Σελίδα 8 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 199

Θέμα: Επιλέγοντας τις σωστές μπαταρίες!

  1. #106
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    https://eu.nkon.nl/rechargeable/li-i...buttontop.html
    Με το ζόρι βρήκα αυτή. Την έχει κάποιος χρησιμοποιήσει;

  2. #107
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Καλησπέρα.
    Εγώ εμπιστεύομαι μόνο ''επώνυμες'' 18650 π.χ sony vtc 6, LG HG2,Samsung 30Q κάποιες από αυτές.
    Αγοράζω 6 μπαταρίες τον χρόνο για χρήση σε συσκευή για άτμισμα που χρειάζεσαι ποιοτική μπαταρία και με ψηλά Α εκφώρτησης.
    Κάτι efest,nitecore,coolfire, κάθε -fire ούτε να τις βλέπω,προτιμώ κατασκευαστή παρά κάποιον που βάζει την ταμπέλα του στο θερμοσυστελλόμενο και από μέσα άγνωστο τι έχει.
    Φτηνές βρίσκω ονλαιν ,συνήθως σε ατμομάγαζα ,από 4-6 ε την μία .
    when life gets complicated... i ride.

  3. #108
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά έχω αγοράσει και χρησιμοποιώ 3 Panasonic και 2 Sanyo 3500mAh στα 5,5-8 ευρώ. Ακριβές θεωρώ τις αντίστοιχες Nitecore, Sony και Fenix που κάνουν πάνω από 15 ευρώ έως 25ευρω.
    Οι LG 3000mAh 30A που επίσης ήταν σε λογική τιμή κάτω από 10 ευρώ δεν τις βρίσκω...
    Εννοώ πάντα με κουμπάκι μπροστά και χωρίς προστασία.
    Οι sony έχουν πάνω από 15 ευρώ?

    Γιάννη η nkon μια έχει, την άλλη όχι. Ετσι είναι συνέχεια.

    Εγώ όταν λέω καλές εννοώ sony - murata, lg, sanyo, samsung, panasonic.

    fenix, nitecore, olight και λοιπές, συνήθως έχουν μια απ' τις παραπάνω κάτω απ' το περιτύλιγμα, χωρίς αυτό να είναι κάτι σίγουρο. Εχουν βρεθεί μοντέλα της nitecore με no name από κάτω.
    Συνήθως όλες αυτές είναι λίγο αισιόδοξες στα χαρακτηριστικά ενώ το κύριο χαρακτηριστικό τους είναι οτι έχουν τροποποιημένους πόλους και ένα κύκλωμα προστασίας που μπαίνει από τρίτο κατασκευαστή. Σε αυτό οφείλεται και ένα μεγάλο μέρος της πολύ μεγαλύτερης τιμής. Όχι στο κύκλωμα αυτό καθεαυτό αλλά στο ότι έχουν περάσει από πολλούς που πρέπει να βγάλουν και αυτοί κάτι.

    Τώρα κατά πόσο χρειάζεται κάποιος μπαταρίες με προστασία σε regulated φακούς, είναι άλλη υπόθεση. Άσε που αυτό το κοικλωματάκι στην μπαταρία είναι ακόμα κάτι που μπορεί να πάει στραβά.
    Sent from me using a computer.

  4. #109
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.
    Εγώ εμπιστεύομαι μόνο ''επώνυμες'' 18650 π.χ sony vtc 6, LG HG2,Samsung 30Q κάποιες από αυτές.
    Αγοράζω 6 μπαταρίες τον χρόνο για χρήση σε συσκευή για άτμισμα που χρειάζεσαι ποιοτική μπαταρία και με ψηλά Α εκφώρτησης.
    Κάτι efest,nitecore,coolfire, κάθε -fire ούτε να τις βλέπω,προτιμώ κατασκευαστή παρά κάποιον που βάζει την ταμπέλα του στο θερμοσυστελλόμενο και από μέσα άγνωστο τι έχει.
    Φτηνές βρίσκω ονλαιν ,συνήθως σε ατμομάγαζα ,από 4-6 ε την μία .
    Σε υψηλά αμπέρ μια vtc 5a θα σου δώσει τα ίδια mah με μια vtc6. Επίσης θα την πάρεις φθηνότερα και θα σου αντέξει περισσότερο. Το ίδιο και τα αντίστοιχα μοντέλα απ' τις άλλες μάρκες που ανέφερες.

    Sent from me using a computer.

  5. #110
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    https://eu.nkon.nl/rechargeable/li-i...buttontop.html
    Με το ζόρι βρήκα αυτή. Την έχει κάποιος χρησιμοποιήσει;
    Όχι αλλά έχω χρησιμοποιήσει την vtc6 η οποία στα 10Α θα σου δώσει όσο και αυτή η lg. (περίπου).

    Γιάννη οι αναγραφόμενες τιμές είναι τα μέγιστα mah που θα σου δώσει και τα μέγιστα ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ* αμπέρ στα οποία μπορεί να δουλέψει. Για να σου δώσει όμως 3400 mah θα πρέπει να τη δουλέψεις σε συσκευή που δε θα ζητάει περισσότερα από 2Αμπερ.

    *Οι sony από τότε που γίνανε murata αναφέρουν τα μέγιστα Αμπερ και όχι τα τα μέγιστα συνεχόμενα. Πχ η vtc6 δίνει 15Α συνεχόμενα και 30Α στιγμιαία. Αναφέρεται όμως σαν 30αρα.
    Sent from me using a computer.

  6. #111
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Σε υψηλά αμπέρ μια vtc 5a θα σου δώσει τα ίδια mah με μια vtc6. Επίσης θα την πάρεις φθηνότερα και θα σου αντέξει περισσότερο. Το ίδιο και τα αντίστοιχα μοντέλα απ' τις άλλες μάρκες που ανέφερες.

    Όπως πχ μία samsung 25R

    Οι καλύτερες μπαταρίες για άτμισμα πάντως, είναι οι LG HG2. (βασικά, βάσει της εμπειρίας μου, οι καλύτερες γενικά απο άποψη αντοχής)

    Είχα πάρει 10 πρίν 3 χρόνια και τις χρησιμοποιώ ακόμα και τις 10...

    Κάτι VTC6, VTC5a, 30Q, 25R που δοκίμασα (4άδες πάντα έπαιρνα), όλες δεν άντεξαν πάνω απο 1μιση χρόνο...

    Άσε που σε 2μπάταρο μηχανικό με 0,16 αντιστάσεις (0,16 σύνολο, παράλληλες), οι 30Q μου έβγαζαν όλη μέρα... Κανένα άλλο σέτ δεν μου έβγαζε όλη μέρα.

    Τώρα έχω μηχανικό παράλληλο με μία αντίσταση 1μιση ωμ ξέρω γώ (δεν την έχω μετρήσει ποτέ) και μου βγάζει 2-3 μέρες για πλάκα...

  7. #112
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Έκοψα το κάπνισμα πριν 17 χρόνια, ούτε ατμιζω αρωματικά έλαια σαν βουδιστης μοναχός! Είμαι λοιπόν ευτυχής, όχι ότι δεν μου λείπει ένα τσιγαράκι ορίτζιναλ με τον καφέ ή την παρέα ή μετά το φαΐ...
    Τις μπαταρίες τις χρησιμοποιώ αποκλειστικά σε φακούς γιαυτό όπως είπα δεν ψάχνω protected, δεν έχω λόγο να πληρώσω κερατιάτικα. Όσο για τα αμπέρ χρήσης, μιας και δεν χρησιμοποιώ πάρα σπάνια turbo mode, ειναι 1-2Α το πολύ οπότε δεν έχω πρόβλημα.
    Η LG που έβαλα παραπάνω απορρίφθηκε γιατί είναι μεν Κορεάτικη αλλά του 2016.
    Δεν βιάζομαι άλλωστε.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 02/11/2021 στις 10:49.

  8. #113
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αντε ξαναρχιστε το κανονικο καπνισμα οι ατμιστες γιατι μας εχετε παρει στο λαιμο σας και δεν βρισκουμε μπαταριες για τα δραπανοκατσαβιδα μας..!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #114
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Το πακέτο 4ΧΑΑ Eneloop Pro το αγόρασα στο κέντρο της Αθήνας προ 2ετιας περίπου 15 ευρώ. Κοιτάξτε τιμή αυτή την στιγμή σε παραπλήσιο μαγαζί. Μου έπεσαν και τα υπόλοιπα μαλλιά!
    Τι έγινε ρε παιδιά μας έκλεισαν μέσα για να κάνουν χαμαιτυπειο την αγορά και την ζωή μας;
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20211116_155415_com.huawei.browser.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	74,1 KB 
ID:	432138


    Κοντινό μαγαζί τωρα:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20211116_160108_com.huawei.browser.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	53,4 KB 
ID:	432139
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 16/11/2021 στις 15:08.

  10. #115
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Μιας και πέρασα από ένα ΙΚΕΑ προχθές, πήρα δύο πακετάκια 4ΧΑΑ και ένα 4ΧΑΑΑ επαναφορτιζομενες LADDA στα 2450 και 750 mAh. Γράφουν made in Japan, ο Θεός και η ψυχή τους... Ήταν σχεδόν φορτισμενες στο 80% οπότε γέμισαν γρήγορα.
    Η εσωτερική τους αντίσταση σε mΩ κάτω από 100!
    Έγραφαν να γίνει φόρτιση στο 1/10 του φορτίου, άφησα τον UMS4 και τις πλάκωσε στα 1000 και 500 mA αντίστοιχα κι ο Θεός βοηθός.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211117_163054.jpg 
Προβολές:	93 
Μέγεθος:	30,9 KB 
ID:	432186Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211117_153905.jpg 
Προβολές:	93 
Μέγεθος:	67,1 KB 
ID:	432187Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211117_153503.jpg 
Προβολές:	93 
Μέγεθος:	74,5 KB 
ID:	432188
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 18/11/2021 στις 13:19.

  11. #116
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Γιατί ο θεός και η ψυχή τους? Δε μπορεί να γράφει made in japan και να μην είναι. Δε τις πουλάει μια κινέζικη εταιρία που αν φάει πρόστιμο θα κλείσει και θα ανοίξει με άλλο όνομα.
    Sent from me using a computer.

  12. #117
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    40€ τον πουλανε τον NITECORE UMS4..
    Χαθηκε ο κοσμος να βαλουν και ενα θερμιστορακι (λιγότερο απο 1€ μαζι με το κυκλωμα ελεγχου σε μαζικη παραγωγή) να παρατας πανω του τις μπαταριες και να κοιμάσαι τον υπνο του δικαίου..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #118
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Γιατί ο θεός και η ψυχή τους? Δε μπορεί να γράφει made in japan και να μην είναι. Δε τις πουλάει μια κινέζικη εταιρία που αν φάει πρόστιμο θα κλείσει και θα ανοίξει με άλλο όνομα.
    Σωστά!

  14. #119
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    40€ τον πουλανε τον NITECORE UMS4..
    Χαθηκε ο κοσμος να βαλουν και ενα θερμιστορακι (λιγότερο απο 1€ μαζι με το κυκλωμα ελεγχου σε μαζικη παραγωγή) να παρατας πανω του τις μπαταριες και να κοιμάσαι τον υπνο του δικαίου..??
    30 ευρώ τον πήρα πρόσφατα. Έχει υποτίθεται βελτιωμένο σύστημα ψύξης... Εγώ πάντως φροντίζω να είμαι κοντά!
    Γιαυτό γουστάρω διπλά τον άλλο μου φορτιστή Opus4 που έχει 5-6 θερμιστορ + ανεμιστηρακι ψύξης.

  15. #120
    Οι μπαταρίες του ΙΚΕΑ είναι made in Japan, και τις κατασκευάζει το μοναδικό εργοστάσιο στην Ιαπωνία που κατασκευάζει μπαταρίες, της Fujitsu. Το ίδιο που κατασκευάζει και τις Panasonic.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

Σελίδα 8 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910111213 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF