Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 100

Θέμα: Διακοπές με camper

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Τωρα ειδα οτι μιλας για εξωτερικο και εκει δεν εχω γνωσεις απλα θα σου πω δυο πραγματα σε περιπτοση που μηνεις εκτος καμπινκ.
    Κοιτα να δεις που θα αραξεις.Κοιτα που ειναι η ανατολη του ηλιου και αραξε αντιθετα.Δε θες βα σε ξυπναει ο ηλιος το πρωι.
    Αν δεν εχει το βανακι κουρτινες για σησκοτιση φτιαξε εση αυτοσχεδιες με ηλιοπροστασια πετσετες η καποια ρουχα.Εγω βαζω πετσετες.
    Εχε παντα μπολικο νερο για λατρα περισοτερο απο οτι χρειαζεσαι.
    Προτιμησε τα σκουπιδια σου να τα βαζεις σε μικρες τσαντες απο αυτες που βαζουμε τα ψωνια στο μαρκετ και οχι σε μεγαλες σακουλες σκουπιδιων.Μαζευονται σφηκες και ποντικια.Οποτε το πεταγμα των σκουπιδιων πρεπει να ειναι συχνο.
    Τουαλετα παρε χημικη σε περιπτωση που μηνεις σε καμπινκ θα εχεις που να την αδιαζεις αλλα οταν κανεις "ελευθερο" δεν μπορεις να μοληνεις το περιβαλον με τα χυμικα.Παρε ενα κουβα απο πλαστικο χρωμα.Απο τους μεγαλους.Παρε ενα σοληνα απο αφρωδες υλικο απο αυτους που παιρνουν τα παιδια στη θαλασσα και μαθενουν να κολυμπανε.Κοπτον με τη φαλτσετα κατα μηκος και βαλτον πανω στο χειλος του κουβα.Απο πανω βαλε σακουλα απο ψωνια και εχεις μια ετοιμη τουαλετα.Κανεις τη δουλεια σου και μετα τη δενεις και τη πετας.Αυτο εκανα εγω πριν χρονια.Τωρα εχω παρει χημικη και τη λειτουργω με τον ιδιο τροπο.Χωρις χυμικα.Με σακουλα.
    Παρε αντικουνουπικα,φαρμακειο με παυσιπονα,αταραξ για τις αλεργειες,αλειφη για εγκαυμα κ.α.
    Προσεχε το γαλα.Μη ρηξεις καθολου κατω.Εαν σου πεσει καθαρισε το η παρε το χωμα και πετα το.Μη το σκεπασεις.Ειναι μαγνητης για τα φιδια.

    Αυτα.Δε μου ερχεται κατι αλλο τωρα.Οτι θες ρωτα.Τα πιο πολλα τα ειπανε και τα παιδια παραπανω


    Υ.Γ.renault scenic 1600.Διακοπες καθε χρονο με 4 με 3 και τωρα με 2 παιδια
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #17
    [QUOTE=Juohmaru!;3004850]
    Τα διόδια είναι όντως ακριβά (για οχήματα πάνω από 2,20μ αν δε κάνω λάθος) στην Ελλάδα, δεν ξέρω αν οι κατηγορίες είναι οι ίδιες ακριβώς και στην Ευρώπη.

    Μικρέ, αθώε και άδολε νεανια


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Όμως πρώτον με ενδιαφέρει ένα ελαφριού τύπου camper (σαν της φωτο του πρώτου ποστ) με pop-up οροφή που δεν ξεπερνάει αυτό το ύψος. Δεύτερον έχω σκοπό να κινούμαι σε επαρχιακούς δρόμους χωρίς διόδια, εκεί είναι οι ομορφιές και όλη η ουσία του ταξιδιού...
    !
    Να, αυτα δε μπορώ... Πατε στους επαρχιακους, κινειστε με 30 χλμ στις στροφές για να μην πεσουν τα κατσαρολικα και μας γαμειτε τις βόλτες
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Προτιμησε τα σκουπιδια σου να τα βαζεις σε μικρες τσαντες απο αυτες που βαζουμε τα ψωνια στο μαρκετ
    Σε. πολλές χωρες τετοιες σακουλες δεν υπαρχουν πλέον
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Σε. πολλές χωρες τετοιες σακουλες δεν υπαρχουν πλέον
    Δε το ξερω αυτο.Εγω δουλευω σκλαβενιτη και εχουμε τετοιες.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Τωρα ειδα οτι μιλας για εξωτερικο και εκει δεν εχω γνωσεις απλα θα σου πω δυο πραγματα σε περιπτοση που μηνεις εκτος καμπινκ.
    Κοιτα να δεις που θα αραξεις.Κοιτα που ειναι η ανατολη του ηλιου και αραξε αντιθετα.Δε θες βα σε ξυπναει ο ηλιος το πρωι.
    Αν δεν εχει το βανακι κουρτινες για σησκοτιση φτιαξε εση αυτοσχεδιες με ηλιοπροστασια πετσετες η καποια ρουχα.Εγω βαζω πετσετες.
    Εχε παντα μπολικο νερο για λατρα περισοτερο απο οτι χρειαζεσαι.
    Προτιμησε τα σκουπιδια σου να τα βαζεις σε μικρες τσαντες απο αυτες που βαζουμε τα ψωνια στο μαρκετ και οχι σε μεγαλες σακουλες σκουπιδιων.Μαζευονται σφηκες και ποντικια.Οποτε το πεταγμα των σκουπιδιων πρεπει να ειναι συχνο.
    Τουαλετα παρε χημικη σε περιπτωση που μηνεις σε καμπινκ θα εχεις που να την αδιαζεις αλλα οταν κανεις "ελευθερο" δεν μπορεις να μοληνεις το περιβαλον με τα χυμικα.Παρε ενα κουβα απο πλαστικο χρωμα.Απο τους μεγαλους.Παρε ενα σοληνα απο αφρωδες υλικο απο αυτους που παιρνουν τα παιδια στη θαλασσα και μαθενουν να κολυμπανε.Κοπτον με τη φαλτσετα κατα μηκος και βαλτον πανω στο χειλος του κουβα.Απο πανω βαλε σακουλα απο ψωνια και εχεις μια ετοιμη τουαλετα.Κανεις τη δουλεια σου και μετα τη δενεις και τη πετας.Αυτο εκανα εγω πριν χρονια.Τωρα εχω παρει χημικη και τη λειτουργω με τον ιδιο τροπο.Χωρις χυμικα.Με σακουλα.
    Παρε αντικουνουπικα,φαρμακειο με παυσιπονα,αταραξ για τις αλεργειες,αλειφη για εγκαυμα κ.α.
    Προσεχε το γαλα.Μη ρηξεις καθολου κατω.Εαν σου πεσει καθαρισε το η παρε το χωμα και πετα το.Μη το σκεπασεις.Ειναι μαγνητης για τα φιδια.

    Αυτα.Δε μου ερχεται κατι αλλο τωρα.Οτι θες ρωτα.Τα πιο πολλα τα ειπανε και τα παιδια παραπανω


    Υ.Γ.renault scenic 1600.Διακοπες καθε χρονο με 4 με 3 και τωρα με 2 παιδια
    Είσ' ωραίος...! Και με ένα απλό πολυμορφικό, ούτε καν βανάκι!!!

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Να, αυτα δε μπορώ... Πατε στους επαρχιακους, κινειστε με 30 χλμ στις στροφές για να μην πεσουν τα κατσαρολικα και μας γαμειτε τις βόλτες
    Ρε καπετάνιε, πάλι τα ίδια θα λέμε...; Δε καταλαβαίνω πόσο περισσότερο ζορίζεσαι να προσπεράσεις ένα Transporter από ένα απλό ΙΧ σε έναν επαρχιακό δρόμο;!;!;!
    -
    -
    -
    -
    -
    -
    -
    -
    -
    -
    -
    -
    -
    Έλα... πες αλήθεια... Φοβάσαι μη διαβάζει η κυρά στα κρυφά το φόρουμ και του χρόνου σου ζητήσει camper...! Έτσι δεν είναι;

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jimmu Προβολή μηνύματος
    Τώρα,όσον αφορά τον εξοπλισμό:

    - Εφόσον θα έχεις μαζί σου γυναίκα η χημική τουαλέτα είναι ψιλοmust εκτός η και η δικιά σου δεν έχει πρόβλημα να παίρνει τα όρη τα βουνά κάθε φορά που θέλει πιπί..
    - Το μπάνιο είναι ένα μεγάλο θέμα το οποίο όμως λύνεται εύκολα με ένα απλό solar shower με μικρό σχετικά κόστος
    - Ψυγείο είναι MUST και δη τους καλοκαιρινούς μήνες.Προτίμησε (αν πρόκειται για αγορά) 12βολτο με κομπρέσορα κι όχι ρέυματος-γκαζιού που διέθεταν τα εργοστασιακά westfalia λόγο τρομερής διαφοράς στην απόδοση.
    - Φωτοβολταϊκό (για επαναφόρτιση 2ης μπαταρίας) & inverter (για παροχή 220v) είναι επίσης must.(φόρτιση κινητών,χρήση σεσουάρ κτλ).

    Aν έχεις καλύψει τα παραπάνω μπορείς πολύ εύκολα να σταματάς όπου θες για ύπνο (σα να είχες ΙΧ) χωρίς την ανάγκη ύπαρξης οργανωμένου κάμπινγκ ή camper stop (αυτά κατά τη γνώμη μου απευθύνονται σε υπερήλικες κυρίως που αποζητούν extra ασφάλεια-ανέσεις κτλ).
    Εφόσον όμως τη βγάζατε με backpack και μηχανάκι δε νομίζω να σου φανούν απαραίτητα (εκτός των περιπτωσεων που θα χρειαστεί να αδειάσεις τη χημική τουαλέτα).

    Για οτιδήποτε άλλο θες, ρώτα

    ΥΓ
    Aντιπαραθέτω ως κάτοχος VW Τ3 1.6 td (που έχει πλέον μοτερ 1.9 tdi).
    Μεσ' το μυαλό μου είσαι...

    Ακριβώς επειδή υπάρχει μακρά εμπειρία (και ελεύθερου) κάμπινγκ, πιστεύω οτι χρησιμοποιώντας εναλλάξ κάμπινγκ-φύση για διανυκτέρευση, η χημική τουαλέτα μάλλον δε θα χρειαστεί (αν και μπορείς να νοικιάσεις μια -ως επιπλέον εξοπλισμός- με την ενοικίαση του camper). Το ίδιο και για ένα ντουζάκι ενίοτε, ένας απλός ασκός νερού πιθανόν να επαρκεί (στη Σαμοθράκη κάναμε μια βδομάδα μπάνιο με μπουκάλια με νερό που αφήναμε από το πρωί στον ήλιο). Σε κάθε περιπτωση, μια διερευνητική πρώτη εξόρμηση θα μας πείσει για τον απαιτούμενο εξοπλισμό άνεσης... Αν κάτι μας λείπει ή το βρίσκουμε επιτόπου ή κάνουμε συχνότερη την παραμονή μας σε κάμπινγκ... Δε χάλασε κι ο κόσμος!

    Όσο για τα υπόλοιπα που λες (φωτοβολταικά κλπ), αν δεν υπάρχουν ήδη, είναι εξοπλισμός που βάζεις σε ιδιόκτητο όχημα (όπως και η πατέντα για εξωτερικό ντουζ που απ' ότι ξέρω είναι από τις πρώτες που βάζουν οι έλληνες campers)...



    Y.Γ. Συνολικό ποσό 6-7000€ για εκτελωνισμένο camper από το εξωτερικό...;;;; Για πες λεπτομέρειες (ενδεικτικά μοντέλα, χρονολογία, εξοπλισμό, αξία εκτελωνισμού κπλ)...

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsiggeno Προβολή μηνύματος
    - Το νερό είναι κάτι σαν κυνήγι θησαυρού ας πούμε. Ναι στο βενζινάδικο βάζεις.
    - Είναι διαφορετικό του κάμπιγκ αλλά πολλές φορές απαραίτητο αν θέλεις να είσαι ας πούμε κοντά στο κέντρο και δεν υπάρχει άλλος χώρος. Κόστος από 10 ευρώ έως και 25 ευρώ ανάλογα την πόλη-χώρα
    - Το κάμπιγκ δεν είναι κακό απλά ανεβάζει το κόστος διακοπών σου.
    - Μπορείς να σταθμεύσεις και δίπλα σε πλατείες (σίγουρα όχι στο κέντρο της Ρώμη) αλλά ναι μπορείς σε πολλές πλατείες
    - Μια πολύ καλή εφαρμογή είναι park4night (για laptop : park4night.com)
    - Το μέγεθος το διαλέγεις ανάλογα με τις ανάγκες σου, οπότε ….
    - Έτοιμος είσαι να ξες!
    Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σου...
    Μ' έχετε ψήσει τόσο πολύ, που δε ξέρω πως θα περιμένω μέχρι του χρόνου!!!

    Καλά το site τα σπάει!!!

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Ρε καπετάνιε, πάλι τα ίδια θα λέμε...; Δε καταλαβαίνω πόσο περισσότερο ζορίζεσαι να προσπεράσεις ένα Transporter από ένα απλό ΙΧ σε έναν επαρχιακό δρόμο;!;!;!
    Έλα... πες αλήθεια... Φοβάσαι μη διαβάζει η κυρά στα κρυφά το φόρουμ και του χρόνου σου ζητήσει camper...! Έτσι δεν είναι;
    Καλα, η αληθεια ειναι οτι κανω και λιγο πλάκα. Το προβλημα δε ειναι τα βανακια, τα γουστάρω κιόλας, ειναι πιο ελευθερη "χιππικη" φαση, τα μεγαλα καμπερς με τους συνατξιουχους ειναι που δε μπορω.

    Το προβλημα προφανως δεν ειναι στο να προσπεράσεις ενα καμπερ (ή βαν) με μηχανη. Το προβλημα ειναι οτι πισω απο ενα τετοιο (κυριως τα καμπερς εννοειται), υπάρχει μια ουρα 10-20 αυτοκινητων που πρέπει να προσπερασεις επισης.

    Συμβουλη: Αν κινουμενος βλεπεις οτι εχεις μαζεψει κοσμο πισω (κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να κινειται γρηγορα εννοειται), στο πρωτο ανοιγμα κανε δεξια και ασε τους να σε περασουν. Εκτιμειται αφανταστα



    Υ.Γ. Η συντροφος δε διαβαζει καθότι γαλλις Αλλα ναι, ειχε κατα καιρους πει "καλα λογια" για καμπερς κλπ αλλα της πέρασε (αφου επανέλαβα αρκετες φορες τη φραση "τα ομορφα καμπερς ομορφα καιγονται"
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Αν δεν σε ενδιαφερει να εχεις στυλ δες και φιατ skudo και doblo....χωρανε τα παντα και εχουν συμπαθητικες τιμες..

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jimmu Προβολή μηνύματος
    Τώρα,όσον αφορά τον εξοπλισμό:

    - Εφόσον θα έχεις μαζί σου γυναίκα η χημική τουαλέτα είναι ψιλοmust εκτός η και η δικιά σου δεν έχει πρόβλημα να παίρνει τα όρη τα βουνά κάθε φορά που θέλει πιπί..
    - Το μπάνιο είναι ένα μεγάλο θέμα το οποίο όμως λύνεται εύκολα με ένα απλό solar shower με μικρό σχετικά κόστος
    - Ψυγείο είναι MUST και δη τους καλοκαιρινούς μήνες.Προτίμησε (αν πρόκειται για αγορά) 12βολτο με κομπρέσορα κι όχι ρέυματος-γκαζιού που διέθεταν τα εργοστασιακά westfalia λόγο τρομερής διαφοράς στην απόδοση.
    - Φωτοβολταϊκό (για επαναφόρτιση 2ης μπαταρίας) & inverter (για παροχή 220v) είναι επίσης must.(φόρτιση κινητών,χρήση σεσουάρ κτλ).

    Aν έχεις καλύψει τα παραπάνω μπορείς πολύ εύκολα να σταματάς όπου θες για ύπνο (σα να είχες ΙΧ) χωρίς την ανάγκη ύπαρξης οργανωμένου κάμπινγκ ή camper stop (αυτά κατά τη γνώμη μου απευθύνονται σε υπερήλικες κυρίως που αποζητούν extra ασφάλεια-ανέσεις κτλ).
    Εφόσον όμως τη βγάζατε με backpack και μηχανάκι δε νομίζω να σου φανούν απαραίτητα (εκτός των περιπτωσεων που θα χρειαστεί να αδειάσεις τη χημική τουαλέτα).

    Για οτιδήποτε άλλο θες, ρώτα

    ΥΓ
    Aντιπαραθέτω ως κάτοχος VW Τ3 1.6 td (που έχει πλέον μοτερ 1.9 tdi).
    Δεν γνώριζα πως υπάρχουν κατηγορίες σε αυτά τα οχήματα. Αν είναι όπως τα λες είναι υποφερτό το κόστος.

    Και γω μισώ τα διόδια και τις εθνικές οδούς αλλά αν είναι να φύγεις εκτός συνόρων αναγκαστικά θα κάνεις κάποια τέτοια κομμάτια εκτός κι αν υπάρχει χρόνος.

    Μου αρέσει και μένα πολύ σαν ιδέα, ίσως και για πιο μετά που θα δυσκολεύομαι με τη μηχανή, στα 90 με 110 μου.

    Στο παρελθόν, είχαμε κάνει ελεύθερο σπαρτιάτικο κάμπινγκ, με τους γονείς μου με το τρανσπορτερ δεύτερης γενιάς που είχε τότε ο πατέρας μου, το θρυλικό βιοκλίν (η εταιρεία που το αγόρασε). Του είχε κάνει κάτι μετατροπές με τη βοήθεια φίλου μαραγκού και μας ταξίδεψε σε πολλά μέρη.

    Όρεξη να υπάρχει και βουρ.

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος

    Y.Γ. Συνολικό ποσό 6-7000€ για εκτελωνισμένο camper από το εξωτερικό...;;;; Για πες λεπτομέρειες (ενδεικτικά μοντέλα, χρονολογία, εξοπλισμό, αξία εκτελωνισμού κπλ)...
    Στη γαλλια παντως κυκλοφορουν πολλα βανακια σε μεγεθος τρανσπορτερ ή μερτσεντες βιβο ή αναλγα. Επισης πολλα φορτηγακια μετασκευασμενα (camions amenagés). Δες στο leboncoin.fr (το αντιστοιχο της χρυσης ευκαιριας) μηπως συμφερει η αγορά απο εδω.

    Δεν εχω ιδεα απο τιμες. Προσοχη στις μετατροπες πολλα δεν ειναι ομολογκαρισμενα και δεν περνανε κτεο.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Στη γαλλια παντως κυκλοφορουν πολλα βανακια σε μεγεθος τρανσπορτερ ή μερτσεντες βιβο ή αναλγα. Επισης πολλα φορτηγακια μετασκευασμενα (camions amenagés). Δες στο leboncoin.fr (το αντιστοιχο της χρυσης ευκαιριας) μηπως συμφερει η αγορά απο εδω.

    Δεν εχω ιδεα απο τιμες. Προσοχη στις μετατροπες πολλα δεν ειναι ομολογκαρισμενα και δεν περνανε κτεο.
    Καλά δε φτάσαμε στην αγορά ακόμη... Ας νοικιάσω ένα γι'αρχή και μετά βλέπουμε...

    Πάντως έχουν πολύ ενδιαφέρον οι τιμές που ανέφερε παραπάνω ο jimmu, αν συμπεριλαμβάνουν και τον εκτελωνισμό ειδικά!
    Δεν ξέρω αν καλύτερη αγορά είναι αυτή της Γαλλίας, της Γερμανίας ή του Βελγίου για τέτοιου είδους οχήματα, όμως αν είναι να το φέρεις απ' έξω νομίζω ότι έχει νόημα μόνο για όχημα που βγάνει έτσι από το εργοστάσιο ή φέρει κάποια ολοκληρωμένη μετατροπή πχ τύπου Westfalia (αυτό που λες για το ΚΤΕΟ δε το γνωρίζω). Αν είναι να πάρεις βανάκι και να το "χτίσεις" εσύ, υπάρχουν και εδώ Ελλάδα αρκετές επιλογές φθηνών μεταχειρισμένων.

    Παρεπιπτόντως υπάρχουν στο car.gr και κάποια αυτοκινούμενα που πωλούνται με ξένες πινακίδες (μη εκτελωνισμένα δηλαδή). Τι γίνεται με αυτά; Αν κάποιος τα αγοράσει πως γίνεται η μεταβίβαση της άδειας; Μπορεί να τα κυκλοφορεί εδώ Ελλάδα ή εκτός με ξένες πινακίδες; Πόσο επιπλέον θα κοστίσει ο εκτελωνισμός;

    Στα παραπάνω καυτά ερωτήματα, παρακαλώ οι γνώστες (και ιδιαίτερα ο Jimmu που έβαλε τη φωτιά) να απαντήσουν...

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Αν δεν σε ενδιαφερει να εχεις στυλ δες και φιατ skudo και doblo....χωρανε τα παντα και εχουν συμπαθητικες τιμες..
    Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα τώρα...

    Για όλα αυτά της κατηγορίας, δηλαδή Fiat Doblo, Citroen Berlingo, Peugeot Partner, κλπ, κυκλοφορούν αρκετές λύσεις ώστε να χρησιμοποιηθούν ως "όχημα αναψυχής", είτε έτοιμα (ακριβά) κιτ από διάφορους κατασκευαστές είτε πολλές (φθηνές και απλές) ιδιοκατασκευές (το youtube αφθονεί από τέτοια, αν βάλεις πχ Doblo camper ή κάτι παρόμοιο).
    Μάλιστα έχοντας τη δεύτερη περίπτωση στο μυαλό, πέρσι αμφιταλαντεύτηκα αρκετά για την αγορά ενός τέτοιου μεταχειρισμένου, ως το ένα και μοναδικό αυτοκίνητο της οικογένειας, το οποίο για το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου θα είχε τη συμβατική χρήση, θα μπορούσε όμως να μετατραπεί ενίοτε και σε "κάτι σαν" τροχόσπιτο...

    Έλα όμως που αυτό το "κάτι σαν" παραείναι μεγάλος σαν συμβιβασμός...
    Τι θέλω να πω... ουσιαστικά όλες οι παραπάνω λύσεις συντείνουν (άλλες περισσότερο άλλες λιγότερο επιτυχημένα) στην διαμόρφωση μιας επίπεδης επιφάνειας, πάνω στα πίσω καθίσματα (αν αυτά διπλωθούν ή αφαιρεθούν τελείως) και με τα μπροστινά πεσμένα εμπρός, διαστάσεων όσο το πλάτος του αυτοκινήτου και μήκους έως 190εκ στην καλύτερη περίπτωση, επί της οποίας απλά θα κοιμηθεί ένα ζευγάρι (δύσκολα συν ένα μικρό παιδί), χωρίς χώρο για τίποτα άλλο και με οριακό χώρο πάνω από τα κεφάλια για να είσαι πχ καθιστός πάνω στο "κρεβάτι". Σε κάποιες περιπτώσεις, υπάρχει η δυνατότητα σε συρτάρι κάτω απ' το "κρεβάτι" και με πρόσβαση από την πίσω πλευρά, να τοποθετηθεί μικρό ψυγείο με τροφοδοσία από τη μπαταρία του αυτοκινήτου και ένα μάτι κουζίνας με μικρή φιάλη γκαζιού. Όπως καταλαβαίνεις, η χρήση ενός τέτοιου οχήματος είναι αρκετά περιορισμένη (ακόμη και από δύο μόνο άτομα). Επιλέγεις το σημείο που θα σταματήσεις, "στρώνεις" το κρεβάτι, μαγειρεύεις ουσιαστικά εκτός του αυτοκινήτου και μπαίνεις στο αυτοκίνητο ΜΟΝΟ για να κοιμηθείς καθώς η παραμονή σου εκεί αν πχ έξω βρέχει είναι αρκετά... στενάχωρη. Εκτός των άλλων, όλα τα παραπάνω σε κάθε στήσιμο-ξεστήσιμο προϋποθέτουν την μεταφορά τσαντών και εξοπλισμού στους ήδη ελάχιστους αποθηκευτικούς χώρους! Πραγματικά πιστεύω ότι είναι απλούστερο να έχω μια σκηνή στο πορτπαγκάζ...

    Από την άλλη, τα camper για τα οποία άνοιξα το παρόν thread τον μόνο συμβιβασμό που έχουν είναι η έλλειψη τουαλέτας και ντουζ, διατηρώντας όμως τα θετικά του μικρού όγκου στο δρόμο, λίγο περισσότερο από ένα Doblo. Από την άλλη έχουν ικανό ύψος (είτε με υπερυψωμένη οροφή είτε καλύτερα με pop-up) ωστε να στέκεσαι ΟΡΘΙΟΣ μέσα για να μαγειρέψεις πχ το φαγητό σου, υπάρχει μεγαλύτερο ψυγείο-κουζίνα-πάγκος, τα μπροστά καθίσματα στις περισσότερες περιπτώσεις γυρνάνε προς τα πίσω απέναντι από τον καναπέ (που γίνεται κρεβάτι), συν οι περισσότεροι αποθηκευτικοί χώροι, συν το μικρότερο κρεβάτι στην υπερυψωμένη οροφή. Μπορείς με δυο λόγια να μείνεις περισσότερη ώρα και μέσα στο όχημα, να φας κπλ αν το θελήσεις, σαν τροχόσπιτο.

    Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός, θα προσπαθήσω να βάλω σχετικές φωτογραφίες το βραδάκι...

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Καλησπέρα και από εμένα,

    Διακοπές με αυτοκινούμενο είναι όνειρο ζωής. Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου το σκεφτομαι συνέχεια, αλλά πάντα τελικά δεν γίνεται, ούτε οι διακοπές ούτε η απόκτησή του.

    Στο μυαλό μου αποτελεί την απόλυτη έκφραση της ελευθερίας και "φοβάμαι" πως εάν το κάνω μια φορά θα εξαφανιστώ από τον "συμβατικό" τρόπο ζωής. Άσχετο με το forum, αλλά πέρσυ το καλοκαίρι είχα δει στο you tube τα videακια "την εκπομπή με το τροχόσπιτο" του Βαγιάτα και μου ξαναζωντάνεψε "το όνειρο".

    Δυστυχώς η οικογένεια (γυναίκα και μικρό κοριτσάκι), η έλειψη παρέασ και ο συμβατικό τρόπος ζωής με τις δουλειές και τις λοιπές υπποχρεώσεις που έχω φορτωθεί με κάνουν να πιστεύω πως θα παραμείνει όνειρο θερινής νυκτός...

    Τουλάχιστον πηγαίνεται εσείς και να βγάζεται καμία φωτό και βιντεάκια για να "ταξιδεύουμε" και εμείς...


    https://www.youtube.com/watch?v=llTQ9wv9Vn8

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. διακοπες με σκηνη(μοτο)
    από GKN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2014, 00:22
  2. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2010, 10:41
  3. καλοκαιρινές διακοπές!!!ΜΕ ΚΡΑΝΟΟΟΣ!!!
    από lc8ergr1 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2006, 21:07
  4. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 12:28
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 17:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF