Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Τακάκια για Brembo M50

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337

    Τακάκια για Brembo M50

    Καλημέρες σε όλους,

    Θέλω να πειραματειστώ με κάποιο καλύτερο τακάκι σε σχέση με το ΟΕΜ από το οποιό είμαι πολύ ευχαριστημένος ειδικά σε διάρκεια (πάνω από 6-7 ολοήμερα TDs σίγουρα). Θα ήθελα να δω κάτι καλύτερο σε περφόρμανς. Το OEM είναι αυτό και το πιο Racing που σκέφτομαι είναι αυτό. Και τα δύο τα βρίσκω σε πολύ καλή τιμή, κάτι παρακάτω από 120€ αλλά το SC δείχνει να έχει καλύτερη απόδοση. Τα τρου racing βέβαια πάνε πάνω από τη διπλάσια τιμή. Η χρήση είναι 70 πίστα 30 δρόμος και για αυτό την ψάχνω για κάτι καλύτερο με κόστος διάρκεια ζωής.

    Επειδή φαντάζομαι ότι θα έχουν μειωμένη διάρκεια, τα έχει δοκιμάσει κανείς και είδε διαφορές σε σχέση με τα στοκ ?

    Τελευταία τροποποίηση από macdeath_s; 08/08/2019 στις 10:42. Αιτία: Χρήση

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Νομίζω ότι στα Racing τακάκια, το θέμα είναι στην θερμοκρασία λειτουργίας τους και όχι στην διάρκεια. Δηλαδή, στον δρόμο μπορεί να μην δουλέψουν καθόλου επειδή δεν θα ανεβάζουν θερμοκρασία λειτουργίας. Ρώτα σε εξειδικευμένο κατάστημα φρένων, μην την πατήσεις ή έχεις άχρηστα φρένα....

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι στα Racing τακάκια, το θέμα είναι στην θερμοκρασία λειτουργίας τους και όχι στην διάρκεια. Δηλαδή, στον δρόμο μπορεί να μην δουλέψουν καθόλου επειδή δεν θα ανεβάζουν θερμοκρασία λειτουργίας. Ρώτα σε εξειδικευμένο κατάστημα φρένων, μην την πατήσεις ή έχεις άχρηστα φρένα....
    Thanks για το τιπ lopsi. Δεν είναι τόσο racing αυτά, το δείχνει και στο λινκ ότι και σε χαμηλές θερμοκρασίες έχουν καλύτερη τριβή από τα ΟΕΜ. Είναι για μίξ χρήση.

  4. #4
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    το strada φορούσε το ίδιο ΟΕΜ. 11 χρόνια τώρα βάζω το κόκκινο της brembo και είμαι ευχαριστημένος.
    Φέτος πριν το 36ωρο ήθελα να βάλω το λευκό που λες εσύ αλλά δεν το βρήκα ετοιμοπαραδωτο. Όπου το ζήτησα δεν μου είπαν ότι θα έχω θέμα στις χαμηλες θερμοκρασίες.
    Άμα το βάλεις θέλω να μάθω εντυπώσεις.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Καλημέρες σε όλους,

    Θέλω να πειραματειστώ με κάποιο καλύτερο τακάκι σε σχέση με το ΟΕΜ από το οποιό είμαι πολύ ευχαριστημένος ειδικά σε διάρκεια (πάνω από 6-7 ολοήμερα TDs σίγουρα). Θα ήθελα να δω κάτι καλύτερο σε περφόρμανς. Το OEM είναι αυτό και το πιο Racing που σκέφτομαι είναι αυτό. Και τα δύο τα βρίσκω σε πολύ καλή τιμή, κάτι παρακάτω από 120€ αλλά το SC δείχνει να έχει καλύτερη απόδοση. Τα τρου racing βέβαια πάνε πάνω από τη διπλάσια τιμή. Η χρήση είναι 70 πίστα 30 δρόμος και για αυτό την ψάχνω για κάτι καλύτερο με κόστος διάρκεια ζωής.

    Επειδή φαντάζομαι ότι θα έχουν μειωμένη διάρκεια, τα έχει δοκιμάσει κανείς και είδε διαφορές σε σχέση με τα στοκ ?


    Εχω δοκιμάσει στο παρελθόν DP racing.Μόλις ζεσταθούν μετά απο κάποια δυνατά φρεναρίσματα δεν υπάρχει επαφή με οποιοδήποτε τακάκι μη racing.Σε κάποιες μεγάλες ευθείες δυστυχώς κρύωνε και τα πρώτα φρεναρίσματα ήταν μέτρια μέχρι να ξαναγίνει άγκυρα.Σε πίστα που δουλεύεις φρένα υπερωρίες εννοείται δεν παίζεται.Σαν χιλιομετρική απόδοση ήταν κοντά στα DP sport HH που έβαζα πάντα,έβγαλε 2.000km λιγότερα αλλά και πάλι είναι σχετικό καθώς δεν το δούλεψα σε ίδιες διαδρομές.

    Για 70% πίστα εγώ θα έβαζα μόνο Racing.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #6
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Βαλε τα RC της μπρεμπο, αφου μπαινεις πολυ πιστα δε θα το μετανιωσεις

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Λοιπόν κώλωσα να βάλω Racing διότι δεν ξέρω αν θα καταφέρνω πάντα να φτάνω την ιδανική θερμοκρασία, ιδίως το χειμώνα. Η πίστα που πηγαίνω συνήθως είναι το Montmelo (Catalunya) που δεν είναι κλειστή και στροφή και για τους χρόνους που κάνω εγώ το φρένο είναι χαλαρό.

    Πήρα τα SC τελικά και ελπίζω να τα προλάβω να τα βάλω πριν το trackday της Κυριακής. Σίγουρα θα γράψω εντυπώσεις εδώ. Αν η τιμή των RC δεν είναι απαγορευτική όπως ήταν τα άλλα Racing (Z03) θα τα δοκιμάσω στην επόμενη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_4220.jpg 
Προβολές:	280 
Μέγεθος:	102,4 KB 
ID:	408953

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Καλά έκανες, αυτά θα ειναι καλά στην πίστα αλλά πάνε και στον δρόμο.
    Τα τελείως racing τακάκια δεν κάνουν για χρήση στο δρόμο και δεν λέει να κάνεις τέτοια πειράματα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Τα σκεφτόμουν πολύ τα RC αν και υστερούν σε χαμηλές θερμοκρασίες (100βαθμοί) που ίσως στο δρόμο χειμώνα να είναι και χαμηλότερες. Ακόμη και στη πίστα όμως, όταν μιλάμε για ανοιχτές όπως είναι το Montmelo, δν ξέρω αν θα φτάσω τη θερμοκρασία με τους χρόνους που κάνω και δν μου χρειάζονται τόσο απότομα φρεναρίσματα μιας και προσπαθώ να αποφεύγω να να πετυχαίνω πιο άνετο ρυθμό και να βγαίνει η μέρα με 32 βαθμούς και ντάλα ήλιο.

    Από την άλλη τώρα, με τέτοια ζέστη, μισή ώρα να αφήσω το μηχανάκι στον ήλιο και δυο καλά δαγκώματα σε μεγάλες ευθείες νομίζω θα κοκινήσει ο δίσκος Τον γαμήσαμε τον πλανήτη ευτυχώς δν ψόφισε (ακόμα)

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της Limas_34
    Εγγραφή
    14/03/2017
    Μηνύματα
    47
    Τελικα εχουμε γνωμη για τα Brembo SC σε χρηση δρομου ?
    Ειναι άγκυρες για χρηση δρομου ή το θελουν το ζεσταμα τους ? Ειμαι για αλλαγη στα μπροστα τακακια του Versys 1000 ΜΚ2 και τα γλυκοκοιτάζω.....
    GAY Parade

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Μια χαρά είναι τα SC στο δρόμο αν και στη πίστα μετά από σκληρά φρεναρίσματα σα να νιώθω να μαλακώνουν λίγο τα φρένα. Γενικά με τα OEM δεν είδα τρελές διαφορές αλλά ίσως και να μην έχουν αφού ίδια τιμή είναι.

    Δεν έχω δοκιμάσει να κάνω έντο με το καλημέρα (αν και έχω να κάνω 3 χρόνια κομμένα αυτά εδώ ) αλλά πρωινά όσες φορές έχω πάρει μηχανάκι να πάω δουλειά δεν έχω νιώσει τπτ περίεργο.

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της Limas_34
    Εγγραφή
    14/03/2017
    Μηνύματα
    47
    macdeath_s ευχαριστω θερμα για τις πληροφοριες.
    Τα εχω παραγγείλει και τα αναμενω ειδη.
    GAY Parade

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Αναμένω εντυπώσεις

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Ελπίζω να σε πρόλαβα

    Σήμερα είδα ότι μετά από 3 trackdays και πολύ λίγα χλμ δρόμο είναι ίσως και κάτω από το μισό. Σε σχέση διάρκειας απόδοσης δν νομίζω ότι δίνουν και πολύ.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Νεότερο update?
    Σκέφτομαι να τα βάλω στο Tracer, για δρόμο ως επί το πλείστον. Χρήση μόνο για βόλτες εκτός Αθηνών. Πίστα δεν ξέρω αν πρόκειτα να το βάλω...
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

Παρόμοια θέματα

  1. Τακάκια για δισκόπλακα Braking
    από Nikoskazer2000 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2007, 23:57
  2. Τακάκια για CBF-600;
    από arisp στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2007, 21:12
  3. Πίσω τακάκια για το 950
    από sas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2007, 16:00
  4. Premier Τακάκια για XT600
    από Theof_new στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2005, 15:26
  5. τακακια για ρ6
    από alfa156 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2004, 22:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF