Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 64 από 64

Θέμα: Η Σαρδελα του Ατλαντικού μεγάλωσε - Πυρηναια, Βασκοι, Καταλανοι, Βρετόνοι και λοιποι

  1. #61
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Πέρα από το περιεχόμενο καθαυτό... σωστή, καθαρή σύνταξη, ορθογραφημένα κείμενα, χαίρεσαι να διαβάζεις! Κάπτεν





    (συγχωρώ τους τόνους)
    Life begins at 45°.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Συγχαρητήρια για το όμορφο ταξίδι, την περιγραφή και τις φωτογραφίες!

    Πολύ ενδιαφέροντα τα μέρη και οι πληροφορίες για ανθρώπους και διαδρομές.

    Η φωτογραφία που ανέβασες και στο ανάλογο θέμα όπου καταλαβαίνουν αμέσως όλοι ότι έχετε ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά ακόμα και κάτω από τα κράνη σας λέει πολλά για το ταξίδι με μηχανή

    Καλούς δρόμους και πάντα τέτοια

  3. #63
    Ξέρω οτι σας γκαστρωσα ολιγον ( ) αλλά έρχεται ο επίλογος. Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παντως παιδες


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Πέρα από το περιεχόμενο καθαυτό... σωστή, καθαρή σύνταξη, ορθογραφημένα κείμενα, χαίρεσαι να διαβάζεις! Κάπτεν
    (συγχωρώ τους τόνους)
    Με τους τόνους ποτέ δεν τα πήγα πολύ καλά, τους θεωρώ ελαφρώς περιττούς (αλλά κάνω μια προσπάθεια για σένα ). Η αλήθεια είναι οτι έχουν τόσους τόνους τα γαλλικά που τους έχω σιχαθεί...
    Πάντως, μιλώντας γαλλικά καθημερινά, και αγγλικά/γερμανικά/ιταλικά με τους πελάτες, εχω καταντήσει δυλσεκτικός, χωρίς πλάκα, γραφω λέξεις στα ελληνικά μπερδεμένες.

    Τέλος πάντων.

    Δε φτάνει που ο νομός ειναι χαμένος στο πουθενά, που το χωριό ήταν χαμένο στο πουθενά, ήταν και το σπίτι που θα μέναμε χαμένο σε μια πλαγιά. Πρόσβαση είτε με τα πόδια απο το ποτάμι (!) είτε απο την αλλη πλευρά με ένα στενό δρομάκο όπου κάποια στιγμή κατέβαινε ενας ΚΑΤΣΙΚΟΔΡΟΜΟΣ βατός μονο με γουρούνα. Οι φίλοι μας περίμεναν στην άκρη, ο Γκουέν με αισιοδοξία οτι η μηχανή κατεβαίνει άνετα...

    Αθώο πλάσμα...

    Ξεφορτώσαμε, τα πράγματα κατέβηκαν με τη γουρούνα, το τριαξονικό αναστροφή λιγο πιο πάνω, πάρκαρα ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΑ στην πλατεία του χωριού κατω απο έναν Platane και ήρθε και με μάζεψε. Το σπίτι ενα χρονικό πορταλ, κρυμμένο απο τα αδιάκριτα βλέμματα, όπου ο ιδιοκτήτης και συγκάτοικος καλλιεργούσε εδώδιμα αποικιακά και "αλλα" προϊόντα. Ως καλοί και ευγενικοί μουσαφίρηδες, έπρεπε να τα δοκιμάσουμε (τέτοιο πράγμα δεν έχετε ξανακαπνίσει les amis). Πέρασε γρήγορα ή βραδιά (ή ήταν μέρα, είναι λιγο θολή η μνήμη...)

    Το όχημα εξυπηρέτησης :

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_1017454.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	410041

    Στην απέναντι πλαγιά αναβαθμίδες όπως στην Ελλάδα για εκμετάλευση κάθε σπιθαμής εδάφους

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_1017455.jpg 
Προβολές:	88 
Μέγεθος:	87,8 KB 
ID:	410042

    Την άλλη μέρα, εκδρομή στο διπλανο χωριό (8 χλμ, μιση ώρα με αυτοκίνητο ) ΓΕΥΜΑ (πάλι) και μετά μπάνιο στο ποτάμι.

    Επιστροφή στη φυσ... στο σπίτι κλπ κλπ
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #64
    τέρμα οι τόνοι

    Εγω θα έμενα δυο μέρες λόγω δουλειάς, η Ελέν μια βδομάδα. Δυστυχώς, ενα τηλεφώνημα μας πληροφόρησε για μια δυασάρεστη οικογενειακή εξέλιξη (αναμενόμενη εν πολλοίς), οποτε η επιστροφη επεσπεύθη.

    Η Ελέν με λεωφορείο και απο Λυών με τρένο, εγω αυθημερόν τα 900+ χλμ με πολλά απο αυτά μέσω αυτοκινητοδρόμου, βαρετά αλλά γρήγορα.

    Άφιξη αργά το σούρουπο στο πατρικό όπου ο πεθερός είχε βγάλει στο τραπέζι το πατέ, τα χωριάτικα λουκάνικα, το κρασί και το παστίς. Νέα απο το νοσοκομείο, συμπαράσταση και φιλοσοφικές συζητήσεις (τί ειναι ο ανθρωπος, πού πάμε κλπ κλπ)

    Κάπως έτσι, απότομα, το ταξίδι έλαβε τέλος.



    Επίμετρον :

    Η σύντροφος δεν είχε κανει ποτέ ταξιδι με μηχανη. Ειχαμε κανει πολλες βόλτες, αλλά this was a first. Ολα καλά αν και το στήσε-ξεστήσε δεν ήταν και οτι καλύτερο (εδώ που τα λέμε ειναι μαζοχισμός αυτό που κάνουμε). Είπαμε οτι για το επόμενο ταξιδι, θα έχουμε λιγότερες στάσεις σε κεντρικά σημεια και πολλές ημερήσιες βόλτες στα πέριξ.

    Τα Πυρηναία μια μαγεία. Δρόμοι, στροφές, βλάστηση, άγρια ζωή. Κρυμμένοι θησαυροί παντου και πάλι δεν είδαμε σχεδόν τίποτα. Η εικόνα του γυπαετού που προσγειώθηκε μπροστά μας δε λέει να φυγει απο το μυαλό μου.

    Διαπίστωσα οτι δεν έχω πολλές φωτογραφίες απο τα τοπία και τη διαδρομή. Δε γινόταν. Οι πιο πολλές φωτογραφίες ειναι στο μυαλό και ανοιχτό χαμόγελο της απολαυσης έπαιζε το ρόλου της καμερας.

    Η μηχανη σκυλί. Έκλεισε τα 19 φετος, κυρία σεβάσμια αλλα αντέχει. Την αγόρασα με 64 χιλιάδες χλμ, εχει πλέον σχεδόν 98 χιλιάδες. ΑΥΤΗΝ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΤΟΣΤΑΡΙΣΩ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ
    Εχει μια τρυπα και χανει λαδάκι αλλά ελάχιστο. Δε συμπλήρωσα καθόλου. Γκάζι ωραίο παρόλο το βάρος και στις στροφές μια χαρά για τα δικά μου χέρια. Η μεγάλη εκπληξη/απόλαυση ειναι η κατανάλωση. Σταθερά λιγο πανω απο 5 λιτρα/100 χλμ. Το ξέρω γιατι, δεικτη δεν έχει παρα μονο λαμπάκι ρεζερβας, το οποίο όμως έχει βραχυκυκλώσει/κολλήσει και ειναι μονιμως αναμένο. Ετσι φουλάρω καθε 300-320 χλμ, 15 με 16 λιτρα καθε φορά. Ειτε σε στροφές, ειτε σε αυτοκινητόδρομο, με μπαγκάζια, δυο άτομα.

    Επίσης βαζω βενζίνη απο τα σουπερ μαρκετ γιατι ειναι σημαντικά πιο φτηνη (1,55-1,60 - σε σχέση με Total/Agip/Esso που σκαρφαλώνουν περήφανα στο 1,80φευγα), αλλα δεν εχω δει προβλημα (ουτε διαφορά στην κατανάλωση).

    Για τον φίλο που ρώτησε για κόστος. Εξαρτάται απο πολλά, για τη βενζινη, σας τα έγραψα, φαγητό απο 15-20 ευρω σε εστιατόριο (2 ή 3 πιάτα), καμπινγκ απο 10 ευρω τα δημοτικά έως 40 τα μεγάλα οικογενειακά. Οι καλές μπύρε κοστίζουν, αλλά αξιζουν, όπως και το καλό κρασί. Αλλα με μικρά ψώνια για σαντουιτσάκια τη βγάζεις καθαρη με λιγότερα.

    Αυτά τα ολίγα. Να είμαστε πάντα καλά και να ταξιδεύουμε και ελπίζω καποια στιγμη να συναντηθούμε είτε τυχαία είτε προμελετημένα σε καποιο πάσο.







    Το ταξιδι το αφιερώνω στη μνήμη του npat που μας άφησε νωρις για άλλες στροφές...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 243
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2019, 10:29
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 16:16
  3. Προέλευση του... fuck!
    από KAS77 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 17:46
  4. Δημοσιογραφοι του κωλου!!!
    από AFTER στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2003, 08:31
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 11:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF