Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 50

Θέμα: Ηλεκτρικο Scooter Super Soco

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι τελικά ο τουρισμός είναι το μόνο που έχει μέλλον σε αυτή τη χώρα. Στο κάτω κάτω δεν θέλει και καμιά φοβερή γνώση για να καθαρίζουμε τα κουραδακια που μας αφήνουν οι ξένοι όταν διακοπαρουν.
    ΟΥΤΕ ΚΑΝ ο τουρισμος.
    Ακομα και στον τουρισμο, ηρθε ο ξενος και μας πηρε απο το χερακι για να μας δειξει τα κολπα των συγχρονων μοναδων φιλοξενιας.
    Ακομα και στα ξενοδοχειακα ... οι μεγαλοι επενδυτες βιομηχανοποιησαν καπως την κατασταση για να προχωρησει το πραμα.

    Ακομα στα rooms to let θα ημασταν. (και απ'οτι φαινεται ειμαστε ακομα!)
    pew pew pew pew pew pew !!!

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ο ελληνας trabant;
    χαχαχα ε οχι...........ολιγαρκεις δεν μας λες
    εγω ακομα δεν εχω καταλαβει σε τι πλεονεκτει ενα τετοιο ηλεκτρικο σε σχεση με ενα θερμικο 50αρι

  3. #33
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ο ελληνας trabant;
    χαχαχα ε οχι...........ολιγαρκεις δεν μας λες
    εγω ακομα δεν εχω καταλαβει σε τι πλεονεκτει ενα τετοιο ηλεκτρικο σε σχεση με ενα θερμικο 50αρι
    Πολυ πιο ομαλο
    Πολυ πιο ροπατο
    Ενδεχομενως και πολυ πιο φτηνο στη χρηση (αναλογως την ποιοτητα των μπαταριων)

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ο ηλεκτροκινητηρας ειναι αριστος για χρηση σε οχημα
    η αμφιβολιες μου αφορουν τις μπαταριες
    με τη σημερινη τεχνολογια δεν ξερω τι διαρκεια ζωης μπορει να εχουν και ποσο γρηγορα θα πεσει η αποδοση τους
    ειδικα αν μιλαμε για no name κινεζικα
    αλλωστε ποσο πιο φτηνο στη χρηση μπορει να γινει κατι απο ενα 50αρι τετραχρονο
    γιατι με λιγα παραπανω χρηματα πας σε 125 και οι συγκρισεις τελειωνουν
    εννοειται οτι καποια στιγμη ολα θα ειναι ηλεκτρικα...αλλα πιστευω οτι απεχουμε ακομα

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ο ελληνας trabant;
    χαχαχα ε οχι...........ολιγαρκεις δεν μας λες
    εγω ακομα δεν εχω καταλαβει σε τι πλεονεκτει ενα τετοιο ηλεκτρικο σε σχεση με ενα θερμικο 50αρι
    Ειπώθηκε και νωρίτερα. Επειδή στην Ελλάδα, την τελευταία τρύπα της φλογέρας, δεν μπορούμε να κατανοήσουμε που πάνε τα πράγματα, δεν σημαίνει ότι το ίδιο συμβαίνει και στον υπόλοιπο κόσμο.
    Επειδή στην τελευταία τρύπα της φλογέρας, οι ιθαγενείς Νεάντερταλ δεν σέβονται τπτ, δεν σημαίνει ότι το ίδιο συμβαίνει και στον υπόλοιπο ανεπτυγμένο δυτικό κόσμο.

    Στην πολιτισμένη Δύση, οι πολίτες σέβονται τα όρια ταχύτητας εντός πόλεων. Και όπου δεν τα σέβονται, πέφτουν καμπάνες.

    Στην τεταρτοκοσμικη Ελλάδα, ο Νεάντερταλ Έλληνας, θεωρεί λογικό και αποδεκτό να γεμίζει την 4η ταχύτητα του αυτοκινήτου του ή της μηχανής του, μέσα στην Πεντέλης ή την Αντιστάσεως ή τη Γούναρη ή τη Βεακη. Και καμαρώνει κιόλας για την λαλακια που τον δέρνει. Γιατί είναι απύθμενη λαλακια να περνάς μέσα από εμπορικούς δρόμους, έξω από σχολεία, πανεπιστήμια κλπ με τέτοιες ταχύτητες.

    Στον υπόλοιπο ανεπτυγμένο κόσμο, τα όρια εντός πόλεως στα 30 χλμ, τηρούνται.

    Οπότε ένα ηλεκτρικό τύπου soco με τελική στα 50 (με περιορισμό γιατί μπορεί να πάει και παραπάνω) όχι μόνο φτάνει, περισσεύει κιόλας.

    Σε άλλα πιο πρακτικά θέματα, το ηλεκτρικό δεν θέλει λάδια, φίλτρα, μπουζί, αλυσίδες, γρανάζια. Θέλει μόνο ελαστικά κάθε 2-3 χρόνια και τακάκια. Αυτά.
    Οι μπαταρίες τους συνήθως έχουν κύκλο ζωής περίπου 300-350 φορτίσεις.
    Επομένως, αν κάποιος κάνει 15-20 χλμ/ημέρα, θα χρειάζεται να το φορτίζει 2 φορές την εβδομάδα.

    Θα χρειαστεί νέα μπαταρία μετά από 3 χρόνια. Έχει ήδη αποσβέσει το κόστος της μπαταρίας συγκριτικά με τα λεφτά που θα είχαν δαπανηθει για τα σέρβις ενός βενζινοκινητου.

    Το αν δεν κάνει σε κάποιον επειδή κάνει ας πουμε 80 κάθε μέρα για το πήγαινε έλα στη δουλειά, είναι άλλο θέμα. Πόσοι όμως κάνουν τόσα χλμ;;;
    Και τέλος, αυτά τα μηχανάκια κάνουν θραύση σε όλο τον κόσμο. Οι εταιρείες που τα παράγουν ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια. Άρα υπάρχει κόσμος που τα θέλει.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    οι κυκλοι φορτισης η διαρκεια ζωης της μπαταριας το κοστος αντικαταστασης η πτωση της αποδοσης παραμενουν γκριζες ζωνες
    το κοστος συντηρησης και χρησης ενος τετραχρονου παπιου ειναι απολυτα υπολογισιμο και πρακτικα πολυ μικρο
    για τους ιθαγενεις ελληνες γενικα δεν διαφωνω αλλα δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει αυτο με την αξιολογηση ενος οχηματος

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Φίλε toyar καλημέρα!

    Το ότι δεν μπορείς να κατανοήσεις την χρησιμότητα ενός ηλεκτροκίνητου σκούτερ είναι φυσιολογικό. Θα σου παραθέσω ορισμένα παραδείγματα.

    Φαντάσου να ζεις στον πρώτο όροφο πολυκατοικίας που από κάτω έχει φανάρι. Πόσο ενοχλητικός είναι ο θόρυβος από αυτοκίνητα και μηχανάκια; Φαντάσου όλα αυτά τα οχήματα να ήταν ηλεκτρικά.

    Πόσες φορές στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη καίει ο λαιμός από το καυσαέριο; Φαντάσου τους τύπους στα μεγάλα αστικά κέντρα μειωμένους.

    Μένω σε επαρχιακή πόλη με στενούς σχετικά μονόδρομους. Τα 50 χλμ/ώρα είναι υπεραρκετά για την ασφαλή μετακίνηση μου. Δυστυχώς πολλοί άνθρωποι κάνουν σύγκριση της κατάστασης με την Αθήνα όπου υπάρχουν μεγάλες λεωφόροι και τα οχήματα αναπτύσσουν ταχύτητες πολύ παραπάνω των 50.

    Εμένα δεν με εξυπηρετεί μια Ferrari γιατί έχει μικρό Πορτ μπαγκαζ και δεν μπορώ να πάω με αυτή στο σούπερ μάρκετ. Δεν καταλαβαίνω την χρήση της άρα δεν πρέπει να υπάρχει. Έτσι σκέφτονται οι περισσότεροι για τα ηλεκτρικά οχήματα.

    Θυμάμαι σε μια άλλη συζήτηση κάποιος μιλώντας σοβαρά, για τους μικρούς χώρους στα ηλεκτρικά αυτοκίνητα αναρωτιόταν πως θα κουβαλάει λάδια και τυριά από το χωριό του, μιας και αυτή ήταν η χρήση που έκανε με το αυτοκίνητο του. Άρα τα έβγαλε άχρηστα.

    Στο εξωτερικό τα ηλεκτρικά και υβριδικά οχήματα τα συναντάς καθημερινά στις πόλεις. Μόναχο και Βερολίνο που γνωρίζω από πρώτο χέρι έχει πάρα πολλά. Θα προσθέσει βέβαια κάποιος ότι εκεί έχει και ρεύμα στις θέσεις πάρκινγκ για την φόρτιση τους. Συμφωνώ και επαυξάνω. Αλλά δεν θεωρώ ότι είναι δύσκολο για κάποιον να βγάλει μια μικρή μπαταρία από μηχανάκι, να την φορτίσει τις ώρες που κοιμάται και το πρωί να πάει κανονικά στη δουλειά του.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    οπως ειπα και πιο πριν ο ηλεκτροκινητηρας ειναι ιδανικος για χρηση σε οχημα
    το προβλημα με την υπαρχουσα τεχνολογια ειναι στις μπαταριες
    η ηλεκτροκινηση ειναι το μελλον...θεωρω ομως οτι δεν ειναι το παρον ακομα

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    οπως ειπα και πιο πριν ο ηλεκτροκινητηρας ειναι ιδανικος για χρηση σε οχημα
    το προβλημα με την υπαρχουσα τεχνολογια ειναι στις μπαταριες
    η ηλεκτροκινηση ειναι το μελλον...θεωρω ομως οτι δεν ειναι το παρον ακομα
    Ισχύει το εξής : Ότι πληρώνεις, παίρνεις.
    Αν ψαχτείς για ηλεκτρικό και πάρεις το φθηνότερο που υπάρχει στην αγορά, να μην έχεις την απαίτηση να πάνε όλα τέλεια.

    Εξάλλου το ίδιο ισχύει και στα βενζινοκινητα. Παίρνεις πχ ένα crypton x με 3 χιλιάρικα και ξέρεις ότι θα σου βγάλει 150.000 χλμ άνετα με σωστή χρήση.

    Παίρνεις και ένα daytona ας πούμε. Ε να περιμένεις να βάλεις ένα μοτέρ lifan σε 40.000 αντε 50.000χλμ. Δεν νομίζω να περιμένεις την ίδια ποιότητα στα μισά λεφτά;;;

    Παίρνεις το crypton και το σκίζεις ανελέητα και δεν το συντηρείς. Να περιμένεις να διαλυθεί πολύ πιο γρήγορα.

    Παίρνεις ηλεκτρικό και το φορτίζεις κάθε μέρα ενώ η μπαταρία είναι στο 50%. Τι κάνεις με αυτό;;; Τρως τους κύκλους φόρτισης. Να περιμένεις να την αλλάξεις πολύ νωρίτερα.

    Το είπαμε, αν τα χλμ που κάνει κάποιος καθημερινά είναι πολλά, τότε ναι, δεν του κάνει το ηλεκτρικό. Για κάποιον που κάνει 20,30,40 χλμ, φτάνει και περισσεύει.

    Και η ποιότητα πάντα κοστίζει. Έχει φθηνά ηλεκτρικά, έχει και την vespa Electrica. Έχει τα xi-hao-san, έχει όμως και τα super soco που νομίζω είναι και η μάρκα που εμπιστεύεται η ίδια η ducati για να βάλει το όνομα της.

    https://www.bikeit.gr/nea-montela-ducati/item/19574-einai-episimo-idoy-to-ilektriko-skoyter-tis-ducati

    Μήπως, λέω μήπως, υπάρχουν κάποιες ομοιότητες στο ηλεκτρικό της ducati με το soco??? Μήπως είναι ακριβώς το ίδιο;;;;

    Μήπως δεν είναι χαζή η ducati που επενδύει σε ηλεκτρικά σκουτερ;;;
    Τελευταία τροποποίηση από jawaforever; 10/08/2019 στις 09:51.

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Η αλήθεια είναι ότι για τις μπαταρίες των σκούτερ δεν ξέρω τι παίζει γιατί δεν έχω ασχοληθεί. Στα αυτοκίνητα πάντως, η Toyota δίνει 11 χρόνια εγγύηση καλής λειτουργίας. Άρα λοιπόν κάποιος που θα αγοράσει υβριδικό όχημα, για 11 χρόνια ξενοιαζει από το θέμα μπαταρίες.

  11. #41
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    οπως ειπα και πιο πριν ο ηλεκτροκινητηρας ειναι ιδανικος για χρηση σε οχημα
    το προβλημα με την υπαρχουσα τεχνολογια ειναι στις μπαταριες
    η ηλεκτροκινηση ειναι το μελλον...θεωρω ομως οτι δεν ειναι το παρον ακομα
    Νομιζω η εκτιμηση του jawaforever για κυκλο ζωης μπαταριων στους 350 κυκλους ειναι πολυ πεσιμιστικη. Οι τιμες που εχω ακουσει ειναι της ταξης των 800 κυκλων με πτωση χωρητικοτητας στο 80% της αρχικης. Αλλα ακομα και αν υποθεσουμε πως σε καθε 500 κυκλους αντικαθιστας την μπαταρια, και θελεις μια μπαταρια 3kwh για δικυκλο με εμβελεια 100κμ και σεβαστο γκαζι, τοτε ανα μπαταρια καλυπτεις 50,000κμ. Το κοστος μιας τετοιας μπαταριας με πολυ καλα στοιχεια 18650 ανερχεται σε περιπου 1200€ (300 στοιχεια x 4€). Αυτα με τιμες ελλαδας του σημερα.
    Για μενα τα ηλεκτρικα 2τροχα για καθημερινες αποστασεις κατω των 100κμ (και 4τροχα για κατω απο 200κμ) ειναι το παρον, οχι το μελλον.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Και ένας πλήρης κύκλος φόρτισης είναι από το 0% στο 100%. Από το 50%, 2 φορτίσεις είναι ένας κύκλος.

  13. #43
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι ότι για τις μπαταρίες των σκούτερ δεν ξέρω τι παίζει γιατί δεν έχω ασχοληθεί. Στα αυτοκίνητα πάντως, η Toyota δίνει 11 χρόνια εγγύηση καλής λειτουργίας. Άρα λοιπόν κάποιος που θα αγοράσει υβριδικό όχημα, για 11 χρόνια ξενοιαζει από το θέμα μπαταρίες.
    Διαβαζα αρθρο πριν λιγο καιρο για ηλεκτρικα ταξι στην ιαπωνια που εχουν κλεισει 10ετια με τις ιδιες μπαταριες και στιλ γκοινγκ στρονγκ.

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Και ένας πλήρης κύκλος φόρτισης είναι από το 0% στο 100%. Από το 50%, 2 φορτίσεις είναι ένας κύκλος.
    Το τι γίνεται με τις μπαταρίες, είναι κάτι για το οποίο ακούω διάφορες απόψεις.
    Κάποιοι λένε ότι οι μπαταρίες αυτές έχουν μνήμη. Συμβαίνει βασικά και σε πολλά κινητά τηλέφωνα. Ένα αρχαίο nokia c3 που έχω τα τελευταία 10+ χρόνια, στο θέμα μπαταρία ακόμα είναι νταμάρι. Το έχω πλέον σαν walkman, παίζει όλη μέρα και η μπαταρία μετά μετά από μερικές χιλιάδες φορτίσεις, πάντα από στεγνό, δεν καταλαβαίνει μια.

    Άνθρωπος που ασχολείται με αυτά, μου είπε ότι αυτό συμβαίνει επειδή αυτή η μπαταρία ΔΕΝ έχει μνήμη!!! Έτσι, για να πάψει να φορτίζει, θα πρέπει να φτάσει στο σημείο να καταστραφουν τα στοιχεία της. Χονδρικά τέλος πάντων αυτό πρέπει να συμβεί.

    Πάμε τώρα στο ηλεκτρικό. Το βάζουμε να φορτίσει από άδειο ή από το 30%.
    Η μπαταρία γράφει ή δεν γράφει μια φόρτιση;;

    Θεωρώ ότι η μνήμη της γράφει μια φόρτιση. Αν δεν γράφει, τότε δεν έχει μνήμη. Αν όμως δεν έχει μνήμη, γιατί αναφέρουν 350 φορτίσεις σε φθηνά και περίπου 1000 σε πιο ακριβές κατασκευές;
    Τελευταία τροποποίηση από jawaforever; 10/08/2019 στις 15:00.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    963
    Οι li ion μπαταρίες δεν κρατάνε μνήμη.
    Κύκλος φόρτισης θεωρείται από το 0% έως το 100% και πίσω.
    Το 0% είναι το χαμηλοτερο επιτρεπτο οριο των προδιαγραφών της μπαταριας, το οποίο ποτέ δεν είναι το ίδιο με το cut off της συσκευής που το χρησιμοποιεί.

    Άρα όταν ο κατασκευαστής μιας μπαταριας li ion λέει 500 κύκλους ζωής και όριο τάσης τα 2.5V, ενώ η συσκευή μας, έχει cut off τα 3.2V, στη πραγματικότητα, φορτίζοντας την από τα 3.2 V στο 100%, δεν έχουμε συμπληρώσει 1 ολόκληρο κύκλο.

    @jawaforever
    2 πιθανοί λόγοι.
    1 για λόγους μάρκετινγκ ή
    2 γιατί χρησιμοποιούν καλύτερες και κατά συνέπεια ακριβότερες μπαταρίες...

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ηλεκτρικό super sport?
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2014, 09:23
  2. αμολιβδη αντι super
    από pk στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2004, 17:46
  3. Καποιος καλος γνωστης των διχρονων scooter?
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2003, 17:21
  4. Super Hits #2
    από AFTER στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 01:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF