Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 63

Θέμα: Vstrom 650 περίεργος ήχος!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2019
    Μηνύματα
    11

    Vstrom 650 περίεργος ήχος!

    Καλώς σας βρήκα παιδιά! Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιο θέμα που με ταλαιπωρεί και αν κάποιος από εσάς έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο γιατί με έχει στεναχωρήσει πολύ.. αγοράσα πριν 5 μέρες ένα vstrom 650 2007 74.000χλμ από γνωστό έμπορο στην Αθήνα.. στο μηχανάκι κάτι ακουγόταν γύρο στις 4.500 με 5.500ρπμ και ο τύπος εκεί με καθυσηχασε λέγοντας ότι είναι η καμπάνα και όλα έτσι κάνουν μετά από αυτά τα χιλιόμετρα και τέτοια.. τελικά με έπεισε να το πάρω τ μηχανάκι με την συμφωνία ότι θα πάω σε μάστορα να το κοιτάξω και εγώ μετά .. πήγα σε 5! Μαστόρους οι 2 μου είπαν μπιέλα, ο ένας καδένα εκκεντροφόρου και οι άλλοι δύο δεν μπορούσαν να προσδιορίσουν τι είναι.. όλοι συμφωνούσαν πάντως πως καμπάνα δεν είναι σίγουρα ! Όσοι έχουν vstrom 650 θα παρακαλούσα από εμπειρία τουλάχιστον να μου έλεγαν τι θα μπορούσε να είναι.. η μηχανή δεν καίει λάδια ούτε έχει αλλάξει κάτι στην λειτουργία της ακόμα τουλάχιστον..συγνώμη για το μεγάλο ποστ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Τι συμφωνια κανατε δλδ?
    Δεν ξερω να σε βοηθησω για το μηχανακι σου. Τα SV που φοραν παρομοιο κινητηρα κανουν εναν θορυβο στην καμπανα ο οποιος αν πατησεις τον συμπλεκτη χανεται. Δοκιμασε να πατησεις συμπλεκτη να ανεβασεις στροφες και ακου τι κανει. Αν συνεχισει να ακουγεται μετα εινα ψιλοαπιθανο να ειναι καμπανα. Μετα χωρις να θελω να σε στεναχωρισω θα πονταρα μπιελα (δεν το εχω ακουσει βεβαια το μηχανακι σου κ ειναι σπανιο να βγαλουν μπιελα.)

    Οπως και να εχει πηγαινε σε μαστορα εμοιστοσυνης να σ κανει ενα γενικο σερβις (αυτο ισχυει για την καθε αγορα μεταχειρισμενου).

  3. #3
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    E και 'συ εμπιστευτηκες απο εμπορα μηχανακι που το ακουγες κιολας οτι ειχε θεμα..
    Θα ξερεις για την επομενη φορα οτι δεν αγοραζουμε μεταχειρισμενο μηχανακι απο εμπορα ΠΟΤΕ και πριν αγορασουμε μεταχειρισμενο μηχανακι το παμε σε μηχανικο και πληρωνουμε για καλο ελεγχο.
    Ας γινει μαθημα για την επομενη αγορα, μην αγχωνεσαι, τουλαχιστον δεν θα την ξαναπατησεις.
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Τα περισσότερα βστρομ τον κάνανε αυτό το θόρυβο και ήταν όντως εγγενές πρόβλημα της καμπάνας στα Κ4 και Κ5.
    Φυσικά δεν μπορώ να γνωρίζω ότι λέμε για τον ίδιο ήχο αλλά έχουν υπάρξει πολλές περιπτώσεις σαν κι αυτή.Το δικό σου είναι όντως μοντέλο 2007 ή ημερομηνία πρώτης αδείας?

  5. #5
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    καταρχάς τα 74.000 είναι 115.000+,

    τα χαρτιά που παρέλαβες από τον έμπορα μήπως γράφανε και ΚΤΕΟ διαστήματα και χιλιόμετρα σε κάθε ΚΤΕΟ; Πόσα χέρια άλλαξε το Βεστρόμ πριν από σένα; Δώσε την πινακίδα σε ένα ΚΤΕΟ και θα σε ενημερώσει καλύτερα από τον έμπορα για τα χιλιόμετρα μιας και πλεόν είναι ηλεκτρονικά υποχρεωτικά καταχωρημένα.

    επίσης αφού δεις τα πραγματικά χιλιόμετρα πήγαινέ το σε ένα επίσημο suzuki να κουμπώσουν φύσα να δουν πληροφορίες και να ακούσουν και το θόρυβο που λες. Δεν υποτιμώ τα μαστόρια έξω, αλλά ο επίσημος μπορεί καμιά φορά να έχει περισσότερες πληροφορίες αφού ασχολείται μόνο με σουτζούκια.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2019
    Μηνύματα
    11
    Αρχικά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.. πατάω συμπλέκτη και ακούγεται ακόμα ο ήχος από της 4.500ρπμ και μετά για αυτό σε όσους το πήγα Μ είπαν καμπάνα δεν είναι .. αυτό με το ΚΤΕΟ θα το κοιτάξω και αν όντως έχει και κατεβασμένα χιλιόμετρα θα κινηθώ αλλιώς μετά.. απλά ο συγκεκριμένος διάβασα ότι είναι απατεώνας αλλά δεν φανταζομουν τόσο μέχρι και χέρια δώσαμε ότι δεν θα είναι κάτι άλλο εκτός από καμπάνα.. θα σας ενημερώσω τελικά τι και πώς όταν την πάω στον μάστορα να την ανοίξει.. λόγο ενθουσιασμού βιαστικά δυστυχώς ελπίζω στην χειρότερη να είναι καδένα..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Τα περισσότερα βστρομ τον κάνανε αυτό το θόρυβο και ήταν όντως εγγενές πρόβλημα της καμπάνας στα Κ4 και Κ5.
    Φυσικά δεν μπορώ να γνωρίζω ότι λέμε για τον ίδιο ήχο αλλά έχουν υπάρξει πολλές περιπτώσεις σαν κι αυτή.Το δικό σου είναι όντως μοντέλο 2007 ή ημερομηνία πρώτης αδείας?
    Το αυτο. Αλλα με το που πατησεις σταματαειο ηχος.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    καταρχάς τα 74.000 είναι 115.000+,

    τα χαρτιά που παρέλαβες από τον έμπορα μήπως γράφανε και ΚΤΕΟ διαστήματα και χιλιόμετρα σε κάθε ΚΤΕΟ; Πόσα χέρια άλλαξε το Βεστρόμ πριν από σένα; Δώσε την πινακίδα σε ένα ΚΤΕΟ και θα σε ενημερώσει καλύτερα από τον έμπορα για τα χιλιόμετρα μιας και πλεόν είναι ηλεκτρονικά υποχρεωτικά καταχωρημένα.

    επίσης αφού δεις τα πραγματικά χιλιόμετρα πήγαινέ το σε ένα επίσημο suzuki να κουμπώσουν φύσα να δουν πληροφορίες και να ακούσουν και το θόρυβο που λες. Δεν υποτιμώ τα μαστόρια έξω, αλλά ο επίσημος μπορεί καμιά φορά να έχει περισσότερες πληροφορίες αφού ασχολείται μόνο με σουτζούκια.
    Αρκετα μαστορια εχουν πλεον φυσα για διαφορα μοντελα. Ουτε εγω υποτιμω τα επισημα σηνεργεια suzuki αλλα την τιμολογιακη πολιτικη τους.

    Χωρις να εχω γνωση πανω σε αυτο νομιζω οτι καδενα μπορει να προκαλεσει τετοιο φορυβο που περιγραφεις.

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstromasss Προβολή μηνύματος
    ο συγκεκριμένος διάβασα ότι είναι απατεώνας αλλά δεν φανταζομουν τόσο..
    Δεν πιστεύω να αγόρασες μεταχειρισμένο μηχανάκι από τον Β.

    Σοβαρά τώρα, έκανε ανησυχητικό θόρυβο, από έμπορο που ξέρεις ότι είναι απατεώνας, και παρ'όλα αυτά το αγόρασες επειδή... δώσατε τα χέρια. Σκέψου το αυτό για μια στιγμή.

    Αν ο θόρυβος αυξομειώνεται με το γκάζι, μάλλον για μπιέλα πας.

    Καλά ξεμπερδέματα.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2019
    Μηνύματα
    11
    Ναι από αυτόν δυστυχώς.. το αγόρασα με την προϋπόθεση ότι είναι αυτό που μου είπε.. λογο φόρτου εργασίας και άμεση ανάγκη αγοράς δίτροχου είπαμε θα το κοιτάξω στην πόλη μου .. θα το πάω και στο ΚΤΕΟ να ρωτήσω και με τα χιλιόμετρα τι παίζει .. έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ 5 μέρες που την έχω δεν μπορώ να την ευχαριστήθω με την σκέψη μόνο ότι μπορεί να είναι κάτι πολύ σοβαρό.. αν μπορω να βοηθήσω και εγώ κάπως θα πω μόνο πως όσα λέγονται για τον συγκεκριμένο έμπορο ισχύουν όλα..ΜΑΚΡΙΑ παιδιά ..

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν πιστεύω να αγόρασες μεταχειρισμένο μηχανάκι από τον Β. .

    Απ το πληκτρολόγιο μου το πήρες?

    ΣΟβαρά τώρα μπας πήρες μηχανάκι από τον ....νιο?
    ανανήψαντας

  11. #11
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος

    ΣΟβαρά τώρα μπας πήρες μηχανάκι από τον ....νιο?
    Νιόνιο?

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της kyo
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    297
    Φίλε ότι έγινε τώρα έγινε.Να πας και να του απαιτήσεις να φτιάξει το μηχανάκι όπως πρέπει να είναι.Συμβουλεψου και κανά δικηγορο,και από ιδιώτη να αγόραζες δεν μπορεί μέσα σε μια εβδομάδα να δεχτείς να σου βγάλει τόσο σοβαρή βλάβη,αν βέβαια έχει όντως μπιέλα.

  13. #13
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Περνα απο την αντιπροσωπια να παρεις μια επισημη αναφορα για την πιθανη προελευση του θορυβου, και μετα μιλα με δικηγορο...

  14. #14
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyo Προβολή μηνύματος
    Φίλε ότι έγινε τώρα έγινε.Να πας και να του απαιτήσεις να φτιάξει το μηχανάκι όπως πρέπει να είναι.Συμβουλεψου και κανά δικηγορο,και από ιδιώτη να αγόραζες δεν μπορεί μέσα σε μια εβδομάδα να δεχτείς να σου βγάλει τόσο σοβαρή βλάβη,αν βέβαια έχει όντως μπιέλα.
    Μια μέρα μετά ίσως κάτι απαιτήσεις έμπορο η ιδιώτη....Μια βδομάδα μετά περαστικά....που ξέρω εγώ ότι δεν αδειάσε τα λαδια για να κάνει ζημιά η κάτι τέτοιο τέλος πάντων για να απαιτήσει μετά από μένα να του το κάνω καινούριο....ναι εξτριμ παράδειγμα αλλααα... μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος γίνεται δεκτό ειδικά αν ο φίλος δε το έχει γραπτός το όλο δεν έχει κανένα θέμα είναι άψογο κλπ κλπ...μερικοί έμπορες δίνουν εγγύηση 6 μήνες...Αυτός όχι...στο θέμα Τώρα...φίλε μου περαστικά και αγύριστα...κοίτα να το φτιάξεις ελπίζω να ναι καδενα έτσι το ακούω όπως το λες και να τη γλυτώσεις με κάνα 300αρι η να μπορέσεις να τον κανείς να στο επισκευάσει...δικηγόροι κλπ απλά αστείο....ειπαμε παραπάνω.....αν δεν έχεις εγγράφως αποδεικτικά καλής λειτουργίας η της συμφωνίας που κάνατε με τα χέρια δεν έχει νόημα να τρέχεις εκτός αν έχεις το χρόνο και το χρήμα....θα μπορούσες να κινηθείς στον συνήγορο του καταναλωτή να κανείς μία καταγγελία και βλέπεις από κει....
    Throttle that mysterious friend of ours

  15. #15
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Χωρίς εγγύηση ή κάποιο χαρτί =
    'Εμπορας : ''Μα εγώ του είχα πει ότι έχει κάποια ζημιά''
    porca miseria.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ti gnomi exete gia to vstrom 650???
    από vstrom650 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2007, 11:56
  2. Vstrom 650
    από ΛΑΜΟΓΙΟ στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 06:22
  3. ΔΙΠΛΗ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΣΕ Vstrom 650
    από grpal στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2005, 19:51
  4. Περιεργος ηχος στα φρένα..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2005, 23:14
  5. Περίεργος ήχος
    από Stergios69 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2005, 18:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF