Σελίδα 5 από 14 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 199

Θέμα: Επιλέγοντας τις σωστές μπαταρίες!

  1. #61
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mouziko Προβολή μηνύματος
    Αυτός εδώ ο Δανός κάνει καλά τεστ στις μπαταρίες αλλά και στους φορτιστές και στα πολύμετρα

    https://lygte-info.dk/
    Για τις μπαταρίες δε χρειάζεται κανένα τεστ.
    Επώνυμη μάρκα, data sheet κατασκευαστή και ξέρεις τι έχεις. Αν χρειάζεται τεστ στις μπαταρίες, τότε αυτό πρέπει να είναι κυρίως για το μαγαζί που θα τις αγοράσεις για να ξέρεις αν αγοράζεις γνήσια ή όχι.

    Στους φορτιστές, καλό είναι να το ψάχνουμε λίγο με κανένα τέστ γιατί δεν κάνουν όλοι αυτό που λένε. Το ίδιο και τα φθηνά πολύμετρα.
    Sent from me using a computer.

  2. #62
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Μιας και αναφερθήκατε σε επαναφορτιζόμενες μπαταρίες από IKEA, να πω ότι οι μη επαναφορτιζόμενες αλκαλικές κίτρινες, έχουν καλή απόδοση, αλλά μετά από κάποια χρόνια ξεχασμένες σε συσκευές, οι περισσότερες AAA έβγαλαν υγρά και έκαναν ζημιά. Το έχω πάθει και με κάτι κινέζικες, ενώ με επώνυμες αλκαλικές συμβαίνει σπάνια.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #63
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    http://www.teomav.gr/2016/10/opus-bt-c3100-v22.html?m=1
    Ακριβουτσικος πλέον (τον πήρα 35 ευρώ πριν 3 χρόνια, προσφορά από nkon) αλλά καλύπτει τα πάντα. Όποιος θέλει ας δει τις δυνατότητες. Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.

  4. #64
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Ο opus είναι ωραίος φορτιστής, με πολλές επιλογές και ρυθμίσεις. Όμως εμένα μου άντεξε περίπου 1 χρόνο με συνεχή χρήση.
    Όταν χάλασε, μου υπερφόρτισε όλες τις 14500 και αναγκάστηκα να πάρω καινούριες...
    Φορτιζα 18650 και κυριως 14500 (πάντα δηλαδή μόνο 3.7 μπαταρίες).

    Πριν τον 3100, είχα και τον αντίστοιχο με μόνη θέση ο οποίος κάποια στιγμή σταμάτησε να φορτίζει... τώρα τον έχω στο γραφείο μου για να βλέπω τη τάση των μπαταριών μου αμα νοιώσω ότι έπεσε η απόδοση τους, για να καταλάβω αν θέλουν φόρτιση η αν πρέπει να αλλάξω αντίσταση στο παπαρι που ατμιζω (έχω μόνο μηχανικά)

    Παράλληλα, είχα και έναν nitecore d4, που ήταν ο πρώτος μου φορτιστής. Τον έχω από το 2014 και δουλεύει σα σκύλος καθημερινά.
    Δεν εχει κάνει κιχ και καμια μπαταρία μου δεν έχει χαλάσει από αυτόν.

    Για τη δουλειά, πήρα έναν i4 με τον οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος εδώ και 2 χρόνια.

    Δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα ποτέ ο χρόνος φορτιστής, γιατί έχω πολλές μπαταρίες.

    Όλες μου τις αγορές τις κάνω από nkon εκτός από τους 2 nitecore που τους πήρα από τον ιμπέι.

  5. #65
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Διαβάζω πάνω στις μπαταρίες AAA 900 mAh, για χρόνο φόρτισης 7 ώρες στα 180 mA, ενώ στις AA 2500 mAh 7 ώρες στα 500 mA. Αυτό σημαίνει περίπου 40% απώλεια ενέργειας στη φόρτιση;
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 26/09/2021 στις 09:15.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Για τον opus δεν έκανες κάποια προσπάθεια μήπως επισκευασθει από κανένα φίλο;
    Εγω του κάνω αραιή χρήση γιατί σε ταξίδια παίρνω ένα μικροτερο λόγω χώρου. Βρήκα και ανταλλακτικό ανεμιστηρακι να υπάρχει...
    Τώρα πλέον κάποιοι φακοί συνδέονται απευθείας στο ρεύμα για φόρτιση αν και δεν ξέρω πόσο σωστή είναι. Σίγουρα όμως είναι βολικό.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Διαβάζω πάνω στις μπαταρίες AAA 900 mAh, για χρόνο φόρτισης 7 ώρες στα 280 mA, ενώ στις AA 2500 mAh 7 ώρες στα 500 mA. Αυτό σημαίνει περίπου 40% απώλεια ενέργειας στη φόρτιση;
    Άν έχεις κάνει σωστά τις πράξεις ναι, και φαντάζομαι ότι τα νούμερα αφορούν καινούργιες μπαταρίες και εργαστηριακούς φορτιστές.

  8. #68
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Άν έχεις κάνει σωστά τις πράξεις ναι, και φαντάζομαι ότι τα νούμερα αφορούν καινούργιες μπαταρίες και εργαστηριακούς φορτιστές.
    Αν υπολογίσουμε και τις θερμικές απώλειες του φορτιστή για να δώσει το ρεύμα των 180 ή 500 mA, τότε η αναλογία καταναλισκόμενης ενέργειας προς την αποθηκευόμενη, πέφτει ακόμα περισσότερο.

    Κάπου διάβασα για τουλάχιστον 75% απώλεια ηλεκτρικής ενέργειας, χωρίς να υπολογίζουμε τις απώλειες στο δίκτυο μεταφοράς μέσης τάσης. Ούτε την ενεργειακή απόδοση της θερμικής μονάδας παραγωγής ενέργειας από λιγνίτη και φυσικά το κόστος εξόρυξης (μηχανήματα, φορτηγά, άσε ). Το θέμα είναι ότι το κόστος φόρτισης για τον καναλωτή είναι λιγότερο από ένα ευρωλεπτό, οπότε η σπατάλη ενέργειας δεν μας απασχολεί άμεσα. Όταν ακριβύνει η ενέργεια, θα αρχίσουμε να ψάχνουμε τρόπους βελτιστοποίησης.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 26/09/2021 στις 09:33.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #69
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Θα μπορούσα να τον φτιάξω και μόνος μου.
    Όμως είχα τον d4 και δεν χρειαζόμουν άλλο.
    Είχα ξεπεράσει το στάδιο του "αγοράζω ότι υπαρχει"
    Σε κάποιο συρτάρι θα είναι, αλλά δεν έχω ιδέα που... (εκτός από τον μονό που ξέρω που ειναι)

    Να σημειώσω εδώ τους υποψήφιους αγοραστές, ότι ο opus αν δεν κάνω λάθος, φορτίζει με περισσότερα mA ανα κανάλι (1Α αν δεν κάνω λαθος), με αποτέλεσμα να φορτίζει γρηγορότερα από τον d4.
    Όμως, αν φορτίζετε 14500 με χωρητικότητα. 750-800 mΑ, να προσέχετε αν στις προδιαγραφές τους έχουν δυνατότητα φόρτισης
    πάνω από 1C, γιατί αλλιώς θα πρέπει να πατάτε κάποιο κομπι για να ρίχνετε το ρεύμα της φόρτισης, ώστε να μην χαλάσουν οι μπαταρίες.

  10. #70
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Τον D4 έχω και εγώ και δεν τον έχω αλλάξει ακόμα.

    Τον έχω αρκετά χρόνια με καθημερινή χρήση σε κάθε τύπου μπαταρίες και δεν έχει κάνει κιχ. Το μέγιστο ρευμα φόρτισης μπορεί να μην είναι πολύ αλλά είναι ιδανικό για όλες τις μπαταρίες μέχρι 3000mAh. Δεν ήθελα να έχει ανεμιστηράκια και λοιπά και δε με ενδιέφεραν (πολύ) οι επιπλέον δυνατότητες του ελέγχου χωρητικότητας, εσωτερικής αντίστασης και "reset" μπαταριών. Αν μετρήσεις τη μπαταρία την ώρα που τη βγάζεις απ' το φορτιστή και την ξαναμετρήσεις κανά μισάωρο αργότερα, μπορείς να καταλάβεις σε τι κατάσταση είναι και αν έχει αυξηθεί η εσωτερική της αντίσταση. Έχω μπαταρίες που τις έχω ξεσκίσει και εξακολουθώ να τις ξεσκίζω κανονικά εδώ και πολλά χρόνια ενώ τις φορτίζω πάντα με τον ίδιο φορτιστή. Και ακόμα είναι μια χαρά. Στον ίδιο φορτίζω και niMh 2Α - 3Α, ενώ έχει και δυναότητα για lifPo4.
    Sent from me using a computer.

  11. #71
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Διαβάζω πάνω στις μπαταρίες AAA 900 mAh, για χρόνο φόρτισης 7 ώρες στα 180 mA, ενώ στις AA 2500 mAh 7 ώρες στα 500 mA. Αυτό σημαίνει περίπου 40% απώλεια ενέργειας στη φόρτιση;
    Αν και δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς γράφεις..

    Για να αποθηκεύσει ενέργεια μια μπαταρία πρέπει συνέχεια να της δίνεις λίγη περισσότερη απ' αυτή που διαθέτει. Για να την φτάσεις στο μέγιστο, θα πρέπει να της δώσεις κάτι παραπάνω απ' το μέγιστο. Οπότε προς το τέλος της φόρτισης, ο φορτιστής, ρίχνει σταδιακά την απόδοσή του ώστε να μη κάψει την μπαταρία. Μια μπαταρία που τη φορτίζω με 750ma στο τέλος της φόρτισης ο φορτιστής θα μειώνει σταδιακά, ακόμα και μέχρι 50ma προκειμένου να την φτάσει στο μέγιστο, χωρίς να το ξεπεράσει.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 27/09/2021 στις 17:28.
    Sent from me using a computer.

  12. #72
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αν και δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς γράφεις..

    Για να αποθηκεύσει ενέργεια μια μπαταρία πρέπει συνέχεια να της δίνεις λίγη περισσότερη απ' αυτή που διαθέτει. Για να την φτάσεις στο μέγιστο, θα πρέπει να της δώσεις κάτι παραπάνω απ' το μέγιστο. Οπότε προς το τέλος της φόρτισης, ο φορτιστής, ρίχνει σταδιακά την απόδοσή του ώστε να μη κάψει την μπαταρία. Μια μπαταρία που τη φορτίζω με 750mah στο τέλος της φόρτισης ο φορτιστής θα μειώνει σταδιακά, ακόμα και μέχρι 50mha.
    Κάπου μπερδεύτηκα με τις μονάδες που χρησιμοποιείς. Θα περίμενα να διαβάσω mA (ένταση) και όχι mAh (ενέργεια φορτίο) ή κάτι δεν καταλαβαίνω καλά.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 26/09/2021 στις 16:27.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Να σημειώσω εδώ τους υποψήφιους αγοραστές, ότι ο opus αν δεν κάνω λάθος, φορτίζει με περισσότερα mA ανα κανάλι (1Α αν δεν κάνω λαθος), με αποτέλεσμα να φορτίζει γρηγορότερα από τον d4.
    Όμως, αν φορτίζετε 14500 με χωρητικότητα. 750-800 mΑ, να προσέχετε αν στις προδιαγραφές τους έχουν δυνατότητα φόρτισης
    πάνω από 1C, γιατί αλλιώς θα πρέπει να πατάτε κάποιο κομπι για να ρίχνετε το ρεύμα της φόρτισης, ώστε να μην χαλάσουν οι μπαταρίες.
    Προσωπικά φορτίζω στο 1/3 της ονομαστικής τιμής της μπαταρίας. Δηλ τις 18650 3000-3400 mAh τις φορτίζω με 1000mA. Τις 14500 750-850 mAh στα 250 - 300 mA, παρόλα αυτά και με 500mA δεν είδα κάτι περίεργο.Βέβαια μακροπροθεσμα ποτέ δεν ξέρεις...
    Αν όμως βάζω 4x18650 για φόρτιση επιλέγω τα 700 MA για να μην ζορίζω τον φορτιστή.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κάπου μπερδεύτηκα με τις μονάδες ενέργειας που χρησιμοποιείς. Θα περίμενα να διαβάσω mA (ένταση) και όχι mAh (ενέργεια) ή κάτι δεν καταλαβαίνω καλά.
    mAh είναι μονάδα ηλεκτρικού φορτίου και όχι ενέργειας, αλλά κι έτσι ακόμα, δίκιο έχεις.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #75
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    mAh είναι μονάδα ηλεκτρικού φορτίου και όχι ενέργειας, αλλά κι έτσι ακόμα, δίκιο έχεις.
    Ευχαριστώ για τη διόρθωση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 5 από 14 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF