Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 67

Θέμα: Χαμηλή κατανάλωση-Ο απόλυτος φραγκοφονιάς..

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2018
    Μηνύματα
    14

    Χαμηλή κατανάλωση-Ο απόλυτος φραγκοφονιάς..

    Ζ250sl 3,5λ νορμαλ, θέλω γνώμες να πέσει κι άλλο.

    1)Οδηγική συμπεριφορά
    α) Καθορισμός επιθυμητής ταχύτητας: Αμετάβλητη από έναρξη ως τερματισμό.
    Παρεκκλίσεις μόνο στην περίπτωση που περιμένω ανηφορικό δρόμο, όπου ανεβάζω λίγο ταχύτητα ώστε με την απώλεια ταχύτητας που θα έχω στο τέλος της να έχω επανέλθει στην επιθυμητή.
    Μολονότι για πόλη τα νούμερα επιθυμητής ταχύτητας μπορεί να ποικίλουν με τις συνθήκες, για επαρχιακό-εθνική ιδανική ταχύτητα για οικονομία βρίσκω τα 80 όπου με 6η έχω 5κ. Αν μπεί στην εξίσωση κι η ασφάλεια, 100(120 σε προσπέραση).
    β)Υψηλότερη σχέση, όπου η μηχανή δε σκορτσάρει και λίγο πάνω για να χει ροπή ώστε με άνοιγμα γκαζιού να ακούει(περί τα 2/3 των στροφών μέγιστης ροπής ανάλογα τη μηχανή, που δίνει τη ροπή της, αριθμό κυλίνδρων, κυβικά κτλπ), είναι πιο οικονομικό με επιθυμητή 90 χλμ να έχω 6η και 5,5 χιλ αντί 3η κι 8,5.
    Όσο πιο χαμηλές οι στροφές (με τους ανωτέρω περιορισμούς) τόσο καλύτερη οικονομία.Σε ανηφόρα μόνο κατεβάζω σχέση κι αντί με 4,5-5 χιλ πηγαίνω με 5,5 χιλ για καλύτερη ροπή ως πιο κοντά στο μέγιστο σημείο της αλλά κι επειδή έχοντας μία σχέση κάτω=> μεγαλύτερο πολλαπλασιασμό ροπής.
    γ)Αποστάσεις: 2πλάσιες απ αυτές γι ακινητοποίηση.
    δ)Ανάγνωση οδοστρώματος και κυκλοφοριακών συνθηκών: Στέκομαι σε σημεία όπου έχω ορατότητα δρόμου(στροφές, ανηφόρες,νερά, κτλ) αλλά και άλλων οχημάτων, σ όποια λωρίδα κόβουν αλλάζω στη διπλανή.
    ε)Επιτάχυνση: αργό πρός μέτριο άνοιγμα γκαζιού(όχι το πιο αργό), η διαφορά στο χρονικό διάστημα από επιτάχυνση μέχρι επίτευξη επιθυμητής ταχύτητας>κατανάλωση λόγω λίγο πιο ανοιγμένου γκαζιού.
    Πολύ αργή επιτάχυνση μόνο με κρύο κινητήρα, ξεκινάω άμεσα με μικρή προθέρμανση, όση να βάλω κράνος, γάντια.
    στ) Επιβράδυνση: αφού κρατώ αποστάσεις, παίρνω μέτρα έγκαιρα να μην αυξήσω άλλο ταχύτητα, η να ελαττώσω γκάζι ή κλείνοντας τελείως για να φρενάρω με τον κινητήρα(δε λέω να μη φρενάρω αν πρέπει για να μη τρακάρω) εκμεταλλευόμενος το κλείσιμο παροχής καυσίμου στις ψεκαστές για να μην καίω ούτε το καύσιμο στο ρελαντί. Σε ελαφριά κατηφορικούς δρόμους το ίδιο, σε μέτρια κι άνω συμπλεκτάρω(αν μπορώ με ασφάλεια) και η μηχανή κερδίζει η διατηρεί ταχύτητα, καίω βενζίνη στο ρελαντί, στο τέλος της όμως κερδίζω σε ταχύτητα, αφού με κλείσιμο γκαζιού θα είχα χάσει αρκετή από την επιθυμητή ταχύτητα, που για να ξαναπάω=>καύσιμο
    Φτάνοντας σε φανάρι όταν θ ανάψει ή άναψε κόκκινο, kill engine, αν φτάσω και είναι ήδη κόκκινο το ίδιο αν είμαι βέβαιος ότι θα ανάψει 1 λεπτό μετά κι άνω.

    2)Συντήρηση
    α)1 φορά τη βδομάδα πίεση ελαστικών, στην τιμή του κατασκευαστή μονός, 28 και 32, σε ταξίδι 2κάβαλο 34 και 30.
    β)Λίπανση αλυσίδας στα 1000 χλμ(o-ring, πιστεύω τα 500 χλμ είναι υπερβολή, βαριέμαι συχνότερα), καθάρισμα στα 3κ, εκτός χειμώνα που την καθαρίζω στα 2κ.
    γ)Σέρβις στην ώρα τους, btw στο σέρβις των 18 που πλησιάζει ποιό λάδι προτείνετε για εξοικονόμηση; Μπουζί ιριδίου που έχει θα ξαναβάλω, τι άλλο να κάνω στο σερβις για κατανάλωση;

    3)Στις τριβές μηχανικών και λοιπών μερών, εκτός λαδιού κι αφού στα 35κ(σχεδόν τα μισά από τώρα) θ αλλάξω αλυσιδογράναζα και για να μειώσω βάρος-τριβές, με σκοπό να βγάλω άλλα τόσα
    α)Στο γρανάζι για χαμηλότερες στροφές στην ίδια ταχύτητα λέω να ρίξω 3 δόντια το πίσω(14/42 είναι). Μονοκάβαλος δε θα χω θέμα, χάνω λίγο επιτάχυνση που δε με νοιάζει, 2κάβαλο θα ξεκινάει η θα τσιμπάω συμπλέκτη;
    β)Να δώ γρανάζι πίσω αλουμινίου 7075 -T6 ανοδιωμένο η αλουμινένιο με ατσάλι στα δόντια;
    γ)Η μαμα αλυσίδα είναι 520, αφού θα πέσω 3 δόντια και θέλω μικρότερη, αν πήγαινα σε 428 δυνατή την DID 428VX με 6600lbs αντοχή είναι οκ με 28 "άγρια" άτια;
    δ)Επίσης για λόγους τριβών-οικονομίας x-ring>o-ring;
    ε)Στα λάστιχα που σε 2 χιλ χλμ, θ αλλαχτούν, ποιά προτείνετε από τα eco όσο γίνεται καλά σε βροχή(ενεργειακά και καλά είναι ασυμβίβαστα, θέλω τη χρυσή τομή). Ελαφρύτερους τροχούς δε σκέφτομαι, είναι ήδη αλουμινίου και ελαφρύτεροι είναι κοστοβόρο για commuter κι αμφίβολης αξιοπιστίας.

    4)Στην απώλεια βάρους
    α)όταν η μπαταρία ψοφήσει, να βάλω λιθίου LiFePO4, η διαφορά σε κόστος, αξίζει λόγω μεγάλης διάρκειας ζωής; Θα γλυτώσω 1,5 κιλό.
    β) αλλαγή τελικού αργότερα με akrapovic(η πιο ακριβή επένδυση) που θ αφαιρέσει άλλα 3-3,5 κιλά.
    γ) να στεγνώσω κι εγώ λίγο, 5 κιλά περίπου, για να πεταχτούν έξω οι κοιλιακοί
    δ) αλλαγή φίλτρο αέρα dna ρίχνει κατανάλωση μόνο του ή έστω πακέτο με εξάτμιση; Η θα θέλει προγραμματισμό;

    5)Στην αεροδυναμική
    α)πέρα από το να σκύβω(κράνος fullface έχω)τι άλλο;
    Είδα ebay ένα φαιρινγκ https://www.ebay.co.uk/p/PUIG-Naked-...ke/20011563096 αλλά το βλέπω για windshield, θα βοηθάει σε κατανάλωση η θα την αυξάνει;
    β) αλλαγή καθρεπτών με μικρότερους πιο αεροδυναμικούς;

    Βοηθάτε να γίνω ο απόλυτος cheap bastard με την ακρίδα, θέλω να φτάσει 125 παπί(με λογικό κόστος) !

    Τώρα βουρ ντομάτες όλοι! Με το μαλακό εε!

  2. #2
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Προφανως αστειευεσαι ε? Διοτι ολες αυτες οι αναβαθμισεις μπορει μεν να ριξουν λιγο την καταναλωση αλλα κοστιζουν και ισως βγει ακριβοτερα εν τελει.

    Δεν υπαρχει λογος να μπεις σε ολη αυτη τη διαδικασια, απλα οδηγα ηρεμα και με ροη και τελος. Να γλιτωνεις 1 λιτρο το μηνα και αν δεν θα κανει καμια ουσιαστικη διαφορα στην τσεπη σου.

    Τωρα αν το κανεις για το χομπι και τη διαστροφη τοτε μπορω να προτεινω πολλα..
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2018
    Μηνύματα
    14
    Πέρα από την εξάτμιση που θα τη βάλω αργότερα και για λόγους άλλους, αισθητικούς κι ηχητικούς τι απ αυτά κοστίζει πολύ; Εξ άλλου δεν είναι κάτι που θα βάλω πρίν λήξει η ζωή του μαμίσιου, αλυσιδογράναζα θ αλλάξω στα 35 χιλ χλμ όταν είναι ν αλλαχτούν τα μαμίσια, απλά αντί για o-ring, να βάλω x ring(υπό την προϋπόθεση ότι θ αντέξουν τα γρανάζια 35 χιλ γι αυτό ρωτάω να βάλω ανωδιομένο πίσω αλουμινίου η με ατσάλινα δόντια για μεγαλύτερη αντοχή)μπαταρία το ίδιο και λόγω μεγαλύτερης διάρκειας ζωής θα τα βγάλει τα λεφτά της η θα βγεί λίγο ακριβότερη σε βάθος χρόνου, λάστιχα το ίδιο έτσι κι αλλιώς πάνω από 20 χιλ κι εν μέσω χειμώνα και βροχών είναι επικίνδυνα να τα κρατήσω, το φίλτρο αέρα μακροπρόθεσμα κι αφού δε θ αλλάζω αλλά θα το καθαρίζω, θα μου βγεί οικονομικότερα. Τέλος το φαιρινγκ είναι επίσης one off έξοδο στη ζωή του μηχανακίου, το οποίο σκοπεύω έτσι κι αλλιώς να κρατήσω πολλά χρόνια.

    Πρότεινε ότι θέλεις αδερφέ, ιδέες θέλω κι εγώ, πές εσύ κι εγώ θα κρατήσω ότι είναι cost effective.

  4. #4
    Έχεις σκεφτεί να μην το χρησιμοποιείς;
    done.

  5. #5
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Άλλαξε τα ρουλεμάν στους τροχούς από 2rsc3 σε 2zzc3. Ρολαρουν καλύτερα τα 2zz,βέβαια δεν εχουν την καλύτερη στεγανοποιηση αλλά δεν σε πειράζει αυτό
    Και δύο σοβαρά τώρα.
    Στις ανηφόρες μην αυξάνεις ταχύτητα. Μείνε με σταθερό γκάζι και ας χάσεις σε χλμ κερδίζεις σε κατανάλωση.
    Στις μεγάλες κατηφόρες μην βάζεις νεκρά. Βαλε 6η και άσε να ρολαρει με ελάχιστο γκάζι.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2018
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    Έχεις σκεφτεί να μην το χρησιμοποιείς;
    Όχι γιατί έχει αντικαταστήσει απαραίτητα χλμ που θα έκανα με το αυτοκίνητο και δουλειά πάω μονίμως με τη μηχανή και διακοπές έχω κάνει και μπάνια, πράγματα που θα έκανα με το αυτοκίνητο με αρκετά μεγαλύτερο κόστος.
    Δε λέω ότι δεν έχω εξοικονομήσει χρήματα, υπόψη είναι 250άρι μονοκύλινδρο, 28 άλογα, δεν είναι τπτ σπουδαίο από επιδόσεις(αν και με 148 κιλά γεμάτη κι ελαφρύ αναβάτη μέχρι 75 κιλά όπως εγώ στέκεται αξιοπρεπώς), για commuter το πήρα άλλωστε κι εγώ, απλά ψάχνω cost effective τρόπους να τη μειώσω κι άλλο να πάει 2,5-3 μαξ(με οικονομική οδήγηση)

    Η τύπισα εδώ μιλάει για 100 mpg στα 60 μίλια ταχύτητα που είναι περίπου 97 χλμ, και κάνει 2,35 λ/100(κατανάλωση παπιού κυριολεκτικά), αλλά εγώ μέχρι 3 έχω καταφέρει στην πιο "φλώρικη" οδήγηση που κατάφερα με 90 πορεία για καμμιά 100αριά χλμ απ ότι το υπολόγισα γεμίζοντας και κάνοντας τις πράξεις . Βέβαια απ ότι βλέπω είναι 1 μέτρο κι 1 μιλκο και 20-25 κιλά λιγότερο.

    https://bikesandtravels.com/biker.aspx?ride=906

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Δώστο και πάρε cbf125. Οικονομία στο μισό, και χωρίς να χρειάζεται να κάνεις τα σελντονκουπερίστικα που γράφεις.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Βάλε start/stop. Σβηνετο στις κατηφορες . Πάρε κιτ και κάντο ηλεκτρικό
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #9
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Φασολάδα φίλε, είναι οικονομική. Φτιάξε και ένα καλό βαντουρι να προσαρμόσεις ( μελετημένος φαίνεσαι θα το καταφέρεις) να δεις πραγματική οικονομία.....
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2018
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δώστο και πάρε cbf125. Οικονομία στο μισό, και χωρίς να χρειάζεται να κάνεις τα σελντονκουπερίστικα που γράφεις.
    Τι να το κάνω το cbf που στα 100 τελικιάζει και βγαίνεις εθνική και τρέμει το φυλλοκάρδι σου; Εγώ θέλω να έχει τελική 150 ώστε να μπορώ να πηγαίνω με 100 ανθρώπινα στην εθνική αλλά και με οικονομία, άλλωστε στα 100 που το άλλο χτυπάει κόφτη, θα καίει σχεδόν το ίδιο με το δικό μου που έχει 6100-6200 στροφές με κόφτη στις 10500 κι αρκετά "μπόσικα" ακόμη.
    To κυρίως θέμα μου είναι στις μικρότερες ταχύτητες τι μπορώ να κάνω(οκ και στις άνω των 80 που μεγαλύτερο ρόλο παίζει η αεροδυναμική δε θα με χάλαγε να μπορούσα να κάνω κάτι) για να πλησιάσει το cbf, καλά να κάψει το ίδιο προφανώς δε γίνεται και να πιάσει κάτι 2 με 2,2 που έχω ακούσει, διπλάσια κυβικά και υπερδιπλάσια ιπποδύναμη έχει, αλλά τα 3λ/100 κι ελάχιστα πιο κάτω πιστεύω μπορεί με cost effective παρεμβάσεις.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Μην βγαίνεις Εθνική.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    ποσα χλμ κανεις το χρονο;

  13. #13
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Στον τρόπο οδήγησης, μπορείς να προσθέσεις την αποφυγή ακινητοποίησης του οχήματος. Αν βλέπεις ότι θα χρειαστεί να σταματήσεις μετά από λίγο σε φανάρι, επιβραδύνεις προοδευτικά. Όσο μεγαλύτερη ταχύτητα διατηρήσεις πριν το φανάρι, τόσο το καλύτερο (σε λογικά και όχι επικίνδυνα επίπεδα, π.χ. 30-40 km/h και αναμονή χρόνου πριν διασχίσεις τη διασταύρωση μόλις ανάψει το πράσινο). Το ίδιο και σε στροφές.

    Γενικά προσπαθείς να ελαχιστοποιήσεις τις αυξομειώσεις ταχύτητας, διότι αφενός οι κινητήρες εσωτερικής καύσης έχουν χαμηλή απόδοση σε συνθήκες επιτάχυνσης, αφετέρου να μη σπαταλάς την κινητική ενέργεια σε θερμική επιβράδυνσης και μετά να πρέπει να την ανακτήσεις.

    Κίνηση πάνω από 70 km/h παρέχει πολλές φορές την απαραίτητη ενεργητική ασφάλεια, αλλά δεν είναι οικονομική.

    Πρώτα πάει η ασφάλεια και μετά η οικονομία.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Ψάξε για "motorcycle hypermiling" στο Google και ξεκινά να διαβάζεις.

    Για αρχή ρίξε τη ταχύτητά σου (αντί για 100 στον αυτοκινητόδρομο πήγαινε με 70-80) και κάνε πιο συχνές επισκέψεις στο βενζινάδικο ώστε να μην κουβαλάς τζάμπα καύσιμο πάνω σου (αντί για γέμισμα βάζε μέχρι τη μέση πχ).

    Γενικά πάντως οικονομικά είναι ανούσιο το όλο πράγμα, εκτός κι αν το βλέπεις χομπίστικα.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2018
    Μηνύματα
    14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ποσα χλμ κανεις το χρονο;
    Με την τωρινή δουλειά μου, 13-14 χιλ ετησίως.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λιπαντικό που βοηθά στη χαμηλή κατανάλωση
    από takis-kk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2010, 10:10
  2. Κατανάλωση FZ6 ?
    από THEOD στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 17:29
  3. Θέλετε χαμηλή κατανάλωση;;
    από sergiosm στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2009, 16:01
  4. κατανάλωση kle 500
    από καβασακιας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2004, 08:14
  5. άι άι άι - ο απόλυτος εφιάλτης
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 04:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF