Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 100

Θέμα: Διακοπές με camper

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Καλημερα.Αυτη τη στιγμη ειμαι μεσα στο scenic και η γυναικα και το παιδι(απο φετος ακολουθει μονο η μικρη) κοιμουνται.Ειμαι απο τη τριτη σε οργανομενο.Θα φυγω σημερα.Μολις μπορεσω θα παραθεσω μια φωτο μπας και σε βοηθησω λιγακι.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Καλημερα.Αυτη τη στιγμη ειμαι μεσα στο scenic και η γυναικα και το παιδι(απο φετος ακολουθει μονο η μικρη) κοιμουνται.Ειμαι απο τη τριτη σε οργανομενο.Θα φυγω σημερα.Μολις μπορεσω θα παραθεσω μια φωτο μπας και σε βοηθησω λιγακι.
    Καλά θα κάνεις... ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ !!!

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Δε μπορω να στειλω τις φωτο.Απο αυτο το κινητο που εχω τωρα ειναι αδυνατο.Θα δω τι θα κανω απο κανενα αλλο κινητο.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    Μεγάλο camper με ρυμουλκά smart , εχω δει και εγω ..... ψάχνω φωτο να ποστάρω ....

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Το τελευταίο camping της χρονιάς. Το τέταρτο.
    Εγώ η γυναίκα και η μικρή.
    Και του χρόνου με υγεία σε όλους...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200905_174835_copy_600x800.jpg 
Προβολές:	276 
Μέγεθος:	49,0 KB 
ID:	420703
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200905_174820_copy_600x800.jpg 
Προβολές:	277 
Μέγεθος:	92,9 KB 
ID:	420704
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Η καλυτερη λύση.
    Οχι να στήσεις σκηνή, να ξεστησεις, να κοιτάξεις το έδαφος να είναι ίσιο, το υπόστρωμα ψιλό, να μην έχει μυρμήγκια, το πρωι ψυχρα και σηκώνεσαι σαν "S" απο το πιάσιμο κτλ.
    Ενώ έτσι, πετάς ενα στρώμα και δυο μαξιλάρια πισω και έφυγες.
    Ξεκουραστα.
    Επίσης δεν κινδυνεύεις με πρόστιμο απο το Λιμενικό, γιατί αν δεν πας σε οργανωμένο camping το ελεύθερο απαγορεύεται στην Ελλάδα. Λέμε τώρα...
    Τελευταία τροποποίηση από Sebastian1980; 06/09/2020 στις 10:03.

  7. #52
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Το τελευταίο camping της χρονιάς. Το τέταρτο.
    Εγώ η γυναίκα και η μικρή.
    Και του χρόνου με υγεία σε όλους...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200905_174835_copy_600x800.jpg 
Προβολές:	276 
Μέγεθος:	49,0 KB 
ID:	420703
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200905_174820_copy_600x800.jpg 
Προβολές:	277 
Μέγεθος:	92,9 KB 
ID:	420704
    Δικός μου είσαι εσύ!
    Κι εγώ έτσι ταξιδεύω, ενίοτε και με σκηνές. Η αλήθεια είναι πως έχω πολλές εναλλακτικές μεθόδους ταξιδιού με το ίδιο αυτοκίνητο αλλά του έχω κάνει τις κατάλληλες μετατροπές και οι προδιαγραφές του είναι έτοιμες για το γύρο της Ελλάδας ή και της Ευρώπης με πολλούς σταθμούς και υψηλές μέσες ωριαίες ταχύτητες (όπου επιτρέπετε).
    Είναι ο λόγος που απέρριψα τα μικρά κάμπερ τελικά, αν και θα μου ταίριαζαν σε μεγάλο βαθμό. Οδήγησα το 1.9 VW Camper και φορτωμένο σέρνεται, είναι πολύ βαρύ αυτοκίνητο. Κολλητός μου από Γερμανία που σχεδόν κάθε χρόνο κάνουμε μαζί διακοπές έχει το VW Multivan με κινητήρα 2.5 και καμιά 170ριά άλογα (άλλο πράγμα). Στην Ελλάδα δεν μπορείς να το συντηρήσεις με νορμάλ μισθούς.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140819_214326.jpg 
Προβολές:	197 
Μέγεθος:	65,8 KB 
ID:	420717
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 07/09/2020 στις 00:24.

  8. #53
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Δικός μου είσαι εσύ!
    Κι εγώ έτσι ταξιδεύω, ενίοτε και με σκηνές. Η αλήθεια είναι πως έχω πολλές εναλλακτικές μεθόδους ταξιδιού με το ίδιο αυτοκίνητο αλλά του έχω κάνει τις κατάλληλες μετατροπές και οι προδιαγραφές του είναι έτοιμες για το γύρο της Ελλάδας ή και της Ευρώπης με πολλούς σταθμούς και υψηλές μέσες ωριαίες ταχύτητες (όπου επιτρέπετε).
    Είναι ο λόγος που απέρριψα τα μικρά κάμπερ τελικά, αν και θα μου ταίριαζαν σε μεγάλο βαθμό. Οδήγησα το 1.9 VW Camper και φορτωμένο σέρνεται, είναι πολύ βαρύ αυτοκίνητο. Κολλητός μου από Γερμανία που σχεδόν κάθε χρόνο κάνουμε μαζί διακοπές έχει το VW Multivan με κινητήρα 2.5 και καμιά 170ριά άλογα (άλλο πράγμα). Στην Ελλάδα δεν μπορείς να το συντηρήσεις με νορμάλ μισθούς.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140819_214326.jpg 
Προβολές:	197 
Μέγεθος:	65,8 KB 
ID:	420717
    Καλημέρα,

    Εάν επιτρέπεται, τι αυτοκίνητο έχεις και τι μετατροπές του έχεις κάνεις;
    Τελευταία τροποποίηση από bmwr1100gs; 07/09/2020 στις 01:29.

  9. #54
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα,

    Εάν επιτρέπεται, τι αυτοκίνητο έχεις και τι μετατροπές του έχεις κάνεις;
    Είναι ένα πενταθέσιο Ford S-max. Αν και τα επταθέσια δίνονταν με ειδική παραγγελία ελάχιστα κυκλοφόρησαν τελικά ως πενταθέσια. Συνήθως το αγοράζουν πολύτεκνοι. Εγώ το αγόρασα από την αρχή με κύρια στόχευση τη χρήση κάμπινγκ, με ενδιέφερε να έχω περισσότερο διαθέσιμο χώρο στο πορτμπαγκάζ.

    Κατ' αρχάς το παρήγγειλα λευκό και με έξτρα (τότε) το θερμοανακλώμενο παρμπρίζ για να δουλεύει και να αποδίδει όσο το δυνατόν πιο σωστά το κλιματιστικό.

    Έβαλα εργοστασιακό συρόμενο δάπεδο στο πορτμπαγκάζ το οποίο φέρνει σε ευθεία τα αναδιπλούμενα καθίσματα και γίνεται εύκολα σωστή κρεββατοκάμαρα. Επίσης μπορείς στην έκταση του συρόμενου δάπεδον να φορτώσει βαριά αντικείμενα βάρους μέχρι 150 κιλών και να τα τοποθετήσεις χωρίς προβλήματα μέσης αφού δε χρειάζεται να σκύψεις. Τα φορτώνεις και μετά σπρώχνεις το δάπεδο μέσα (περίπου όπως στις νεκροφόρες ). Το ίδιο παίζει ρόλο τραπεζιού όταν είναι σε έκταση με μερικές καρέκλες τριγύρω.
    Έχω φτιάξει στρώματα από πυκνό αφρολέξ που βρίσκονται μόνιμα μέσα στο αυτοκίνητο. Το ένα αποθηκεύεται στα πλατοκαθίσματα και το άλλο στο δάπεδο του πορτμπαγκάζ. Ενώνονται μεταξύ τους με ένα φερμουάρ όταν χρειαστεί και έχουν αφαιρούμενο κάλυμμα για πλύσιμο.

    Σε συνδυασμό με τα εργοστασιακά φιμέ κρύσταλλα έχω βάλει κάποιους ανεμοθραύστες μόνο στις πίσω πόρτες, ώστε κατεβάζοντας ένα δάχτυλο το τζάμι να μη φαίνεται ανοιχτό από έξω (σημαντικό για τις διανυκτερεύσεις εντός του αυτοκινήτου).

    Έχω βάλει ειδική πρίζα στο προφυλακτήρα και μόνιμα τοποθετημένο φορτιστή στο χώρο του κινητήρα. Όταν το βάζω στη μπρίζα έχω παροχή 220-240 στα εσωτερικό του αυτοκινήτου -με πρίζα συγκεκριμένων προδιαγραφών- για κεραμικό αερόθερμο, ψυγείο με κομπρέσορα, φόρτιση κινητών, ράδιο κτλ αλλά ταυτοχρόνως φορτίζω και τη μπαταρία του αυτοκινήτου. Αυτό το έκανα γιατί το συγκεκριμένο αυτοκίνητο το χρησιμοποιώ 3 μήνες το χρόνο και στο γκαράζ φροντίζω η μπαταρία του να είναι πάντα φορτισμένη.

    Ο κοτσαδόρος που έβαλα είναι της Westfalia και συνδέεται στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου. Στη περίπτωση που ρυμουλκήσω οτιδήποτε (π.χ. τροχόσπιτο) σε δυνατούς ανέμους -που μπορεί να επηρεάσουν το ρυμουλούμενο- ενεργοποιεί το ESP του αυτοκινήτου.

    Έχω μπαγκαζιέρα οροφής όπου βάζω όλη την επίπλωση του κάμπινγκ και τις σκηνές.

    Τέλος του έβαλα ένα σύστημα multimedia με πλοηγό και κάμερα οπισθοπορείας και για να μπορεί να βλέπει το παιδί ταινίες στο κάμπινγκ όταν και αν θέλει (δεν έχει συμβεί μέχρι τώρα και ευτυχώς τελικά γιατί περνάει πολύ όμορφα). Το αυτοκίνητο είναι μοντέλο 2008.

    Δε θυμάμαι κάτι άλλο πρόχειρα. Μερικές φωτό από ένα αυτοκίνητο που αγαπάω πολύ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20190805-180620_rsz.jpg 
Προβολές:	186 
Μέγεθος:	57,9 KB 
ID:	420719

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20190805-151925_rsz.jpg 
Προβολές:	186 
Μέγεθος:	82,6 KB 
ID:	420721

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20131020_143329.jpg 
Προβολές:	186 
Μέγεθος:	49,8 KB 
ID:	420723

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20131020_142414.jpg 
Προβολές:	186 
Μέγεθος:	50,5 KB 
ID:	420724

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20170328_103720_zps20sg5swx.jpg 
Προβολές:	186 
Μέγεθος:	58,8 KB 
ID:	420725

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20170328_103859_zpses0sk56m.jpg 
Προβολές:	187 
Μέγεθος:	37,5 KB 
ID:	420726

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20170328_103324_zpsnyrn7ylb.jpg 
Προβολές:	186 
Μέγεθος:	45,6 KB 
ID:	420729

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20131020_142232.jpg 
Προβολές:	187 
Μέγεθος:	63,5 KB 
ID:	420730

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2013-08-09 13.40.38.jpg 
Προβολές:	184 
Μέγεθος:	32,3 KB 
ID:	420731
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 07/09/2020 στις 02:32.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Δικός μου είσαι εσύ!
    Κι εγώ έτσι ταξιδεύω, ενίοτε και με σκηνές. Η αλήθεια είναι πως έχω πολλές εναλλακτικές μεθόδους ταξιδιού με το ίδιο αυτοκίνητο αλλά του έχω κάνει τις κατάλληλες μετατροπές και οι προδιαγραφές του είναι έτοιμες για το γύρο της Ελλάδας ή και της Ευρώπης με πολλούς σταθμούς και υψηλές μέσες ωριαίες ταχύτητες (όπου επιτρέπετε).
    Είναι ο λόγος που απέρριψα τα μικρά κάμπερ τελικά, αν και θα μου ταίριαζαν σε μεγάλο βαθμό. Οδήγησα το 1.9 VW Camper και φορτωμένο σέρνεται, είναι πολύ βαρύ αυτοκίνητο. Κολλητός μου από Γερμανία που σχεδόν κάθε χρόνο κάνουμε μαζί διακοπές έχει το VW Multivan με κινητήρα 2.5 και καμιά 170ριά άλογα (άλλο πράγμα). Στην Ελλάδα δεν μπορείς να το συντηρήσεις με νορμάλ μισθούς.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140819_214326.jpg 
Προβολές:	197 
Μέγεθος:	65,8 KB 
ID:	420717
    Όχι ρε φίλε.Δεν είμαι δικός σου. Ούτε εσύ δικός μου. Εσύ είσαι ΆΡΧΟΝΤΑΣ. Είσαι τρομερός. Έχεις κάνει πολύ καλή οργάνωση (κάτι που είδα και στο εντουρο σου. Οπότε το χει ο άνθρωπος).Εγώ απλά φουσκωνω ένα στρώμα βγάζω τα καθίσματα και κοιμάμαι. Τοσα χρόνια κοιμόμουν με τους δύο γιους στη σκηνή και η γυναίκα με τις δύο κόρες στο άμαξι. Με τα χρόνια άρχισαν τα παιδιά να μην ακολουθούν και έτσι τώρα έχουμε μείνει με τη μικρή και μπορώ και εγώ να κοιμάμαι χωρίς να στήνω σκηνη. Από ρεύμα έχω μία μπαταρία αυτοκινήτου 55 αμπερ που την έχω συνδεδεμένη σε ένα μπουστερ και έτσι έχω φώς,τρόμπα,ρεύμα με υποδοχή αναπτήρα αυτοκινήτου και ανεμιστήρα 12βολτο από αυτά που έχουν οι φορτηγατζιδες. Τουαλέτα έχω πάρει μια χημική πού τη λειτουργώ χωρίς χημικά με σακούλα χοντρή. Παλιά εστηνα σκηνή για τη τουαλέτα αλλά μου την έσκισε ο αέρας. Τώρα ανοίγω τη πόρτα βάζω μία πετσέτα και κάνουμε τη δουλειά μας.
    Τώρα βέβαια βρίσκομαι σε οργανωμένο που θα έρθω τουλάχιστον 2 φορές το χρόνο.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #56
    Χαίρομαι που το θέμα... αναθερμάνθηκε!
    Στέφανε και Παπασούζα προφανώς το να έχεις ένα "κανονικό" αυτοκίνητο που χρησιμοποιείς όλο το χρόνο και με μερικές εύκολες (και όχι απαραίτητα μόνιμες) μετατροπές να το μεταμορφώνεις σε camper είναι η πιο ορθολογική και οικονομική λύση.... αρκεί να είναι και αρκούντως βολικό!
    Με τη γυναίκα μου κάνουμε χρόνια κάμπινγκ (με σκηνή), παλιότερα και ελεύθερο, τώρα οργανωμένο. Φέτος και η κόρη μου 1,5 έτους πήρε το βάπτισμα του πυρός με 2 εβδομάδες κάμπινγκ στην Παλαιόχωρα Χανίων. Θέλω να πω οτι έχουμε φιλοσοφία κάμπινγκ και δεν ψάχνουμε περιττές ανέσεις. Μένοντας σε ένα κάμπινγκ για 2-3 μέρες τουλάχιστον η σκηνή είναι σαφώς βολικότερη (αρκεί να μη στήνεις καμιά "έπαυλη" κάθε φορά). Σε ένα road trip όμως το αυτοκίνητο θα δούλευε σούπερ! Έχω όμως 2 επιφυλάξεις...
    Πρώτον όλα τα πράγματα με τα οποία είναι φορτωμένο το αυτοκίνητο, πρέπει κάπου να τα "βολέψεις" κάθε βράδυ που στρώνεις κρεβάτι. Η μπαγκαζιέρα οροφής είναι μια λύση, αλλά αρκεί; Και θα την έχεις κενή για να την φορτώνεις το βράδυ ή θα απλώνεις όλα τα πράγματα τριγύρω από το αυτοκίνητο; Και καλά αν είσαι στη φύση, αν όμως έχεις ξεμείνει για χ λόγους σε ένα πάρκινγκ και πρέπει να κάνεις αυτό που λένε οι αμερικάνοι stealth camping;
    Δεύτερον και ίσως ακόμα περισσότερο σημαντικό... το μήκος του "κρεβατιού". Έχω ένα Opel Meriva. Τα πίσω καθίσματά του πέφτοντας, η πλάτη τους είναι απολύτως (σκεδόν) επίπεδη με το χώρο του πόρτ παγκάζ. Όμως ακόμα και με τα εμπρός καθίσματα τελείως μπροστά και πεσμένα και ίσως βάζοντας κάτι στον χώρο των ποδιών των πίσω επιβατών, η επιφάνεια που δημιουργείται μπορεί να φιλοξενήσει 2 ενήλικες και ένα μικρό παιδί κατά πλάτος, όμως το μήκος της δεν είναι σε καμιά περίπτωση τουλάχιστον 1,90μ ώστε να μπορώ κι εγώ (1,85) να κοιμηθώ κανονικά. Σε σας πόσο είναι το μήκος του κρεβατιού;
    Πολλά ζητάω...;

  12. #57
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Χαίρομαι που το θέμα... αναθερμάνθηκε!
    Στέφανε και Παπασούζα προφανώς το να έχεις ένα "κανονικό" αυτοκίνητο που χρησιμοποιείς όλο το χρόνο και με μερικές εύκολες (και όχι απαραίτητα μόνιμες) μετατροπές να το μεταμορφώνεις σε camper είναι η πιο ορθολογική και οικονομική λύση.... αρκεί να είναι και αρκούντως βολικό!
    Με τη γυναίκα μου κάνουμε χρόνια κάμπινγκ (με σκηνή), παλιότερα και ελεύθερο, τώρα οργανωμένο. Φέτος και η κόρη μου 1,5 έτους πήρε το βάπτισμα του πυρός με 2 εβδομάδες κάμπινγκ στην Παλαιόχωρα Χανίων. Θέλω να πω οτι έχουμε φιλοσοφία κάμπινγκ και δεν ψάχνουμε περιττές ανέσεις. Μένοντας σε ένα κάμπινγκ για 2-3 μέρες τουλάχιστον η σκηνή είναι σαφώς βολικότερη (αρκεί να μη στήνεις καμιά "έπαυλη" κάθε φορά). Σε ένα road trip όμως το αυτοκίνητο θα δούλευε σούπερ! Έχω όμως 2 επιφυλάξεις...
    Πρώτον όλα τα πράγματα με τα οποία είναι φορτωμένο το αυτοκίνητο, πρέπει κάπου να τα "βολέψεις" κάθε βράδυ που στρώνεις κρεβάτι. Η μπαγκαζιέρα οροφής είναι μια λύση, αλλά αρκεί; Και θα την έχεις κενή για να την φορτώνεις το βράδυ ή θα απλώνεις όλα τα πράγματα τριγύρω από το αυτοκίνητο; Και καλά αν είσαι στη φύση, αν όμως έχεις ξεμείνει για χ λόγους σε ένα πάρκινγκ και πρέπει να κάνεις αυτό που λένε οι αμερικάνοι stealth camping;
    Δεύτερον και ίσως ακόμα περισσότερο σημαντικό... το μήκος του "κρεβατιού". Έχω ένα Opel Meriva. Τα πίσω καθίσματά του πέφτοντας, η πλάτη τους είναι απολύτως (σκεδόν) επίπεδη με το χώρο του πόρτ παγκάζ. Όμως ακόμα και με τα εμπρός καθίσματα τελείως μπροστά και πεσμένα και ίσως βάζοντας κάτι στον χώρο των ποδιών των πίσω επιβατών, η επιφάνεια που δημιουργείται μπορεί να φιλοξενήσει 2 ενήλικες και ένα μικρό παιδί κατά πλάτος, όμως το μήκος της δεν είναι σε καμιά περίπτωση τουλάχιστον 1,90μ ώστε να μπορώ κι εγώ (1,85) να κοιμηθώ κανονικά. Σε σας πόσο είναι το μήκος του κρεβατιού;
    Πολλά ζητάω...;
    Είναι μόνο θέμα αυτοκινήτου Αλέξανδρε. Το S-max έχει περισσότερο μήκος από 2 μέτρα στο εσωτερικό του με πεσμένα καθίσματα. Για να καταλάβεις τα στρώματα που έχω φτιάξει είναι συνολικά 2 μέτρα x 1,40 στις πόρτες και x 1,10 στο χώρο του πορτμπαγκλαζ, ενωμένα έχω περίπου τις διαστάσεις ενός υπέρδιπλου κρεβατιού και έχω πρόσβαση στους χώρους που σε κανονική θέση είναι τα πόδια μας για να βάζω διάφορα μικροαντικείμενα πρώτης ανάγκης.

    Η χρήση γίνεται πάντα σε οργανωμένο κάμπινγκ οπότε τραπέζια, καρέκλες, ψυγεία κτλ μένουν κανονικά έξω, ουσιαστικά γλιτώνεις το στήσιμο ξεστήσιμο της σκηνής. Εγώ για να πω την αλήθεια αυτή τη χρήση τη κάνω συνήθως σε μικρές διήμερες ή τριήμερες εκδρομές.

    Όταν βγαίνω εξωτερικό έχω πολλές από τις περιττές ανέσεις, χα χα χα. Άλλη σκηνή για Ελλάδα και άλλη σκηνή για Ευρώπη. Στήνω το νοικοκυριό και μετά με την οικογένεια κάνουμε ανά δεύτερη ημέρα εκδρομές σε ακτίνες μέχρι και 150-200 χιλιόμετρα με συνηθέστερες αυτές των 100 χλμ πήγαινε-έλα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20190813_175943.jpg 
Προβολές:	156 
Μέγεθος:	96,1 KB 
ID:	420735

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20190813_180029.jpg 
Προβολές:	156 
Μέγεθος:	99,6 KB 
ID:	420736

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Είναι μόνο θέμα αυτοκινήτου Αλέξανδρε. Το S-max έχει περισσότερο μήκος από 2 μέτρα στο εσωτερικό του με πεσμένα καθίσματα. Για να καταλάβεις τα στρώματα που έχω φτιάξει είναι συνολικά 2 μέτρα x 1,40 στις πόρτες και x 1,10 στο χώρο του πορτμπαγκλαζ, ενωμένα έχω περίπου τις διαστάσεις ενός υπέρδιπλου κρεβατιού και έχω πρόσβαση στους χώρους που σε κανονική θέση είναι τα πόδια μας για να βάζω διάφορα μικροαντικείμενα πρώτης ανάγκης.

    Η χρήση γίνεται πάντα σε οργανωμένο κάμπινγκ οπότε τραπέζια, καρέκλες, ψυγεία κτλ μένουν κανονικά έξω, ουσιαστικά γλιτώνεις το στήσιμο ξεστήσιμο της σκηνής. Εγώ για να πω την αλήθεια αυτή τη χρήση τη κάνω συνήθως σε μικρές διήμερες ή τριήμερες εκδρομές.

    Όταν βγαίνω εξωτερικό έχω πολλές από τις περιττές ανέσεις, χα χα χα. Άλλη σκηνή για Ελλάδα και άλλη σκηνή για Ευρώπη. Στήνω το νοικοκυριό και μετά με την οικογένεια κάνουμε ανά δεύτερη ημέρα εκδρομές σε ακτίνες μέχρι και 150-200 χιλιόμετρα με συνηθέστερες αυτές των 100 χλμ πήγαινε-έλα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20190813_175943.jpg 
Προβολές:	156 
Μέγεθος:	96,1 KB 
ID:	420735

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20190813_180029.jpg 
Προβολές:	156 
Μέγεθος:	99,6 KB 
ID:	420736
    Το μηχανάκι χωράει μέσα ρε ?

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    εφιάλτης....

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Χαίρομαι που το θέμα... αναθερμάνθηκε!
    Στέφανε και Παπασούζα προφανώς το να έχεις ένα "κανονικό" αυτοκίνητο που χρησιμοποιείς όλο το χρόνο και με μερικές εύκολες (και όχι απαραίτητα μόνιμες) μετατροπές να το μεταμορφώνεις σε camper είναι η πιο ορθολογική και οικονομική λύση.... αρκεί να είναι και αρκούντως βολικό!
    Με τη γυναίκα μου κάνουμε χρόνια κάμπινγκ (με σκηνή), παλιότερα και ελεύθερο, τώρα οργανωμένο. Φέτος και η κόρη μου 1,5 έτους πήρε το βάπτισμα του πυρός με 2 εβδομάδες κάμπινγκ στην Παλαιόχωρα Χανίων. Θέλω να πω οτι έχουμε φιλοσοφία κάμπινγκ και δεν ψάχνουμε περιττές ανέσεις. Μένοντας σε ένα κάμπινγκ για 2-3 μέρες τουλάχιστον η σκηνή είναι σαφώς βολικότερη (αρκεί να μη στήνεις καμιά "έπαυλη" κάθε φορά). Σε ένα road trip όμως το αυτοκίνητο θα δούλευε σούπερ! Έχω όμως 2 επιφυλάξεις...
    Πρώτον όλα τα πράγματα με τα οποία είναι φορτωμένο το αυτοκίνητο, πρέπει κάπου να τα "βολέψεις" κάθε βράδυ που στρώνεις κρεβάτι. Η μπαγκαζιέρα οροφής είναι μια λύση, αλλά αρκεί; Και θα την έχεις κενή για να την φορτώνεις το βράδυ ή θα απλώνεις όλα τα πράγματα τριγύρω από το αυτοκίνητο; Και καλά αν είσαι στη φύση, αν όμως έχεις ξεμείνει για χ λόγους σε ένα πάρκινγκ και πρέπει να κάνεις αυτό που λένε οι αμερικάνοι stealth camping;
    Δεύτερον και ίσως ακόμα περισσότερο σημαντικό... το μήκος του "κρεβατιού". Έχω ένα Opel Meriva. Τα πίσω καθίσματά του πέφτοντας, η πλάτη τους είναι απολύτως (σκεδόν) επίπεδη με το χώρο του πόρτ παγκάζ. Όμως ακόμα και με τα εμπρός καθίσματα τελείως μπροστά και πεσμένα και ίσως βάζοντας κάτι στον χώρο των ποδιών των πίσω επιβατών, η επιφάνεια που δημιουργείται μπορεί να φιλοξενήσει 2 ενήλικες και ένα μικρό παιδί κατά πλάτος, όμως το μήκος της δεν είναι σε καμιά περίπτωση τουλάχιστον 1,90μ ώστε να μπορώ κι εγώ (1,85) να κοιμηθώ κανονικά. Σε σας πόσο είναι το μήκος του κρεβατιού;
    Πολλά ζητάω...;
    Και εγώ χαίρομαι που συζητάμε για camper.
    Έχω ένα αυτοκίνητο για όλες τις δουλειές.
    Για ψώνια για νπηγαίνει η γυναίκα τα παιδιά σχολείο για βόλτες για ταξίδια και για κάμπινγκ. Το να κάνω το αμάξι υπνοδωμάτιο προϋποθέτει ότι όλα τα πράγματα που κουβαλάω πηγαίνουν στα μπροστινά καθίσματα και τα καθίσματα του αυτοκινήτου πάνω στην οροφή. Οπότε καταλαβαίνεις ότι το να μετακινησω το αμάξι είναι δύσκολο. Όχι όμως ακατόρθωτο. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε οργανωμένο στην Ιεράπετρα. Αν θέλω για κάποιο λόγο να μεταφερθω βγάζω από την οροφή τα καθίσματα και από το μπροστινό κάθισμα πράγματα και οδηγώ .

    Το μήκος του στρώματος πρέπει να είναι 1.90.Για να χωρέσει τραβάω τα καθίσματα μπροστά. Εγώ είμαι 1.82 και χωράω ίσα ίσα με τα πέλματα μου να βρίσκουν στη πόρτα του πορτ-μπαγκάζ. Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις τα μαξιλάρια ανάποδα. Δηλαδή το κεφάλι σού να είναι στη πόρτα του πορτ-μπαγκάζ και τα πόδια σου από τη μεριά του καθίσματος. Σίγουρα θα βρεις έτσι χώρο να απλώσεις τα πόδια σου. Δοκίμασε το.


    Ήσουν Παλαιόχωρα ρε θηρίο?Εισουν Γραμμένο?Σού αρέσε?
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. διακοπες με σκηνη(μοτο)
    από GKN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2014, 00:22
  2. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2010, 10:41
  3. καλοκαιρινές διακοπές!!!ΜΕ ΚΡΑΝΟΟΟΣ!!!
    από lc8ergr1 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2006, 21:07
  4. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 12:28
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 17:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF