Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 89

Θέμα: Μπαταρίες ηλεκτρικών εργαλείων, συστοιχίες κ.α

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947

    Μπαταρίες ηλεκτρικών εργαλείων, συστοιχίες κ.α

    Εγώ δεν δηλώνω έμπειρος στα εργαλεία μπαταρίας.
    Έχω επενδύσει σε εργαλεία ρεύματος για τις εργασίες που κανω στο σπίτι.
    Γιαυτό και πήρα φτηνά του lidl 3.6,12 και 18V επειδή η χρήση τους είναι ελάχιστη.
    Η ερώτηση μου είναι η εξής : μια μπαταρία λιθιου χωρίς χρήση, μόνο φόρτιση 1-2 φορές το χρόνο,
    πόσα χρόνια ζωής έχει;

  2. #2
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν δηλώνω έμπειρος στα εργαλεία μπαταρίας.
    Έχω επενδύσει σε εργαλεία ρεύματος για τις εργασίες που κανω στο σπίτι.
    Γιαυτό και πήρα φτηνά του lidl 3.6,12 και 18V επειδή η χρήση τους είναι ελάχιστη.
    Η ερώτηση μου είναι η εξής : μια μπαταρία λιθιου χωρίς χρήση, μόνο φόρτιση 1-2 φορές το χρόνο,
    πόσα χρόνια ζωής έχει;
    Οι μπαταρίες που έχουν μέσα είναι οι γνωστές λιθίου 18650.

    Οι επώνυμες μάρκες βάζουν επώνυμες μπαταρίες και οι φθηνές βάζουν κινέζικες.

    Όποτε εξαρτάται απ' τις μπαταρίες που έχει μεσα. Νομίζω κατάλαβες τη διαφορά γιατί ασχολείσαι με το σπορ.

    Δεύτερον εξαρτάται απ' τις συνθήκες αποθήκευσης.

    Με όλα στο ιδανικό η απάντηση είναι.. αρκετά χρόνια.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Άρα όταν χαλάσουν θα μπορεί κάποιος να ανοίξει το κέλυφος και να αντικαταστήσει τις παλιές 18650 με καινούργιες, ή όχι;

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Άρα όταν χαλάσουν θα μπορεί κάποιος να ανοίξει το κέλυφος και να αντικαταστήσει τις παλιές 18650 με καινούργιες, ή όχι;
    Έχω δει στο YouTube να το κάνουν, δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι στην πραγματικότητα και αν αξίζει κάτι τέτοιο

  5. #5
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Κανονικά Σε κανένα δε γίνεται αλλά σε καποια είναι πιο εύκολο και σε άλλα εξαιρετικά δύσκολο καθότι καταστρέφονται εντελώς αν προσπαθήσεις να τις ανοίξεις. Και εξωτερικά και το εσωτερικό πλαίσιο που συγκρατεί τις μπαταρίες. Αν μετά ανοίγει με την παραμικρή πτώση δεν έχει νόημα.

    Για τα 12βολτα δεν ξέρω και δεν ξέρω και τι μπαταρίες έχουν. Cr123 έχουν;

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Για τα 12βολτα, ίσως 3x18650 σε σειρά που θα δώσουν 11V, τα κάνουν να δουλέψουν με λιγότερη ισχύ.
    Αυτό που δεν ξέρω είναι τι γίνεται με τον φορτιστή που αντι 1,5-2Αh θα έχει να φορτίσει 6-10Ah.Οι δε μπαταρίες 18650 φορτιζονται συνδεδεμένες σε σειρά ή πρέπει να συνδέονται καθεμία ξεχωριστά σε φορτιστή;
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 05/06/2019 στις 08:44.

  7. #7
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Δεν κατάλαβα. Το θέμα είναι να αντικατασταθούν οι χαλασμένες πεσμένες μπαταρίες με καινούριες και το εργαλείο να δουλεύει όπως πρώτα.
    Βγάζεις τις παλιές, κόλλας στη συστοιχία τις καινούριες και ξανα κλείνεις.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Η αντικατάσταση πέραν των όποιων δυσκολιών που ανέφερε παραπάνω ο daz, δεν συνίσταται καθώς οι μπαταρίες που θα χρησιμοποιηθούν πρέπει να είναι απόλυτα ίδιες μεταξύ τους στις μετρήσεις (χωρητικότητα και τάση αν θυμάμαι καλά) τους. Και να έχουμε την δυνατότητα να τις ταιριάξουμε πρέπει να έχουμε μεγάλη ποσότητα μπαταριών ως δείγμα ώστε να επιλέξουμε αυτές που είναι όμοιες. Αν διαφέρουν έστω και λίγο κάποια/ες από όσες φοράει το κάθε εργαλείο, τότε αυτές θα δουλεύουν "πιο σκληρά" από τις άλλες κατά την εκφόρτιση, με πιθανότητα να ζεσταθεί κατά την φόρτιση περισσότερο από το ασφαλές. Και για αυτόν τον λόγο, έχουν προκύψει και διάφορα Battery pack λιθίου (βλέπε rc cars). Για τον ίδιο λόγο είναι φρόνιμο να αποφεύγονται φακό με πολλαπλές μπαταρίες λιθίου, το έχω αναφέρει και στο αντίστοιχο θέμα!
    Τελευταία τροποποίηση από SciTeF; 05/06/2019 στις 10:05.

  9. #9
    Tricycle
    Εγγραφή
    05/03/2018
    Μηνύματα
    68
    Επίσης εκτός από τις μπαταρίες που πρέπει να είναι ταιριαγμένες-"matched", από όσο αντιλαμβάνομαι το κόλλημά τους δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί λόγω θερμοκρασιών κλπ. Οπότε δεν ξέρω αν τελικά αξίζει ο χρόνος που πρέπει να αφιερώσει κανείς.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Για τα 12βολτα, ίσως 3x18650 σε σειρά που θα δώσουν 11V, τα κάνουν να δουλέψουν με λιγότερη ισχύ.
    Αυτό που δεν ξέρω είναι τι γίνεται με τον φορτιστή που αντι 1,5-2Αh θα έχει να φορτίσει 6-10Ah.Οι δε μπαταρίες 18650 φορτιζονται συνδεδεμένες σε σειρά ή πρέπει να συνδέονται καθεμία ξεχωριστά σε φορτιστή;
    Φορτίζονται σε σειρά κανονικά.

    Ακόμα, όταν οι μπαταρίες είναι σε σειρά, αυξάνεται η τάση τους και όχι η χωρητικότητά τους.
    άρα 3 μπαταρίες 18650 με χωρητικότητα 2Αh σε σειρά, έχουν τάση εξόδου 11,1V (στη πραγματικότητα απο 12,6V έως περίπου 10,5V) και 2Ah χωρητικότητα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Η αντικατάσταση πέραν των όποιων δυσκολιών που ανέφερε παραπάνω ο daz, δεν συνίσταται καθώς οι μπαταρίες που θα χρησιμοποιηθούν πρέπει να είναι απόλυτα ίδιες μεταξύ τους στις μετρήσεις (χωρητικότητα και τάση αν θυμάμαι καλά) τους. Και να έχουμε την δυνατότητα να τις ταιριάξουμε πρέπει να έχουμε μεγάλη ποσότητα μπαταριών ως δείγμα ώστε να επιλέξουμε αυτές που είναι όμοιες. Αν διαφέρουν έστω και λίγο κάποια/ες από όσες φοράει το κάθε εργαλείο, τότε αυτές θα δουλεύουν "πιο σκληρά" από τις άλλες κατά την εκφόρτιση, με πιθανότητα να ζεσταθεί κατά την φόρτιση περισσότερο από το ασφαλές. Και για αυτόν τον λόγο, έχουν προκύψει και διάφορα Battery pack λιθίου (βλέπε rc cars). Για τον ίδιο λόγο είναι φρόνιμο να αποφεύγονται φακό με πολλαπλές μπαταρίες λιθίου, το έχω αναφέρει και στο αντίστοιχο θέμα!
    2 ή περισσότερες μπαταρίες απο τον ίδιο κατασκευαστή, με το ίδιο lot no, όλες καινούριες, είναι ολόιδιες και μπορούν να "παντρευτούν".
    Μπορεί να γίνει και έλεγχος σε ορισμένους φορτιστές, οι οποίοι θα τις αποφορτίσουν και θα τις επαναφορτίσουν 2-3 φορές.
    Άν ο χρόνος των κύκλων είναι ίδιος, τότε δεν υπάρχει κανένα θέμα. (το σωστότερο βέβαια είναι να έχουν και ίδια εσωτερική αντίσταση).

    Παρόλα αυτά, δεν διαφωνώ με αυτό που λές.
    Καλό είναι να αποφεύγεται.
    Αν και το πρόβλημα δεν είναι η θερμοκρασία τόσο.

    Το όριο των προδιαγραφών συνήθως είναι στους 80 βαθμούς. Δεν παίζει να μήν το καταλάβεις νωρίτερα. Θα έχει καεί το χέρι σου...

    Το πρόβλημα είναι με την κατώτατη τάση (βάσει προδιαγραφών).

    Άν για παράδειγμα, μία μπαταρία έχει προδιαγραφές minimum voltage 3,3V και βρίσκεται σε μία συσκευή που έχει cut off τα 7V (δηλαδή την τάση που θα σταματήσει να δουλεύει) και ειναι σε σειριακή συστοιχία 2 μή παντρεμένων μπαταριών, οπου η άλλη βρίσκεται σε τάση 3,8V η συστοιχία είναι σε τάση 7,1V και η συσκευή δε σταματάει, αλλα η μπαταρία μας, έχει φτάσει τα 3,3V (χωρίς την πτώση τάσης απο το φορτίο...)

    Αυτό είναι επικίνδυνο...

  12. #12
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geo10 Προβολή μηνύματος
    Επίσης εκτός από τις μπαταρίες που πρέπει να είναι ταιριαγμένες-"matched", από όσο αντιλαμβάνομαι το κόλλημά τους δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί λόγω θερμοκρασιών κλπ. Οπότε δεν ξέρω αν τελικά αξίζει ο χρόνος που πρέπει να αφιερώσει κανείς.
    Αν έχεις τις γνώσεις και τα εργαλεία μια χαρά αξίζει ο κόπος, ειδικά σε μπαταρίες "φτηνιάρικες" που αντικαθιστάς τα εντόσθια με επώνυμες και αξιόπιστες. Εκεί είναι πραγματικά αναβάθμιση του πακέτου και κατ' επέκταση του εργαλείου.

    Σε αυτό που λέει ο SciTef για χωρητικότητα και τάση, θεωρητικά αν κάνεις αγορά από το ίδιο πακέτο μπαταριών (εννοώ πακέτο συσκευασίας που κατά συνέπεια σημαίνει και διαδοχική παραγωγή) του ίδιου προμηθευτή σχεδόν μηδενίζεις το πρόβλημα. Σε όσες μπαταρίες φίλων έχω φτιάξει δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Είναι μπελαλίδικη δουλειά βέβαια και μέχρι τώρα δεν έχω ηλεκτροπόντα αλλά μάλλον θα φτιάξω μία γιατί με το κολλητήρι είναι λίγο ζόρι. Λαμάκια βρίσκω στην αγορά ότι διάσταση θέλω και με την ηλεκτροπόντα είναι παιχνιδάκι η κόλλησή τους
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #13
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    2 ή περισσότερες μπαταρίες απο τον ίδιο κατασκευαστή, με το ίδιο lot no, όλες καινούριες, είναι ολόιδιες και μπορούν να "παντρευτούν".
    Μπορεί να γίνει και έλεγχος σε ορισμένους φορτιστές, οι οποίοι θα τις αποφορτίσουν και θα τις επαναφορτίσουν 2-3 φορές.
    Άν ο χρόνος των κύκλων είναι ίδιος, τότε δεν υπάρχει κανένα θέμα. (το σωστότερο βέβαια είναι να έχουν και ίδια εσωτερική αντίσταση).

    Παρόλα αυτά, δεν διαφωνώ με αυτό που λές.
    Καλό είναι να αποφεύγεται.
    Αν και το πρόβλημα δεν είναι η θερμοκρασία τόσο.

    Το όριο των προδιαγραφών συνήθως είναι στους 80 βαθμούς. Δεν παίζει να μήν το καταλάβεις νωρίτερα. Θα έχει καεί το χέρι σου...

    Το πρόβλημα είναι με την κατώτατη τάση (βάσει προδιαγραφών).

    Άν για παράδειγμα, μία μπαταρία έχει προδιαγραφές minimum voltage 3,3V και βρίσκεται σε μία συσκευή που έχει cut off τα 7V (δηλαδή την τάση που θα σταματήσει να δουλεύει) και ειναι σε σειριακή συστοιχία 2 μή παντρεμένων μπαταριών, οπου η άλλη βρίσκεται σε τάση 3,8V η συστοιχία είναι σε τάση 7,1V και η συσκευή δε σταματάει, αλλα η μπαταρία μας, έχει φτάσει τα 3,3V (χωρίς την πτώση τάσης απο το φορτίο...)

    Αυτό είναι επικίνδυνο...
    Συμφωνώ απολύτως σε όλα. Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει ένα καλό μπάλανσερ που τα επώνυμα πακέτα έχουν ενσωματωμένο.
    Ναι σε όλα που λένε και οι πολιτικοί μας

    edit: τώρα που ξανακοιτάω τα νούμερα έχω μια απορία. Πως μια μπαταρία λιθίου ενός κελιού θα φτάσει τα 3.8V όταν πλήρως φορτισμένη δίνει 3.6?? Ακόμα και 3.8 να έχει μετά την φόρτιση, μόλις μπει κάτω από φορτίο αμέσως θα παρουσιάσει πτώση τάσης οπότε το εργαλείο του παραδείγματός σου θα "κόψει"
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις τις γνώσεις και τα εργαλεία μια χαρά αξίζει ο κόπος, ειδικά σε μπαταρίες "φτηνιάρικες" που αντικαθιστάς τα εντόσθια με επώνυμες και αξιόπιστες. Εκεί είναι πραγματικά αναβάθμιση του πακέτου και κατ' επέκταση του εργαλείου.

    Σε αυτό που λέει ο SciTef για χωρητικότητα και τάση, θεωρητικά αν κάνεις αγορά από το ίδιο πακέτο μπαταριών (εννοώ πακέτο συσκευασίας που κατά συνέπεια σημαίνει και διαδοχική παραγωγή) του ίδιου προμηθευτή σχεδόν μηδενίζεις το πρόβλημα. Σε όσες μπαταρίες φίλων έχω φτιάξει δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Είναι μπελαλίδικη δουλειά βέβαια και μέχρι τώρα δεν έχω ηλεκτροπόντα αλλά μάλλον θα φτιάξω μία γιατί με το κολλητήρι είναι λίγο ζόρι. Λαμάκια βρίσκω στην αγορά ότι διάσταση θέλω και με την ηλεκτροπόντα είναι παιχνιδάκι η κόλλησή τους
    Απο εμπειρία, με κολλητήρι 100 ή 120W, κολλάει για πλάκα το λαμάκι...

    Αυτό που κάνω εγώ είναι να "βουτάω" τον πόλο στη πάστα, μετά να κολλάω στον πόλο σκέτο καλάι και τέλος να βάζω το λαμάκι για κόλλημα.
    Αυτό που χρειάζεται στη πραγματικότητα, είναι να έχεις πολύ ψηλή θερμοκρασία, η οποία να μή πέσει μόλις ακουμπήσεις το κολλητήρι στη μπαταρία, ωστε να μήν προλάβει να ζεσταθεί ολόκληρη, αλλα μόνο ο πόλος.

    Παρόλα αυτά, γνωστός μπαταριοπωλητής στην Ολλανδία, με 0,10€ περίπου έξτρα κόστος, στέλνει τις μπαταρίες με λαμάκια.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ απολύτως σε όλα. Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει ένα καλό μπάλανσερ που τα επώνυμα πακέτα έχουν ενσωματωμένο.
    Ναι σε όλα που λένε και οι πολιτικοί μας

    edit: τώρα που ξανακοιτάω τα νούμερα έχω μια απορία. Πως μια μπαταρία λιθίου ενός κελιού θα φτάσει τα 3.8V όταν πλήρως φορτισμένη δίνει 3.6?? Ακόμα και 3.8 να έχει μετά την φόρτιση, μόλις μπει κάτω από φορτίο αμέσως θα παρουσιάσει πτώση τάσης οπότε το εργαλείο του παραδείγματός σου θα "κόψει"
    Οι μπαταρίες λιθίου έχουν 100% φορτισμένες 4,2V.
    πλήρως αφόρτιστες είναι συνήθως στα 3,5V

    Το εργαλείο, δεν μετράει την τάση την ώρα της λειτουργίας. Μετράει μόνο όταν δεν "πατάς το κουμπί"

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Service ηλεκτρικών εργαλείων
    από Tycho Moon στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2018, 17:54
  2. 9sec 0-400 με μπαταρίες......
    από sapila racing στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2007, 15:06
  3. Σετ εργαλείων???
    από Kizoku στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2006, 10:34
  4. jel μπαταριες ξερει κανεις τιποτα
    από afrolykos στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2005, 14:03
  5. σετ εργαλείων
    από christos34 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 21:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF