Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 78

Θέμα: Kawasaki versys 650 vs Aprilia shiver 750 GT

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382

    Kawasaki versys 650 vs Aprilia shiver 750 GT

    Γειά σας παιδιά.!! . Ειμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 μηχανάκια και θα ήθελα ιδιοκτήτες και μη αν θέλετε να μου πείτε την άποψή σας.. Το μηχανάκι το θέλω για καθημερινή μηχανή για εκδρομές αλλά κ ταξίδια μακρινά.. Το μπάτζετ είναι Μαξ στα 6Κ αλλά ιδανικα θα ήθελα μέχρι 5..
    Περυσι κοιτούσα το TREK 1130 το οποίο το είχα ερωτευτεί αλλά από ιδιοκτήτη έμαθα ότι πίνει πολύ.. Γύρω στα 9l/100km..Πήρα το bandit 600 s τελικά του 2004 λόγο κάποιων οικονομικών απροοπτων..
    Μετά σκαλωσα με το TRK 502 X.. Το έκανα κ test ride.. Πανέμορφο αλλά αδύναμο.. Με βαλίτσες κ δικάβαλλο θα ζορίζεται..
    Τα strom τα απέκλεισα λόγο εμφάνισης..
    Έχω βρει το Shiver του 2009 στα 3600 ευρώ με 5350 Χιλ κ το kawasaki versys 650 του 2018 με 5560 Χιλ στα 5600 ευρώ..
    Μην σας παραξενευουν τα Χιλ κ οι τιμές. Είναι Γερμανία.. Οποιαδήποτε πληροφορία για αναρτήσεις, αξιοπιστία, άνεση, φόρτωμα, κατανάλωση βενζίνης κτλ θα μου είναι πολύ χρήσιμη.. Ευχαριστώ!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Γεια σου φάτσα!
    Λιγάκι αταίριαστο αλλά ωραίο δίλημμα!Προσωπικά συμπαθώ αρκετά το τελευταίο versys, έχει ιδανική θέση οδήγησης για τα δικά μου γούστα και το δικό μου σώμα.Επίσης έχει πολύ ωραίο μοτεράκι.Και το shiver όμως δεν είναι κακό, το βρίσκεις και σε συμπαθητικές τιμές διότι τα περισσότερα aprliia δεν κρατούν υψηλές μεταπωλητικές αξίες.
    Αν κατάλαβα καλά ζεις στη Γερμανία.Προ μηνών υπήρχε μια ελληνική αγγελία για ένα shiver 900 στο εύρος τιμών που ψάχνεις...δες μήπως και εκεί υπάρχει κάτι αντίστοιχο, είναι πολύ μεγάλη αγορά η γερμανική, όλο και κάποιο θα πετύχεις.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Γεια σου φάτσα!
    Λιγάκι αταίριαστο αλλά ωραίο δίλημμα!Προσωπικά συμπαθώ αρκετά το τελευταίο versys, έχει ιδανική θέση οδήγησης για τα δικά μου γούστα και το δικό μου σώμα.Επίσης έχει πολύ ωραίο μοτεράκι.Και το shiver όμως δεν είναι κακό, το βρίσκεις και σε συμπαθητικές τιμές διότι τα περισσότερα aprliia δεν κρατούν υψηλές μεταπωλητικές αξίες.
    Αν κατάλαβα καλά ζεις στη Γερμανία.Προ μηνών υπήρχε μια ελληνική αγγελία για ένα shiver 900 στο εύρος τιμών που ψάχνεις...δες μήπως και εκεί υπάρχει κάτι αντίστοιχο, είναι πολύ μεγάλη αγορά η γερμανική, όλο και κάποιο θα πετύχεις.
    Γειά σου φίλος! Ευχαριστώ για την απάντηση.. Το Shiver 750 GT μου είναι αρκετό από άποψη κυβικών κ δύναμης οπότε δεν ψάχνομαι γ το 900.. Η θέση του versys είναι ψηλά? Γτ μου αρέσει να οδηγαω ψηλά. (motardakias χρόνια.

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Κοιτα εαν σε αυτον το κινητήρα του βερσις δεν ειχε ακουστεί για το ενδεχόμενο καρφωμα βαλβιδας θα ελεγα οκ το ιαπωνικο προεχει σε μακροζωία.
    Ομως λαμβανοντας υπόψη το παραπανω και την στρουθοκαμηλιστικη υποστηριξη της Kawasaki europe θα προτεινα shiver gt γιατι σιγουρα ειναι πανεμορφο κλασικη ιταλικη σχεδίαση, περιφερειακα πολυ υψηλότερα απο τον μεσο της κατηγοριας και καλα εξοπλισμένο. Το μοτερ ειναι οριακα πιο γρηγορο απο του βερσις ομως με περισσοτερη ροπη και διαθεση απο χαμηλα

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fatsas35 Προβολή μηνύματος
    Γειά σου φίλος! Ευχαριστώ για την απάντηση.. Το Shiver 750 GT μου είναι αρκετό από άποψη κυβικών κ δύναμης οπότε δεν ψάχνομαι γ το 900.. Η θέση του versys είναι ψηλά? Γτ μου αρέσει να οδηγαω ψηλά. (motardakias χρόνια.
    Καλημέρα, να είσαι καλά!
    Ψηλά δε μου φαίνεται, εγώ "χώνομαι" στο κάθισμα του και εφαρμόζω τέλεια αλλά αυτό δε σημαίνει κάτι για'σένα, καλό θα είναι να πας εσύ να το καβαλήσεις έστω στατικά
    Είσαι σταθερά προσανατολισμένος σε αυτά τα δύο μοντέλα ή ανοιχτός σε προτάσεις;

  6. #6
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    το gt να παρεις που εχει abs και το μινι φαιρινγκ..
    το 750 μοτερ του απριλια ειναι πολυ αξιοπιστο και για 750 κυβικα δεν ειναι πιεσμενο.
    το μοτερ αυτο στις διαφορες εκδοσεις του,shiver-shiver gt-dorso βγαζει περιπου 77-78 αλογα τροχο,οποτε δεν το λες και πιεσμενο για 750
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  7. #7
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Tα ηλεκτρικα του ομως????
    MADE IN JAPAN 日本製

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Κοιτα εαν σε αυτον το κινητήρα του βερσις δεν ειχε ακουστεί για το ενδεχόμενο καρφωμα βαλβιδας θα ελεγα οκ το ιαπωνικο προεχει σε μακροζωία.
    Ομως λαμβανοντας υπόψη το παραπανω και την στρουθοκαμηλιστικη υποστηριξη της Kawasaki europe θα προτεινα shiver gt γιατι σιγουρα ειναι πανεμορφο κλασικη ιταλικη σχεδίαση, περιφερειακα πολυ υψηλότερα απο τον μεσο της κατηγοριας και καλα εξοπλισμένο. Το μοτερ ειναι οριακα πιο γρηγορο απο του βερσις ομως με περισσοτερη ροπη και διαθεση απο χαμηλα
    Έχω διαβάσει για τα περιστατικά με τις βαλβίδες.. Έχει γίνει κ στα versys τρίτης γενιάς? Ναι το gt είναι πανέμορφο το άτιμο αν κ εξίσου μου αρέσει κ το versys 3ης γενιάς.. Γνωρίζεις κάτι για άνεση οδήγησης, συνεπιβάτη αλλά κ φόρτωμα? Επίσης απο κάλυψη αέρα νομίζω υπολείπεται σε σχέση με το versys αν δεν κάνω λάθος..

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα, να είσαι καλά!
    Ψηλά δε μου φαίνεται, εγώ "χώνομαι" στο κάθισμα του και εφαρμόζω τέλεια αλλά αυτό δε σημαίνει κάτι για'σένα, καλό θα είναι να πας εσύ να το καβαλήσεις έστω στατικά
    Είσαι σταθερά προσανατολισμένος σε αυτά τα δύο μοντέλα ή ανοιχτός σε προτάσεις;
    Θα πάω να το κάνω κ test ride.. Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις αν κ στα θέλω μου νομίζω ότι εμφανισιακά έχουν μείνει αυτά τα 2 μηχανάκια.. Φυσικά είμαι ανοιχτός να ακούσω.. Ίσως ξέχασα κάποιο

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    το gt να παρεις που εχει abs και το μινι φαιρινγκ..
    το 750 μοτερ του απριλια ειναι πολυ αξιοπιστο και για 750 κυβικα δεν ειναι πιεσμενο.
    το μοτερ αυτο στις διαφορες εκδοσεις του,shiver-shiver gt-dorso βγαζει περιπου 77-78 αλογα τροχο,οποτε δεν το λες και πιεσμενο για 750
    Το έχεις οδηγησει? Έχω διαβάσει γ το μοτερακι του ότι είναι καλό.. Γιαυτό κ μπήκα σε σκέψεις.. Με προβληματίζει όμως η άνεση το φόρτωμα κ τα ηλεκτρικά.. Δεν γνωρίζω κάτι για αυτά.. Αν έχεις κάποια παραπάνω πληροφορία ευπροσδεκτη

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Tα ηλεκτρικα του ομως????
    Έχει ακουστεί ότι βγάζει προβλήματα το Shiver συγκεκριμένα? Η το εννοείς γενικά για τα ιταλικά που ξέρω ότι σε σχέση με τα Japan έχουν τα θεματακια τους..

  12. #12
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Ναι το Shiver συγκεκριμενα. Ψαξε εδω, εχουν γραφτει κατα καιρους ή εναλακτικα στο aprilia bikers οπου θα λενε ολοι ναι παρ'το ειναι τελειο απλα εχει αυτα τα 5000 μικρα θεματακια..
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fatsas35 Προβολή μηνύματος
    Θα πάω να το κάνω κ test ride.. Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις αν κ στα θέλω μου νομίζω ότι εμφανισιακά έχουν μείνει αυτά τα 2 μηχανάκια.. Φυσικά είμαι ανοιχτός να ακούσω.. Ίσως ξέχασα κάποιο
    Είναι καλές επιλογές, αρκεί να ελεγχθούν πριν από την αγορά.Και ναι, εννοείται να πας για το test ride
    Τώρα από extra προτάσεις...Tiger 800, NC 750, ίσως και fazer 800.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Είναι καλές επιλογές, αρκεί να ελεγχθούν πριν από την αγορά.Και ναι, εννοείται να πας για το test ride
    Τώρα από extra προτάσεις...Tiger 800, NC 750, ίσως και fazer 800.
    Το tiger 800 ενδιαφέρον μηχανάκι.. Μου αρέσει συνολικά αν κ δεν μ αρέσει το μούτρο του.. Κοιτάω όμως μηχανάκια μέχρι 10000 Χιλ το πολύ κ tiger σε αυτά τα λεφτά με αυτά τα Χιλ δεν υπάρχει εκτός από ένα που δεν μ αρέσει το χρώμα.. Το NC οικονομικό αλλά δεν μ αρέσει εμφανισιακά κ είναι κ μικροκαμωμενο.. Το fazer 800 ωραίο εργαλείο αλλά 4κυλινδρο..Προτιμω 2κυλινδρο μέχρι κ 3κυλινδρο βαριά...

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Ναι το Shiver συγκεκριμενα. Ψαξε εδω, εχουν γραφτει κατα καιρους ή εναλακτικα στο aprilia bikers οπου θα λενε ολοι ναι παρ'το ειναι τελειο απλα εχει αυτα τα 5000 μικρα θεματακια..
    Ωχ.. Δεν είμαι για τετοια....

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. (f800s Vs F800r) Vs Er-6f Vs Shiver 750 Gt
    από Full Noob στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2009, 14:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF