Σελίδα 2 από 14 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 199

Θέμα: Επιλέγοντας τις σωστές μπαταρίες!

  1. #16
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Και κάτι τελευταίο!
    Μην ακούτε τους ειδικούς του ίντερνετ! Αν είναι κάτι που πρέπει να σας μείνει απ’ όσα έγραψα, είναι αυτό και μόνο! “Μην ακούτε τους ειδικούς στα φόρουμς”. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να το ψάξετε μόνοι σας απο όσο πιο έγκυρες πηγές μπορείτε.

    Επαναλαμβάνω πως δεν είμαι ειδικός! Μπορεί να έχω γράψει κάτι που να είναι λάθος. Μπορεί να νομίζω οτι ξέρω και να μην ξέρω! Όπως έχει γράψει και ένας σοφός στην υπογραφή του.. “αλίμονο σε αυτόν που δεν ξέρει, οτι δεν ξέρει αυτά που δεν ξέρει”! Αν διαπιστώσετε κάτι τέτοιο οποιαδήποτε διόρθωση, διαφωνία, επισήμανση είναι δεκτή και αποδεκτή.
    Μπορεί κάποια στοιχεία να μην είναι σωστά! Προσπάθησα να είμαι όσο πιο ακριβής μπορούσα στα στοιχεία των μπαταριών αλλά μπορεί οι πηγές μου να είναι λάθος ή να πάτησα λάθος κουμπί στο πληρκτρολόγιο. Βρείτε τις δικές σας.
    Sent from me using a computer.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    960
    Εξαιρετική ανάλυση!!

    1-2 comments έχω να κάνω.


    Οι κύκλοι φόρτισης των μπαταριών που δίνει ο κατασκευαστής, είναι απο πλήρως αφόρτιστη, ώς πλήρως φορτισμένη, και αντίστροφα, με χρήση εντός των προδιαγραφών.

    Ας υποθέσουμε μία μπαταρία με τις εξής προδιαγραφές: χωρητικότητα τα 3000mAh, δυνατότητα φόρτισης με 1C και 500 κύκλους ζωής.


    Άν κάποιος τη χρησιμοποιήσει για 1500mAh και τη φορτίσει πλήρως με 1C (3Α), δεν έχει χρησιμοποιήσει 1 κύκλο, αλλα μισό.

    Πρακτικά, μίας και όπως ανέφερες πολύ σωστά, τα cut off των συσκευών, δεν φτάνουν ποτέ το όριο της τάσης που δίνει ο κατασκευαστής για τις μπαταρίες, ποτέ δεν χρησιμοποιούμε το 100% της χωρητικότητας των μπαταριών.
    Άρα στη πραγματικότητα, άν χρησιμοποιούμε τις μπαταρίες εντός προδιαγραφών, θα την φορτίσουμε περισσότερες φορές απο τους κύκλους ζωής που δίνει ο κατασκευαστής.



    Ακόμα, αναφέρεις για τους τύπους μπαταριών (ICR, IMR, INR, NMC κλπ), πως πλέον ελάχιστα έχουν να κάνουν με τη χημεία των μπαταριών.
    Σωστά τα λές, αλλα έχω μία ένσταση.

    Οι ICR μπαταρίες, που είναι και ο παλαιότερος τύπος, όταν βγαίνουν εκτός προδιαγραφών είναι πολύ ασταθής και μπορεί να εκραγούν.
    Οι πιο σύγχρονες IMR και INR, έχουν σταθερότερη συμπεριφορά σε καταστάσεις εκτός προδιαγραφών και εκρήγνυνται δυσκολότερα.

    Παρόλο που δε συστήνω επ ουδενί την χρήση μπαταριών εκτός προδιαγραφών, είναι σίγουρα ασφαλέστερη η χρήση των INR ή IMR έναντι των ICR για ακραίες καταστάσεις.

    Αυτό το αναφέρω για τον εξής λόγο.
    Ο Mooch που κάνει αναλύσεις σε μπαταρίες, πολλές φορές τις βγάζει εκτός προδιαγραφών και δηλώνει πως μία μπαταρία είναι σταθερή εκεί.
    Για (τυχαίο) παράδειγμα, μπορεί να λέει, οτι η VTC6 αντέχει συνεχή αποφόρτιση στα 25Α, χωρίς να ξεπερνά την οριακή θερμοκρασία, παρόλο που ο κατασκευαστής λέει 15Α.

    Αυτό, μπορεί να συμβαίνει στο κελί (ή κελιά) που είχε o Mooch στα χέρια του και έκανε το τέστ, αλλα δεν μπορεί κανένας να είναι σίγουρος οτι στο κελί που θα αγοράσει, θα ισχύει το ίδιο.
    Μην βγάζετε τις μπαταρίες εκτός των προδιαγραφών του κατασκευαστή, ανεξάρτητα απο τα τεστ που έκανε ο οποιοσδήποτε.
    Άν όντως πρόκειται να τις βγάλετε, τότε φροντίστε να είναι INR ή IMR.
    Τελευταία τροποποίηση από Volpad; 05/08/2019 στις 02:59.

  3. #18
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Εξαιρετική ανάλυση!!

    1-2 comments έχω να κάνω.


    Οι κύκλοι φόρτισης των μπαταριών .....


    Nice thanks!

    Ακόμα, αναφέρεις για τους τύπους μπαταριών (ICR, IMR, INR, NMC κλπ), πως πλέον ελάχιστα έχουν να κάνουν με τη χημεία των μπαταριών.
    Σωστά τα λές, αλλα έχω μία ένσταση.

    Οι ICR μπαταρίες, που είναι και ο παλαιότερος τύπος, όταν βγαίνουν εκτός προδιαγραφών είναι πολύ ασταθής και μπορεί να εκραγούν.
    Οι πιο σύγχρονες IMR και INR, έχουν σταθερότερη συμπεριφορά σε καταστάσεις εκτός προδιαγραφών και εκρήγνυνται δυσκολότερα.

    Παρόλο που δε συστήνω επ ουδενί την χρήση μπαταριών εκτός προδιαγραφών, είναι σίγουρα ασφαλέστερη η χρήση των INR ή IMR έναντι των ICR για ακραίες καταστάσεις.
    Δεν έχουν όλες οι ICR την ίδια χημική σύσταση ούτε συμπεριφέρονται το ίδιο. Δεν υπάρχουν ICR και ΙΜR. Όλα αυτά είναι απλά ένα πρόθεμα που αφορά το εργοστάσιο παραγωγής!
    IMR τι είναι? Τίποτα! Ενα γενικό πρόθεμα είναι που στην ουσία δεν σημαίνει τίποτα. Οι IMR δεν είναι καν LMO ή αλλιώς lithium manganese oxide. Για όλους εμάς το πρόθεμα IMR είναι απολύτως άχρηστο. Για το εργοστάσιο μπορεί να σημαίνει οτι η χημική σύσταση που έχει, είναι στο μέσο όρο από θέμα ασφάλειας και σταθερότητας
    ή
    και οτιδήποτε άλλο!

    Κάποιοι κατασκευαστές ονομάζουν IMR όλες τις μπαταρίες που δεν είναι ICR. Aν έχει νόημα αυτό που γράφω καθότι και το ICR γι' αυτούς, μπορεί να σημαίνει απλά, κάτι διαφορετικό απ' το IMR. Και το διαφορετικό μπορεί να είναι οτιδήποτε!

    Το θέμα είναι οτι τίποτε απ' όλα αυτά δεν περιγράφει την χημική σύσταση των μπαταριών ούτε οτιδήποτε άλλο! Η χρήση τους από εμάς, πιο πολύ μπορεί να οδηγήσει σε λάθη παρά σε κάτι χρήσιμο. Θέλει κάποιος να βρει την χημική σύσταση της μπαταρίας του? Datasheet του κατασκευαστή και τέλος!
    Είτε ICR γράφει η μπαταρία είτε οτιδήποτε άλλο, το μόνο που έχει αξία είναι τα στοιχεία που δίνει ο κατασκευαστής της μπαταρίας. Ούτε καν η χημική σύσταση δεν πρέπει να μας απασχολεί. Εκτός από μια δυο εξαιρέσεις (στη χημική σύσταση) όλες οι άλλες είναι λίγο πολύ το ίδιο!
    Ακόμα και αν κάποιος ασχοληθεί εκτενώς με όλα αυτά, θα ήταν μέγα λάθος του να αγοράσει μπαταρία βασιζόμενος στη χημική της σύσταση! Αγοράζουμε μπαταρίες με βάση τα χαρακτηριστικά τους και τις προδιαγραφές λειτουργίας που δίνει ο κατασκευαστής και όχι με βάση τη χημική σύσταση που έχουν.

    Οι ICR δεν είναι ο παλαιότερος τύπος μπαταριών! Δεν είναι καν τύπος μπαταριών! Οι παλιές μπαταρίες που έγραφαν ΙCR και μπορεί να είχαν τη συμπεριφορά που περιγράφεις, δεν έχουν καμία σχέση με τις μπαταρίες που γράφουν σήμερα ICR. Μια μπαταρία που έχει ίδια χημική σύσταση με μια άλλη μπορεί να γράφει ICR και η άλλη όχι!

    Αυτό το αναφέρω για τον εξής λόγο.
    Ο Mooch που κάνει αναλύσεις σε μπαταρίες, πολλές φορές τις βγάζει εκτός προδιαγραφών και δηλώνει πως μία μπαταρία είναι σταθερή εκεί.
    Για (τυχαίο) παράδειγμα, μπορεί να λέει, οτι η VTC6 αντέχει συνεχή αποφόρτιση στα 25Α, χωρίς να ξεπερνά την οριακή θερμοκρασία, παρόλο που ο κατασκευαστής λέει 15Α.

    Αυτό, μπορεί να συμβαίνει στο κελί (ή κελιά) που είχε o Mooch στα χέρια του και έκανε το τέστ, αλλα δεν μπορεί κανένας να είναι σίγουρος οτι στο κελί που θα αγοράσει, θα ισχύει το ίδιο.
    Μην βγάζετε τις μπαταρίες εκτός των προδιαγραφών του κατασκευαστή, ανεξάρτητα απο τα τεστ που έκανε ο οποιοσδήποτε.
    Άν όντως πρόκειται να τις βγάλετε, τότε φροντίστε να είναι INR ή IMR.
    Πολύ σωστά! (εκτός απ' την τελευταία πρόταση στην οποία θα συμφωνήσουμε οτι διαφωνούμε).

    Όταν πρόκειται για "επώνυμη" μπαταρία τα μονα στοιχεία που έχουν αξία είναι αυτά που δίνει ο κατασκευαστής. Ασφαλώς και δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε κάποιον που με τις δικές του εργαστηριακές δοκιμές κατέταξε μια μπαταρία σε διαφορετική κλίμακα από άποψη χαρακτηριστικών!
    Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα και δεν τους γνωρίζω όλους αυτούς που αναφέρεις και ανέφερες και στο άλλο θρεντ αλλά έχω πέσει επάνω σε κανα δυο σελίδες με τεστ που έκανε ο mooch και κάτι πίνακες κατάταξης κτλ. Χωρίς να εμπιστεύομαι 100% την ακρίβεια των δοκιμών του μπορώ να πω οτι κάποια αποτελέσματα ήταν απολαυστικά! 35Α σουπερ ντούπερ υπερμπαταρίες που αντέχουν μόνο 15Α χωρίς να ψηθούν? Μα πόσο λάθος μπορεί να έκανε?

    Όλοι αυτοί που ασχολούνται με τεστ και μετρήσεις έχουν προσφέρει κάτι πολύ σημαντικό! Εχουν ξεβρακώσει όσους κάνουν rewrap με ψεύτικα χαρακτηριστικά! Όσο μεγάλο ποσοστό σφάλματος και να αποδώσω στον "ερασιτεχνικό" τους εξοπλισμό, δεν είναι αρκετό για να δικαιολογηθούν οι τρομακτικές αποκλείσεις που αναγράφονται σε κάποιες μπαταρίες. Και ως εκ θαύματος οι μεγάλες αποκλείσεις δεν συμβαίνουν ποτέ σε μπαταρίες των επώνυμων κατασκευαστών! Το ωραίο είναι δε, οτι δεν έχω δει ποτέ χειρότερα χαρακτητιστικά σε επώνυμες μπαταρίες από τεστ που έκανε κάποιος χομπίστας!
    Sent from me using a computer.

  4. #19
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Ρε Αποστόλη, τσιγαράκι, αναπτήρας που δεν χρειάζονται διδακτορικό στην μπαταριολογία.......

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC04397.jpg 
Προβολές:	271 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	408774
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  5. #20
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Τι γράφει επάνω το πακέτο σου είπαμε?

    Δεν χρειάζεται διδακτορικό ρε βάγγο. Είναι σα να σου λέει κάποιος πως αν δε χαμηλώσεις λίγο τη φλόγα του αναπτήρα θα καψαλίσεις τα φρύδια σου! Είτε έχει έχει ζιπέλαιο, είτε υγραέριο είτε βουτάνιο, το μόνο που χρειάζεται είναι να χαμηλώσεις τη φλόγα!

    There!
    Sent from me using a computer.

  6. #21
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    ..... το μόνο που χρειάζεται είναι να χαμηλώσεις τη φλόγα! ....
    Εμ, δεν το 'λεγες απ' την αρχή και έκατσα και διάβασα όλο το κατεβατό..............
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  7. #22
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Εμ, δεν το 'λεγες απ' την αρχή και έκατσα και διάβασα όλο το κατεβατό..............

    Sent from me using a computer.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Μπράβο στον Αποστόλη (daz) για όλον αυτό τον κόπο που έκανε. Και τον Volpad επίσης για τα συμπληρώματα.
    Οι καλες επαναφορτιζομενες μπαταρίες και οι σωστοί φορτιστές είναι εδώ ή εκεί (out) και με τις κατάλληλες γνώσεις τα απολαμβάνουμε. Καμμια σχέση με ότι υπήρχε διαθεσιμο στον ερασιτέχνη χρήστη 20 χρόνια πριν. Εγώ πλέον όπου μπορώ, έχω στραφεί σε αυτά τα συστήματα και δεν τα αλλάζω.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    960
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος

    Nice thanks!



    Δεν έχουν όλες οι ICR την ίδια χημική σύσταση ούτε συμπεριφέρονται το ίδιο. Δεν υπάρχουν ICR και ΙΜR. Όλα αυτά είναι απλά ένα πρόθεμα που αφορά το εργοστάσιο παραγωγής!
    IMR τι είναι? Τίποτα! Ενα γενικό πρόθεμα είναι που στην ουσία δεν σημαίνει τίποτα. Οι IMR δεν είναι καν LMO ή αλλιώς lithium manganese oxide. Για όλους εμάς το πρόθεμα IMR είναι απολύτως άχρηστο. Για το εργοστάσιο μπορεί να σημαίνει οτι η χημική σύσταση που έχει, είναι στο μέσο όρο από θέμα ασφάλειας και σταθερότητας
    ή
    και οτιδήποτε άλλο!

    Κάποιοι κατασκευαστές ονομάζουν IMR όλες τις μπαταρίες που δεν είναι ICR. Aν έχει νόημα αυτό που γράφω καθότι και το ICR γι' αυτούς, μπορεί να σημαίνει απλά, κάτι διαφορετικό απ' το IMR. Και το διαφορετικό μπορεί να είναι οτιδήποτε!

    Το θέμα είναι οτι τίποτε απ' όλα αυτά δεν περιγράφει την χημική σύσταση των μπαταριών ούτε οτιδήποτε άλλο! Η χρήση τους από εμάς, πιο πολύ μπορεί να οδηγήσει σε λάθη παρά σε κάτι χρήσιμο. Θέλει κάποιος να βρει την χημική σύσταση της μπαταρίας του? Datasheet του κατασκευαστή και τέλος!
    Είτε ICR γράφει η μπαταρία είτε οτιδήποτε άλλο, το μόνο που έχει αξία είναι τα στοιχεία που δίνει ο κατασκευαστής της μπαταρίας. Ούτε καν η χημική σύσταση δεν πρέπει να μας απασχολεί. Εκτός από μια δυο εξαιρέσεις (στη χημική σύσταση) όλες οι άλλες είναι λίγο πολύ το ίδιο!
    Ακόμα και αν κάποιος ασχοληθεί εκτενώς με όλα αυτά, θα ήταν μέγα λάθος του να αγοράσει μπαταρία βασιζόμενος στη χημική της σύσταση! Αγοράζουμε μπαταρίες με βάση τα χαρακτηριστικά τους και τις προδιαγραφές λειτουργίας που δίνει ο κατασκευαστής και όχι με βάση τη χημική σύσταση που έχουν.

    Οι ICR δεν είναι ο παλαιότερος τύπος μπαταριών! Δεν είναι καν τύπος μπαταριών! Οι παλιές μπαταρίες που έγραφαν ΙCR και μπορεί να είχαν τη συμπεριφορά που περιγράφεις, δεν έχουν καμία σχέση με τις μπαταρίες που γράφουν σήμερα ICR. Μια μπαταρία που έχει ίδια χημική σύσταση με μια άλλη μπορεί να γράφει ICR και η άλλη όχι!



    Πολύ σωστά! (εκτός απ' την τελευταία πρόταση στην οποία θα συμφωνήσουμε οτι διαφωνούμε).

    Όταν πρόκειται για "επώνυμη" μπαταρία τα μονα στοιχεία που έχουν αξία είναι αυτά που δίνει ο κατασκευαστής. Ασφαλώς και δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε κάποιον που με τις δικές του εργαστηριακές δοκιμές κατέταξε μια μπαταρία σε διαφορετική κλίμακα από άποψη χαρακτηριστικών!
    Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα και δεν τους γνωρίζω όλους αυτούς που αναφέρεις και ανέφερες και στο άλλο θρεντ αλλά έχω πέσει επάνω σε κανα δυο σελίδες με τεστ που έκανε ο mooch και κάτι πίνακες κατάταξης κτλ. Χωρίς να εμπιστεύομαι 100% την ακρίβεια των δοκιμών του μπορώ να πω οτι κάποια αποτελέσματα ήταν απολαυστικά! 35Α σουπερ ντούπερ υπερμπαταρίες που αντέχουν μόνο 15Α χωρίς να ψηθούν? Μα πόσο λάθος μπορεί να έκανε?

    Όλοι αυτοί που ασχολούνται με τεστ και μετρήσεις έχουν προσφέρει κάτι πολύ σημαντικό! Εχουν ξεβρακώσει όσους κάνουν rewrap με ψεύτικα χαρακτηριστικά! Όσο μεγάλο ποσοστό σφάλματος και να αποδώσω στον "ερασιτεχνικό" τους εξοπλισμό, δεν είναι αρκετό για να δικαιολογηθούν οι τρομακτικές αποκλείσεις που αναγράφονται σε κάποιες μπαταρίες. Και ως εκ θαύματος οι μεγάλες αποκλείσεις δεν συμβαίνουν ποτέ σε μπαταρίες των επώνυμων κατασκευαστών! Το ωραίο είναι δε, οτι δεν έχω δει ποτέ χειρότερα χαρακτητιστικά σε επώνυμες μπαταρίες από τεστ που έκανε κάποιος χομπίστας!

    Κοίτα. Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαιτέρα με τη χημεία των μπαταριών, μόνο τα βασικά για να μπορώ να καταλαβαίνω τι εννοούν με το ICR, IMR κλπ.
    Οτι πλέον οι κατασκευαστές φτιάχνουν υβρίδια και στη πραγματικότητα δεν είναι ούτε ακριβώς LMO ούτε LCO κλπ, δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω.
    Όμως, παλαιότερα που οι ICR ήταν LCO (lithium cobalt oxide), ήταν όντως επικίνδυνες εκτός προδιαγραφών.

    Για το λόγο αυτό, και σα γενικό κανόνα, δεν θα προτείνω σε κανέναν που θέλει να "παίξει" με τα όρια, να χρησιμοποιήσει μία ICR μπαταρία, ακόμα και άν αυτό είναι απλά ένα όνομα τώρα πιά.
    Δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρει κάτι, όταν μπορεί να είναι 100% ασφαλέστερος χρησιμοποιώντας μία IMR που ειναι LMO.

    Πρόσεχε τι γράφω, μιλάω για εκτός προδιαγραφών και όχι εντός.
    Όσο βρίσκεσαι εντός προδιαγραφών, δεν έχει καμία μα καμία σημασία για το χρήστη η χημεία της μπαταρίας.

    Ουσιαστικά αυτό που λέω, είναι οτι καλύτερα να μή ρισκάρεις βγάζοντας μία ICR εκτός προδιαγραφών. Μπορεί να είναι πραγματική LCO και να κάνει μπράφ... Δεν το ξέρεις...

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    960
    Χωρητικότητα μπαταριών.

    Λόγω του οτι έχω λίγο ελεύθερο χρόνο, αποφάσισα να κάνω μία μικρή ανάλυση στη χωρητικότητα των μπαταριών.

    Εδώ λοιπόν, υπάρχουν 2 βασικά θέματα που πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας, καθώς επιλέγουμε τις σωστές μπαταρίες για τη συσκευή μας.


    Το πρώτο είναι, οτι η κάθε μπαταρία, έχει διαφορετική χωρητικότητα ανάλογα με το πόσα αμπέρ τραβάμε απο αυτή.

    Για παράδειγμα, μία μπαταρία που ισχυρίζεται 3000mAh, μπορεί να έχει 3000mAh στην αποφόρτιση με 5Α, και 2800mAh, σε αποφόρτιση με 10Α.

    Άρα λοιπόν, καθώς ψάχνουμε για τις μπαταρίες με τη μεγαλύτερη χωρητικότητα για τη συσκευή μας, πρέπει να ξέρουμε την κατανάλωση που έχει η συσκευή μας και να ρίξουμε μία ματιά στα διαγράμματα κάθε μπαταρίας.


    Το δεύτερο, και αυτό στο οποίο θα σταθώ λίγο παραπάνω, είναι το cut off της συσκευής σε συνάρτηση με τη καμπύλη αποφόρτισης της μπαταρίας.

    Ας υποθέσουμε λοιπόν 2 μπαταρίες Β1 και B2, με τις εξής ίδιες προδιαγραφές:

    3000mAh χωρητικότητα, σε αποφόρτιση 5Α και
    κατώτατο όριο τάσης τα 2,5V

    Ακόμα, ας υποθέσουμε μία συσκευή με ρεύμα λειτουργίας τα 5Α σταθερά, και cut off τα 3,2V.
    Αυτό λοιπόν σημαίνει οτι μόλις η μπαταρία στη συσκευή φτάσει τα 3,2V, η συσκευή θα σταματήσει να λειτουργεί και θα βγάλει μήνυμα 0% ή Low Battery ή θα αναβοσβήνουν κόκκινα λαμπάκια ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων...

    Σε αυτή τη περίπτωση λοιπόν θα πρέπει να κοιτάξουμε τις καμπύλες αποφόρτισης των 2 μπαταριών, για να βρούμε ποιά απο τις 2 έχει την πραγματικά μεγαλύτερη χωρητικότητα για τη συσκευή μας.

    Με τις εξαιρετικές ικανότητές μου στο mspaint, έχω ετοιμάσει τις καμπύλες των 2 φανταστικών μπαταριών μας.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0011.png 
Προβολές:	180 
Μέγεθος:	9,6 KB 
ID:	409006

    Βλέπουμε λοιπόν, οτι παρόλο που και οι 2 μπαταρίες έχουν ονομαστική χωρητικότητα 3000mAh, λόγο της διαφορετικής συμπεριφοράς τους κατα την αποφόρτιση, η μπαταρία Β1 μας αποδίδει 2900mAh ενώ η B2 2800mAh.

    Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για 2 μπαταρίες με διαφορετικό κατώτατο όριο τάσης.

    Άν για παράδειγμα η B1 έχει κατώτατο όριο 2,5V και η B2 2,0V, ενώ και οι 2 έχουν χωρητικότητα 3000mAh, τα διαγράμματά τους θα είναι κάπως έτσι:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0022.png 
Προβολές:	179 
Μέγεθος:	12,6 KB 
ID:	409007

    Βλέπουμε λοιπόν, οτι η Β1 μας αποδίδει 2600mAh ενώ η Β2 μόνο 2000mAh.

    Ας υποθέσουμε για αυτό το 2ο παράδειγμα, οτι και οι 2 μπαταρίες μας, έχουν ζωή 500 κύκλους.

    Σε αυτή τη περίπτωση, υπερέχει η μπαταρία Β2, μίας και σε κάθε αποφόρτιση και φόρτιση απο τη συσκευή μας, χρησιμοποιούμε τα 2/3 ενός κύκλου, ενώ στην Β1, χρησιμοποιούμε τα 5,2/6 περίπου.

    Άρα, η Β1 θα φορτιστεί στη συσκευή μας περίπου 750 φορές (απο αυτό που λέει η συσκευή μας "αδεια μπαταρία"), ενώ η Β2, 577 φορές.



    Όπως ανέφερε και στα δικά του post ο daz, έτσι και εγώ σας λέω να κάνετε και τη δικιά σας μελέτη και να βρείτε τις δικές σας πηγές.
    Τα παραπάνω είναι γνώσεις που έχω μαζέψει απο αρκετές ώρες διαβάσματος στο internet, αλλα δεν είναι απο δικές μου μελέτες και test.


    Disclaimer: οποιαδήποτε ομοιότητα με πραγματικές μπαταρίες, είναι τυχαία. Καμία μπαταρία δεν κακοποιήθηκε για την παραγωγή αυτού του κειμένου.

  11. #26
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Μια χαρα τα γραφετε ολα τα παραπανω αλλα ισχύουν με την (ανεδαφικη) παραδοχή οτι οι εκφορτισμενς μπαταρίες μπορουν να επαναφορτιστουν στο 100% της ονομαστικης τους χωρητικότητας..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #27
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Το οποίο, όπως έχω ψιλιαστεί, είναι λίγο δύσκολο να συμβεί?
    Sent from me using a computer.

  13. #28
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Κοίτα. Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαιτέρα με τη χημεία των μπαταριών, μόνο τα βασικά για να μπορώ να καταλαβαίνω τι εννοούν με το ICR, IMR κλπ.
    Οτι πλέον οι κατασκευαστές φτιάχνουν υβρίδια και στη πραγματικότητα δεν είναι ούτε ακριβώς LMO ούτε LCO κλπ, δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω.
    Όμως, παλαιότερα που οι ICR ήταν LCO (lithium cobalt oxide), ήταν όντως επικίνδυνες εκτός προδιαγραφών.

    Για το λόγο αυτό, και σα γενικό κανόνα, δεν θα προτείνω σε κανέναν που θέλει να "παίξει" με τα όρια, να χρησιμοποιήσει μία ICR μπαταρία, ακόμα και άν αυτό είναι απλά ένα όνομα τώρα πιά.
    Δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρει κάτι, όταν μπορεί να είναι 100% ασφαλέστερος χρησιμοποιώντας μία IMR που ειναι LMO.

    Πρόσεχε τι γράφω, μιλάω για εκτός προδιαγραφών και όχι εντός.
    Όσο βρίσκεσαι εντός προδιαγραφών, δεν έχει καμία μα καμία σημασία για το χρήστη η χημεία της μπαταρίας.

    Ουσιαστικά αυτό που λέω, είναι οτι καλύτερα να μή ρισκάρεις βγάζοντας μία ICR εκτός προδιαγραφών. Μπορεί να είναι πραγματική LCO και να κάνει μπράφ... Δεν το ξέρεις...

    Προς απάντηση στα παραπάνω και για να βάλουμε και ένα τεφτέρι με προδιαγραφές κατασκευαστή για να δούμε πως είναι και τι περιέχει (όχι εσύ αλλά όποιος δεν ξέρει σε τι αναφερόμαστε)..

    lg he4 λοιπόν. Μια "επικίνδυνη" icr!

    http://www.batteryspace.com/prod-specs/10679.pdf


    Sent from me using a computer.

  14. #29
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Χωρητικότητα μπαταριών.

    Λόγω του οτι έχω λίγο ελεύθερο χρόνο, ...
    Thanks ρε!
    Sent from me using a computer.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    960
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Μια χαρα τα γραφετε ολα τα παραπανω αλλα ισχύουν με την (ανεδαφικη) παραδοχή οτι οι εκφορτισμενς μπαταρίες μπορουν να επαναφορτιστουν στο 100% της ονομαστικης τους χωρητικότητας..
    Για εμένα δεν έχει σημασία η ονομαστική χωρητικότητα.
    Κάθε μπαταρία όμως έχει μία χωρητικότητα Χ, που είναι η αρχική χωρητικότητα της μπαταρίας στη 1η φόρτιση.

    Η συμπεριφορά της θα είναι αντίστοιχη με τα παραπάνω, ανεξάρτητα με το πόσα mAh είναι το Χ.

    Θεωρητικά πάντως, η ονομαστική χωρητικότητα, δεν είναι η θεωρητική χωρητικότητα βάσει του είδους και της ποσότητας του υλικού, αλλα βγαίνει απο τεστ που κάνουν τα εργοστάσια στο 1ο κύκλο της μπαταρίας.
    Βέβαια, πουθενά δεν λένε με τι ρεύμα έκαναν αυτά τα τέστ.

    Ο τρόπος που εμείς μπορούμε να κάνουμε "έλεγχο", είναι να κάνουμε αποφόρτιση απο τα 4,2V μέχρι τη χαμηλότερη επιτρεπτή τάση της μπαταρίας, με 1C και να δούμε άν θα πάρει 1 ώρα.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Προς απάντηση στα παραπάνω και για να βάλουμε και ένα τεφτέρι με προδιαγραφές κατασκευαστή για να δούμε πως είναι και τι περιέχει (όχι εσύ αλλά όποιος δεν ξέρει σε τι αναφερόμαστε)..

    lg he4 λοιπόν. Μια "επικίνδυνη" icr!

    http://www.batteryspace.com/prod-specs/10679.pdf


    Ωραίος!! Για να το συνεχίσω λίγο, παραθέτω και μία εικόνα, απο τα τέστ του mooch πάνω στη συγκεκριμένη μπαταρία, με αποφορτίσεις σε 10Α, 15Α, 20Α, 25A και το διάγραμμα αποφόρτισης του ίδιου κελιού στα 20Α για 6η φορά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	LG HE4.jpg 
Προβολές:	109 
Μέγεθος:	58,6 KB 
ID:	409188

    Στην εικόνα αυτή, βλέπουμε και τη πτώση της χωρητικότητας μετά απο 6 πουσαρίσματα στην ίδια μπαταρία, στο όριο του discharge rate της, καθώς και τις θερμοκρασίες.
    Βλέπουμε ακόμα, τις πτώσεις τάσης απο το φορτίο και τις διάφορες χωρητικότητες ανάλογα με το ρεύμα αποφόρτισης.


    Κάτι που θέλω να συμπληρώσω γιατι δεν είναι ξεκάθαρο απο τα λεγόμενά μου μέχρι τώρα, είναι οτι όταν λέω εκτός προδιαγραφών, εννοώ την αποφόρτιση με περισσότερα απο τα επιτρεπτά Α που αναγράφονται στις προδιαγραφές.
    Συνήθως μιλάω με άτομα με μηχανικά mod στο κόσμο του ατμίσματος και αυτή η πληροφορία είναι δεδομένη.
    (εγώ πχ όταν θέλω να τραβήξω 25-30Α σε μηχανικό, χρησιμοποιώ παράλληλο 2μπάταρο και ακόμα και αυτό, δεν είναι 100% ασφαλές... βεβαια τελευταία ατμίζω κυρίως σε pico με 12W )

Σελίδα 2 από 14 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF