Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 78

Θέμα: Kawasaki versys 650 vs Aprilia shiver 750 GT

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Εγω θεωρώ οτι παρα τα οποια τερτίπια εχει βγει καλο (για τα λεφτα του παντα), το μεγαλο μερίδιο στην Ευρώπαικη αγορα σημαίνει κατι, αν υπηρχαν σοβαρα θεματα θα βρωμούσε..

    Καλορίζικο φίλος να το χαρεις
    Βαλε φώτο
    Ευχαριστω φιλαράκι!! Αν κ ακόμα κ τώρα που γράφω αμφιταλαντευομαι.. Μια αποφασίζω μια το γυρνάω.. Χεχε Όπως κ να έχει ότι κ να πάρω θα βάλω φωτός.. Να σαι καλα

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    με το καλό φίλε.

    να μην μας ξεχασεις μετα την αγορά..

    να μας λες εντυπωσεις (οταν περασει ο πρωτος καιρος με τα μέλια) και να βαζεις καμια φωτο να παιρνουμε ματι εμεις οι ματακηδες..

  3. #48
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fatsas35 Προβολή μηνύματος
    Όλοι Κινέζοι Ταυλανδοι κ Ινδοί είναι φίλος.. Τπτ πλέον δεν κατασκεύαζεται Ιαπωνία..
    Κάνεις λάθος.
    Πολλές μοτο κατασκευάζονται στην Ιαπωνία εξ ολοκλήρου, απλά ειναι πιο ακριβές οι Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες απο τις κινέζικες και ειναι φυσιολογικό.
    Οι Ιάπωνες κατασκευαστές φτιάχνουν αρκετές low budget μοτοσυκλέτες σε αλλες χώρες, κάνουν και συναρμολόγηση κάποια μοντέλα στην Ευρώπη για να βγαίνουν φτηνότερα λόγω δασμών, αλλά συνεχίζουν και φτιάχνουν και στην Ιαπωνία φυσικά.

    Μακάρι να σου βγεί καλή η TRK και να την ευχαριστηθείς.
    Αυτό που έχει κάνει 100 χλμ πως προκύπτει, εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο. Τα μηχανάκια που έχουν για test rides δεν πωλούνται τόσο νωρίς.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Κάνεις λάθος.
    Πολλές μοτο κατασκευάζονται στην Ιαπωνία εξ ολοκλήρου, απλά ειναι πιο ακριβές οι Ιαπωνικές μοτοσυκλέτες απο τις κινέζικες και ειναι φυσιολογικό.
    Οι Ιάπωνες κατασκευαστές φτιάχνουν αρκετές low budget μοτοσυκλέτες σε αλλες χώρες, κάνουν και συναρμολόγηση κάποια μοντέλα στην Ευρώπη για να βγαίνουν φτηνότερα λόγω δασμών, αλλά συνεχίζουν και φτιάχνουν και στην Ιαπωνία φυσικά.

    Μακάρι να σου βγεί καλή η TRK και να την ευχαριστηθείς.
    Αυτό που έχει κάνει 100 χλμ πως προκύπτει, εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο. Τα μηχανάκια που έχουν για test rides δεν πωλούνται τόσο νωρίς.
    Μπορεί να κάνω κ λάθος κ να μην φτιάχνονται όλα αλλά πολλα. Το point δεν είναι αυτό όμως.. Είναι ότι σημασία δεν έχει το που φτιάχνεται κάπου αλλά τι προδιαγραφές έχει και τι ποιότητα.. Το Honda cb500x πχ που είναι ανταγωνιστής δεν φτιάχνεται στην Ιαπωνία.. Και όμως φαίνεται ποιοτικό μηχανάκι.. Το ίδιο κ το versys x κτλ..
    Το TRK είναι από έμπορο κ εδώ στην Γερμανία πουλάνε πολλά μηχανάκια με 100 με 500 με 1000 Χιλ..

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    με το καλό φίλε.

    να μην μας ξεχασεις μετα την αγορά..

    να μας λες εντυπωσεις (οταν περασει ο πρωτος καιρος με τα μέλια) και να βαζεις καμια φωτο να παιρνουμε ματι εμεις οι ματακηδες..
    Χάχα σε ευχαριστώ φίλος!! Θα βάλω φωτός ναι από την ταυλιαρα..

  6. #51
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Με ένα τύπο που μίλησα πριν λίγες ημέρες στο φερυμποτ άκουσα καλά λόγια γενικά,βέβαια ποιος θα πει κακό λόγο για το μοτέρ του,άλλη ιστορία αυτή.
    Αρκετά εμφανίσιμο για αυτό που είναι,το μόνο που δεν μου άρεσε ο τρόπος που ακουγόταν όταν μαρσάριζε,η γνωστή ηλεκτρική σκούπα αλλά μάλλον όλα τα καινούργια έτσι ακούγονται πάνω κάτω.
    porca miseria.

  7. #52
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Με ένα τύπο που μίλησα πριν λίγες ημέρες στο φερυμποτ άκουσα καλά λόγια γενικά,βέβαια ποιος θα πει κακό λόγο για το μοτέρ του,άλλη ιστορία αυτή.
    Αρκετά εμφανίσιμο για αυτό που είναι,το μόνο που δεν μου άρεσε ο τρόπος που ακουγόταν όταν μαρσάριζε,η γνωστή ηλεκτρική σκούπα αλλά μάλλον όλα τα καινούργια έτσι ακούγονται πάνω κάτω.
    Ενταξει και ο ηχος υποκειμενικός δεν λεω...ομως ρε φιλε ενα απο τα μεγαλα αβανταζ τους στα μπενελι ειναι ο ηχος, ειδικά αυτος ο δικυλινδρος 270μοιρων ακούγεται σε τρικυλινδρο triumph..!

  8. #53
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Όντως υποκειμενικός αλλά τι να πω,με νεκρά και ξερογκαζιές σαν αλυσοπρίονο το άκουγα
    porca miseria.

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Όντως υποκειμενικός αλλά τι να πω,με νεκρά και ξερογκαζιές σαν αλυσοπρίονο το άκουγα
    Με πρόλαβε ο doctoras.. Ο ήχος του είναι από τα δυνατά του σημεία.. Το άκουσες καλά? Έχω βρει κ μια εξατμισαρα να βάλω που θα την κάνει ακόμα πιο ταυλα..

  10. #55

  11. #56
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Εντάξει,ας μην κολλήσουμε εκεί,προφανώς και ένα Versys το ίδιο θα ακουγόταν στα αυτιά μου,δεν είναι καν μειονέκτημα,γεροντοπαραξενιές οκ.
    Ας σταθούμε στο ότι ταξιδιάρης τύπος μου είπε καλά λόγια,με γεια σου επίσης

    Edit ε ναι καμία σχέση.Προφανώς οι γιουρο4 εξατμίσεις κάνουν την ζημιά.
    porca miseria.

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Εντάξει,ας μην κολλήσουμε εκεί,προφανώς και ένα Versys το ίδιο θα ακουγόταν στα αυτιά μου,δεν είναι καν μειονέκτημα,γεροντοπαραξενιές οκ.
    Ας σταθούμε στο ότι ταξιδιάρης τύπος μου είπε καλά λόγια,με γεια σου επίσης

    Edit ε ναι καμία σχέση.Προφανώς οι γιουρο4 εξατμίσεις κάνουν την ζημιά.
    Δεν την πήρα ακόμα αλλά σε ευχαριστώ προκαταβολικά!! Δεν περνάνε οι μέρες.. Μέχρι την Δευτέρα θα μου βγει η ψυχή.. Χάχα

  13. #58
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    προφανώς και ένα Versys το ίδιο θα ακουγόταν στα αυτιά μου,δεν είναι καν μειονέκτημα,γεροντοπαραξενιές οκ.

    Edit ε ναι καμία σχέση.Προφανώς οι γιουρο4 εξατμίσεις κάνουν την ζημια.
    Φιλε για πολλούς ο ήχος ειναι το ήμισυ του παντός. Ο λογος που πολλοί αγοραζουμε ακομη Ι4 κινητηρες ειναι ο ηχος παρα το πρόσθετο βάρος και την επιπλέον συντήρηση.

    Παρεμπιπτόντως ο ηχος του βερσυς 650 ακουγεται και ακουγοταν(ευρο3)ως ηπιότερο μεν μονοκυλινδρο δε, λογο του 360 στροφαλου
    https://youtu.be/XfW0jrcllqU

    Ενω απο την αλλη ο ηχος του I4 του βερσις 1000 αλλη φαση!
    https://youtu.be/yatSRZV-AYg

    Τα benelli ηχητικά, ειναι καταπληκτικά!

  14. #59
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Να αναφέρω ότι και εγώ τέτοιο 2 κύλινδρο με 270 μοίρες οδηγάω αν και περασμένων δεκαετιών ,μάλλον συνήθισα τα μπουριά.
    porca miseria.

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Καλησπέρα παιδιά! Τελικά έκλεισα το TRK X ζελατίνα σε άσπρο χρώμα.. Μουναρος.. Πέμπτη θα πάω να το πάρω και θα γράψω τις πρώτες εντυπώσεις.. 5900 ευρώ.. Πολυ καλή τιμή πιστεύω για αυτά που δίνει..

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. (f800s Vs F800r) Vs Er-6f Vs Shiver 750 Gt
    από Full Noob στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2009, 15:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF