Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 89

Θέμα: Μπαταρίες ηλεκτρικών εργαλείων, συστοιχίες κ.α

  1. #31
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Θες να πας από τα 1.2V στα 3.7;
    1,2+1,2 = 2,4v μέχρι τα 3,7 είναι ακόμα 1,3v που μια χαρά τα αντέχει το μοτέρ. Αλλά πλιζ αν θέλετε και αν έχετε μου δίνετε την πληροφορία που ζήτησα, τα υπόλοιπα θα τα κανονίσω εγώ
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Δεν ήταν "παρατήρηση", αλλα απλή απορία για να καταλάβω άν κοιτάς για liion...

    Οκ, οι liion βγαίνουν σε στάνταρ μεγέθη:

    https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...(rechargeable)

    Για 20 διάμετρο και 40 μήκος, δυστυχώς δεν θα βρείς κάτι να σε βολέψει. Οι 16340 είναι πολύ λεπτές και έχουν μικρή χωρητικότητα και απο κεί και μετά, είναι όλες πάνω απο 40 σε μήκος.

    Οι ιδανικές είναι οι 18650 που είναι αυτές με τις μεγαλύτερες χωρητικότητες σε αναλογία με το discharge rate και μπορείς να τις ζορίσεις πολύ.
    ΠΧ, οι Sony VTC6, έχουν 3200mAh χωρητικότητα και 15Α continuous discharge rate και άν θυμάμαι καλά, 30Α pick discharge rate.

    Σε αυτό το μέγεθος, μπορώ να σου πώ αρκετά πράγματα και να σε βοηθήσω να διαλέξεις, αλλα αμα δε σου κάνει, τσάμπα θα τα λέω.

    Ίσως η καλύτερη επιλογή, θα ήταν να κοιτάξεις για lipo που μπορεί να βρείς στις διαστάσεις που θές.
    Πάλι όμως, δεν γνωρίζω καθόλου κατασκευαστές και specs σε lipo, οπότε δεν μπορώ να προτείνω.


    BTW, μπορείς να υπολογίσεις πόσα περίπου Α θα τραβάς για να δούμε σε τί κατηγορία discharge rate θα πρέπει να κοιτάξεις?
    Τελευταία τροποποίηση από Volpad; 02/08/2019 στις 20:45.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Νομίζω 18350 είναι το πιο κοντινό.
    Για discharge rate δεν ξέρω.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Σωστά, αλλα οι 18350. δεν έχουν μεγάλη χωρητικότητα και δε θα δεί διαφορά απο τις Νicd (μή σου πώ θα πέσει κιόλας... Εξαρτάται απο το πόσες μπορεί να χωρέσει)... To μόνο πλεονέκτημα θα είναι τα 3,7 έναντι των 2,4V.

  5. #35
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Αυτές οι χαζές που φοράει είναι 2 σε σειρά κι έχουν 600 mAh χωρητικότητα. Η 18650 (κι εγώ αυτή ήταν η πρώτη που σκέφτηκα) είναι πολύ μακρυά και δεν χωραει γιατι στην μέση περίπου της θήκης υπάρχει ένα τσουτσουνι πλαστικό πάνω στο οποίο βιδώνει και δένει το πάνω καπάκι. Οπότε ψάχνω μήκος Μαξ 45 mm και μιλάμε πάντα για 2 τεμάχια. Τα αμπερς εκφόρτισης δεν είναι σε καμία περίπτωση πάνω από 2.Υπολογισε 4 το διπλάσιο δλδ για να υπάρχει και μια σχετική ασφάλεια. Τις 18350 δεν τις ξέρω θα μπω να δω διαστάσεις και θα κατασκευάσω εκμαγειο για να βεβαιωθώ ότι χωράει και θα κλείνει σωστά. Η θήκη των μπαταριών είναι και λαβή του κατσαβιδιού οπότε θέλω να είναι τέλεια η εφαρμογή. Τις Lipo τις σκέφτηκα κι εγώ και μάλιστα έχω αρκετές διαφορετικές από μοντελισμό οπότε λέω να δοκιμάσω.
    Edit
    Τελικά μάλλον μου κάνουν οι 18350. Οι διαστάσεις της είναι οκ. Αυτή η εταιρία orbtronic που δίνει 1200mAh λέει τπτ ή είναι παπαριά καμαρωτη;
    Τελευταία τροποποίηση από vaska; 02/08/2019 στις 22:59.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    H orbtronic δεν κατασκευάζει μπαταρίες, απλά κάνει rewrap (βάζει το δικό της wrap που γράφει τη μάρκα) απο κάποια άλλη εταιρία.

    Άρα δεν ξέρεις ποιά είναι τα πραγματικά specs της, και το 1200Αh που λέει, μπορεί να είναι ψεύτικο...

    Οι μόνες εταιρίες σοβαρές που κατασκευάζουν μπαταρίες li ion, είναι οι Panasonic, Sony, LG, Samsung.
    To πρόβλημα στις 18350, είναι οτι αυτές οι εταιρίες, δεν πουλάνε λιανική.

    Άρα ότι εταιρία και να πάρεις, δεν ξέρεις πραγματικά τα specs της μπαταρίας που θα πάρεις, εκτός άν την έχεις στα χέρια σου, βγάλεις το wrap, και δείς τους κωδικούς που γράφει απο κάτω.

    Τώρα.

    Υπάρχουν διάφορες χημείες μπαταριών. Οι ασφαλέστερες είναι οι ΙMR και η INR, οι οποίες έχουν μικρότερες χωρητικότητες απο τις ICR και τις NCR.

    IMR και INR - μικρές χωρητικότητες , υψηλά Α αποφόρτισης, χαμηλές θερμοκρασίες (οι ΙΝR είναι νεότερης τεχνολογίας και αυτές συνήθως έχουν και τις μεγαλύτερες χωρητικότητες μεταξύ των 2.)

    NRC - Μεγάλες χωρητικότητες με χαμηλότερα Α αποφόρτισης. Μεγαλύτερη διάρκεια ζωής απο τις INR και της IMR, και μεγαλύτερη αντοχή στους κραδασμούς (μάλλον αυτές είναι η καλύτερες για την εφαρμογή σου).

    ICR (παλαιότερη τεχνολογία) - Τεράστιες χωρητικότητες με Α αποφόρτισης 1C (όσο τη χωρητικότητά τους). Αυτές οι μπαταρίες είναι οι πιό επικίνδυνες. Κάνουν εύκολα μπάμ σε περίπτωση που βγούν εκτός προδιαγραφών (αν πχ βραχυκυκλώσουν). Για τη χρήση ICR, πρέπει να υπάρχει προστατευτικό κύκλωμα.

    Αυτή η Orbtronic λοιπόν, μπορεί να είναι:

    1) ICR απο κάποια καλή εταιρία, άρα τα 1200mAh που δηλώνει να είναι πραγματικά, αλλα το discharge rate της θα είναι κάτω απο 1,2Α και δε σου κάνει (+ οτι δεν είναι ασφαλής...)
    2) Κάποια NCR ή ΙΜR, αλλα δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιάς εταιρίας. Σε αυτή τη περίπτωση λοιπόν, τα 1200mAh που δηλώνει, είναι πιθανότητα ψέμα.

    Δεν έχω εμπειρία σε 18350, αλλα σε 14500, η εταιρία που με έχει αφήσει περισσότερο ικανοποιημένο με την αντοχή των μπαταριών, είναι η keepower.

    H Keepower βγάζει μία imr 18350, που δηλώνει 1200mAh σαν την orbtronic, αλλα δε πιστεύω πως είναι αλήθεια. Όλες οι άλλες εταιρίες δηλώνουν 700mAh για IMR 18350, άρα μάλλον 700mAh είναι και η Keepower πραγματικά...

  7. #37
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    H orbtronic δεν κατασκευάζει μπαταρίες, απλά κάνει rewrap (βάζει το δικό της wrap που γράφει τη μάρκα) απο κάποια άλλη εταιρία.

    Άρα δεν ξέρεις ποιά είναι τα πραγματικά specs της, και το 1200Αh που λέει, μπορεί να είναι ψεύτικο...

    Οι μόνες εταιρίες σοβαρές που κατασκευάζουν μπαταρίες li ion, είναι οι Panasonic, Sony, LG, Samsung.
    To πρόβλημα στις 18350, είναι οτι αυτές οι εταιρίες, δεν πουλάνε λιανική.

    Άρα ότι εταιρία και να πάρεις, δεν ξέρεις πραγματικά τα specs της μπαταρίας που θα πάρεις, εκτός άν την έχεις στα χέρια σου, βγάλεις το wrap, και δείς τους κωδικούς που γράφει απο κάτω.

    Τώρα.

    Υπάρχουν διάφορες χημείες μπαταριών. Οι ασφαλέστερες είναι οι ΙMR και η INR, οι οποίες έχουν μικρότερες χωρητικότητες απο τις ICR και τις NCR.

    IMR και INR - μικρές χωρητικότητες , υψηλά Α αποφόρτισης, χαμηλές θερμοκρασίες (οι ΙΝR είναι νεότερης τεχνολογίας και αυτές συνήθως έχουν και τις μεγαλύτερες χωρητικότητες μεταξύ των 2.)

    NRC - Μεγάλες χωρητικότητες με χαμηλότερα Α αποφόρτισης. Μεγαλύτερη διάρκεια ζωής απο τις INR και της IMR, και μεγαλύτερη αντοχή στους κραδασμούς (μάλλον αυτές είναι η καλύτερες για την εφαρμογή σου).

    ICR (παλαιότερη τεχνολογία) - Τεράστιες χωρητικότητες με Α αποφόρτισης 1C (όσο τη χωρητικότητά τους). Αυτές οι μπαταρίες είναι οι πιό επικίνδυνες. Κάνουν εύκολα μπάμ σε περίπτωση που βγούν εκτός προδιαγραφών (αν πχ βραχυκυκλώσουν). Για τη χρήση ICR, πρέπει να υπάρχει προστατευτικό κύκλωμα.

    Αυτή η Orbtronic λοιπόν, μπορεί να είναι:

    1) ICR απο κάποια καλή εταιρία, άρα τα 1200mAh που δηλώνει να είναι πραγματικά, αλλα το discharge rate της θα είναι κάτω απο 1,2Α και δε σου κάνει (+ οτι δεν είναι ασφαλής...)
    2) Κάποια NCR ή ΙΜR, αλλα δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιάς εταιρίας. Σε αυτή τη περίπτωση λοιπόν, τα 1200mAh που δηλώνει, είναι πιθανότητα ψέμα.

    Δεν έχω εμπειρία σε 18350, αλλα σε 14500, η εταιρία που με έχει αφήσει περισσότερο ικανοποιημένο με την αντοχή των μπαταριών, είναι η keepower.

    H Keepower βγάζει μία imr 18350, που δηλώνει 1200mAh σαν την orbtronic, αλλα δε πιστεύω πως είναι αλήθεια. Όλες οι άλλες εταιρίες δηλώνουν 700mAh για IMR 18350, άρα μάλλον 700mAh είναι και η Keepower πραγματικά...

    Τα λες πολύ ωραία κι επειδή είσαι καλό παιδί πες τι και από που να ψωνίσω τώρα που έχω όρεξη και χρόνο για μετατροπές. Η orbtronic απορρίπτεται γιατί την βρίσκω μόνο από Αμέρικα και θα πληρώσω μεταφορικά όσο κάνει το κατσαβίδι. Είπαμε να παίξουμε λίγο, να αναπαλαιώσουμε, να δώσουμε ζωή και να κάνουμε σύγχρονο ένα παλιό εργαλείο, αλλά μην πουλήσω ένα νεφρό για να πάρω 2 κωλομπαταρίες.

    Γι' αυτή τη χαζομάρα πρόκειται

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BnD.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	36,1 KB 
ID:	408761
    Τελευταία τροποποίηση από vaska; 03/08/2019 στις 12:40.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #38
    Έχω και εγώ ενα παρόμοιο B&D και μου έδωσες ιδέες να το ανοίξω να το δω.

  9. #39
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από agamoi-thytai Προβολή μηνύματος
    Έχω και εγώ ενα παρόμοιο B&D και μου έδωσες ιδέες να το ανοίξω να το δω.
    Μία χαζομάρα είναι και αρκετά αδύναμο. Το Μαξ ρεύμα που έχω μετρήσει είναι κοντά στο 1 Α (και κάτι λίγο) και με το γραναζωμα που έχει κάνει 5 πράγματα. Πριν από 3 χρόνια πήρα μπαταρίες ίδιες με αυτές που είχε αλλά δεν κράτησαν και προκοπή δεν είδα. Είναι δώρο και δεν θέλω να το πετάξω οπότε θα το αναβαθμίσω και θα το χρησιμοποιώ. Λέω τώρα εγώ.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Ok.
    Βρήκα ποιές και τί θα πάρεις...

    https://www.nkon.nl/rechargeable/145...-10a-3300.html

    Είναι και protected...



    Γενικά:
    https://www.nkon.nl/rechargeable/145...rij/18350.html


    Εγω πάντως, θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά, να κόψω με φλεξίμ το χερούλι απο κάτω και να βάλω 18650 και άς εξέχουν... Θα κόλλαγα και λίγο αφρολέξ για να μήν κοπανιούνται και όλα καλά...

  11. #41
    Μιας και πιασατε τις μπαταρίες... Έχω 3 μπαταρίες της MAKITA 18v και 3amp, οι οποίες δεν διαρκούν όσο πρέπει και εάν τις αφήσεις καμία εβδομάδα είναι λες και θέλουν πάλι φόρτιση.
    Αξίζει ο κόπος και το κόστος να τις ανοίξω και να βάλω νέα cells και να τις πάω στα 5 ή 6 αμπέρ;

  12. #42
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Ok.
    Βρήκα ποιές και τί θα πάρεις...

    https://www.nkon.nl/rechargeable/145...-10a-3300.html

    Είναι και protected...



    Γενικά:
    https://www.nkon.nl/rechargeable/145...rij/18350.html


    Εγω πάντως, θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά, να κόψω με φλεξίμ το χερούλι απο κάτω και να βάλω 18650 και άς εξέχουν... Θα κόλλαγα και λίγο αφρολέξ για να μήν κοπανιούνται και όλα καλά...
    Τέτοιου είδους κακοποίηση δεν επιτρέπω στα εργαλεία μου. Θα κλείσει το καπάκι όπως ήταν μαμά αφού λύση υπάρχει. Η κόρη μου με λέει ψυχαναγκαστικο και μάλλον έχει δίκιο. Ευχαριστώ για τον χρόνο και τον κόπο σου. Θα λάβω πολύ σοβαρά υπ όψιν της προτάσεις και τις υποδείξεις σου.
    Ήρθαν και οι super capacitors που περίμενα θα γίνει το έργο ολοκληρωμένο με ηλεκτροποντα κλπ.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Μιας και πιασατε τις μπαταρίες... Έχω 3 μπαταρίες της MAKITA 18v και 3amp, οι οποίες δεν διαρκούν όσο πρέπει και εάν τις αφήσεις καμία εβδομάδα είναι λες και θέλουν πάλι φόρτιση.
    Αξίζει ο κόπος και το κόστος να τις ανοίξω και να βάλω νέα cells και να τις πάω στα 5 ή 6 αμπέρ;
    Αξίζει...

  14. #44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Αξίζει...
    Γνωρίζουμε κάνα μαγαζί με ποιοτικές μπαταρίες; Αυτές είναι 18650;

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Λογικά 18650 θα είναι..

    3 ή 6 μπαταρίες θα έχει.

    Το nkon.nl έχει στάνταρ αυθεντικές μπαταρίες (γιατι κυκλοφορούν και αντιγραφές των γνωστών μπαταριών).

    Η επιλογή μου για να είσαι και safe, θα ήταν οι LG HG2, οι οποίες είναι αυτές που έχουν αντέξει τους περισσότερους κύκλους φόρτισης απο τις δικές μου (έχω Sony VTC6 (πράσινες), Samsung 30Q (ροζ), Sony VTC5a (πράσινες και αυτές), Samsung 25r (Λαχανί) και προφανώς LG HG2 (καφέ))
    Οι Sony VTC6 κρατάνε λίγο περισσότερο μέχρι να ξεφορτίσουν, αλλα χαλάνε σε μικρότερο βάθος χρόνου απο τις άλλες.
    Οι Samsung 30Q, κρατάνε λιγότερο απο τις VTC6, αλλα αντέχουν περισσότερους κύκλους. Παρόλα αυτά, η απόδοσή τους έχει πέσει αρκετά απο όταν ήταν καινούριες.
    Οι LG HG2, μου έχουν βγεί σκυλιά. Κρατάνε το ίδιο με τις 30Q. Τις έχω 2 χρόνια με καθημερινή χρήση και η απόδοσή τους είναι όπως όταν τις πήρα καινούριες...

    Οι VTC5a και οι 25r, είναι μικρότερης χωρητικότητας, αλλα μεγαλύτερου discharge rate.

    Εγώ τις μπαταρίες τις χρησιμοποιώ στο άτμισμα και το discharge rate είναι πολύ σημαντικός παράγοντας σε ορισμένες περιπτώσεις.

    Ανάλογα με τα A που τραβάει το μακίτα σου σε ζόρισμα, πρέπει να κοιτάξεις τις αντίστοιχες μπαταρίες. Οι Vtc6, 30Q και HG2, είναι για 15Α συνεχή εκφόρτιση.
    Άν εσύ χρειάζεσαι 5Α, τότε θα μπορέσεις να κοιτάξεις και άλλες μπαταρίες με αντίστοιχο όριο συνεχούς εκφόρτισης, που έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα (πχ samsung 35E που είναι 3450mAh σε αντίθεση με τα 3000mAh που είναι οι 30Q).

    Τώρα, άν έχει 3 μπαταρίες, τότε για 18V (ονομαστικής τάσης), θές 3 μπαταρίες σε σειρά, άρα θα έχεις χωρητικότητα, ίδια με της μίας μπαταρίας.
    Άν έχει 6 μπαταρίες, τότε για 18V, θές 2 συστοιχίες 3ών σε σειρά μπαταριών, παράλληλα. Άρα η χωρητικότητά σου, θα είναι 2πλάσια της μίας μπαταρίας.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Service ηλεκτρικών εργαλείων
    από Tycho Moon στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2018, 17:54
  2. 9sec 0-400 με μπαταρίες......
    από sapila racing στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2007, 15:06
  3. Σετ εργαλείων???
    από Kizoku στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2006, 10:34
  4. jel μπαταριες ξερει κανεις τιποτα
    από afrolykos στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2005, 14:03
  5. σετ εργαλείων
    από christos34 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 21:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF