Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 43 από 43

Θέμα: Εννιά χώρες σε μία εβδομάδα (solo) με το Er6-n

  1. #31
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    καλημερα φιλε.πολυ ωραιο ταξιδιωτικο..απο που μπαινεις σερβια,παρακαπτοντας τα σκοπια,μεσω βουλγαριας οπως αναφερεις.
    Η διαδρομη ειναι ομορφη?
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    καλημερα φιλε.πολυ ωραιο ταξιδιωτικο..απο που μπαινεις σερβια,παρακαπτοντας τα σκοπια,μεσω βουλγαριας οπως αναφερεις.
    Η διαδρομη ειναι ομορφη?
    Καλημέρα, να 'σαι καλά, ακολουθείς τον δρόμο προς Σέρρες σαν να πηγαίνεις στην πίστα και στρίβεις αριστερά κάποια στιγμή προς τα σύνορα, μέσω Προμαχώνα μπαίνεις Βουλγαρία (Κούλατα) και συνεχίζεις προς Σόφια.

    Αν θέλεις μπαίνεις στην πόλη για στάση, αν όχι συνεχίζεις προς Καλοτίνα (έχει πινακίδα) που είναι στα σύνορα με τη Σερβία.

    Μετά συνεχίζεις μέσα στη Σερβία προς Νις μέσω της κοιλάδας του ποταμού Νίσαβα που είναι πολύ όμορφη διαδρομή. Ωραία είναι και στη Βουλγαρία αρχικά με το φαράγγι της Κρέσνας και μετά με αρκετό επαρχιακό αν και τα τελευταία χρόνια ανοίγουν διαρκώς νέα κομμάτια αυτοκινητοδρόμου, δες και εδώ:

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157243

    Τελευταία επίσης άνοιξαν και σταθμό διοδίων στην Ελληνική πλευρά, λίγο πριν τα σύνορα, αλλά σε σχέση με τις δύο στάσεις στα σύνορα και τα τρία διόδια μέσω Σκοπίων πάλι καλύτερα είναι. Εγώ προτιμώ σχεδόν πάντα αυτή τη διαδρομή γιατί είναι σίγουρα πιο ενδιαφέρουσα από τον βαρετό αυτοκινητόδρομο μέσω Σκοπίων και σίγουρα αξίζει να τη δοκιμάσει κανείς. Είναι γύρω στα 75χλμ παραπάνω απόσταση όλα κι όλα

  3. #33
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα, να 'σαι καλά, ακολουθείς τον δρόμο προς Σέρρες σαν να πηγαίνεις στην πίστα και στρίβεις αριστερά κάποια στιγμή προς τα σύνορα, μέσω Προμαχώνα μπαίνεις Βουλγαρία (Κούλατα) και συνεχίζεις προς Σόφια.

    Αν θέλεις μπαίνεις στην πόλη για στάση, αν όχι συνεχίζεις προς Καλοτίνα (έχει πινακίδα) που είναι στα σύνορα με τη Σερβία.

    Μετά συνεχίζεις μέσα στη Σερβία προς Νις μέσω της κοιλάδας του ποταμού Νίσαβα που είναι πολύ όμορφη διαδρομή. Ωραία είναι και στη Βουλγαρία αρχικά με το φαράγγι της Κρέσνας και μετά με αρκετό επαρχιακό αν και τα τελευταία χρόνια ανοίγουν διαρκώς νέα κομμάτια αυτοκινητοδρόμου, δες και εδώ:

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157243

    Τελευταία επίσης άνοιξαν και σταθμό διοδίων στην Ελληνική πλευρά, λίγο πριν τα σύνορα, αλλά σε σχέση με τις δύο στάσεις στα σύνορα και τα τρία διόδια μέσω Σκοπίων πάλι καλύτερα είναι. Εγώ προτιμώ σχεδόν πάντα αυτή τη διαδρομή γιατί είναι σίγουρα πιο ενδιαφέρουσα από τον βαρετό αυτοκινητόδρομο μέσω Σκοπίων και σίγουρα αξίζει να τη δοκιμάσει κανείς. Είναι γύρω στα 75χλμ παραπάνω απόσταση όλα κι όλα
    αρα ανεβαινεις μεχρι σοφια...ελεγα μετα το Μπλαγκόεβγκραντ μην εστριβες αριστερα και επιανες απο κει για σερβια.
    το φαραγγι της κρεσνας το εχω κανει,ωραια διαδρομη και αρκετη ιστορια εκει γυρω λογω βαλκανικων πολεμων
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    αρα ανεβαινεις μεχρι σοφια...ελεγα μετα το Μπλαγκόεβγκραντ μην εστριβες αριστερα και επιανες απο κει για σερβια.
    το φαραγγι της κρεσνας το εχω κανει,ωραια διαδρομη και αρκετη ιστορια εκει γυρω λογω βαλκανικων πολεμων
    Αν δεν έχεις βλέψεις για βορειότερα ή υπάρχει άνεση χρόνου λογικά μπορείς να μπεις και νοτιότερα στη Σερβία μέσω Κιουσταντίλ στο ύψος περίπου του Μπλαγκόεβγκραντ. Δεν το έχω κάνει αλλά λογικά θα έχει τον χαλαρό επαρχιακό με χωριουδάκια και όμορφα τοπία της περιοχής που προτιμώ χίλιες φορές από τον αυτοκινητόδρομο. Πάντως η κοιλάδα του Νίσαβα και μόνο αξίζει τα χλμ μέχρι Σόφια σίγουρα

    ΥΓ: Κάποτε πηγαίναμε να πάρουμε τη Σόφια, τι να πεις, και τελικά το βαφτίσαμε ισοπαλία. Αυτές οι αθώες γραμμές στον χάρτη στοίχισαν εκατοντάδες χιλιάδες ζωές...

  5. #35
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Αν δεν έχεις βλέψεις για βορειότερα ή υπάρχει άνεση χρόνου λογικά μπορείς να μπεις και νοτιότερα στη Σερβία μέσω Κιουσταντίλ στο ύψος περίπου του Μπλαγκόεβγκραντ. Δεν το έχω κάνει αλλά λογικά θα έχει τον χαλαρό επαρχιακό με χωριουδάκια και όμορφα τοπία της περιοχής που προτιμώ χίλιες φορές από τον αυτοκινητόδρομο. Πάντως η κοιλάδα του Νίσαβα και μόνο αξίζει τα χλμ μέχρι Σόφια σίγουρα

    ΥΓ: Κάποτε πηγαίναμε να πάρουμε τη Σόφια, τι να πεις, και τελικά το βαφτίσαμε ισοπαλία. Αυτές οι αθώες γραμμές στον χάρτη στοίχισαν εκατοντάδες χιλιάδες ζωές...
    μπηκαν οι μεγαλες δυναμεις στη μεση και τραβηξαν τη γραμμη.Γνωστη η ιστορια..πολυ αιμα και τζαμπα αποδειχθηκε γιατι τα εδαφη επεστρεψαν στην βουλγαρια.Anyway,καλα να εισαι και να σε διαβαζουμε φιλε
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    μπηκαν οι μεγαλες δυναμεις στη μεση και τραβηξαν τη γραμμη.Γνωστη η ιστορια..πολυ αιμα και τζαμπα αποδειχθηκε γιατι τα εδαφη επεστρεψαν στην βουλγαρια.Anyway,καλα να εισαι και να σε διαβαζουμε φιλε
    Σ' ευχαριστώ και πάλι, καλή συνέχεια σε όλα

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Να'σαι μονάχος σου θα πει να είσαι ανδρειωμένος
    Το μοναχικό ταξίδι είναι άλλη εμπειρία..


  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Να'σαι μονάχος σου θα πει να είσαι ανδρειωμένος
    Το μοναχικό ταξίδι είναι άλλη εμπειρία..

    Και μια εμπειρία που όλοι θα έπρεπε να βιώσουν τουλάχιστον μία φορά στη ζωή τους, θα συμπλήρωνα

  9. #39
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Καλησπέρα Tsber σκέφτομαι να κατέβω Ελλάδα μέσω Μπρατισλάβας και ίσως και από κάποια μέρη που περιγράφεις στην επιστροφή. Πως είναι η συμπεριφορά των Σλοβάκων γενικα; Σε πιο ξενοδοχείο έμεινες στο κέντροκαι πως είναι οι δρόμοι; Παρακαλώ αν έχεις και κανένα χάρτη θα βοηθουσε πολύ!

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mastrojohnny Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα Tsber σκέφτομαι να κατέβω Ελλάδα μέσω Μπρατισλάβας και ίσως και από κάποια μέρη που περιγράφεις στην επιστροφή. Πως είναι η συμπεριφορά των Σλοβάκων γενικα; Σε πιο ξενοδοχείο έμεινες στο κέντροκαι πως είναι οι δρόμοι; Παρακαλώ αν έχεις και κανένα χάρτη θα βοηθουσε πολύ!
    Γεια σου φίλε μου, με πέτυχες σε δύσκολη μέρα - θα έχεις τις πληροφορίες που θέλεις το συντομότερο.

    Από που θα μάς κατέβεις δε μας είπες!

    Οι Σλοβάκοι είναι μια χαρά, φιλικότατοι και μόλις είδαν ελληνική πινακίδα με βοήθησαν αμέσως και με πήγαν σε δύο ξενοδοχεία αγκαζέ. Τότε ήταν και η κρίση (ενώ τώρα μας τρέχουν από τα μπατζάκια ) αλλά περισσότερο ενδιαφέρον έδειχναν για αυτό παρά κάτι άλλο αν εννοείς αυτό...

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Λοιπόν φίλε Γιάννη, το ξενοδοχείο που έμεινα λέγεται Tatra και είναι πανεύκολο να το βρεις, στο κέντρο της Μπρατισλάβα ακριβώς δίπλα στην κύρια είσοδο της παλιάς πόλης.

    Εγώ είχα πληρώσει τότε 95 ευρώ για δύο νύχτες σε μονόκλινο και με βόλεψε πάρα πολύ...

    Για την κάθοδο προς τα πάτρια εδάφη διαλέγεις Βουδαπέστη για να μείνεις ή λίμνη Μπάλατον για να περάσεις. Και το Πετς και η Βουδαπέστη αξίζουν διανυκτέρευση.

    Από εκεί και κάτω και ανάλογα με το πρόγραμμά σου μπορείς να πας απευθείας στο Βελιγράδι, όχι μέσω Μπατίνας και Σόμπορ που πήγα εγώ για να αποφύγω την κακοκαιρία, και είτε να μπεις Ελλάδα την επομένη, είτε να το "σπάσεις" και να κάνεις κάποια ενδιάμεση στάση στη Σερβία.

    Να προσέχεις τους δρόμους με το που θα μπεις στη Σερβία και κάτω, ειδικά γιατί μέχρι εκεί θα έχεις καλομάθει, για περιστασιακές κακοτεχνίες και χαμηλή πρόσφυση ειδικά με βροχή ή ψιχάλα και "βαλκανική" συμπεριφορά των οδηγών.

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2023
    Μηνύματα
    10
    Είμαι στην Ολλανδία αλλά θα μείνω σε φίλους στην Δρέσδη αν κατέβω τελικά. Για μένα αυτό είναι τόλμημα και περίπλοκο. Αυτό το έκατσα για φαί στον κιραλι γιατί μου θύμισε τον τερματοφύλακα της Ουγγαρίας είναι από τα καλύτερα που έχω διαβάσει σε ταξιδιωτικά. Βλέπω και στο ίντερνετ και διαβάζω αλλά με το κέρδος και τους χορηγούς έχει χαθεί η αγνότητα. Έχεις δυο τρία τέτοια σε κάθε ταξίδι που σε κάνουν να θες να φορτώσεις και να φύγεις αλλά είναι δύσκολο.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mastrojohnny Προβολή μηνύματος
    Είμαι στην Ολλανδία αλλά θα μείνω σε φίλους στην Δρέσδη αν κατέβω τελικά. Για μένα αυτό είναι τόλμημα και περίπλοκο. Αυτό το έκατσα για φαί στον κιραλι γιατί μου θύμισε τον τερματοφύλακα της Ουγγαρίας είναι από τα καλύτερα που έχω διαβάσει σε ταξιδιωτικά. Βλέπω και στο ίντερνετ και διαβάζω αλλά με το κέρδος και τους χορηγούς έχει χαθεί η αγνότητα. Έχεις δυο τρία τέτοια σε κάθε ταξίδι που σε κάνουν να θες να φορτώσεις και να φύγεις αλλά είναι δύσκολο.
    Χα χα, ναι, το ταξίδι είναι (και) στιγμές!

    Just do it που έλεγε και το παλιό σλόγκαν

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Τοσκάνη - Γαλλία με το Er6-n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2023, 11:44
  2. Μαγικά Βαλκάνια με το Er6-n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2021, 11:22
  3. Αλβανία - Κροατία με το Er6-n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2019, 10:49
  4. Στη Ρουμανία με το Er6-n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2019, 20:18
  5. Ιταλία - Ελβετία με το Er6-n
    από Tsber στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2019, 10:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF