Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: Αναζήτηση ανοιχτού συνεργείου αυτήν την βδομάδα (σε βόρεια προάστια ή μη)

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από helix Προβολή μηνύματος
    Μωρέ σε άλλους τομείς πιάνουν μια χαρά τα χέρια μου, αλλά στις μηχανές έχω έναν φόβο οτι άμα κάνω μαλακία παίζει να το πληρώσω με την σωματική μου ακεραιότητα, γι'αυτό δεν το ρισκάρω εύκολα. Αν δηλαδή έβρισκα ένα βιντεάκι ή έστω ένα κείμενο με 5 φωτογραφίες για αλλαγή κόκκαλου γκαζιού και ντίζας σε crypton-r 105 θα το έκανα μόνος μου. Αλλά έτσι στα τυφλά και χωρίς εμπειρία μπορεί να πηδήσω κάποιο βήμα που χρειάζεται (πχ λάδωμα της νέας ντίζας ή ρύθμιση αυτής).

    Γενικώς είμαι από τους ανθρώπους που τους αρέσει να φτιάχνουν πράγματα και να μαθαίνουν πως λειτουργούν. Αλλά στις μηχανές έχω την παραπάνω φοβία που προφανώς οφείλεται στην έλλειψη εμπειρίας.
    Ειναι Τριτη αν πιαστεις σμρ το τελειωνεις και εχεις 3 μερες να το δοκιμασεις. Στην τελικη το χειροτερο που μπορει να παθεις ειναι να μεινεις απο γκαζι. Δν θα κολλησει κανενας τροχος ας πουμε για να κινδυνευει η ακεραιοτητα σου.
    Αν και θα το ξαναπω δεν ειναι και καμια επιστημη να αλλαξεις γκαζιερα.
    Ή οπως ειπε ο raccoon παρε το ανταλακτικο και στην χειρωτερη στο αλλαζουν στο νησι.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2016
    Μηνύματα
    19
    Ευχαριστώ όσους προσπαθούν να βοηθήσουν, αλλά δυστυχώς και stelpet κλειστό (και τα δυο) και τα συνεργεία στο google γράφουν μεν ανοιχτά αλλά όλα είναι κλειστά. Είχα πάρει ήδη τηλ σε καμιά δεκαριά από το google maps πριν ποστάρω εδώ μέσα.

    Οπότε καβάλησα τον πάπιο και κατέβηκα Λιοσίων (από Πεντέλη) στο nakassomething αφού πήρα τηλ να δω οτι όντως είναι ανοιχτά και έχουν τα συγκέκριμενα parts (αφού τσέκαρα κωδικούς στο site τους με τους κωδικούς της yamaha και ήταν κομπλέ). Φυσικά όμως επειδή είμαστε Ελλάδα και στο κόκκαλο και στην ντίζα δεν είχε τους κωδικούς που έγραφε στο site ως διαθέσιμα αλλά παρόμοιους κωδικούς για άλλα μοντέλα που μάλλον είναι συμβατά. Αυτό με πείραξε πολύ, μιας και είχα πάρει και τηλ και είχα ρωτήσει κιόλας, αλλά μιας και είχα κάνει ολόκληρο ταξίδι μέσα στον ήλιο τα πήρα και είπα και ένα τραγούδι.

    Αύριο θα κάτσω να δοκιμάσω να αλλάξω το κοκκάλο και την ντίζα απλά θα την έχω μαζί μου μπας και. Ένα ξεβίδωμα δυο βίδες εκεί στην δεξιά βάση με τους διακόπτες, ξεμαγκώνεις βαρελάκι ντίζας, τραβάς έξω το παλιό, χώνεις το καινούριο, περνάς βαρελάκι και κλείνεις την βάση με τις βίδες και είσαι οκ; Θέλει κάτι λάδωμα, βούτυρο, μαρμελάδα;

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Τα καταστήματα της Μοτοδυναμικής σε Αγ. Παρασκευή και Μεσογείων, δεν είναι ανοιχτά;
    Μιλάω για αγορά ανταλλακτικού μόνο, σε περίπτωση που δεν κάνει αυτό που πήρες.

  4. #19
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Δες και μοτοδυναμικη Καλλιρρόης αν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν...
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #20
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Ρίξε ένα τηλέφωνο και ζήτα τον Μάηκ εδώ
    https://kickstartmoto.gr/
    Θα είναι ανοιχτός αυτές τις ημέρες εκτός από αύριο και θα μπορέσει να σου κάνει και τοποθέτηση

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2016
    Μηνύματα
    19
    Κάθισα χτες και άλλαξα μόνος το κόκκαλο της γκαζιέρας, όλα κομπλέ. Αν και χρειάστηκε να το ξαναλύσω και να βάλω WD40 στην ντίζα και μέσα στο κόκκαλο, γιατί δεν είχε σχεδόν επαναφορά. Είχε δηλαδή αλλά πολύ αργή και με το ζόρι. Μετά το WD40 γυρνάει και επανέρχεται βούτυρο. Υποθέτω οτι καλύτερα θα ήταν να έβαζα γράσο αλλά δεν είχα πρόχειρο.

    Ευχαριστώ όσους βοήθησαν.

    Για να μην ανοίγω νέο topic, αν ξέρει κανείς να προτείνει και ένα ζευγάρι grips/χειρολαβές κλειστές στην άκρη ώστε να αλλάξω την ανοιχτή που έχει η νέα γκαζιέρα και την αριστερή μου που είναι προπολεμική και φαγωμένη ας προτείνει. Ψάχνω κάτι minimal, μονόχρωμο μαύρο ξέρω γω, vfm να αντέχει κακουχίες και ήλιο/κρύο.

  7. #22
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    για γκριπ value for money και αντοχής μόνο playlife
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	grip1.jpg 
Προβολές:	59 
Μέγεθος:	33,0 KB 
ID:	409197

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Τι γίνεται αυτήν την εποχή στον Μπράλλο
    από jp929rr στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2006, 12:29
  2. Πώς βρίσκουμε την ροπή σε κιλά?
    από gRim στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2005, 16:42
  3. Eπιτελους με αυτην την σελα!!!!!!!
    από AFRO1969 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2004, 11:43
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2004, 22:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF