Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 100

Θέμα: Διακοπές με camper

  1. #1

    Διακοπές με camper

    Είναι μια ιδέα που τριγυρνάει καιρό στο μυαλό μου, όμως με τη γέννηση της κόρης μου, νομίζω οτι πρέπει να μπει πλεόν σε εφαρμογή!
    Σχεδιάζω μια εξόρμηση καμιά βδομάδα σε πρώτη φάση στην Ιταλία για του χρόνου αργά την άνοιξη ή νωρίς το καλοκαίρι.
    Μ' ενδιαφέρει η ενοικίαση ελαφριού τύπου campervan (όπως της φωτό παρακάτω αλλά νεώτερο), για λόγους οικονομικούς (περίπου 600€/βδομάδα βλέπω τιμές) αλλά και ευελιξίας σε επαρχιακούς δρόμους.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wv van 1.jpg 
Προβολές:	649 
Μέγεθος:	9,9 KB 
ID:	409002

    Παρακαλώ όσοι έχετε κάνει διακοπές με αυτοκινούμενο (ή ακόμα και τροχόσπιτο), ιδιόκτητο ή νοικιασμένο, αυστηρά σε roadtrip (και όχι αράζω κανα μήνα σε μια παραλία), παρακαλώ να καταθέσετε την εμπειρία σας, θετικά - αρνητικά, βολικός πρόσθετος εξοπλισμός κλπ. Αν είχατε και παιδί(α) μαζί σας ακόμα καλύτερα...

    Υ.Γ. Εγώ και η γυναίκα μου έχουμε μακρά εμπειρία camping (και σε πιο... hardcore συνθήκες), η μικρή θα αποκτήσει την πρώτη της οσονούπω...

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/05/2014
    Μηνύματα
    6
    καλησπέρα.
    αν και οι πληροφορίες που δίνεις είναι πολύ γενικές, θα μπορούσα να σε πληροφορήσω πως στο roadtrip που σχεδιάζεις να κάνετε με την οικογένεια σου, αν επιλέξετε να κοιμάστε σε οργανωμένα camperstop (μιας και η Ιταλία έχει κάμποσα απο αυτά) δεν θα αντιμετωπίσετε κανένα πρόβλημα μιας και θα έχετε άμεση πρόσβαση σε νερό και ρεύμα.Η ασφάλεια του χώρου σε αυτά τα μέρη τη θεωρώ δεδομένη οπότε....
    Βέβαια αυτό κοστίζει (αναφέρεις και το οικονομικό). Αν αποφασίσετε να κάνετε το roadtrip στην Ιταλία και να βρίσκεται διάφορα μέρη σε χωριά ή πόλεις για διανυκτέρευση, τότε υπάρχουν αρκετοί παράμετροι που θα πρέπει να λάβετε υπόψιν σας μιας και αναφέρεις και μικρό παιδί.(να έχει νερό το τροχόσπιτο, να μην είσαι κοντα σε ''μεγάλο'' δρόμο με αποτέλεσμα το θόρυβο κατα τη διάρκεια της νύχτας, και άλλα πολλά).
    Τα τροχόσπιτα είναι στενάχωρα απο τη κατασκευή τους μιας και πρέπει να χωρέσει ένα σπίτι σε 10 τ.μ. αλλά αν υπάρχει αγάπη ,κατανόηση, υπομονή και τάξη εντός του, τότε θα περάσετε υπέροχες οικογενειακές διακοπές.
    Ελπίζω να βοήθησα και ότι χρειαστείς στην διάθεση σου.

  3. #3


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images.png 
Προβολές:	594 
Μέγεθος:	11,5 KB 
ID:	409010
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Τροχοσπιτο η βαν?Κανω διακοπες με βανακι και μπορω να σου πω 2 πραγματα...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsiggeno Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα.
    αν και οι πληροφορίες που δίνεις είναι πολύ γενικές, θα μπορούσα να σε πληροφορήσω πως στο roadtrip που σχεδιάζεις να κάνετε με την οικογένεια σου, αν επιλέξετε να κοιμάστε σε οργανωμένα camperstop (μιας και η Ιταλία έχει κάμποσα απο αυτά) δεν θα αντιμετωπίσετε κανένα πρόβλημα μιας και θα έχετε άμεση πρόσβαση σε νερό και ρεύμα.Η ασφάλεια του χώρου σε αυτά τα μέρη τη θεωρώ δεδομένη οπότε....
    Βέβαια αυτό κοστίζει (αναφέρεις και το οικονομικό). Αν αποφασίσετε να κάνετε το roadtrip στην Ιταλία και να βρίσκεται διάφορα μέρη σε χωριά ή πόλεις για διανυκτέρευση, τότε υπάρχουν αρκετοί παράμετροι που θα πρέπει να λάβετε υπόψιν σας μιας και αναφέρεις και μικρό παιδί.(να έχει νερό το τροχόσπιτο, να μην είσαι κοντα σε ''μεγάλο'' δρόμο με αποτέλεσμα το θόρυβο κατα τη διάρκεια της νύχτας, και άλλα πολλά).
    Τα τροχόσπιτα είναι στενάχωρα απο τη κατασκευή τους μιας και πρέπει να χωρέσει ένα σπίτι σε 10 τ.μ. αλλά αν υπάρχει αγάπη ,κατανόηση, υπομονή και τάξη εντός του, τότε θα περάσετε υπέροχες οικογενειακές διακοπές.
    Ελπίζω να βοήθησα και ότι χρειαστείς στην διάθεση σου.
    Τι ακριβώς εννοείς είναι τα camperstop; Τυπικά οργανωμένα camping, που έχουν και την απαραίτητη( υποδομή να φιλοξενήσουν και campers ή απλά χώροι στάθμευσης δίπλα σε δρόμο που σου δίνουν τη δυνατότητα να "αδειάσεις" την τουαλέτα, να βάλεις καθαρό νερό και ίσως ρεύμα (νομίζω ότι έχω δει τέτοια σήματα στην autostrada, αλλά δεν είχα δώσει ποτέ τη δέουσα σημασία);

    Το πλάνο λίγο-πολύ είναι να νοικιάσω ένα camper πιθανότατα από Ρώμη και να κατέβω προς Νότια Ιταλία, να φτάσω μέχρι και Σικελία αν ο χρόνος ενοικίασης γίνει 2 εβδομάδες. Το όχημα, όπως προείπα, θα είναι campervan μεγέθους Transporter ή Transit, κάτι σχετικά απλό και compact δηλαδή, χωρίς τουαλέτα ή ντουζ, μόνο με δυνατότητα ύπνου και κουζινάκι-ψυγείο. Ο λόγος είναι να μπορεί να κινειται σε μικρούς επαρχιακούς δρόμους μέσα από χωριά, όπως ένα απλό αυτοκίνητο. Σαφώς κάποιες διανυκτερεύσεις θα γίνουν σε οργανωμένα camping με όλες τις παροχές που προαναφέραμε αλλά θα ήθελα να μπορώ να αράξω και στα περίχωρα ενός χωριού ή να βγω λίγο έξω από το δρόμο και να σταματήσω σε ένα ωραίο σημείο (σε ταξίδι μου πριν χρόνια στο Βόρειο Ακρωτήριο με μηχανή, έβλεπα camper να είναι αραγμένα σε μια σπιθαμή γης στην άκρη των φιόρδ και τους ζήλευα). Είναι εφικτό αυτό; Θα έχω γκρίνια από τους ντόποιους; Είναι ασφαλές; Τι άλλες παραμέτρους θα πρέπει να λάβω υπόψη όπως λες;

    Τα 10τμ χώρου μη σου πω ότι μου φαίνονται και πολυτέλεια, όταν (εγώ κι γυναίκα μου) έχουμε συνηθίσει όλο μας το βιος για κάμπιγκ μιας βδομάδας να χωράει πάνω σε μια μηχανή ή μέσα σε δύο σακίδια πλάτης....

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images.png 
Προβολές:	594 
Μέγεθος:	11,5 KB 
ID:	409010
    Γιατί μπαν ρε καπετάνιο;;;
    Άλλωστε Off-topic το βαλα....
    Μη σου πω οτι το ταξίδι σου στη χώρα των Βάσκων και στα Πυρηναία, με βάζει σε σκέψεις....

    Αλήθεια, δεδομένου ότι οι Γάλλοι έχουν μεγάλη παράδοση σε τέτοιου τύπου διακοπές, τι πλεονεκτήματα θα είχε αν ένα τέτοιο ταξίδι, με τις παραμέτρους που περιέγραψα παραπάνω, γινόταν στην γαλλική επαρχία;

  7. #7
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    ...θα ήθελα να μπορώ να αράξω και στα περίχωρα ενός χωριού ή να βγω λίγο έξω από το δρόμο και να σταματήσω σε ένα ωραίο σημείο (σε ταξίδι μου πριν χρόνια στο Βόρειο Ακρωτήριο με μηχανή, έβλεπα camper να είναι αραγμένα σε μια σπιθαμή γης στην άκρη των φιόρδ και τους ζήλευα).
    ...

    Τα 10τμ χώρου μη σου πω ότι μου φαίνονται και πολυτέλεια, όταν (εγώ κι γυναίκα μου) έχουμε συνηθίσει όλο μας το βιος για κάμπιγκ μιας βδομάδας να χωράει πάνω σε μια μηχανή ή μέσα σε δύο σακίδια πλάτης....
    Σας θαυμάζω. Εύγε!
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Τροχοσπιτο η βαν?Κανω διακοπες με βανακι και μπορω να σου πω 2 πραγματα...
    Με βανάκι... με βανάκι...
    Οχί μόνο 2, και 3 και 5 και 100 να πεις...!!!

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Γιατί μπαν ρε καπετάνιο;;;
    Άλλωστε Off-topic το βαλα....
    Μη σου πω οτι το ταξίδι σου στη χώρα των Βάσκων και στα Πυρηναία, με βάζει σε σκέψεις....

    Αλήθεια, δεδομένου ότι οι Γάλλοι έχουν μεγάλη παράδοση σε τέτοιου τύπου διακοπές, τι πλεονεκτήματα θα είχε αν ένα τέτοιο ταξίδι, με τις παραμέτρους που περιέγραψα παραπάνω, γινόταν στην γαλλική επαρχία;
    To μονο πλεονεκτημα ειναι τα μπινελικια που ακους απο μηχανες και αυτοκινητα οταν παιρνεις τις στροφές με 20χλμ και πισω εχει μια ουρα...

    Ασε που στη γαλλια ο κλασσικος καμπεράς ειναι ενας συνταξιούχος με κοιλια, φανελα και παντόφλα και μια γυναικα που του μοιαζει σε όλα και πιανουν χωρο παντου, στα βενζιναδικα, στο καμπινγκ, στο δρομο, στα παρκινγκ...

    Θανατος στους καμπερς ρε

    Σε μια πόλη εδω κοντα που μενω εχει ενα μεγαλο χωρο σταθμευσης για τετοια κατασκευάσματα, καθε φορα που περναω τα ονειρευομαι να καιγονται

    (το μπαν παει για τα οχηματα οχι για το τοπικ )


    Περαν πλακας, το βανακι (στυλ VW Wstfalia) ειναι αλλη φαση (βαλε και δυο σανιδες σερφ πανω - ειδικα αν ερθεις γαλλια)
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/05/2014
    Μηνύματα
    6
    τα camperstop είναι χώροι σταθμευσης για αυτοκινούμενα τροχόσπιτα που σου δίνει τη δυνατότητα να βάλεις καθαρό νερό , να αδειάσεις τα βρώμικα, πιθανών και ρεύμα, δεν βγάζεις τραπεζάκια έξω, δεν τρως έξω, δεν έχει εγκαταστάσεις (τουαλέτα,ντουζ) . υπάρχει όμως περίφραξη και φύλακας.
    Αν πρόκειται η εκδρομή σου να έχει διάρκεια δύο εβδομάδων καλό θα ήταν να υπήρχε τουαλέτα ,ντουζ στο τροχόσπιτο αλλιώς οι περισσότερες μέρες σου θα είναι σε κάμπιγκ και ότι αυτό συνεπάγεται. (δλδ μία απο τα ίδια) Μια απο τις χαρες που σου δίνει ο τουρισμός με αυτοκινούμενο είναι ότι σταματάς όπου σου αρέσει και αν δεν σου αρέσει φεύγεις.
    Μπορείς να αράξεις όπου σου αρέσει αρκεί να επιτρέπεται το παρκάρισμα και φυσικά αν είσαι στην εξοχή τρως ,πίνεις ,χορεύεις στο τέλος καθαρίζεις και είσαι άρχοντας.
    Γκρίνια δεν πρόκειται να έχεις απο κανέναν και για κανέναν λόγο εφόσον σέβεσαι το μέρος , δεν το βρωμίζεις, δεν παρανομείς.(στην Νορβηγία δεν απαγορεύεται το ελεύθερο κάμπιγκ).
    Η ασφάλεια πάντα είναι ενα θέμα αλλά αν σταθμέυεις σε καλα φωτιζόμενα μέρη, όσο πιο κοντά σε πλατείες με κόσμο, αστυνομικά τμήματα, σε δημόσιες υπηρεσίες και γενικά σε μέρη που δεν σου προκαλούν "ανατριχίλα", όλα θα πάνε καλά.(προσωπικά αν και δεν μου έτυχε ποτέ τίποτα κουβαλάω πάντα πάνω μου λεφτά, διαβατήρια και χαρτιά οχήματος).
    Υπάρχουν εφαρμογές στο νετ που σου δείχνει πάρα πολλές θέσεις για διανυκτέρευση ανα περιοχή που κινήσε με φωτογραφίες και διάφορα άλλα tip.
    Σημαντικό είναι να ξέρεις πως με το αυτοκινούμενο δεν μπορεις να κινήσε όπου γουστάρεις όπως κάνεις με το μηχανάκη σου ,οπότε θα πρέπει να είστε έτοιμοι για περπάτημα και χρήση Μ.Μ.Μ..Δεν είναι όχημα ευέλικτο όσο μικρό και να το διαλέξεις. Μια καλή λυση είναι το ποδήλατο αλλά δεν ξέρω αν μπορούν να στο παρέχουν σε ενοικιαζόμενο.
    Οσο για την πολυτέλεια του χώρου που αναφέρεις δεν θα πω τίποτα αλλά κράτα μικρό καλάθι. Καμία σχέση διακοπές με μηχανάκη. προσωπική άποψη είναι πως δεν μπορούν να συγκριθούν σε κανένα επίπεδο.
    Επίσης προσωπική άποψη είναι πως το μέγεθος δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο στην κίνηση σε δρόμους ή χωριά αλλά παίζει ρόλο στην ταχύτητα που θα ταξιδεύεις.
    Ελπίζω να καταφέρετε να κάνετε το ταξίδι σας με τροχόσπιτο και να "γευτείτε" και αυτή τη μορφή τουρισμού, του περιοδεύοντα τουρισμού που για μένα είναι με διαφορά ο καλύτερος.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Σημαντικά μειονεκτήματα είναι:

    - καίνε αρκετά, αφού τα μοτέρ τους είναι 2λιτρα και πάνω
    -πολύ ακριβά στα διόδια αφού "τα έχουν" σε κατηγορία πιο ακριβή από τα απλά ιχ
    -δυσκολο να βρεις στην Ελλάδα προς ενοικίαση τελευταία στιγμή, θέλει ψάξιμο και κλείσιμο από νωρίς
    -πανακριβα στην Ελλάδα και για αγορά και για ενοικίαση

    Το είχα κοιτάξει κάποιο φεγγάρι και απογοητεύτηκα. Μου αρέσει πολύ σαν ιδέα και σίγουρα θα ενοικιάζα κάποιο σε ένα άλλο σύμπαν με καλύτερα οικονομικά.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsiggeno Προβολή μηνύματος
    τα camperstop είναι χώροι σταθμευσης για αυτοκινούμενα τροχόσπιτα που σου δίνει τη δυνατότητα να βάλεις καθαρό νερό , να αδειάσεις τα βρώμικα, πιθανών και ρεύμα, δεν βγάζεις τραπεζάκια έξω, δεν τρως έξω, δεν έχει εγκαταστάσεις (τουαλέτα,ντουζ) . υπάρχει όμως περίφραξη και φύλακας.
    Άρα είναι διαφορετικό του καμπινγκ, ξέρεις τιμες/διανυκτέρευση κατά μέσο όρο (σε σχέση με το κάμπινγκ); Βέβαια αν δεν παρέχει τη δυνατότητα τουαλέτας, ντουζ και ίσως ούτε ρεύμα, δε βλέπω τον λόγο να το προτιμήσει κάποιος με ένα basic camper σαν αυτό που λέω απ' το να μείνει κάπου εκτός στην εξοχή... (νερό θα μπορέις να βάλεις φαντάζομαι και σε κάποιο βενζινάδικο).

    Αν πρόκειται η εκδρομή σου να έχει διάρκεια δύο εβδομάδων καλό θα ήταν να υπήρχε τουαλέτα ,ντουζ στο τροχόσπιτο αλλιώς οι περισσότερες μέρες σου θα είναι σε κάμπιγκ και ότι αυτό συνεπάγεται. (δλδ μία απο τα ίδια) Μια απο τις χαρες που σου δίνει ο τουρισμός με αυτοκινούμενο είναι ότι σταματάς όπου σου αρέσει και αν δεν σου αρέσει φεύγεις.
    Το καμπινγκ δεν είναι απαραίτητα κακό, κατά τη γνώμη μου, ούτε μια από τα ίδια (αφού δεν έχεις το στήσε-ξεστήσε κάθε μέρα, όπως όταν ταξιδεύεις με μηχανή ή αυτοκίνητο. Το ιδανικό( πιθανόν είναι να μια μέρα σε κάμπινγκ (για ρεύμα, ντουζ και κανονική τουαλέτα) μια εκτός... στη φύση.

    Μπορείς να αράξεις όπου σου αρέσει αρκεί να επιτρέπεται το παρκάρισμα και φυσικά αν είσαι στην εξοχή τρως ,πίνεις ,χορεύεις στο τέλος καθαρίζεις και είσαι άρχοντας.
    Γκρίνια δεν πρόκειται να έχεις απο κανέναν και για κανέναν λόγο εφόσον σέβεσαι το μέρος , δεν το βρωμίζεις, δεν παρανομείς.(στην Νορβηγία δεν απαγορεύεται το ελεύθερο κάμπιγκ).
    Η ασφάλεια πάντα είναι ενα θέμα αλλά αν σταθμέυεις σε καλα φωτιζόμενα μέρη, όσο πιο κοντά σε πλατείες με κόσμο, αστυνομικά τμήματα, σε δημόσιες υπηρεσίες και γενικά σε μέρη που δεν σου προκαλούν "ανατριχίλα", όλα θα πάνε καλά.(προσωπικά αν και δεν μου έτυχε ποτέ τίποτα κουβαλάω πάντα πάνω μου λεφτά, διαβατήρια και χαρτιά οχήματος).
    Τη δεοντολογία του κάμπινγκ τη γνωρίζω, άλλο όμως είναι διανυκτερεύω κάπου στη φύση και άλλο πχ παρκάροντας δίπλα στην πλατεία ενός χωριού... Αυτό το δεύτερο μου ακούγεται επίσης καταπληκτικό, μπορεί να γίνει;;;

    Υπάρχουν εφαρμογές στο νετ που σου δείχνει πάρα πολλές θέσεις για διανυκτέρευση ανα περιοχή που κινήσε με φωτογραφίες και διάφορα άλλα tip.
    Αλήθεια;;; Πες κάποιο τέτοιο site ή εφαρμογή, θα είχε πολύ ενδιαφέρον...

    Σημαντικό είναι να ξέρεις πως με το αυτοκινούμενο δεν μπορεις να κινήσε όπου γουστάρεις όπως κάνεις με το μηχανάκη σου ,οπότε θα πρέπει να είστε έτοιμοι για περπάτημα και χρήση Μ.Μ.Μ..Δεν είναι όχημα ευέλικτο όσο μικρό και να το διαλέξεις. Μια καλή λυση είναι το ποδήλατο αλλά δεν ξέρω αν μπορούν να στο παρέχουν σε ενοικιαζόμενο.
    Οσο για την πολυτέλεια του χώρου που αναφέρεις δεν θα πω τίποτα αλλά κράτα μικρό καλάθι. Καμία σχέση διακοπές με μηχανάκη. προσωπική άποψη είναι πως δεν μπορούν να συγκριθούν σε κανένα επίπεδο. Επίσης προσωπική άποψη είναι πως το μέγεθος δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο στην κίνηση σε δρόμους ή χωριά αλλά παίζει ρόλο στην ταχύτητα που θα ταξιδεύεις.
    Δε το συγκρίνω σε καμια περίπτωση με τη μηχανή, όμως και τα αυτοκινούμενα έχουν πολλές κατηγορίες... Δε θέλω κάποιο μεγάλο σαν αυτά που λέει ο Captain πιο πάνω, που δεν μπορούν ουσιαστικά να κινηθούν στους "κίτρινους" δρόμους του χάρτη. Θυμάμαι την ιστορία ενός φίλου που είχε (κακώς) νοικιάσει ένα τέτοιο για την τετραμελή του οικογένεια από Μόναχο και σε έναν αντίστοιχο δρόμο (διπλά κακώς) αντιλήφθηκε τελευταία στιγμή οτι δεν χωρούσε να περάσει κάτω από μια γέφυρα... Γι'αυτό σκέφτομαι κάτι που δεν θα διαφέρει σε όγκο από ένα κανονικό αυτοκίνητο, θυσιάζοντας την ευκολία (και την έξτρα βαβούρα ίσως) του ντουζ και της τουαλέτας... Το αν αυτό βέβαια θα μας κάνει να πρέπει να μείνουμε σε κάμπινγκ ΚΑΘΕ βράδυ είναι μια συζήτηση...

    Ελπίζω να καταφέρετε να κάνετε το ταξίδι σας με τροχόσπιτο και να "γευτείτε" και αυτή τη μορφή τουρισμού, του περιοδεύοντα τουρισμού που για μένα είναι με διαφορά ο καλύτερος.
    Θέλω πολύ να το δοκιμάσω στην Ιταλία και αν μας αρέσει/βολέψει... ποιος ξέρει μετά!

  13. #13
    the Great Escape project Το avatar του/της Jimmu
    Εγγραφή
    07/09/2017
    Μηνύματα
    409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Σημαντικά μειονεκτήματα είναι:

    - καίνε αρκετά, αφού τα μοτέρ τους είναι 2λιτρα και πάνω
    Yπάρχουν και μικρότερα (πχ το δικό μου,1.6td μοτέρ.Απελπιστικά αργό όμως.Στα περισσότερα Τ3 βέβαια το μοτέρ τους έχει αντικατασταθεί με το 1.9 tdi το οποίο κινεί αξιοπρεπέστατα το όχημα και καίει και λιγότερο από το 1.6.Κατανάλωση 7 - 7,5 lt/100km φορτωμένο το 1,6 και 6 - 6,5lt /100 km το 1.9.
    -πολύ ακριβά στα διόδια αφού "τα έχουν" σε κατηγορία πιο ακριβή από τα απλά ιχ
    Στα διόδια η χρέωση είναι χρέωση ΙΧ εκτός η και το ύψος υπερβαίνει τα 2.30μ(υπερυψωμένη μόνιμη οροφή κι όχι σχάρα με τop box.Στη δεύτερη περίπτωση η χρέωση είναι πάλι ΙΧ)Αυτό επίσης δεν ισχύει στην εγνατία οδό όπου το όριο ύψους ανέρχεται στα 2,70μ(πράγμα απίθανο σε Τ3-τ4-τ5 κτλ) παρά μόνο σε Ιόνια και ολυμπία οδό.Στην Ευρώπη ισχύει το όριο ύψους που ισχύει σε ΙΟΝΙΑ - ΟΛΥΜΠΙΑ οδό.
    -δυσκολο να βρεις στην Ελλάδα προς ενοικίαση τελευταία στιγμή, θέλει ψάξιμο και κλείσιμο από νωρίς
    Σωστός
    -πανακριβα στην Ελλάδα και για αγορά και για ενοικίαση
    Στην Ελλάδα άστο καλύτερα για αγορά...Ζητάνε μαλλιά..... Το κόστος εισαγωγής - εκτελωνισμού καθιστά την αγορά από το εξωτερικό "μονόδρομο".Κάθε άλλο παρά απαγορευτικό είναι όμως εφόσον μπορείς, αν το ψάξεις, να φέρεις αξιοπρεπέστατο όχημα με συνολικό κόστος που δεν υπερβαίνει τις 6-7.000€ ανάλογα με την κατάσταση)

    Το είχα κοιτάξει κάποιο φεγγάρι και απογοητεύτηκα. Μου αρέσει πολύ σαν ιδέα και σίγουρα θα ενοικιάζα κάποιο σε ένα άλλο σύμπαν με καλύτερα οικονομικά.

    Τώρα,όσον αφορά τον εξοπλισμό:

    - Εφόσον θα έχεις μαζί σου γυναίκα η χημική τουαλέτα είναι ψιλοmust εκτός η και η δικιά σου δεν έχει πρόβλημα να παίρνει τα όρη τα βουνά κάθε φορά που θέλει πιπί..
    - Το μπάνιο είναι ένα μεγάλο θέμα το οποίο όμως λύνεται εύκολα με ένα απλό solar shower με μικρό σχετικά κόστος
    - Ψυγείο είναι MUST και δη τους καλοκαιρινούς μήνες.Προτίμησε (αν πρόκειται για αγορά) 12βολτο με κομπρέσορα κι όχι ρέυματος-γκαζιού που διέθεταν τα εργοστασιακά westfalia λόγο τρομερής διαφοράς στην απόδοση.
    - Φωτοβολταϊκό (για επαναφόρτιση 2ης μπαταρίας) & inverter (για παροχή 220v) είναι επίσης must.(φόρτιση κινητών,χρήση σεσουάρ κτλ).

    Aν έχεις καλύψει τα παραπάνω μπορείς πολύ εύκολα να σταματάς όπου θες για ύπνο (σα να είχες ΙΧ) χωρίς την ανάγκη ύπαρξης οργανωμένου κάμπινγκ ή camper stop (αυτά κατά τη γνώμη μου απευθύνονται σε υπερήλικες κυρίως που αποζητούν extra ασφάλεια-ανέσεις κτλ).
    Εφόσον όμως τη βγάζατε με backpack και μηχανάκι δε νομίζω να σου φανούν απαραίτητα (εκτός των περιπτωσεων που θα χρειαστεί να αδειάσεις τη χημική τουαλέτα).

    Για οτιδήποτε άλλο θες, ρώτα

    ΥΓ
    Aντιπαραθέτω ως κάτοχος VW Τ3 1.6 td (που έχει πλέον μοτερ 1.9 tdi).
    "To do is to be" - Nietzsche
    "To be is to do" - Kant
    "Do be do be do " - Scooby Doo

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Σημαντικά μειονεκτήματα είναι:

    - καίνε αρκετά, αφού τα μοτέρ τους είναι 2λιτρα και πάνω
    -πολύ ακριβά στα διόδια αφού "τα έχουν" σε κατηγορία πιο ακριβή από τα απλά ιχ
    -δυσκολο να βρεις στην Ελλάδα προς ενοικίαση τελευταία στιγμή, θέλει ψάξιμο και κλείσιμο από νωρίς
    -πανακριβα στην Ελλάδα και για αγορά και για ενοικίαση

    Το είχα κοιτάξει κάποιο φεγγάρι και απογοητεύτηκα. Μου αρέσει πολύ σαν ιδέα και σίγουρα θα ενοικιάζα κάποιο σε ένα άλλο σύμπαν με καλύτερα οικονομικά.
    Όχι και τόσο άσχημα Κώστα!!!

    Τα μοτέρ είναι δίλιτρα όντως αλλά diesel χαμηλής απόδοσης με ροπή... με ότι αυτό συνεπάγεται...

    Τα διόδια είναι όντως ακριβά (για οχήματα πάνω από 2,20μ αν δε κάνω λάθος) στην Ελλάδα, δεν ξέρω αν οι κατηγορίες είναι οι ίδιες ακριβώς και στην Ευρώπη.
    Όμως πρώτον με ενδιαφέρει ένα ελαφριού τύπου camper (σαν της φωτο του πρώτου ποστ) με pop-up οροφή που δεν ξεπερνάει αυτό το ύψος. Δεύτερον έχω σκοπό να κινούμαι σε επαρχιακούς δρόμους χωρίς διόδια, εκεί είναι οι ομορφιές και όλη η ουσία του ταξιδιού...

    Δεν έχω σκοπό να το νοικιάσω από Ελλάδα, αλλά με ένα φθηνό αεροπορικό εισιτήριο, από Ρώμη, Μιλάνο, Μόναχο ή αλλού ανάλογα με την περιοχή που θέλω να περιηγηθώ.
    (Με ένα γρήγορο ψάξιμο, ένα αντίστοιχο camper από Ρώμη με επιστροφή εκεί, κοστίζει 560€ για την τελευταία εβδομάδα του Σεπτεμβρίου!).

    Για αγορά δεν το έχω (προς το παρόν) σκοπό, όμως υπάρχουν ευκαιρίες στο car.gr που ξεκινάν από 4-5000 (για οχήματα 25-30 ετών βέβαια αλλά μικρή συγκριτικά φθορά λόγω χρήσης).

    Δε χάνουμε τίποτα να το δοκιμάσουμε... αυτή είναι η γνώμη μου!

    EDIT: Τώρα είδα το ποστ του Jimmu που επιβεβαιώνει λίγο-πολύ τα παραπάνω... Όταν θα το σκεφτώ για αγορά θα τον συμβουλευτώ!

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/05/2014
    Μηνύματα
    6
    - Το νερό είναι κάτι σαν κυνήγι θησαυρού ας πούμε. Ναι στο βενζινάδικο βάζεις.
    - Είναι διαφορετικό του κάμπιγκ αλλά πολλές φορές απαραίτητο αν θέλεις να είσαι ας πούμε κοντά στο κέντρο και δεν υπάρχει άλλος χώρος. Κόστος από 10 ευρώ έως και 25 ευρώ ανάλογα την πόλη-χώρα
    - Το κάμπιγκ δεν είναι κακό απλά ανεβάζει το κόστος διακοπών σου.
    - Μπορείς να σταθμεύσεις και δίπλα σε πλατείες (σίγουρα όχι στο κέντρο της Ρώμη) αλλά ναι μπορείς σε πολλές πλατείες
    - Μια πολύ καλή εφαρμογή είναι park4night (για laptop : park4night.com)
    - Το μέγεθος το διαλέγεις ανάλογα με τις ανάγκες σου, οπότε ….
    - Έτοιμος είσαι να ξες!

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. διακοπες με σκηνη(μοτο)
    από GKN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2014, 00:22
  2. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2010, 10:41
  3. καλοκαιρινές διακοπές!!!ΜΕ ΚΡΑΝΟΟΟΣ!!!
    από lc8ergr1 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2006, 21:07
  4. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 12:28
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 17:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF