Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Καραταλαιπωρημένο καζέρι, που πατινάρει ανελέητα

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52

    Thumbs down Καραταλαιπωρημένο καζέρι, που πατινάρει ανελέητα

    Έχω κάνει κ παλιότερα ποστ για το μισοπεαμένο μου καζέρι. Συνεχίζει να πατινάρει κι ας άλλαξα δίσκους (akebbo kevlar). Καθόλου απίθανο να ναι το φυγοκεντρικό. Τι επιλογές έχω πέρα από γνήσιο φυγοκεντρικό σύστημα;
    Σκέφτομαι συμπλέκτη στο πόδι (να καταργηθεί το φυγοκεντρικό). Θα έβαζα κανονικό συμπλέκτη, ΑΛΛΑ κάνω ντελίβερυ καφέ και οδηγώ με το ένα χέρι δυστυχώς.
    Ένας μηχανικός (πελάτης) μου χει πει ότι είναι μαμακία, διότι δεν απομονώνει εντελώς κ στο φανάρι θα φεύγει σιγά σιγά μπροστά (αμφιβάλλω).
    Άλλος μου είπε ότι οι πιθανότητες να βαρέσει στρόφαλο (αν αφαιρεθεί το φυγοκεντρικό σύστημα) είναι πολλέεεες κι ότι παίζει κ να "γυρίσει μάγουλο" (δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα τι σημαίνει ακριβώς το τελευταίο). Διότι λέει, ελαφρώνει ο στρόφαλος απτη μια μεεριά κ είναι αζύγιστος.
    Βρήκα στο διαδίκτυο αφαιρέτη φυγοκεντρικού για το καζέρι μου μάρκας CARDINALS. Φαίνεται να χει βαρίδιο κι υποθέτω πως δεν θα μείνει αζύγιστος ο στρόφαλος.
    ΛΟΙΠΟΝ ΚΥΡΙΟΙ Κ ΚΥΡΙΕΣ (ελπίζω να έχουμε στο φόρουμ)
    Τι μου προτείνετε;
    Κι ας μην το προτείνετε, θα θελα να μου εξηγήσετε τι και πως ακριβώς (καθαρά επειδή έχω το μικρόβιο κ μαρέσει να σκαλίζω).
    Η κατάσταση είναι ανυπόφορη, θέλω να πάω για μπάνιο κι οι στροφές είναι στο θεό γιαα να πηγαίνω με 70.

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Πάνω από 90 δεν έχει πιασει ποτέ (κι αυτά ετριζε όλο το μηχανάκι κ σκεφτόμουν ότι θα κραφώσεις βαλβίδα) κ μόνο σε κατηφόρα μονοκάβαλο

  3. #3
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Πανε σε ενα καλο μηχανικο και αλλαξε τους σιαγωνες του φυγοκεντρικου και την καμπανα του. Βαλε μαμισια.
    Συμπλεκτες στο ποδι, στο χερι, στο αφτι κλπ ειναι μλκς και δεν αξιζει ουτε κατα διανοια να μπλεκεις να κανεις κατι τετοιο στο kazerι.
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Αυτο με το ενα χερι στο delivery καφε πρεπει να σταματησει καποτε.

  5. #5
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JasonEV Προβολή μηνύματος
    Αυτο με το ενα χερι στο delivery καφε πρεπει να σταματησει καποτε.
    Yπαρχουν οι ειδικες αυτες τσαντες. Συνηθως σου δινουν στα μαγαζια οταν δουλευεις.
    Αλλα να μην ξεχναμε οτι γι αυτον ακριβως το λογο φτιαχτηκαν τα παπια με ημιαυτοματο σασμαν. Για να οδηγουνται με το ενα χερι απο ντελιβεραδες φαγητου στην Ιαπωνια.
    Ειναι βεβαια σιγουρα πιο επικινδυνο και καλο θα ηταν να μην γινεται, οπως και καλο θα ηταν να φοραγανε παντα κρανος οι ντελιβεραδες, οπως και καλο θα ηταν να παιρνουν κατι παραπανω απο τα ψιχουλα που τους δινουν για μισθο, οπως και καλο θα ηταν να δινει ο κοσμος μπουρμπουαρ, οπως και καλο θα ηταν να τους παρεχεται μηχανακι απο το εκαστοτε καταστημα, κλπ κλπ... αλλα...
    MADE IN JAPAN 日本製

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sarrigioxan Προβολή μηνύματος
    Σκέφτομαι συμπλέκτη στο πόδι (να καταργηθεί το φυγοκεντρικό).
    Εεεε, το παπάκι σου, έχει ΗΔΗ συμπλέκτη στο πόδι, όπως έχουν όλα τα παπάκια. Στον μοχλό ταχυτήτων, κάθε φορά που πατάς να αλλάξεις ταχύτητα, αυτό συμπλεχτάρει ταυτόχρονα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Ξέρω πολύ καλά τι συμπλέκτη έχει το μηχανάκι. Ρωτάς αν διαθέτω τόσα λεφτά που ζητάνε τα φυγοκεντρικά γι αυτό το χρέπι; Εγώ ρώτησα πώς να κάνω αυτό, δε ζήτησα να μου πει κανένας αν είναι μαλακία ή όχι. Νομίζω είπα ξεκάθαρα ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΤΟ ΦΥΓΟΚΕΝΤΡΙΚΟ
    Ξέρω τι συμπλέκτη έχει, να ΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΣΚΑΚΙΑ, Ο ΦΥΓΟΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΟΚ? (no angery)
    Άλλο ρώτησα, άλλα απαντήσατε ρε παιδιά.
    JasonEV πολλά πρέπει να σταματήσουν όπως είπε κι ο Bob_o_mastoras

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Καλά με τα λόγια, κι εγώ είμαι πυρηνικός επιστήμονας. Αν αρχίζω να γράφω πράγματα όμως που δείχνουν άγνοια του θέματος, δεν πάει και πολύ μακριά το τι λέω εγώ.

    Συμπλέκτη στο πόδι έχεις ήδη, πως θα βάλεις κι άλλον; Θα καταργήσεις το φρένο από την άλλη μεριά; Θα βάλεις κανά άσχετο μοχλό εκτός λεβιέ ταχυτήτων;

    Συμπλέκτης μπαίνει στο ΧΕΡΙ, το ΑΡΙΣΤΕΡΟ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #9
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    40 με 50 € ειναι το κοστος για καποιο imitation φυγοκεντρικο. Βαλε και την εργασια πες χοντρικα ενα 100αρι. Ε, ενταξει. Δεν ειναι και κανα τρελο εξοδο. Θα γινει καινουργια η μεταδοση μετα για ποσα χρονια.
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Νομίζω πως κατάλαβες τι εννοώ, ωραία θα το θέσω αλλιώς.
    Μπορεί κάποιος αγαπητός συναναβάτης να με βοηθήσει εξηγώντας μου τι κινδύνους επιφυλάσσει η αφαίρεση του φυγοκεντρικού συστήματος κι η χρήση ΜΟΝΟ τού ποδοσυμπλέκτη;
    Επίσης μπορείτε να μου πεείτε πώς μπορώ να το κάνω;
    Παιδιά πραγματικά, δεν είμαι καγκουρό, απλά δεν το σηκώνει η τσέπη μου να αλλάξω φυγοκεντρικό σύστημα. Θα έβαζα τον συμπλέκτη στο χέρι, αλλά σας εξήγησα γιατί δεν θέλω να το κάνω. Επίσης προσπαθώ να οδηγώ πάντα με τα δυο χέρια (για ευνόητους λόγους), αλλά πολλές φορές δεν γίνεται.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Παιδιά όποιον συμβουλεύτηκα για τα φυγοκεντρικά ήταν όλοι κάθετοι για τα γνήσια. Γι αυτό κ γω όταν είδα τιμή καμπάνας και σιαγόνων, το έβγαλα εντελώς απ' το μυαλό μου. έχετε να μου προτείνετε κάποια μάρκα;
    Βοήθεια να το κάνω μόνος μου; Μην ξεχνάμε πως έχω το μικρόβιο από μωρό παιδί να σκαλίζω (οχήματα κυρίως), Επίσης θα το εκτιμούσα αφάνταστα αν κάποιος με καθοδηγούσε για το τι να κάνω και πώς κι όχι να το αναλάβει ο μηχανικός μου.

  12. #12
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Μη βαλεις χερι εσυ εκει διοτι δεν γινεται να σε καθοδηγησει κανενας εξ αποστασεως και να γινει σωστη δουλεια και θα καταληξεις παλι στο μηχανικο αφου εχεις ταλαιπωρηθει κιολας πρωτα.
    Εφοσον το δουλευεις το μηχανακι πρεπει να το συντηρεις σωστα και να γινει καλη δουλεια αλλιως παλι μετα σε μηχανικους θα τρεχεις και θα χανεις μεροκαματα. Ψαξε στο car για φυγοκεντρικα kazer, δες τιμες, παρηγγειλε ενα μαμα ή κανα ιμιτασιον απο Ταϊλανδη ή αυτο της Modenas για το Kriss 115 και πανε τα στο μαστορα να γινει η δουλεια να ξεμπερδευεις. Η πιο οικονομικη λυση απο χρηματα και ταλαιπωρια αυτη ειναι.
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Μη βαλεις χερι εσυ εκει διοτι δεν γινεται να σε καθοδηγησει κανενας εξ αποστασεως και να γινει σωστη δουλεια και θα καταληξεις παλι στο μηχανικο αφου εχεις ταλαιπωρηθει κιολας πρωτα.
    Εφοσον το δουλευεις το μηχανακι πρεπει να το συντηρεις σωστα και να γινει καλη δουλεια αλλιως παλι μετα σε μηχανικους θα τρεχεις και θα χανεις μεροκαματα. Ψαξε στο car για φυγοκεντρικα kazer, δες τιμες, παρηγγειλε ενα μαμα ή κανα ιμιτασιον απο Ταϊλανδη ή αυτο της Modenas για το Kriss 115 και πανε τα στο μαστορα να γινει η δουλεια να ξεμπερδευεις. Η πιο οικονομικη λυση απο χρηματα και ταλαιπωρια αυτη ειναι.
    Thank u Bob!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ρωτα τον μαστορα αν μπορουν να κοληθουν καινουρια υλικα τριβης στο μαμα φυγοκεντρικο

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2018
    Μηνύματα
    52
    Πιστεύω θα μου το είχε προτείνει από μονος του

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΟΝΤΕΣ εξατμήσεις: που αποδίδουν καλύτερα?
    από SeNNinhA στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2010, 12:51
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2003, 15:55
  3. Πραγματικοι Νομοι Που ΙσΧυουν Σημερα
    από greekshadow στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 11:06
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 01:00
  5. Πολλα μπραβο στα παιδια που
    από YZF-R1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF