Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Ducati 800 SS '04

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/08/2019
    Μηνύματα
    1

    Ducati 800 SS '04

    παίδες σας χαιρετω.....ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμμένο εργαλείο....ξέρει κάποιος να δωσει πληροφορίες χρηστικότητας?(αντοχης, ζημιών,κατανάλωσης,κόστος σέρβις κλπ)

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    959
    Γιατί το 800 και όχι το 900;

  3. #3
    Αρχικά στα 750-900 και αργότερα 800-1000, οι αερόψυξκτοι διβαλβιδοι DesmoDue της Ducati είναι bulletproof. Τα σερβις κανονικά ανά 6000-12000 χλμ με μοναδική επιπλέον επιβάρυνση η αλλαγή ιμαντών στα 2 χρόνια.
    Μια προσοχή θέλει μόνο στην επιλογή του μάστορα, να έχει ιδέα από το δεσμοδρομικό σύστημα κίνησης των βαλβίδων της Ducati.
    Όρμα... θα την ευχαριστηθείς!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Ιμάντες κάθε 2 χρόνια η 20000χλμ. Οποίο έρθει πρώτο . Πέρασαν 2 ss750 από τα χέρια μου. Κανένα απολύτως πρόβλημα. Πλαίσιο και φρένα που θα τα ευχαριστηθείς. Ελαφρύ και με μικρή κατανάλωση . Το κόστος είναι μόνο στην συντήρηση. Αλλαγή ιμάντες αν δεν μπορείς να τις κανείς μόνος και ρύθμιση βαλβίδων
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Φίλος έχει το 900άρι, το οποίο ονειρευόταν καιρό να αγοράσει, αλλά μετά από μερικούς μήνες χρήσης κατάλαβε ότι δεν τον ικανοποιεί. Αναφέρει ότι είναι παλαιάς σχολής η αίσθηση οδήγησης, τραχιά η λειτουργία του κινητήρα, πολύ επιθετική η θέση οδήγησης και κουράζει. Είναι ακατάλληλο για συχνές μετακινήσεις. Είναι μηχανάκι πίστας, με καλά φρένα και πλαίσιο, αλλά με επιταχύνσεις χειρότερες από αντίστοιχης ηλικίας 600άρια τετρακύλινδρα super sport.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 19/08/2019 στις 15:55.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2019
    Μηνύματα
    34
    Συμφωνώ με νεοσσό.
    Είχα οδηγήσει παλιότερα το 750 και τώρα έχω ένα cbr600f.
    Το duc το θυμάμαι υπερβολικά σκληρό και ξερό μπροστινό για δρόμο (η άσφαλτος είχε χτυπήματα κτλ.), ωραία φρένα, ροπάτο μοτέρ αλλά ψοφούσε γρήγορα και όντως τραχύ. Νομίζω ήταν και 5τάχυτο...
    Ξέρω ότι διαφορές με το 800 (πέρα των κυβικών) είναι οι 6 ταχύτητες και ένα αλουμινένιο ψαλίδι.
    Προσωπικά τα μόνστερ με τα αερόψυκτα μοτέρ μου αρέσουν πολύ περισσότερο.

  7. #7
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kalimera8764 Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ με νεοσσό.
    Είχα οδηγήσει παλιότερα το 750 και τώρα έχω ένα cbr600f.
    Το duc το θυμάμαι υπερβολικά σκληρό και ξερό μπροστινό για δρόμο (η άσφαλτος είχε χτυπήματα κτλ.), ωραία φρένα, ροπάτο μοτέρ αλλά ψοφούσε γρήγορα και όντως τραχύ. Νομίζω ήταν και 5τάχυτο...
    Ξέρω ότι διαφορές με το 800 (πέρα των κυβικών) είναι οι 6 ταχύτητες και ένα αλουμινένιο ψαλίδι.
    Προσωπικά τα μόνστερ με τα αερόψυκτα μοτέρ μου αρέσουν πολύ περισσότερο.
    και 10 αλογα πανω
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Είναι μηχανάκι πίστας, με καλά φρένα και πλαίσιο, αλλά με επιταχύνσεις χειρότερες από αντίστοιχης ηλικίας 600άρια τετρακύλινδρα super sport.
    Διαφωνώ... Σε καμιά περίπτωση η σειρά SS της Ducati δεν είναι μηχανάκι "πίστας", απλά μπορεί να κάνει ΚΑΙ αυτό...
    Έπειδή έχει (ψηλά) clipons ή επειδή το SS προέρχεται από το supersport, μην το συγκρίνεις με r6, ninja κλπ.
    Ανέβα σε κάποιο από τα Superbike της εταιρείας εκείνη την εποχή, δηλαδή 748/916 ή 749/999, και θα καταλάβεις αμέσως τη διαφορά...

    Γενικά είναι -τηρουμένων των αναλογιών- ένα πολύ καλό all-around μηχανάκι... περισσότερο ως sport-touring θα το χαραχτήριζα.
    Βρες ένα προς δοκιμή για να έχεις ΕΣΥ άποψη!

Παρόμοια θέματα

  1. ducati 750 ss ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ?????
    από dragonteo στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2007, 14:24
  2. ducati 750 ss μπροστινος τροχος
    από nottingham στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2007, 19:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF