Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 67

Θέμα: Χαμηλή κατανάλωση-Ο απόλυτος φραγκοφονιάς..

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Εκτός αν πρόκειται για κάποιο πρότζεκτ Πανεπιστημίου νομίζω ότι το ξεχειλώνεις το θέμα πααααρα πολύ. Αγόρασες μηχανή για να είσαι πιο οικονομικός από το αμάξι σου και καλά έκανες. Τώρα θες να την κάνεις πιο οικονομική από παπί. Δεν λέω όλοι ζοριζόμαστε οικονομικά και σκεφτόμαστε λύσεις για να εξοικονομήσουμε χρήματα αλλά αυτό το level είναι μεγάλο. Αν καπνίζεις κόψ' το και επειδή σίγουρα τρέφεσαι μείωσέ το. Περισσότερη οικονομία θα κάνεις από το να χαλάς φαιά ουσία στο πως θα ρίξεις 0,5lt/100 την κατανάλωση της μοτό σου.

    ΥΓ: Ξέρεις οτι σε 100000 χλμ με 0,5lt/100 κάτω μιλάμε για 850-900 ευρώ ανάλογα την τιμή της βενζίνης?
    Πάτα το 0

  2. #32
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Η Ακράποβιτς κοστίζει 500€ όσο δηλ 350 λίτρα βενζίνη,την οποία θα την κάψεις σε 10.000 χιλιόμετρα για να σου κάνει απόσβεση (αν σου κάνει, που ΔΕΝ θα σου κάνει οπως εξήγησαν τα παιδιά απο πάνω).

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2018
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Εκτός αν πρόκειται για κάποιο πρότζεκτ Πανεπιστημίου νομίζω ότι το ξεχειλώνεις το θέμα πααααρα πολύ. Αγόρασες μηχανή για να είσαι πιο οικονομικός από το αμάξι σου και καλά έκανες. Τώρα θες να την κάνεις πιο οικονομική από παπί. Δεν λέω όλοι ζοριζόμαστε οικονομικά και σκεφτόμαστε λύσεις για να εξοικονομήσουμε χρήματα αλλά αυτό το level είναι μεγάλο. Αν καπνίζεις κόψ' το και επειδή σίγουρα τρέφεσαι μείωσέ το. Περισσότερη οικονομία θα κάνεις από το να χαλάς φαιά ουσία στο πως θα ρίξεις 0,5lt/100 την κατανάλωση της μοτό σου.

    ΥΓ: Ξέρεις οτι σε 100000 χλμ με 0,5lt/100 κάτω μιλάμε για 850-900 ευρώ ανάλογα την τιμή της βενζίνης?
    Σωστά, οπότε για να μιλάμε με πραγματικά δεδομένα κιόλας για το φαιρινγκ, πχ να μου ρίξει την κατανάλωση από 0,1-0,2 μέγιστο λ/100, σε 100000 χλμ θα έχω εξοικονόμηση από 160-320 ευρώ με μέση τιμή βενζίνης 1,60, οπότε να τα 110-120 ευρω κόστος του φαιρινγκ έχουν βγεί πρίν τα 100000 χλμ και μετά έχω πραγματική εξοικονόμηση.

    Τα ακριβότερα κι ελαφρύτερα αλυσιδογράναζα με τα 2 η 3 λιγότερα δόντια που ελπίζω(γι αυτό ρωτάω έστω αλουμινένιο το πίσω με ατσάλινα δόντια αν αντέχει σ ένα μηχανάκι που έτσι κι αλλιώς δεν την τρελλή ροπή ενός 1000αριού που θα το φθείρει απείρως περισσότερο) να μου βγάλουν 35000 χλμ θα μου κοστίσουν επιπλέον 80 ευρώ απ αυτά που θα έβαζα έτσι κι αλλιώς για να τ αντικαταστήσω, αν μου δίνουν 0,2 λ/100 λιγότερη κατανάλωση, εξοικονομώ 35000*0,2/100*1,60= 112 γιούρια. Τα ενεργειακά αποδοτικά λάστιχα για 20000 χλμ θα μου κοστίσουν επιπλέον 30 ευρώ απ ότι αυτά που θα έβαζα, αν μου δώσουν όμως 0,1 με 0,15 λ/100 λιγότερη κατανάλωση, είναι 20000*0,1/100*1,60= 32 ή 48 ευρώ εξοικονόμηση, οπότε και για αυτή τη μικρή εξοικονόμηση που αναφέρω δε χάνω λεφτά, ενώ για λίγο περισσότερα χιλιόμετρα αν δώ ότι το λάστιχο ακόμη κρατάει η αν η δίνει ακόμη λιγότερη κατανάλωση, είναι ακόμη μεγαλύτερη η εξοικονόμηση.

    Η εξάτμιση όντως δεν είναι cost effective και το αναφέρω, κι αν σκάσω τα 350 γιούρια που θέλει θα το κάνω και για άλλους λόγους αισθητικούς κυρίως(αν και θα δώσει κι αυτή μία αξιόλογη απώλεια βάρους), το αν από μόνη της θα αυξήσει την κατανάλωση όταν πηγαίνω σε χαμηλομεσαίες οκ θέλω ν ακούσω γνώμες.

    Η μπαταρία λιθίου θα διαρκέσει *3 τουλάχιστον τα χρόνια μιάς κανονικής βαριάς μπαταρίας οξέως, οπότε χωρίς να υπολογίσω την αμελητέα διαφορά στην κατανάλωση λόγω μείωσης βάρους, θα βγεί τα ίδια ή περίπου τα ίδια με το ν αγόραζα μία την οξέως *3 φορές.

    Το φίλτρο αέρα επίσης θα τα βγάλει τα λεφτά του σε βάθος χρόνου,(χωρίς να έχω βάλει κάτω νούμερα να υπολογίσω), επειδή δε θα χρειαστεί ξανά ν αγοράσω φίλτρο, το αν μπορεί να δώσει έστω και την παραμικρή εξοικονόμηση δεδομένου ότι θα πηγαίνω σε χαμηλομεσαίες στροφές, οκ να το δούμε κι αυτό.
    Τελευταία τροποποίηση από motonoobas; 08/08/2019 στις 15:30.

  4. #34
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Aλλαξε και ολες τις βιδες της μηχανης με αλλες ελαφρου κραμματος. Αν τις μαζεψεις ολες ειναι μια καποια απωλεια βαρους. Δες αν βγαινουν για το μοντελο σου ζαντες απο μαγνησιο ή carbon fibre και αλλαξε τες και αυτες.
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2018
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Aλλαξε και ολες τις βιδες της μηχανης με αλλες ελαφρου κραμματος. Αν τις μαζεψεις ολες ειναι μια καποια απωλεια βαρους. Δες αν βγαινουν για το μοντελο σου ζαντες απο μαγνησιο ή carbon fibre και αλλαξε τες και αυτες.
    Οι ζάντες δεν είναι καθόλου cost effective, γιατί πρέπει να δώσεις πάνω από 1,5 χιλιάρικο, πράγμα που δεν κόβω να κάνει απόσβεση από τη μειωμένη κατανάλωση ούτε μετά από 400000 χλμ παρότι η απώλεια βάρους είναι επίσης σε περιστρεφόμενο βάρος. Και οι βίδες τιτανίου, πόσο μάλλον καρμπον είναι πανάκριβες, καλύτερα να χάσω ένα κιλό εγώ ακόμη κι αντι για 6pack να φανεί 8pack

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Ρε βάλτε το παλικάρι υπουργο οικονομικων, να δειτε για πότε θα την φτιάξει την οικονομια...

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Επίσης θα μπορούσες να κάνεις μια μείωση της τροφής που προσλαμβάνεις σταδιακά γύρω στο 30%.
    Πέρα από την οικονομία που θα κάνεις, μειώνοντας το μηνιαίο budget τροφίμων, θα μειώσεις αρκετά και το βάρος του συνόλου μηχανή-αναβάτης.
    Κάπου λες ότι είσαι 75kg, πιστεύω πως σε ένα χρόνο μπορείς να πέσεις στα 70kg, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, εκτός αν τα ποσοστά λίπους σου είναι γύρα στο 10%-12% ήδη.
    Βέβαια και πάλι θα μπορούσες να το ρίξεις με τις κατάλληλες "μετατροπές" και για συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα σε μονοψήφιο ποσοστό.
    (Βέβαια τότε μπορεί να ξεπετάς "κομενάκια" για πλάκα, οπότε θα έχεις πολλά δικάβαλα, έξοδα για προφυλακτικά, κλπ τα οποία ίσως και να ανατρέψουν το προϋπολογισμό).

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2018
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Επίσης θα μπορούσες να κάνεις μια μείωση της τροφής που προσλαμβάνεις σταδιακά γύρω στο 30%.
    Πέρα από την οικονομία που θα κάνεις, μειώνοντας το μηνιαίο budget τροφίμων, θα μειώσεις αρκετά και το βάρος του συνόλου μηχανή-αναβάτης.
    Κάπου λες ότι είσαι 75kg, πιστεύω πως σε ένα χρόνο μπορείς να πέσεις στα 70kg, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, εκτός αν τα ποσοστά λίπους σου είναι γύρα στο 10%-12% ήδη.
    Βέβαια και πάλι θα μπορούσες να το ρίξεις με τις κατάλληλες "μετατροπές" και για συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα σε μονοψήφιο ποσοστό.
    (Βέβαια τότε μπορεί να ξεπετάς "κομενάκια" για πλάκα, οπότε θα έχεις πολλά δικάβαλα, έξοδα για προφυλακτικά, κλπ τα οποία ίσως και να ανατρέψουν το προϋπολογισμό).
    Πως με πιάνεις πως με πιάνεις..
    Πέρα απ αυτό ναι είναι στο αρχικό ποστ ο στόχος να πέσω 5 κιλά, θα θελα με να φτάσω μαζί με τη μηχανή στα 210 κιλά(που αρκετές μηχανές ζυγίζουν τόσο μόνες τους), που σημαίνει ιδανικά 140(τώρα είναι 148) γεμάτη αυτή και 70 εγώ
    Όχι οι "μετατροπές" κοστίζουν πολύ κι εγώ θέλω οικονομία και το aftermath όπως σωστά το περιγράφεις θα κοστίσει ακόμη περισσότερο, καλύτερα το σάντουιτς στα 2 όπως λέει κι ο φίλος πάνω, δοκιμασμένη λύση.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Aλλαξε και ολες τις βιδες της μηχανης με αλλες ελαφρου κραμματος. Αν τις μαζεψεις ολες ειναι μια καποια απωλεια βαρους. Δες αν βγαινουν για το μοντελο σου ζαντες απο μαγνησιο ή carbon fibre και αλλαξε τες και αυτες.
    Σωστά και υπάρχουν και αλλα μέρη που μπορεί να ελαφρύνει από περιττό βάρος. Μπορεί και τις ίδιες τις ζάντες να αφαιρέσει υλικό καθώς επίσης και από μέρη του σκελετού που δεν είναι δομικά. Πλαστικά επίσης και περισσότερο εσωτερικά πλαστικά που δεν φαίνονται. Αν έχει δίπλα φανάρια μπορεί να αφαιρέσει τον έναν λαμπτήρα και αλλά πολλά
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Βάλε αέριο 4 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα 4χ0,80 = 3,2€ στα 100 χιλιόμετρα ΓΕΣ! Βγάλε σελες πλαστικά, κόψε κ το ψαλίδι από την μία μεριά και ξήλωσε φανάρια, βγάλε κ τους δίσκους από τα φρένα και να φρενάρεις με ταχύτητες, αυτά κ πάντα ορθιοσκρουτΖ

  11. #41
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    carbon fibre πλαισιο custom ομοιο με το δικο σου που θα κουμπωσεις επανω το υπολοιπο μηχανακι.
    MADE IN JAPAN 日本製

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    carbon fibre πλαισιο custom ομοιο με το δικο σου που θα κουμπωσεις επανω το υπολοιπο μηχανακι.
    Ε κατσετε ρε παιδιά. Είπαμε να μειώσουμε την κατανάλωση Όχι να ξεπεράσουμε τον ΑΕΠ
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Έχω την αμυδρά εντύπωση πως εδώ και 3 σελίδες μας τρολάρει ο Σκρουτζ topic starter ή κάνω λάθος;!

  14. #44
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Carbon fibre καπακια πλαϊνα του βολαν και των δισκων συμπλεκτη, βαλβιδες και ελατηρια αλλαγμα με τιτανιου για να γλυτωσεις μερικα γραμαρια ακομα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  15. #45
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Έχω την αμυδρά εντύπωση πως εδώ και 3 σελίδες μας τρολάρει ο Σκρουτζ topic starter ή κάνω λάθος;!
    Οπως ειπε καποτε ο Amyroukai: "Καθε πραγμα στο καιρο του και ο τρολιος τον Αυγουστο"
    Αληθεια το ειχε πει, ακριβως οπως το γραφω.
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λιπαντικό που βοηθά στη χαμηλή κατανάλωση
    από takis-kk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2010, 10:10
  2. Κατανάλωση FZ6 ?
    από THEOD στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 17:29
  3. Θέλετε χαμηλή κατανάλωση;;
    από sergiosm στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2009, 16:01
  4. κατανάλωση kle 500
    από καβασακιας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2004, 08:14
  5. άι άι άι - ο απόλυτος εφιάλτης
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 04:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF