ το καταλαβαίνω ότι όταν ανοίγεις παραπάνω γκάζι επιταχύνει εύκολα.
    Αν δε βλέπεις διαφορά τότε θέλει κατέβασμα στο κιβώτιο και ταχύτητας στον δρόμο.

    Γενικά φορτωμένο θα έβαζα 4η μόνο σε ευθεία/κατηφόρα.

    Στο crypton που το είχα δουλέψει αρκετά με τέρμα γκάζι δεν έκαιγε καθόλου στα 60.000
    Απλά ποτέ δε το δούλευα σε συνθήκες που με έξτρα γκάζι να μήν επιταχύνει.

  4. #34
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Δεν έπαθε τίποτα, απλά έχε το στον νου σου από δω και πέρα να το κοιτάς. Εφόσον λες ότι ήταν στην μέση του δείκτη 40χλμ πριν φτάσεις, μια χαρά ήταν. Αφού τα άλλαξες κιόλας, μην ανησυχείς καθόλου.
    Το προσέχω μέχρι αηδιας γενικά και είμαι απίστευτα ψείρας , για αυτό με έχει πειράξει παρά πολύ που το άφησα να πέσει κάτω από το κατώτατο έστω και για πολύ λίγο

    Δεν έβρισκα το λάδι που είχε βάλει το συνεργείο σε κανένα βενζινάδικο και αν το άλλαζα ολόκληρο μόνος μ θα έχανα την εγγύηση (!!!)

    Απλά ελπίζω να μην έχασε την μακροζωία του γιατί θέλω να το κρατήσω παρα πολλά χρόνια αλλά σκέφτομαι συνέχεια τρ μην έπαθε τπτ

  5. #35
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Άντε και στο επόμενο

    Απλά για να κάψει λάδι είτε το ζόρισες πολύ είτε είχε απο πρίν θέμα αλλά νομίζω μιλάμε για σχετικά καινούργιο μηχανάκι.

    Όταν λέμε να μή ζορίζουμε εγώ το καταλαβαίνω ότι όταν ανοίγεις παραπάνω γκάζι επιταχύνει εύκολα.
    Αν δε βλέπεις διαφορά τότε θέλει κατέβασμα στο κιβώτιο και ταχύτητας στον δρόμο.

    Γενικά φορτωμένο θα έβαζα 4η μόνο σε ευθεία/κατηφόρα.

    Στο crypton που το είχα δουλέψει αρκετά με τέρμα γκάζι δεν έκαιγε καθόλου στα 60.000
    Απλά ποτέ δε το δούλευα σε συνθήκες που με έξτρα γκάζι να μήν επιταχύνει.
    Γενικά δεν καίει καθόλου λάδι ούτε σταγόνα , μόνο στο ταξιδι έχασε λίγο γιατί το ζόρισα παρά πολύ και ειμασταν και δικαβαλο στη εθνική τόσες ώρες με 75-90 χλμ συνέχεια

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Δεν χάνεις την εγγύηση αν συμπληρώσεις ή αλλάξεις λάδι, αρκεί να βάλεις λάδι των σωστών προδιαγραφών.

    Ίσα-ίσα, το να έχει το σωστό λάδι, στην σωστή ποσότητα ο κινητήρας είναι από τις ευθύνες του οδηγού (daily and weekly checks)
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #37
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Aς εβαζες διαφορετικο ιξωδες για το συμπληρωμα, δεν θα παθαινε κατι. Aς πουμε 10-40 που βρισκεις παντου. Απο το να μην εχεις μεσα λαδι καλυτερα να τα αναμιξεις. Επισης το λαδι το μετρας με κρυο το μοτερ. Αυτο διοτι επικαθεται στα διαφορα εξαρτηματα μεσα και αργει λιγο να πεσει ξανα ολο στο καρτερ που υπαρχει το τζαμακι ή μπαινει το στικ. Οποτε υπαρχει και περιπτωση να ειχε λαδι μεσα πανω απο το minimum.

    Παντως φυσιολογικο ειναι να καψει και λιγο λαδακι το παπι με ζεστη στη εθνικη δικαβαλο για ωρες.
    MADE IN JAPAN 日本製

  8. #38
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν χάνεις την εγγύηση αν συμπληρώσεις ή αλλάξεις λάδι, αρκεί να βάλεις λάδι των σωστών προδιαγραφών.

    Ίσα-ίσα, το να έχει το σωστό λάδι, στην σωστή ποσότητα ο κινητήρας είναι από τις ευθύνες του οδηγού (daily and weekly checks)
    επιπροσθέτως απο τον παραπανω,
    τα μισά τουλαχιστο μελη σε προέτρεπαν ΠΡΙΝ ξεκινησεις μεσα στα προαπαιτούμενα να εχεις λαδι μαζι σου. Εσυ δεν ησουν σιγουρος αγνοησες αναφεροντας οτι φοβάσαι μην χασεις την εγγύηση. Για να ξεκολλήσεις απο αυτο, μπορεις να κανεις οτι εργασια νομιζεις μεσα στην εγγύηση ομως εντος προδιαγραφών και με έντεχνη μεταχείριση σε οτι τμηματα βαζεις χερι.

    Το λαδι οπως σου ειπαν ειναι στην δικη σου ευθύνη να το ελεγχεις περιοδικά και να συμπληρωνεις οταν ειναι εκτος ορίων.
    Αυτο ισχυει σε οτι μεσο ευρειας παραγωγης διαθέτεις μηχανη-αυτοκινητο-γουρουνα

  9. #39
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Απλά ελπίζω να μην έχασε την μακροζωία του γιατί θέλω να το κρατήσω παρα πολλά χρόνια αλλά σκέφτομαι συνέχεια τρ μην έπαθε τπτ
    Αν πραγματικά θέλεις να το κρατήσεις πάρα πολλά χρόνια, θα πρέπει να αλλάξεις κάποια από αυτά που έκανες στο τελευταίο ταξίδι. Δε γίνεται σε καινούριο μηχανάκι να καις τόση ποσότητα λαδιού σε ελάχιστες ημέρες και να περιμένεις να κρατήσει "πάρα πολλά χρόνια". Μιλάμε για καινούριο τετράχρονο κινητήρα, που σε συνθήκες μέτριου φορτίου θα έπρεπε να καίει αμελητέα ποσότητα λαδιού.
    α) Να συμπληρώνεις έγκαιρα λάδι, ώστε να έχει τη σωστή ποσότητα. Προσοχή, μεγαλύτερη ποσότητα από τα όρια, κάνει επίσης κακό στον κινητήρα.
    β) Να μην το ζορίζεις με πολύ άνοιγμα του γκαζιού. Εσύ το φόρτωσες με δύο άτομα και αποσκευές και το οδήγησες επί ώρες με ταχύτητα κοντά στην τελική του.

    Καλοτάξιδο!
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    ελπιζω μετα από αυτή την εμπειρια να ωριμασεις...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  11. #41
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.501
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    ελπιζω μετα από αυτή την εμπειρια να ωριμασεις...
    Άσε βρε τον άνθρωπο να το χαρεί. Θα κάνει δύο τρία ακόμα και μετά θα ωριμάσει.
    Θες να σου πω πόσα χλμ έχω κάνει με παπί σε τέτοιες "βόλτες"? Απλά βαριέμαι γιατί είναι πολλές.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  12. #42
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Άσε βρε τον άνθρωπο να το χαρεί. Θα κάνει δύο τρία ακόμα και μετά θα ωριμάσει.
    Φυσικά και να το χαρεί, αλλά με ασφάλεια. Εκφράζει προσδοκίες, χωρίς τελικά να κάνει αυτά που του απαντούν στις ίδιες του τις ερωτήσεις. Έκανε μία πολύ ωραία κίνηση και ζήτησε συμβουλές, αλλά απ' ό,τι βλέπω κάποιες σημαντικές τις αγνόησε τελείως.

    Οσονούπω θα κλείσει τα 20, οπότε του εύχομαι αφενός να αγοράσει πρώτα τον απαραίτητο εξοπλισμό ασφαλείας για εκείνον και την κοπέλα και αφετέρου να μαζέψει λεφτά για να βγάλει δίπλωμα Α2 και να πάρει μία μοτοσυκλέτα που θα του παρέχει την απαραίτητη ενεργητική ασφάλεια για τέτοια ταξίδια.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #43
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    Το παπάκι μου είχε φρακάρει 3-4 φορές γιατί δεν συμπλήρωνα ποτέ λάδι.
    Τώρα έχω μοτοσυκλέτα που με τα ''λάθος'' λάδια μέσα μου έκαψε και 1 λίτρο σε ταξίδι 2.000 χιλιομέτρων,μαθαίνεις και ζεις με αυτό.Δεν έχει βλάβη,είναι τα ''κόλπα'' της Yamaha,850cc μότο 2κύλινδρο και παίρνει πιο πολύ λάδι από ένα Hayabusa,καταλαβαίνεις.
    (άσχετο και ίσως οφτοπικ αλλά με τα bel ray 15-50 τα ημισυνθετικά η milf έκαψε μόνο 300ml σε 3.000 χλμ. , τα 800 συνεχόμενα.)

    Όπως και να έχει καλοκαίρι,φόρτωμα,αερόψυκτο λίγα κυβικά,μεγάλη απόσταση,ε θα κάψει,εδώ το κάνουν μεγάλες μοτοσυκλέτες.Το πιο πιθανό είναι ότι στην καθημερινή οδήγηση στην πόλη δεν θα κάψει.
    Το λάθος σου όπως είπαν αρκετοί είναι που δεν είχες ένα λίτρο λάδι ότι ναναι να ρίξεις 200-300 ml να τελειώνεις να μην τρως άγχος τώρα.
    porca miseria.

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    544
    Ηταν μια καλη εμπειρια για ποιο μεγαλα ταξιδια. Ακόμα. και αυτο που εγινε με το λαδι τον ωριμασε σαν οδηγο. Καλύτερα να ωριμαζεις με velos παρα με κατι ακριβό..

  15. #45
    Όσοι έχετε επιλέξει τη γυάλα, καλώς έχετε κάνει. Μη πάτε να πείσετε μωρέ, όμως, για το ορθό της επιλογής σας. Χειρότερα κι από κακοβαλμένες γριές κάνετε κάποιοι!
    Think faster than you ride

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ταξίδι Αθήνα-βολος με παπί 8,5 ίππων
    από Nospecialname στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 119
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2020, 06:08
  2. σουζες με παπι....
    από Spazz στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 14:08
  3. Μια ερώτηση σχετικά με παπί και καλάθι
    από Infini στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2006, 18:10
  4. καζανοβας με παπι
    από apolon10 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 18:18
  5. Τι Εγινε Με Την Πιτα?????
    από periklisk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 13:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF