Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 50 από 50

Θέμα: Ηλεκτρικο Scooter Super Soco

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Οι μπαταρίες δεν έχουν μνήμη. Αυτό που έχει περάσει στις μέρες μας σαν μνήμη ονομάζεται φαινόμενο μνήμης ( memory effect) .
    Σύμφωνα με τον μύθο, αν φορτίσεις μια μπαταρία πριν φτάσει στο 0, πχ στο 20%, τότε αυτή νομίζει ότι το 20% είναι το μηδέν.

    Στην πραγματικότητα αυτό αφορά παλιές μπαταρίες δεκαετίας 80 που πέρασαν σαν τεχνολογία σε κάποια από τα πρώτα κινητά. Οι μπαταρίες αυτές είναι τύπου ni-cad ( νικελίου- καδμίου). Για να εμφανιστεί το παραπάνω φαινόμενο πρέπει να γίνει το εξής. Η μπαταρία συστηματικά να φορτίζεται και να εκφορτιζεται στο ίδιο ποσοστό. Δηλαδή να πηγαίνει συνεχώς από το 20% στο 80% και από εκεί ξανά στο 20%. Παρατηρήθηκε πρώτη φορά σε διαστημικό σταθμό όπου φόρτιζε με ηλιακά πάνελ. Η περιοδική κίνηση του σταθμού δεν επέτρεπε στις μπαταρίες να φορτίζουν πλήρως αλλά πάντα μέχρι ένα συγκεκριμένο ποσοστό και τα συστήματα κατανάλωναν την ίδια ενέργεια σε κάθε περίοδο.

    Η μνήμη διορθώνει αν φορτίσουμε και αποφορτισουμε πλήρως μερικές φορές την μπαταρία. Πρακτικά καμία μπαταρία σήμερα δεν έχει παρουσιάζει φαινόμενο μνήμης, απλά μας έμεινε ο αστικός μύθος.

    Αυτό που λένε οι κατασκευαστές είναι όπως στα κινητά. Ένας κύκλος είναι να πάει από το 0 στο 100. Αν φορτίζω από το 90 στο 100 και το κάνω δέκα φορές τότε έχω γράψει έναν κύκλο.

    Οι κύκλοι υπολογίζονται χονδρικά ώστε να έχουμε μια εικόνα της διάρκειας ζωής. Από εκεί και πέρα τα στοιχεία χάνουν τις ιδιότητές τους και η χωρητικότητα μικραίνει. Θεωρητικά δεν έπρεπε να γίνεται αυτό αλλά πρακτικά συμβαίνει. Όπως πχ οι καταλύτες θεωρητικά έπρεπε να λειτουργούν εφόρου ζωής αφού στα τελικά προϊόντα τα μόρια του καταλύτη μένουν ως είχαν στην αρχή της αντίδρασης. Πρακτικά όμως χάνουν τις ιδιότητές τους και δεν μπορούν να φέρουν εις πέρας την χημική αντίδραση για την οποία προορίζονται.

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Υπαρχει καμια πληροφορια παραπανω για το συγκεκριμενο θεμα; Καποιος ιδιοκτητης; Εχω ενα φιλο που μενει εξωτερικο και τον ενδιαφερει μετακινηση απο και προς τη δουλεια (~5χλμ αποσταση σπιτιου-εργασιας). Μου ζητησε τη γνωμη μου για σκουτερ και σκεφτηκα πως για τοσο μικρες αποστασεις το ηλεκτρικο μαλλον θα ηταν καλυτερη λυση. Δεν τον ενδιαφερει καθολου ο μοτοσυκλετισμος ως χομπι, μιλαμε καθαρα για αναγκη μετακινησης-πρακτικοτητα-οικονομια. Super soco και Niu ειναι οι δυο μαρκες που συναντω περισσοτερο online. Η λογικη μου λεει πως ειναι σωστη επιλογη αλλα φοβαμαι λιγο το θεμα αξιοπιστιας, μην τον παρω στο λαιμο μου. Ολα ειναι βαθειας Κινας οπως τα βλεπω.

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Υπαρχει καμια πληροφορια παραπανω για το συγκεκριμενο θεμα; Καποιος ιδιοκτητης; Εχω ενα φιλο που μενει εξωτερικο και τον ενδιαφερει μετακινηση απο και προς τη δουλεια (~5χλμ αποσταση σπιτιου-εργασιας). Μου ζητησε τη γνωμη μου για σκουτερ και σκεφτηκα πως για τοσο μικρες αποστασεις το ηλεκτρικο μαλλον θα ηταν καλυτερη λυση. Δεν τον ενδιαφερει καθολου ο μοτοσυκλετισμος ως χομπι, μιλαμε καθαρα για αναγκη μετακινησης-πρακτικοτητα-οικονομια. Super soco και Niu ειναι οι δυο μαρκες που συναντω περισσοτερο online. Η λογικη μου λεει πως ειναι σωστη επιλογη αλλα φοβαμαι λιγο το θεμα αξιοπιστιας, μην τον παρω στο λαιμο μου. Ολα ειναι βαθειας Κινας οπως τα βλεπω.
    Δεν θυμάμαι τι είχε ειπωθεί παραπάνω,αλλά πες του είτε να πάρει ηλεκτρικό ποδήλατο με πετάλια και υποβοήθηση είτε να πάρει ένα κανονικό σκούτερ. Γιατί να δώσεις 2.5κ για κινεζιά που απαξ και τελειώσει το range του έμεινες μέσα στην μέση του δρόμου; Ειδικά για τόσο κοντινή απόσταση.

  4. #49
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Δεν θυμάμαι τι είχε ειπωθεί παραπάνω,αλλά πες του είτε να πάρει ηλεκτρικό ποδήλατο με πετάλια και υποβοήθηση είτε να πάρει ένα κανονικό σκούτερ. Γιατί να δώσεις 2.5κ για κινεζιά που απαξ και τελειώσει το range του έμεινες μέσα στην μέση του δρόμου; Ειδικά για τόσο κοντινή απόσταση.
    Πως θα αδειασει η μπαταρια οταν εχεις να κανεις τοσο μικρες αποστασεις, και ποιο ηλ. ποδηλατο δεν ειναι πλεον κινεζια?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Πως θα αδειασει η μπαταρια οταν εχεις να κανεις τοσο μικρες αποστασεις, και ποιο ηλ. ποδηλατο δεν ειναι πλεον κινεζια?
    Θεωρώ πιο χρήσιμο να έχεις και πετάλια,ακόμα και με τόσο μικρότερη διαθέσιμη δύναμη,γιατί σου προσφέρει μια παραπάνω ελευθερία σε συνδιασμό με την δυνατότητα του να μπορείς να το βάζεις στα μμμ αν σε πιάσει καμιά πολύ δυνατή βροχή πχ. Δεν διαφωνώ ότι και τα ηλεκτρικά ποδήλατα είναι κινεζιές,απλά παίζουν σε πολύ πιο καλές τιμές. Όσον αφορά το range,φαίνεται πολύ μεγάλο στο super soco,θυμόμουν λάθος.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Ηλεκτρικό super sport?
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2014, 09:23
  2. αμολιβδη αντι super
    από pk στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2004, 17:46
  3. Καποιος καλος γνωστης των διχρονων scooter?
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2003, 17:21
  4. Super Hits #2
    από AFTER στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 01:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF