Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 100

Θέμα: Διακοπές με camper

  1. #61
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι χωράει μέσα ρε ?
    Άμα βγάλω μπροστά τροχό θα μπει σίγουρα!

  2. #62
    @STF Στέφανε την fast-and-light νοοτροπία την έχεις μόνο για τη μηχανή, ε;
    Γιατί βλέπω ολόκληρο εξοχικό σηκώνεις στο κάμπινγκ... Κι εγώ που θεωρούσα "υπερβολή" μια igloo 4 ατόμων που πήρα για κάμπινγκ με το μωρό... Πιο πριν ήμασταν με μια ορειβατική marmot με τη γυναίκα μου!
    Σοβαρά τώρα, το αυτοκίνητο το έχω στο μυαλό μου για χρήση ως camper. Δηλαδή να κάνω τον πχ τον γύρο της Πελοποννήσου, να αράξω σε μια σκιά, να κατεβάσω απλά τραπέζι, καρέκλες και τη 3άρα φιάλη υγραερίου για μαγείρεμα και αύριο αλλού.... κάθε 2-3 μέρες και σε οργανωμένο... και αυτό να είναι εύκολο για γρήγορο! Πριν καταλήξω σε κάτι αμιγώς επιβατικό, σκέφτηκα πολύ το Fiat Doblo ως ένα όχημα που εξυπηρετούσε καλύτερα μια τέτοια φάση... Ίδωμεν!

    @ Παπασούζα Ναι, στο Γραμμένο κάμπινγκ 2 εβδομάδες μέσα Ιούλη. Ήταν τέλεια! Πολλές σκιές από κέδρους και αρμυρίκια + extra καλαμωτές, πεντακάθαρες τουαλέτες, ένα μικρό καφέ στην άκρη που δούλευε -χωρίς φασαρία- από το πρωί μέχρι το βράδυ και σέρβιρε και φαγητό (εμείς μαγειρεύαμε), και μια απίστευτη θάλασσα μπροστά!!! Δεν ήθελα/χρειαζόμουν τίποτα άλλο... θα μπορούσα να μείνω εκεί και να μην κουνήσω ρούπι! Από τα καλύτερα (για τα δικά μου γούστα) κάμπινγκ που έχω πάει στην Ελλάδα...

  3. #63
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    @STF Στέφανε την fast-and-light νοοτροπία την έχεις μόνο για τη μηχανή, ε;
    Γιατί βλέπω ολόκληρο εξοχικό σηκώνεις στο κάμπινγκ... Κι εγώ που θεωρούσα "υπερβολή" μια igloo 4 ατόμων που πήρα για κάμπινγκ με το μωρό... Πιο πριν ήμασταν με μια ορειβατική marmot με τη γυναίκα μου!
    Σοβαρά τώρα, το αυτοκίνητο το έχω στο μυαλό μου για χρήση ως camper. Δηλαδή να κάνω τον πχ τον γύρο της Πελοποννήσου, να αράξω σε μια σκιά, να κατεβάσω απλά τραπέζι, καρέκλες και τη 3άρα φιάλη υγραερίου για μαγείρεμα και αύριο αλλού.... κάθε 2-3 μέρες και σε οργανωμένο... και αυτό να είναι εύκολο για γρήγορο! Πριν καταλήξω σε κάτι αμιγώς επιβατικό, σκέφτηκα πολύ το Fiat Doblo ως ένα όχημα που εξυπηρετούσε καλύτερα μια τέτοια φάση... Ίδωμεν!
    Αλέξανδρε η εμπειρία με δίδαξε...
    Δεν υπάρχει καλοκαίρι που να μη φάγαμε βροχή στην Αυστρία και έπρεπε να υπάρχει χώρος να κάτσεις να περάσεις την ώρα σου διαβάζοντας, παίζοντας ή χαζεύοντας στο διαδίκτυο. Η μισή είναι σκηνή, το άλλο μισό είναι τέντα με παράθυρα για να χαζεύεις τη βροχή

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20190815_191244.jpg 
Προβολές:	317 
Μέγεθος:	95,7 KB 
ID:	420742


    Να είσαι σίγουρος πως κουβαλάω μόνο fast-and-light αντικείμενα, θα έπρεπε να τα δεις από κοντά (εξαίρεση η σκηνή γιατί είμαι σχολαστικός στο καθάρισμα της κατά το μάζεμα). Για το μόνο που έχω μετανιώσει -μερικώς- είναι για το ψυγείο που παρασύρθηκα και το πήρα 45άρι ενώ υπήρχε και 35άρι και η αντικατάσταση του είναι πολύ ακριβή υπόθεση. Θα ήμουν πιο άνετος με το 35άρι αν και βολεύω πλέον και το 45άρι πίσω από το κάθισμα μου.

    Αν κάνεις συχνά κάμπινγκ δεν υπάρχει περίπτωση να μετανιώσεις με ένα αυτοκίνητο τέτοιας μορφής. Δες και τη σειρά το Ford Tourneo Connect, έχουν σαλόνι που θυμίζει έντονα κανονικό αυτοκίνητο, πράγμα που θα εκτιμήσεις στη χρήση του ως IX. Σε μεταχειρισμένο υπάρχουν πολλές επιλογές στη κατηγορία.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 07/09/2020 στις 13:27.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	258603b1a2979c8282e13a199a68198f.jpg 
Προβολές:	312 
Μέγεθος:	104,4 KB 
ID:	420744

  5. #65
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	258603b1a2979c8282e13a199a68198f.jpg 
Προβολές:	312 
Μέγεθος:	104,4 KB 
ID:	420744
    Εσύ το έβαλες για να χαμογελάσουμε αλλά έπεσες μέσα. Όλα έχουν την εξήγηση τους φίλε...

    Σε δυο τέτοια μεγάλωσα (εντάξει περίπου, γιατί το χρώμα εχμ... είναι κάπως). Ένα πορτοκαλί και αργότερα ένα ασπρο-κόκκινο (και τα δυο ήταν Τ2).
    Όντας ο κινητήρας πίσω, το πορτμπαγκαζ ήταν υπερυψωμένο και ο πατέρας μου συνέχιζε από το ίδιο ύψος μια ξύλινη κατασκευή ντυμένη με μοκέτα και δημιουργούσε μια τεράστια κρεβατοκάμαρα. Όταν άνοιγες τη συρόμενη πόρτα είχες στο πάνω μέρος κρεββάτι και στο κάτω την αποθήκη των αποσκευών. Τη δεκαετία του '70 ερχόμασταν με αυτά από Γερμανία (εκεί γεννήθηκα και μεγάλωσα) για διακοπές στην Ελλάδα διασχίζοντας την Γιουγκοσλαβία που μου φαινόταν ατελείωτη... Πόσο ωραία ήταν.

    Οι φωτό από το διαδίκτυο...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	VW T1 WEISS-ROT.jpg 
Προβολές:	297 
Μέγεθος:	47,1 KB 
ID:	420748 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	VW T1 ORANGE.jpg 
Προβολές:	296 
Μέγεθος:	32,5 KB 
ID:	420747
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 07/09/2020 στις 14:37.

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Εσύ το έβαλες για να χαμογελάσουμε αλλά έπεσες μέσα. Όλα έχουν την εξήγηση τους φίλε...

    Σε δυο τέτοια μεγάλωσα (εντάξει περίπου, γιατί το χρώμα εχμ... είναι κάπως). Ένα πορτοκαλί και αργότερα ένα ασπρο-κόκκινο (και τα δυο ήταν Τ2).
    Όντας ο κινητήρας πίσω, το πορτμπαγκαζ ήταν υπερυψωμένο και ο πατέρας μου συνέχιζε από το ίδιο ύψος μια ξύλινη κατασκευή ντυμένη με μοκέτα και δημιουργούσε μια τεράστια κρεβατοκάμαρα. Όταν άνοιγες τη συρόμενη πόρτα είχες στο πάνω μέρος κρεββάτι και στο κάτω την αποθήκη των αποσκευών. Τη δεκαετία του '70 ερχόμασταν με αυτά από Γερμανία (εκεί γεννήθηκα και μεγάλωσα) για διακοπές στην Ελλάδα διασχίζοντας την Γιουγκοσλαβία που μου φαινόταν ατελείωτη... Πόσο ωραία ήταν.

    Οι φωτό από το διαδίκτυο...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	VW T1 WEISS-ROT.jpg 
Προβολές:	297 
Μέγεθος:	47,1 KB 
ID:	420748 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	VW T1 ORANGE.jpg 
Προβολές:	296 
Μέγεθος:	32,5 KB 
ID:	420747

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Food for thought. (Ίσως κάποιος να βρει καμιά καλή ιδέα)

    3-4 "σανίδες", 3 μηχανάκια, ζεστό νερό, κουζινάκι, κρεβάτι...

    Budget Surf Moto Van Build

  8. #68
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    αν και πολύ θα ήθελα ενα doblo (πηγα και το χαζευα...) είμαι ακόμα με σκηνές. οργανωμένο κάνω κάθε χρονο. φέτος μεσσηνία, μαζι με τα canadair.

    Πολύ γουστάρω τις μετατροπες που κάνουν για καμπινγκ και μάλιστα έκανα ολόκληρη ανάλυση (για να δω αν με συμφέρει να παρω) για το αν αξιζει να εχεις μεγάλο όχημα να κοιμάσαι μέσα ή τροχοσκηνη σε τρειλερ. βεβαια τελικα αν εισαι του οργανωμένου η σκηνη συμφέρει οικονομικά.

  9. #69
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αν και πολύ θα ήθελα ενα doblo (πηγα και το χαζευα...) είμαι ακόμα με σκηνές. οργανωμένο κάνω κάθε χρονο. φέτος μεσσηνία, μαζι με τα canadair.

    Πολύ γουστάρω τις μετατροπες που κάνουν για καμπινγκ και μάλιστα έκανα ολόκληρη ανάλυση (για να δω αν με συμφέρει να παρω) για το αν αξιζει να εχεις μεγάλο όχημα να κοιμάσαι μέσα ή τροχοσκηνη σε τρειλερ. βεβαια τελικα αν εισαι του οργανωμένου η σκηνη συμφέρει οικονομικά.
    Έχει πολλά πλεονεκτήματα η σκηνή, όσο μεγαλώνει ο αριθμός των ατόμων τόσο και τα πλεονεκτήματα.

    Ακόμη και στο κάμπινγκ υπάρχουν διάφοροι τρόποι να κάνεις διακοπές, αναλόγως μέσου διανυκτέρευσης και μετακίνησης.

    Στη τροχοσκηνή βρήκα πως έχει παρόμοια έξοδα και κόπο με τη μετακίνηση ενός τροχόσπιτου αν κάποιος έχει ήδη μεγάλο αυτοκίνητο οπότε προτίμησα να παραμείνω στην επιλογή μιας σχετικά καλής σκηνής.

    Το minivan αποτελεί μια από τις καλύτερες επιλογές αν και εκεί υπάρχουν κάποιοι συμβιβασμοί. Στην Ελλάδα βλέπω τα τελευταία χρόνια να δημιουργείται μια τάση. Στη Κεντρική Ευρώπη είναι διαδεδομένα πολλά χρόνια τώρα.

  10. #70
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Food for thought. (Ίσως κάποιος να βρει καμιά καλή ιδέα)

    3-4 "σανίδες", 3 μηχανάκια, ζεστό νερό, κουζινάκι, κρεβάτι...

    Budget Surf Moto Van Build
    Στην Ελλάδα το μεγάλο πρόβλημα είναι οι προδιαγραφές. Αν δεν είναι π.χ. στα VW η έκδοση Multivan δε μπορείς να πάρεις ένα οποιοδήποτε Transporter και να το χρησιμοποιείς ως ιδιώτης. Είναι ένα μεγάλο πρόβλημα αυτό. Άσε που δεν εισάγονται τα IX μοντέλα γιατί δε τυγχάνουν μεγάλης ανταπόκρισης και έτσι είναι δυσεύρετα και ως μεταχειρισμένα.
    Το φθηνότερο ΙΧ VW Multivan καινούριο στοιχίζει περίπου 45.000 ευρώ.... αυτό λέει πολλά.

    Αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας κάτι γίνεται αλλά και πάλι έχεις άλλα ρίσκα.

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Αν και φέτος δε κοιμόμαστε στο αυτοκίνητο και έχουμε σκηνή είπα να το βαλω εδώ.

    Πρώτο για φέτος.

    Πλέον είμαστε 3ατομα.Ο μικρός που ακολουθούσε μέχρι και πέρυσι τώρα μάς έκανε ναζακια.
    Έφτασα να πηγαίνω camping 6 άτομα (4 παιδιά) και τώρα μείναμε 3.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20210620_071607_copy_600x800.jpg 
Προβολές:	194 
Μέγεθος:	97,6 KB 
ID:	428938
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Εγώ έχω μείνει πλέον με 2 σκηνές, η μία 3 ατόμων η άλλη 4. Φέτος λέω να πάρω τα μικρά και να πάω Ελαφόνησο (να θυμηθώ και τα νιάτα μου).

    Απλά έχω ένα μικρό θέμα. Η σκηνή των 4 ατόμων είναι αυτή που πηγαίναμε οικογενειακώς camping με τους γονείς μου το '78..

    Είναι σε άψογη κατάσταση με εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και απίστευτους χώρους αλλά ντρέπομαι να τη στήσω πλέον.. (τελευταία την είχα στήσει το 2004 και ένας Γάλλος την κατάλαβε ότι είναι Γαλλική, με κοιτούσε και μου έπιασε την κουβέντα σαν γραφικό, απολειφάδι στο χρόνο κι έτς .. )

    Για να μην τα πολυλογώ, έχουμε προτάσεις για μεγάλη σκηνή - να στέκεσαι όρθιος αλλά χωρίς να φύγει μια μικρή περιουσία;

    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #73
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Εγώ έχω μείνει πλέον με 2 σκηνές, η μία 3 ατόμων η άλλη 4. Φέτος λέω να πάρω τα μικρά και να πάω Ελαφόνησο (να θυμηθώ και τα νιάτα μου).

    Απλά έχω ένα μικρό θέμα. Η σκηνή των 4 ατόμων είναι αυτή που πηγαίναμε οικογενειακώς camping με τους γονείς μου το '78..

    Είναι σε άψογη κατάσταση με εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και απίστευτους χώρους αλλά ντρέπομαι να τη στήσω πλέον.. (τελευταία την είχα στήσει το 2004 και ένας Γάλλος την κατάλαβε ότι είναι Γαλλική, με κοιτούσε και μου έπιασε την κουβέντα σαν γραφικό, απολειφάδι στο χρόνο κι έτς .. )

    Για να μην τα πολυλογώ, έχουμε προτάσεις για μεγάλη σκηνή - να στέκεσαι όρθιος αλλά χωρίς να φύγει μια μικρή περιουσία;

    σχεδιάζω οικογενειακό οδοιπορικό για νότια πελοπόννησο και εγώ για φέτος σε καμπσαιτς και έτσι, μπες στο σκρουτζ να πάρεις μια γέυση, εχεις πολλές επιλογές σε διάταξη.
    εγώ προτίμησα αυτές που είναι σα τουνελ, δηλαδή στην μια πλευρά τα παιδιά στην άλλη οι ενηλικες, και στην μέση μας χωρίζει διάδρομος με ύψος ώστε να στέκεσαι όρθιος
    για τις προκοπής απο 150 ευρώ και πάνω
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #74
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.009
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Εγώ έχω μείνει πλέον με 2 σκηνές, η μία 3 ατόμων η άλλη 4. Φέτος λέω να πάρω τα μικρά και να πάω Ελαφόνησο (να θυμηθώ και τα νιάτα μου).

    Απλά έχω ένα μικρό θέμα. Η σκηνή των 4 ατόμων είναι αυτή που πηγαίναμε οικογενειακώς camping με τους γονείς μου το '78..

    Είναι σε άψογη κατάσταση με εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και απίστευτους χώρους αλλά ντρέπομαι να τη στήσω πλέον.. (τελευταία την είχα στήσει το 2004 και ένας Γάλλος την κατάλαβε ότι είναι Γαλλική, με κοιτούσε και μου έπιασε την κουβέντα σαν γραφικό, απολειφάδι στο χρόνο κι έτς .. )

    Για να μην τα πολυλογώ, έχουμε προτάσεις για μεγάλη σκηνή - να στέκεσαι όρθιος αλλά χωρίς να φύγει μια μικρή περιουσία;

    αμα εισαι σκηνιτης,και ντρεπεσαι για την σκηνη σου ,ενω ειναι πληρως λειτουργικη ,τοτε ΔΕΝ κανεις για καμπινγ,πηγαινε σε δωματιο καλυτερα.οι σκηνιτες ΔΕΝ πρεπει να ειναι φασιον βικτιμς.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    οι σκηνιτες ΔΕΝ πρεπει να ειναι φασιον βικτιμς.
    Το αντιλαμβάνομαι αυτό και είμαι μέσα στη νοοτροπία από μωρό (ελεύθερο και οργανωμένο), αλλά 43 ετών σκηνή δεν είναι κάπως;;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. διακοπες με σκηνη(μοτο)
    από GKN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2014, 00:22
  2. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2010, 10:41
  3. καλοκαιρινές διακοπές!!!ΜΕ ΚΡΑΝΟΟΟΣ!!!
    από lc8ergr1 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2006, 21:07
  4. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 12:28
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 17:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF