Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: Ηλεκτρικο Scooter Super Soco

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601

    Ηλεκτρικο Scooter Super Soco

    Χθες που πηγα στο συνεργειο μου για αλλαγη λαδιων στο scooter μου, ειχε φερει εκει ο μαστορας και το παρακατω ηλεκτρικο scoοter το οποιο και μου το εδωσε για test drive, να το δοκιμασω, και νομιζω οτι αποτελει μια καλη εναλλακτικη προταση για καποιον που κινείται εντος πολης ( και οχι για εμενα που κανω 120 κμ την ημερα περιπου).

    Ειναι σε συνεργασια της Ducati & Huawei.
    Δειχνει πραγματικα αψογο σχεδιαστικα, με πολλες φοβερες σχεδιαστικες λεπτομερειες ( ειδικα τα φωτα ειναι φοβερα).
    Εχει 3 set up για να κινείσαι, με το 1ο να σε περιοριζει μεχρι 25κμ την ωρα, και το 3ο μεχρι τα 75κμ την ωρα. Υπαρχει λογισμικο που το παει μεχρι και 90κμ την ωρα.
    Ειναι εντελως αθορυβο ( ηλεκτρικο γαρ), και στα φαναρια φευγει πραγματικα σφαιρα. Αν δεν εισαι προετοιμασμενος....την πατας....!!
    Κινείσαι πολυ ανετα πραγματια....σαν σκουτερακι κανονικο....δεν εχει σχεση δηλαδη με τα ηλεκτρικα πατινια.....
    Η αυτονομια του ειναι στα 75κμ.
    Γενικα μου αρεσει παρα πολυ, και σχεδιαστικα με ξετρελανε.
    Θελει κανονικα διπλωμα μου ειπε, βγαζει πινακιδες, και κοστιζει €2450. Το κόστος κίνησης ανέρχεται περι των €3 ανα 350 κμ ( μαζί με την φορτιση της μπαταριας!).
    Εχει και μπροστα μια βαση, στην οποια και βαζεις και την φωτογραφικη οσυ μηχανη, και την χειριζεσαι απο το τιμονι...

    Σας παραθετω καποιες φωτογραφιες του να το δειτε :
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1957.JPG 
Προβολές:	303 
Μέγεθος:	93,5 KB 
ID:	408848

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1959.JPG 
Προβολές:	304 
Μέγεθος:	97,8 KB 
ID:	408847
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Photo 22-07-2019, 15 56 15.jpg 
Προβολές:	302 
Μέγεθος:	97,5 KB 
ID:	408849
    Τελευταία τροποποίηση από yannis24; 06/08/2019 στις 09:13.

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Photo 22-07-2019, 15 53 45.jpg 
Προβολές:	296 
Μέγεθος:	85,0 KB 
ID:	408850

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Photo 22-07-2019, 15 53 35.jpg 
Προβολές:	297 
Μέγεθος:	87,2 KB 
ID:	408851

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Photo 22-07-2019, 15 52 26 (1).jpg 
Προβολές:	298 
Μέγεθος:	90,4 KB 
ID:	408852

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Photo 22-07-2019, 15 52 37.jpg 
Προβολές:	293 
Μέγεθος:	77,6 KB 
ID:	408853
    Τελευταία τροποποίηση από yannis24; 06/08/2019 στις 09:14.

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Πόσες ώρες θέλει η πλήρης φόρτιση; (Με άδεια μπαταρία)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2019
    Μηνύματα
    34
    Χοντρά, ας πούμε ότι θα με έψηνε σαν εναλλακτική του 2ου (παπί - σκούτερ). Αλλά, η μπαταρία σε πόσο καιρό θα τα φτύσει και πόσο κόστος έχει η αλλαγή της; Την εταιρία την έχω ξανακούσει, αλλά δεν έχω δει ούτε ένα super soco, τι παίζει από δίκτυο - ανταλλακτικά υποστήριξη;

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πόσες ώρες θέλει η πλήρης φόρτιση; (Με άδεια μπαταρία)
    παιδια δεν γνωριζω τοσες λεπτομερειες.... μπορειτε να πατε απο το μαγαζι να το δειτε και να το οδηγησετε αμα θελετε....

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kalimera8764 Προβολή μηνύματος
    Χοντρά, ας πούμε ότι θα με έψηνε σαν εναλλακτική του 2ου (παπί - σκούτερ). Αλλά, η μπαταρία σε πόσο καιρό θα τα φτύσει και πόσο κόστος έχει η αλλαγή της; Την εταιρία την έχω ξανακούσει, αλλά δεν έχω δει ούτε ένα super soco, τι παίζει από δίκτυο - ανταλλακτικά υποστήριξη;
    δεν γνωριζω τοσες λεπτομερειες.... μπορειτε να πατε απο το μαγαζι να το δειτε και να το οδηγησετε αμα θελετε....

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Το scooter φοράει ηλεκτροκινητήρα Bosch 2700 watt με ροπή 130 Nm και χρησιμοποιεί μπαταρίες λιθίου 30 Ah οι οποίες είναι χαμηλού βάρους (10 kg) και αποσπώμενες, έτσι ώστε να μπορούν να μεταφερθούν για φόρτιση εκτός σκούτερ.

    Η αυτονομία του φτάνει τα 80km, με το κόστος κίνησης να ανακοινώνεται σε πολύ χαμηλά επίπεδα από την εταιρία.Οι μπαταρίες του Super Soco CUx είναι ίδιου τύπου με τις μπαταρίες του αυτοκινήτου Tesla S και έχουν χρόνο φόρτισης 3,5 ώρες.

    Μια από τις καινοτομίες του Super Soco Cux, είναι η ενσωματωμένη κάμερα Full HD με δυνατότητα καταγραφής και τη νύχτα.

    Αισθητήρες ενεργοποιούν αυτόματα την κάμερα όταν το σκούτερ κινείται, στέλνοντας το βίντεο σε κινητό τηλέφωνο.
    Το σκούτερ έχει τροχούς 12 ιντσών, δισκόφρενα με σύστημα συνδυαζόμενης πέδησης και στους δυο τροχούς, ενώ διαθέτει ψηφιακή οθόνη υψηλής ανάλυσης, φώτα τύπου LED μεγάλης απόδοσης, θύρα USB κ.α.

    To βάρος του φτάνει τα 70 κιλά, ενώ στην Ελλάδα θα διατεθεί σε Λευκό και Γκρι χρώμα.


    Εκτός από scooter, υπάρχει και μοτοσυκλετάκι Super Soco TC .

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    Να και μια με την μπαταρία :

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Photo 22-07-2019, 15 53 08.jpg 
Προβολές:	268 
Μέγεθος:	52,7 KB 
ID:	408862

    Οντως βγαινει πολυ ευκολα σαν βαλιτσακι....

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  9. #9
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Έχω οδηγήσει αντίστοιχο και δεν βλέπω τον λόγο να το αγοράσει κανείς..Σιγά μην περιμένω 3,5 ώρες να φορτίσει η μπαταρία κάθε φορά που κάνω 70χλμ , από αποδόσεις αρχίδια και μέρος για να το φορτίσεις που θα Βρίσκεις κάθε φορά?Ίσως στο μέλλον που θα προχωρήσει η τεχνολογία να έχει ελπίδες , για τώρα όχι

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Αναλογως των συνθηκων και αναγκων μπορει να ειναι απο το ιδανικο οχημα για καποιον μεχρι παντελως αχρηστο. Αν η δουλεια μου ειναι 10χλμ απο το σπιτι μου πχ μπορει να ειναι απο τις πιο βολικες λυσεις. Βλεπω οτι στα μοτοσυκλετακια μπορει να μπει και δευτερη μπαταρια διπλασιαζοντας την εμβελεια. Με τι κοστος αραγε;

    Εκτος του Super Soco Tc υπαρχει και το TS.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Έχω οδηγήσει αντίστοιχο και δεν βλέπω τον λόγο να το αγοράσει κανείς..Σιγά μην περιμένω 3,5 ώρες να φορτίσει η μπαταρία κάθε φορά που κάνω 70χλμ , από αποδόσεις αρχίδια και μέρος για να το φορτίσεις που θα Βρίσκεις κάθε φορά?Ίσως στο μέλλον που θα προχωρήσει η τεχνολογία να έχει ελπίδες , για τώρα όχι
    Δεν ξερω σε ποιο πλανητη κατοικεις, ουτε τις αναγκες σου, αλλα θα ριξω ενα αντιλογο για να καταλαβεις οτι σκεφτεσαι ΤΕΛΕΙΩΣ επιφανειακα.

    Πολη: Θεσσαλονικη
    Κατοικια: Επταπυργιο - οικημα με ιδιωτικο γκαραζ + ρευμα
    Εργασια: Αριστοτελους ή περιξ... κεντρο.

    Αποσταση: 3,5 με 5km
    Round trip δηλαδη, ας βαλουμε μια 8άρα χιλιομετρακια.
    Αντι για τα 80Km αυτονομιας, ας βαλουμε μια 50άρα.
    Για καποιον λοιπον που κατεβαινει κεντρο 5 φορες την εβδομαδα... η αυτονομια φτανει και περισσευει.
    Απαλασσεται απο βενζινες, σερβις και μαλακιες... καθε 2η μερα ή τελος της εβδομαδας το αφηνεις 3μισι ωριτσες να φορτισει.
    Αληθεια, κοιμαται καποιος λιγοτερο απο 3μισι ωρες τη μερα, ωστε να μην καταφερει να φορτισει το Battery pack ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ το βραδυ?

    Σχετικα με τις ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ τωρα.
    130Nm ροπης. Nuff said.
    Ακομα και με 50χλμ/ω τελικης (με περιορισμο) χαριν ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΟΥ... μια ανηφορα βαρβατη (βλ. Επταπυργιο μεσω Ανω Πολης) την ανεβαινει παλικαρισια και πιστεψε με, σχεδον γρηγοροτερα απο το μεσο Ι.Χ.Ε. που καβλαντιζει με κρεμασμενη 2α μπροστα σου και σου ανεβαζει την πιεση!

    Η τεχνολογια μπορει να προχωρησει κι αλλο και καθε χρονο κανει μικρα αλματα.
    Εσυ μπορεις να ακολουθησεις τωρα, αυριο, μεθαυριο ή να περιμενεις τα διαστημοπλοια να σε κανουν βολτα στο φεγγαρι.


    Εαν η μονη καψα σου ειναι για το που θα το φορτισεις και ποσο γρηγορα, τοτε ο σκοπος ενος ηλεκτρικου δεν σε εξυπηρετει και ουτε προκειται.
    Μιλησε μας ωστοσο για το κινητο σου και τη φορτιση του...
    Μιλησε μας για οποιοδηποτε ηλεκτρονικο αξεσουαρ μπαταριας....
    Η μηπως δεν εισαι fan εν ετει 2019....
    pew pew pew pew pew pew !!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    και κατι αλλο...στην προηγουμενη δουλεια μου, καποιος το φορτιζε στο γκαραζ της δουλειας.....μια χαρα...
    παντως, με κοστος σχεδον €3 ανα 350 χλμ, ειναι ιδανικο για μεσες αποστασεις......

    δεν ξερω....αν εμενα καπου κοντα στο κεντρο, και εκανα 10 χλμ την ημερα....θα το σκεφτομουνα σοβαρα !

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Εννοείται πως μπορεί να φορτίζεται και στο ενδιάμεσο, αν κάποιος έχει αυτή την ευχέρεια στον τόπο εργασίας του.Δεν το έχω οδηγήσει αλλά αν δεν υπάρχει κάποια "παγίδα" σε όλα όσα διαβάζουμε στο διαδίκτυο, πρόκειται για μια πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση για ανθρώπους που μετακινούμαστε από και προς τη δουλειά(και όχι μόνο) σε καθημερινή βάση έχοντας να διανύσουμε αστικούς δρόμους και λεωφόρους (και όχι Εθν.οδούς). Τα 75 χλμ αυτονομίας που αναγράφονται, προφανώς αφορούν άτομα με βάρος κοντά στα 60-70 κιλά, γι'αυτό και υπολογίζω λιγότερα όταν μιλάμε για άντρα κοντά στα 90 κιλά, ενδεχομένως και με κάποια τσάντα πλάτης.
    Σε λίγα χρόνια εικάζω πως θα έχουν κατακλύσει την αγορά και θα έχουν αυξηθεί οι αυτονομίες και οι μέγιστες ταχύτητές τους.

  14. #14
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ωραιο αλλα κλαστιρι...θελουμε ενα μεγκα τετοιο

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω σε ποιο πλανητη κατοικεις, ουτε τις αναγκες σου, αλλα θα ριξω ενα αντιλογο για να καταλαβεις οτι σκεφτεσαι ΤΕΛΕΙΩΣ επιφανειακα.

    Πολη: Θεσσαλονικη
    Κατοικια: Επταπυργιο - οικημα με ιδιωτικο γκαραζ + ρευμα
    Εργασια: Αριστοτελους ή περιξ... κεντρο.

    Αποσταση: 3,5 με 5km
    Round trip δηλαδη, ας βαλουμε μια 8άρα χιλιομετρακια.
    Αντι για τα 80Km αυτονομιας, ας βαλουμε μια 50άρα.
    Για καποιον λοιπον που κατεβαινει κεντρο 5 φορες την εβδομαδα... η αυτονομια φτανει και περισσευει.
    Απαλασσεται απο βενζινες, σερβις και μαλακιες... καθε 2η μερα ή τελος της εβδομαδας το αφηνεις 3μισι ωριτσες να φορτισει.
    Αληθεια, κοιμαται καποιος λιγοτερο απο 3μισι ωρες τη μερα, ωστε να μην καταφερει να φορτισει το Battery pack ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ το βραδυ?

    Σχετικα με τις ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ τωρα.
    130Nm ροπης. Nuff said.
    Ακομα και με 50χλμ/ω τελικης (με περιορισμο) χαριν ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΟΥ... μια ανηφορα βαρβατη (βλ. Επταπυργιο μεσω Ανω Πολης) την ανεβαινει παλικαρισια και πιστεψε με, σχεδον γρηγοροτερα απο το μεσο Ι.Χ.Ε. που καβλαντιζει με κρεμασμενη 2α μπροστα σου και σου ανεβαζει την πιεση!

    Η τεχνολογια μπορει να προχωρησει κι αλλο και καθε χρονο κανει μικρα αλματα.
    Εσυ μπορεις να ακολουθησεις τωρα, αυριο, μεθαυριο ή να περιμενεις τα διαστημοπλοια να σε κανουν βολτα στο φεγγαρι.


    Εαν η μονη καψα σου ειναι για το που θα το φορτισεις και ποσο γρηγορα, τοτε ο σκοπος ενος ηλεκτρικου δεν σε εξυπηρετει και ουτε προκειται.
    Μιλησε μας ωστοσο για το κινητο σου και τη φορτιση του...
    Μιλησε μας για οποιοδηποτε ηλεκτρονικο αξεσουαρ μπαταριας....
    Η μηπως δεν εισαι fan εν ετει 2019....
    Φίλε αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι το σκούτερ αυτό είναι μόνο για να πας στην δουλειά και να γυρίσεις , τι να το κάνω εγώ όταν με περιορίζει στο να πάω οπουδήποτε λόγο αυτονομίας?Αν μετά την δουλειά δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω για τις επόμενες 3,5 ώρες να μου λείπει , αν Δλδ θέλω να πεταχτω κάπου 30 χλμ πήγαινε και 30 έλα , τι γα γίνει?

    Και με 50 χλμ τελική, με τι ασφάλεια μπορείς να λες ότι κίνησε?

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ηλεκτρικό super sport?
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2014, 09:23
  2. αμολιβδη αντι super
    από pk στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2004, 17:46
  3. Καποιος καλος γνωστης των διχρονων scooter?
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2003, 17:21
  4. Super Hits #2
    από AFTER στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 01:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF