Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Honda | Yamaha | Sym

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2019
    Μηνύματα
    8

    Honda | Yamaha | Sym

    Καλησπερα παιδες ,

    Θα αγορασω συντομα την πρωτη μου μηχανη (scooter ) και δεν μπορω να αποφασισω ποιο απο τα τρια παρακατω μοντελα να παρω.

    1)Honda PCX 125 2019
    2)yamaha nmax 125 2019
    3) JET14 125 L/C ABS 2019

    Το διπλωμα μου ειναι μεχρι 125 cc και θα ανανεωσω μολις παω 24 σε κανα χρονο περιπου . Το ξερω πως Honda k yamaha ειναι ανωτερες ως εταιρειες αλλα το jet 14 μαρεσει πολυ σαν εμφανιση .
    Εγω ουσιαστικα θελω κατι για μεσα στην πολη και αντε κανα μικρο ταξιδακι εδω τριγυρω ( Αττικη ) . Ειλικρινα δεν μπορω αλλο με το μετρο .

    Επισης να σημειωσω πως θα πληρωσω τα μισα ως προκαταβολη και τα υπολοιπα με δοσεις μεσω τραπεζης για 12 μηνες η λιγοτερο .

    Ευχαριστω .

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ENDCER Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα παιδες ,

    Θα αγορασω συντομα την πρωτη μου μηχανη (scooter ) και δεν μπορω να αποφασισω ποιο απο τα τρια παρακατω μοντελα να παρω.

    1)Honda PCX 125 2019
    2)yamaha nmax 125 2019
    3) JET14 125 L/C ABS 2019

    Το διπλωμα μου ειναι μεχρι 125 cc και θα ανανεωσω μολις παω 24 σε κανα χρονο περιπου . Το ξερω πως Honda k yamaha ειναι ανωτερες ως εταιρειες αλλα το jet 14 μαρεσει πολυ σαν εμφανιση .
    Εγω ουσιαστικα θελω κατι για μεσα στην πολη και αντε κανα μικρο ταξιδακι εδω τριγυρω ( Αττικη ) . Ειλικρινα δεν μπορω αλλο με το μετρο .

    Επισης να σημειωσω πως θα πληρωσω τα μισα ως προκαταβολη και τα υπολοιπα με δοσεις μεσω τραπεζης για 12 μηνες η λιγοτερο .

    Ευχαριστω .
    Γιατί δεν παίρνεις ένα μεταχειρισμένο πολύ φθηνό παπί για φέτος , και του χρόνου που θα κάνεις την επέκταση να πας για κάτι πιο σοβαρό?

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2019
    Μηνύματα
    8
    Δεν μαρεσουν καθολου τα παπια ασε που γλιστρανε πολυ ευκολα τον χειμωνα .

    Επισης θελω κατι πιο κυριλατο χαχαχ .

    Επειδη δεν ξερω απο μηχανες φοβαμαι να παρω γενικα μεταχειρισμενο , τα περισσοτερα μεταχειρισμενα 125 cc ειναι πανακριβα και σε αθλια κατασταση εξωτερικα .

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ENDCER Προβολή μηνύματος
    Δεν μαρεσουν καθολου τα παπια ασε που γλιστρανε πολυ ευκολα τον χειμωνα .

    Επισης θελω κατι πιο κυριλατο χαχαχ .

    Επειδη δεν ξερω απο μηχανες φοβαμαι να παρω γενικα μεταχειρισμενο , τα περισσοτερα μεταχειρισμενα 125 cc ειναι πανακριβα και σε αθλια κατασταση εξωτερικα .
    Πάρε ότι φθηνότερο βρεις για φέτος , και αφού θες οπωσδήποτε σκούτερ πάρε του χρόνου κάνα 400αρι

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2019
    Μηνύματα
    8
    Εχεις κατι να μου προτεινεις ? Οπως ειπα δεν ξερω απο μηχανες δυστυχως .
    Η αληθεια ειναι πως μεσα στην πολη ειναι οτι πρεπει εκτος και αμα βρεχει .

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Δεν μας ειπες πόσα διαθετεις.
    Για το pcx δυσκολα θα ακουσεις παραπονα, αλλα η τιμη του ειναι αλμυρη. Ειδικα αν εχεις σκοπο να πας σε κατι μεγαλυτερο αργοτερα.
    Η συμ εχει πολυ καλα σκουτερ για τα χρηματα τους, πολυ vfm.
    Alla αν εχεις σκοπο μετα απο λιγο να πας σε μεγαλυτερο, τοτε μονο μεταχειρισμενο.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2019
    Μηνύματα
    8
    Σε μεταχειρισμενο μεχρι ποσα χιλιομετρα για sym ? Το jet 14 το αεροψυκτο αξιζει ? https://www.sym.gr/model/jet14-125-new/ ή μονο το υδροψυκτο ?

    Καποια στιγμη οταν συνηθισω θελω να παω σε κατι μεγαλυτερο αλλα οταν το μεταχειρισμενο με 70.000 χλμ honda pcx εχει 1.500 ευρω τοτε καινουργιο δαγκωτο .

    Τα χρηματα για να τα αγορασω μετρητης τα διαθετω απλα δεν θελω να τα δωσω ολα μπαμ προτιμω τα μισα μετρητης και τα υπολοιπα με δοσεις .

    Επισης παιδες το θεμα ειναι πως δεν εχω ξαναπαρει μηχανακι μονο οτι παπακι εχω οδηγησει εδω στην γειτονια μικρος απο φιλους .

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ENDCER Προβολή μηνύματος
    Σε μεταχειρισμενο μεχρι ποσα χιλιομετρα για sym ? Το jet 14 το αεροψυκτο αξιζει ? https://www.sym.gr/model/jet14-125-new/ ή μονο το υδροψυκτο ?

    Καποια στιγμη οταν συνηθισω θελω να παω σε κατι μεγαλυτερο αλλα οταν το μεταχειρισμενο με 70.000 χλμ honda pcx εχει 1.500 ευρω τοτε καινουργιο δαγκωτο .

    Τα χρηματα για να τα αγορασω μετρητης τα διαθετω απλα δεν θελω να τα δωσω ολα μπαμ προτιμω τα μισα μετρητης και τα υπολοιπα με δοσεις .

    Επισης παιδες το θεμα ειναι πως δεν εχω ξαναπαρει μηχανακι μονο οτι παπακι εχω οδηγησει εδω στην γειτονια μικρος απο φιλους .


    Για κάποιο λόγο έχει το PCX τόσο.Φίλος με το 125 έκανε 170.000km χωρίς πρόβλημα και το άνοιξε μόνο και μόνο γιατί έκαιγε αρκετό λάδι(λογικό για αυτά τα Km).Εντυπωσιάστηκε απο την ποιότητα κατασκευής του εσωτερικού του αν και σουζουκάκιας(έχει GSXR1000 K4).

    Ο φίλος έχει κιλάκια με αποτέλεσμα να πηγαίνει τέρμα γκάζι ουσιαστικά για να τραβήξει το μηχανάκι και γενικά κάνει σκληρή χρήση ακόμη και offroad.Oύτε βίδα δεν έχει φύγει,για δες για τι χρήση μιλάμε.


    https://www.youtube.com/watch?v=fzqsHslTDiI

    https://www.youtube.com/watch?v=Jpdh2EKTkR4

    https://www.youtube.com/watch?v=vouGAGxKQ64

    https://www.youtube.com/watch?v=fEwOMY4ynho&t=433s

    https://www.youtube.com/watch?v=OAxqJ46DKjs


    Εγώ πιστεύω οτι αξίζει μέχρι και το τελευταίο ευρώ.Επίσης πιστεύω οτι στην ίδια χρήση οποιοδήποτε άλλο σκούτερ τύπου SYM θα είχε σκορπίσει.Εδώ τα HD200 βάραγαν μπιέλα μέχρι τα 35.000km 1ο χέρι...
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2019
    Μηνύματα
    8
    Το pcx ειναι οντως καλο αλλα το θεμα ειναι πως κανει 3.300 και ειναι μονο 125 cc και το προβλημα μου ειναι πως αμα καυλωσω με τις μηχανες και θελω περισσοτερα κυβικα τι κανω ..

    Ενα sym jet 14 αεροψυκτο δεν θα κανει για αρχη ? Εδω τριγυρω στην Αττικη πιστευω θα με πηγαινει και κανα 100 χιλιομετρα την ωρα θα τα πιανει και κανει μονο 2.000 .

    Αλλα δεν ξερω ρε παιδες αλλοι λενε παρε με abs , αλλοι λενε τι να το κανεις το abs στα 125 cc. Το ιδιο και για υδροψυκτα / αεροψυκτα.. 1000 γνωμες απο παντου και ειλικρινα με εχουν μπερδεψει και δεν ξερω τι να κανω..

  10. #10
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Και από εμένα ένα + στο να πάρεις τώρα κάτι οικονομικό, να μάθεις καλά να κυκλοφορείς και σε 1,5 χρόνο πας σε κάτι μεγαλύτερο.
    Βέβαια μπορείς και να κρατήσεις το μικρό για εργατη παράλληλα με την μηχανή.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ENDCER Προβολή μηνύματος
    Το pcx ειναι οντως καλο αλλα το θεμα ειναι πως κανει 3.300 και ειναι μονο 125 cc και το προβλημα μου ειναι πως αμα καυλωσω με τις μηχανες και θελω περισσοτερα κυβικα τι κανω ..

    Ενα sym jet 14 αεροψυκτο δεν θα κανει για αρχη ? Εδω τριγυρω στην Αττικη πιστευω θα με πηγαινει και κανα 100 χιλιομετρα την ωρα θα τα πιανει και κανει μονο 2.000 .

    Αλλα δεν ξερω ρε παιδες αλλοι λενε παρε με abs , αλλοι λενε τι να το κανεις το abs στα 125 cc. Το ιδιο και για υδροψυκτα / αεροψυκτα.. 1000 γνωμες απο παντου και ειλικρινα με εχουν μπερδεψει και δεν ξερω τι να κανω..

    Η απάντηση μου ήταν καθαρά στη σύγκριση με τα υπόλοιπα και στο οτι και 70.000km να έχει είναι περισσότερο αξιόπιστο απο οποιοδήποτε καινούργιο SYM.

    Στην περιπτωσή σου ένας φίλος πιο πάνω έδωσε την καλύτερη λύση,μεταχειρισμένο γιαπωνέζικο παπί και τα ρέστα για βενζίνες.Σε ένα δύο χρόνια το πουλάς 100-200 ευρώ κάτω απο οσα έδωσες,μηδενική χασούρα δηλαδή.Αν πέσεις δεν παθαίνει τίποτα,με τα σκούτερ θα σου φύγει το 500αρικο για πλάκα.Επίσης είναι πιο γρήγορο απο τα 125αρια σκούτερ.
    Τελευταία τροποποίηση από billy84; 08/08/2019 στις 20:47.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2019
    Μηνύματα
    8
    Εχεις να μου προτεινεις καποιο συγκεκριμενο ? Δεν εχω ιδεα απο μηχανες .

    Και αν μπορεις πες μου μεχρι ποσα χιλιομετρα να ψαχνω . Απο τι εχω δει daytona εχει πολλα , αξιζουν αυτα?

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ENDCER Προβολή μηνύματος
    Εχεις να μου προτεινεις καποιο συγκεκριμενο ? Δεν εχω ιδεα απο μηχανες .

    Και αν μπορεις πες μου μεχρι ποσα χιλιομετρα να ψαχνω . Απο τι εχω δει daytona εχει πολλα , αξιζουν αυτα?

    Crypton 110-115,Kriss modenas 115,kawasaki kazeR 115.

    Daytona ειναι κινέζικα.Μη μπλέξεις.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #14
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Crypton 110-115,Kriss modenas 115,kawasaki kazeR 115.

    Daytona ειναι κινέζικα.Μη μπλέξεις.
    Daytona είχε φίλος και άλλαξε μοτέρ μετά τα πρώτα 200.000 χλμ , έχω ντελιβεραδες φίλους που τα έχουν χρόνια απροβληματιστα και για αυτόν τον λόγο πηγα και πήρα και εγώ ένα

    Δεν ξέρω γιατί τόσο θαψιμο , μια χαρά πάνε

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Daytona είχε φίλος και άλλαξε μοτέρ μετά τα πρώτα 200.000 χλμ , έχω ντελιβεραδες φίλους που τα έχουν χρόνια απροβληματιστα και για αυτόν τον λόγο πηγα και πήρα και εγώ ένα

    Δεν ξέρω γιατί τόσο θαψιμο , μια χαρά πάνε

    Εχω daytona απο καινούργιο και έφτασε 48.000 όπου κούρεψε σασμάν.Εχω αλλάξει πισω τρομπα φρένου,5 τεπόζιτα επειδή τρυπάνε συνέχεια,το καρμπυρατέρ απο τα 15.000km δε δούλευε σωστά με αποτέλεσμα πολύ υψηλή κατανάλωση(ελάχιστη 4,5 λίτρα)

    Τώρα βρίσκομαι στο 2ο μοτερ lifan.


    Δεν ξέρω αν ο φίλος σου είναι υπαρκτό πρόσωπο αλλά πες του να πάει να παίξει τζόκερ γιατί θα κερδίσει σίγουρα.


    Υ.Γ:Ειναι η χειρότερη αγορά που έχω κάνει στη ζωή μου και μάλλον όσο και να προσπαθήσω δε γίνεται να κάνω χειρότερη.Την πάτησα όμως επειδή ήταν το μοναδικό με βάση απο το εργοστάσιο και σαν καινούργιο υποτίθεται οτι είχα εγγύηση.Σε 70.000km μου έχει κοστίσει όσο θα μου κόστιζε ένα 110cc καινούργιο τύπου Wave,T110 crypton
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda, Yamaha, Suzuki και Kawasaki: συνεργασία για ηλεκτροκίνητα δίτροχα
    από lleonidas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2019, 03:28
  2. 125cc ... sym wolf - honda cbf125 - yamaha ys 125
    από MAKIS-RR στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2018, 12:10
  3. Yamaha vs Honda
    από DIT στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 17:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF