Σελίδα 6 από 14 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 199

Θέμα: Επιλέγοντας τις σωστές μπαταρίες!

  1. #76
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά φορτίζω στο 1/3 της ονομαστικής τιμής της μπαταρίας. Δηλ τις 18650 3000-3400 mAh τις φορτίζω με 1000mA. Τις 14500 750-850 mAh στα 250 - 300 mA, παρόλα αυτά και με 500mA δεν είδα κάτι περίεργο.Βέβαια μακροπροθεσμα ποτέ δεν ξέρεις...
    Αν όμως βάζω 4x18650 για φόρτιση επιλέγω τα 700 MA για να μην ζορίζω τον φορτιστή.
    Εγώ έκανα τη μαλακια και φόρτιζα κάτι 14500 με 1Α και μετά από 10 φορτίσεις είχαν κλασει τελείως... μετά πήρα πρέφα τι έκανα...

  2. #77
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Γιαυτό το λόγο ο opus έχει έχει σαν αρχική προτεινόμενη τιμή τα 500mA στις 14500 και τα 700mA στις 18650.
    Τέλος πάντων οι πιο πολλές μας εμπειρίες αποκτώνται από τα λάθη μας!

  3. #78
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κάπου μπερδεύτηκα με τις μονάδες ενέργειας που χρησιμοποιείς. Θα περίμενα να διαβάσω mA (ένταση) και όχι mAh (ενέργεια φορτίο) ή κάτι δεν καταλαβαίνω καλά.
    Γράψε λάθος. Το διόρθωσα.

    Sent from me using a computer.

  4. #79
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Οι 18650 σηκώνουν ανετα φορτιση με ρευμα 2C (διπλασιο της ονομαστικης τους χωρητικοτητας..)
    Ολοι οι ταχυφορτιστες δραπανοκατσαβιδων το κανουν και ισχυει η οποια εγγυηση δινει ο κατασκευαστής..

    Προφανεστατα, οσο μικροτερο ειναι το ρευμα φορτισης (αρκει να ειναι μεγαλυτερο απο αυτο της αυτοεκφορτισης..) τοσο αυξανεται η μακροζωϊα της μπαταριας..
    (η οποια μακροζωϊα εξαρταται απο ενα καρο αλλους παραγοντες αλλα let it be..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #80
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Οι 18650 σηκώνουν ανετα φορτιση με ρευμα 2C (διπλασιο της ονομαστικης τους χωρητικοτητας..)
    Δώσε ένα παράδειγμα αν δεν βαριέσαι.
    Μπαταρία 18650 3000mAh με πόσο μέγιστο ρεύμα μπορούμε ακόμα και καθημερινά να την φορτιζουμε;

  6. #81
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Με 6Α ανετα για μισή ωρα..
    (αλλα μη το παρακανεις.. - εννοώ να ειναι αδεια η μπαταρία, γυρω στα 2.5V, και να τηρηθει αυστηρα το μισαωρο..)

    Οι 18560 (και οχι μονο αυτες) ειναι "βαθιας εκφορτισης" που σημαινει οτι μπορουν να δωσουν περισσοτερο ρευμα (ουσιαστικά φορτιο) απο τις συμβατικες μεχρι να φτασουν στο σημειο που θεωρουνται πληρως εκφορτισμενες, χωρις να παθουν εσωτερικη ζημια..
    Τουτου δοθεντος, μπορουν και να δεχτουν αντιστοιχα μεγαλυτερο ρευμα φορτισης, αρκει να μη το παρακανεις..

    Υ.Γ.1
    Φορτιζω 5-6 χρονια μια συστοιχια 18560 (5 τμχ σε σειρα) με αυτοσχεδιο φορτιστή (τροφοδοτικο PC ATX30 με ολες τις εξοδους σε σειρα ωστε να φτασω τα 20V) στα 8Α με 10Α (αναλογα το ποσο βιαζομαι..) χωρις προβλημα..
    (δεν συνιστω το παραπανω αν δεν υπαρχουν δικλειδες αυτοματισμου, οπως ελεγχος τασης στοιχειου, ελεγχος θερμοκρασίας και κυρίως ελεγχος μεταβολης θρμοκρασίας ανα μεταβολη τασης..)

    Υ.Γ.2
    Το τι λεω εγω το λεω με δικη μου ευθυνη..!!
    Το τι θα κανεις εσυ, θα το κανεις με δικη σου ευθυνη..!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #82
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Με 6Α ανετα για μισή ωρα..
    (αλλα μη το παρακανεις.. - εννοώ να ειναι αδεια η μπαταρία, γυρω στα 2.5V, και να τηρηθει αυστηρα το μισαωρο..)

    Οι 18560 (και οχι μονο αυτες) ειναι "βαθιας εκφορτισης" που σημαινει οτι μπορουν να δωσουν περισσοτερο ρευμα (ουσιαστικά φορτιο) απο τις συμβατικες μεχρι να φτασουν στο σημειο που θεωρουνται πληρως εκφορτισμενες, χωρις να παθουν εσωτερικη ζημια..
    Τουτου δοθεντος, μπορουν και να δεχτουν αντιστοιχα μεγαλυτερο ρευμα φορτισης, αρκει να μη το παρακανεις..

    Υ.Γ.1
    Φορτιζω 5-6 χρονια μια συστοιχια 18560 (5 τμχ σε σειρα) με αυτοσχεδιο φορτιστή (τροφοδοτικο PC ATX30 με ολες τις εξοδους σε σειρα ωστε να φτασω τα 20V) στα 8Α με 10Α (αναλογα το ποσο βιαζομαι..) χωρις προβλημα..
    (δεν συνιστω το παραπανω αν δεν υπαρχουν δικλειδες αυτοματισμου, οπως ελεγχος τασης στοιχειου, ελεγχος θερμοκρασίας και κυρίως ελεγχος μεταβολης θρμοκρασίας ανα μεταβολη τασης..)

    Υ.Γ.2
    Το τι λεω εγω το λεω με δικη μου ευθυνη..!!
    Το τι θα κανεις εσυ, θα το κανεις με δικη σου ευθυνη..!!
    Ρε Αντώνη....18650 δεν λέγονται;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #83
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Κι εγω τι ειπα ρε μορτη..??

    edit: Ακυρο..
    (Το ιδιο παθαινω οταν ζηταω LM1548 αντι του LM1458 και μαλωνω με το μαγαζι γιατι μου λεει οτι δεν υπαρχει..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #84
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Oldman:
    Επειδή είμαι τυπικός και ελαφρώς χε@της λέω να μείνω μέχρι τα 1000mA!

  10. #85
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Oldman:
    Επειδή είμαι τυπικός και ελαφρώς χε@της λέω να μείνω μέχρι τα 1000mA!
    Να χαρω τον λεβεντη μου..!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #86
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Έχω ένα φορτιστή Opus 4 θέσεων και ένα μικρό 2 θέσεων που λειτουργεί και σαν power bank, επειδή όμως ήθελα ποτε-ποτε να φορτίζω 10 μπαταρίες ΑΑ ταυτόχρονα αγόρασα και έναν τρίτο 4 θέσεων εχθές.
    https://flashlight.nitecore.com/Product/ums4
    Nitecore UMS4 στα 29,5 ευρώ.Πιστεύω αξίζει τα λεφτά του.
    Βέβαια δεν έχει ανεμιστήρα ψύξης, ούτε 5-6 αισθητήρες υπερθερμανσης όπως ο Opus. Έχει όμως υποδοχή τροφοδοσίας micro USB και φορτίζει έτσι και από power bank σε ταξίδι. Έχει προεπιλογή 1000mA φόρτισης για τις ΑΑΑ και ΑΑ πράγμα που θεωρώ λάθος. Όμως δίνει την δυνατότητα να ρυθμίζεις χειροκίνητα το ρεύμα φόρτισης από 300mA μέχρι 2000mA (μέχρι 2 μπαταρίες μόνο) ανά 100mA και 3000mA (1 μπαταρία μόνο). Για τις 18650 και τις μεγαλύτερες η προεπιλογή είναι 2000mA.
    Σε κάθε θέση μπορείς να κάνεις διαφορετική ρύθμιση ρεύματος φόρτισης και σου παρέχει συνεχή ενημέρωση για το ρεύμα φόρτισης, την τάση, το ηλ φορτίο, το χρόνο, την εσωτερική αντίσταση και βάση αυτής την κατάσταση της μπαταρίας. Θα έλεγα ότι για μπαταρίες από 2000mAh και πάνω απλά βάζεις τις μπαταρίες αν δεν βιάζεσαι και αυτός κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις χωρίς να ασχοληθείς παραπάνω. Η οθόνη του καλή και ευανάγνωστη.
    Δεν κανει βαθιά εκφορτιση και refresh όπως ο Opus. Σκέφτομαι να κρατήσω τον Opus για τέτοιες δουλειές και να βγάλω τα μάτια στον UMS4 διορθώνοντας όμως τις προεπιλογες φόρτισης γιατί προτιμώ τα χαμηλότερα ρεύματα.
    Στη φώτο βλέπετε τις διαδοχικές εμφανίσεις της οθόνης στη θέση 4 που έχω επιλέξει. Αυτές οι εμφανίσεις γίνονται κυκλικά μόνες τους. Βλέπουμε λοιπόν ότι για την 18650 έχει επιλέξει φόρτιση τύπου CC(constant current), το ρεύμα φόρτισης είναι 125mA γιατί πλησιάζει να τελειώσει , η τάση φόρτισης 4,13V, έχει πάρει 2mAh φορτίο σε 2 λεπτά και έχει 120 mΩ αντίσταση και η κατάσταση της κρίνεται καλή(ισχυει μέχρι τα 250mΩ)..
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211007_082859.jpg 
Προβολές:	215 
Μέγεθος:	70,2 KB 
ID:	431113
    Εδώ ένα εκτεταμένο review με το οποίο συμφωνώ στο ότι οι μετρήσεις της εσωτερικής αντίστασης δεν έχουν επαναληψιμοτητα και άρα ακρίβεια (αυτές θα γίνονται με τον Opus) :
    https://lygte-info.dk/review/Review%...UMS4%20UK.html
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 08/10/2021 στις 23:56.

  12. #87
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Στο manual του παραπάνω φορτιστή NITECORE UMS4 γράφει ότι κάνει και γρήγορη φόρτιση, δηλ. QUICK CHARGING ή QC, με τροφοδοτικό max 18watt.Καθοτι ημιμαθής άρχισα να ψάχνομαι και είδα ότι υπάρχουν πλέον γρήγοροι φορτιστές που δίνουν την δυνατότητα να διαλέξεις τροφοδοτικό με : 5V 3A, 9V 2A και 12V 1,5A.Ολα αυτά δίνουν max 18Watt.Φυσικά υπάρχουν και ισχυρότεροι στα 20/25 watt. Έτσι καταφέρνουν και μειώνουν το χρόνο φόρτισης στο 1/3!
    Δεν ξέρω όμως πόσο μια τέτοια φόρτιση θα επηρεασει την διάρκεια ζωής μιας συνηθισμένης μπαταρίας Li ion.Προσωπικά δεν θα τον χρησιμοποιήσω, όμως ένας εργαζόμενος που βασίζεται στο σύγχρονο λαπτοπ η στο κινητό του για μεροκάματο αξίζει να το ψάξει.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TEL.078005.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	73,4 KB 
ID:	431155
    Κόστος του ανωτέρω 13ευρω.
    Τελευταία τροποποίηση από JNP; 10/10/2021 στις 08:08.

  13. #88
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Στο manual του παραπάνω φορτιστή NITECORE UMS4 γράφει ότι κάνει και γρήγορη φόρτιση, δηλ. QUICK CHARGING ή QC, με τροφοδοτικό max 18watt.Καθοτι ημιμαθής άρχισα να ψάχνομαι και είδα ότι υπάρχουν πλέον γρήγοροι φορτιστές που δίνουν την δυνατότητα να διαλέξεις τροφοδοτικό με : 5V 3A, 9V 2A και 12V 1,5A.Ολα αυτά δίνουν max 18Watt.Φυσικά υπάρχουν και ισχυρότεροι στα 20/25 watt. Έτσι καταφέρνουν και μειώνουν το χρόνο φόρτισης στο 1/3!
    Δεν ξέρω όμως πόσο μια τέτοια φόρτιση θα επηρεασει την διάρκεια ζωής μιας συνηθισμένης μπαταρίας Li ion.Προσωπικά δεν θα τον χρησιμοποιήσω, όμως ένας εργαζόμενος που βασίζεται στο σύγχρονο λαπτοπ η στο κινητό του για μεροκάματο αξίζει να το ψάξει.
    Τα τροφοδοτικά των laptop συνήθως ξεκινούν από 45 Watt και φθάνουν τα 240 Watt.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #89
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    ΜΗ - ΜΗ - ΜΗ βασιζεστε σε κανενα τροφοδοτικο που δεν εχει ελεγχομενο περιορισμο ρευματος..!!
    Και δεν εννοω CL (current limiting) αλλα CC (constant current)..
    Το αν βγαζει 18W ή 18kW ειναι παντελως αδιαφορο..
    (απλα στην χαμηλη ισχύ μπορει να ειναι ανεπαρκες..)

    Γενικώς, μια μπαταρια χρειαζεται πηγη τροφοδοσιας μεγαλυτερη απο την ονομαστικη της ταση..
    (π.χ. μια Li-Ion 3.7V θελει τουλαχιστον 5V ταση τροφοδοσιας..)
    Οσες μπαταριες πρεπει να φορτιζονται με σταθερό ρευμα, θα πρέπει το γινομενο του ρευματος επι την ταση τροδοσιας να ειναι ισο ή μικρότερο της ισχυος την πηγης τροφοδοσιας..
    (π.χ. ενα 12V/30A (360W) τροφοδοτικο ΔΕΝ θα φορτισει ικανοποιητικα μια 12βολτη μπαταρία (παρα την "ανεση" παροχής ρεύματος) ενω ενα 15V10A (150W) θα κανει μια χαρα την δουλειά..!!
    (και αμα λαχει. φορτιζει και 10 μπαταρίες παραλληλα με 1Α την καθε μια..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #90
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Όταν λέμε φόρτιση με σταθερό ρεύμα CC δηλαδή, εννοούμε με σταθερή τάση(προφανώς) ή με σταθερή ένταση;

Σελίδα 6 από 14 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF