Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Επιλογη κρανους 250-300€

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/08/2019
    Μηνύματα
    12

    Επιλογη κρανους 250-300€

    Καλησπερα, τα δεδομενα ειναι:
    1- ορθια θεση οδηγησης (beverly 350)
    2- ταχυτητες ως 150
    3- fullface
    4- οσο το δυνατον χαμηλο θορυβο
    5- ελαφρυ
    6- αεραγωγοι (που να κλεινουν για τον χειμωνα).
    Δεν ξερω την αγορα και τι προσφορα υπαρχει στα παραπανω ζητουμενα, εδω χρειαζομαι τις γνωμες σας.
    Με καποιες αναζητησεις μου αρεσαν τα Agv k1-k3 και το hjc rpha 11.
    Aν παιζει καποιο ρολο στην επιλογη, θα το προτιμησω σε ασπρο μονοχρωμο αντε με καποιες μπλε ισως"πινελιες".
    Τι λετε;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    θα σου πρότεινα.... ΗJC RPHA 11, ΗJC RPHA 70 ... με βάση το κοστολόγιο σου.
    Mil. Spec.

  3. #3
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Στα 250-300 δε κοιτάς θερμοπλαστικά όπως τα Κ1-Κ3. Κοιτάς Tricomposite όπως το K5-S και το οποίο σου προτείνω.
    Hurricane και Marble που είναι πανέμορφα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	blu-fr-01.jpg 
Προβολές:	352 
Μέγεθος:	39,0 KB 
ID:	409205

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	agv_helmet_k5-s-marble_black-white-blue.jpg 
Προβολές:	358 
Μέγεθος:	64,0 KB 
ID:	409206

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Επειδή όλα τα κράνη δεν είναι για όλα τα κεφάλια, θα πρέπει να βγεις στην αγορά και να δοκιμάσεις όλες τις μεγάλες μάρκες που κυκλοφορούν. Aeroh, agv, shark, shoei, hjc, Nolan, x lite, και κάποιες αλλες που ξεχνάω. Όλα τα κράνη των μεγάλων εταιρειών, έχουν προδιαγραφές και ανταλλακτικά. Εφόσον διαπιστώσεις ποια από αυτα ταιριάζουν στο κεφάλι σου, μας ενημερώνεις και σου λέμε ποιο από τα δύο - τρία - τέσσερα να προτιμήσεις.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/08/2019
    Μηνύματα
    12
    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις, εννοειται οτι θα βγω στην γυρα και θα δοκιμασω απλα θελω να παω διαβασμενος.
    Εντυπωση μονο μου κανει οτι τουλαχιστον στο budget μου οι αξιολογησεις ολες μιλανε για μετριο ως πολυ αεροδυναμικο θορυβο!

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dyehades Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις, εννοειται οτι θα βγω στην γυρα και θα δοκιμασω απλα θελω να παω διαβασμενος.
    Εντυπωση μονο μου κανει οτι τουλαχιστον στο budget μου οι αξιολογησεις ολες μιλανε για μετριο ως πολυ αεροδυναμικο θορυβο!
    δεν μπορει να συγκριθεί ο θόρυβος ουτε να αξιολογηθεί δυστυχώς οι παράμετροι είναι
    εσυ, στο μηχανάκι σου, στην δικιά σου ακριβής θέση οδήγησης,
    εγω στο μηχανάκι σου με την δικιά μου θεση οδήγησης το ιδιο κράνος που σε εσενα ειναι αθόρυβο εμενα να μου παίρνει τα αυτιά η φασαρία.
    και βεβαια η σύγκριση με το προηγούμενο κράνος σου γινετε μετα απο 20 μερες περίπου που θα εχει παρει την φορμα του κεφαλιού σου, τοτε βαλε το παλιό και σύγκρινε ποιο ειναι πιο αθόρυβο.
    ο γενικός κανόνας ειναι οτι οι χαμηλές ταχύτητες δεν έχουν πολυ θόρυβο.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/08/2019
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    και βεβαια η σύγκριση με το προηγούμενο κράνος σου γινετε μετα απο 20 μερες περίπου που θα εχει παρει την φορμα του κεφαλιού σου, τοτε βαλε το παλιό και σύγκρινε ποιο ειναι πιο αθόρυβο.
    ο γενικός κανόνας ειναι οτι οι χαμηλές ταχύτητες δεν έχουν πολυ θόρυβο.
    Η μονη εμπειρια απο κρανη που εχω ειναι αρχικα με ενα φθηνο fullface agv που κλασσικα το ειχα παρει ενα η 2 νουμερα μεγαλυτερο μη ξεροντας πως να το επιλεξω, και πιο προσφατα με ενα πιο ανοιχτο και απο jet, ισα για να μην με γραφουν το παραδεχομαι, αλλα και για να παιρνω αερα μιας και μονο καλοκαιρι οδηγουσα, και το οχημα ηταν ενα μοτοποδηλατο.
    Ομως τωρα ειπα να το δω πιο σοβαρα, και διαβαζοντας αρκετα και εδω πριν ζητησω γνωμες, κατεληξα σε fullface γιατι δεν ειναι μονον η ανεση.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dyehades Προβολή μηνύματος
    Η μονη εμπειρια απο κρανη που εχω ειναι αρχικα με ενα φθηνο fullface agv που κλασσικα το ειχα παρει ενα η 2 νουμερα μεγαλυτερο μη ξεροντας πως να το επιλεξω, και πιο προσφατα με ενα πιο ανοιχτο και απο jet, ισα για να μην με γραφουν το παραδεχομαι, αλλα και για να παιρνω αερα μιας και μονο καλοκαιρι οδηγουσα, και το οχημα ηταν ενα μοτοποδηλατο.
    Ομως τωρα ειπα να το δω πιο σοβαρα, και διαβαζοντας αρκετα και εδω πριν ζητησω γνωμες, κατεληξα σε fullface γιατι δεν ειναι μονον η ανεση.
    εννοειτε fullface και προσπάθησε να παρεις κατι αλλο απο θερμοπλαστικο σε αυτα τα χρήματα παίρνεις και carbon οριακά.
    οπότε όποιο καλο κράνος παρεις θα ειναι καλύτερο με οτι ειχες και σίγουρα ποιο αθόρυβο.
    οπως εχουμε πει ολοι παρε σβαρνα τα μαγαζια να δοκιμάσεις κρανη. απο μαρκα σε μαρκα αλλα και ανάμεσα στα μοντελα της ιδιας μαρκας μπορει να υπάρχουν διαφορές στο εσωτερικο και το πως καθετε στο κεφαλι ΣΟΥ.
    μια ιδεα για τα ποιο ασφαλή κράνη στην δινει εδω. https://www.frhp.org/circuit%20helme...ogated-helmets
    αυτα τα κράνη και μεγέθη εχουν περασει τα ποιο αυστηρά τεστ ασφαλείας. αλλα φοριούνται ΕΤΣΙ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2016-Yamaha-MotoGP-Jorge-Lorenzo-A-71.jpg 
Προβολές:	297 
Μέγεθος:	83,6 KB 
ID:	409213
    αν οχι εχεις ήδη κανει την πρώτη έκπτωση στην ασφάλεια σου.

    οποτε στις αρχικες σου επιλογες.
    1- ορθια θεση οδηγησης (beverly 350) ολα τα 200€+ κάνουν μια χαρα δουλειά σε μάρκα και υλικά λεω οχι μπογιες
    2- ταχυτητες ως 150 ολα τα 200€+ κάνουν μια χαρα δουλειά σε μάρκα και υλικά λεω οχι μπογιες
    3- fullface εννοειτε
    4- οσο το δυνατον χαμηλο θορυβο δεν μπορείς να το ξέρεις εκ των προτέρων αλλα ο κανονας λεει οτι οσο λιγότερους αεραγωγούς και εξογκώματα μπροστά αλλα καλη αεροδυναμική πισω εχεις λιγότερο θόρυβο
    5- ελαφρυ απο τα ποιο ελαφριά στα ποιο βαριά Carbon, Fiber, εξελιγμένα θερμοπλαστικα, θερμοπλαστικα abs κτλπ κτλπ αν και η αεροδυναμική, το στήσιμο και η κατανομή του βαρους επηρεάζουν παρα πολυ.
    6- αεραγωγοι (που να κλεινουν για τον χειμωνα). ολα εχουν

  9. #9
    Θα πρότεινα να ξεκινήσεις βρίσκοντας τι νούμερο κράνος φοράς

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Φιλε μου τα χω πει και σε αλλο τοπικ...εχω το rpha11...το κρανος ειναι τοπ λεβελ, ισάξιο με shoei arai κτλ...απλα να ξερεις ειναι σπορ αρα φουλ αεριζομενο και εχει ενα σχετικο θορυβο στα πολλά..πιστεύω ομως με το μηχανακι που οδηγας δεν θα εχεις θεμα τετοιο.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Κάποιοι μάλλον δεν καταλαβαίνετε τι σημαίνει racing κράνος.

    Όπως σωστά έβαλε ο SONone, τα κράνη αυτά είναι σχεδιασμένα να λειτουργούν σωστά αεροδυναμικά σε σκυφτή στάση έως ξαπλωμένος στο ντεπόζιτο.

    Δεν είναι για να οδηγάς το Beverly περήφανος σαν τον Μέγα Αλέξανδρο καβαλάρη.

    Το ότι θα πάρεις ένα όχι τόσο hardcore κράνος δεν σημαίνει ότι προστατεύεσαι λιγότερο. Αντιθέτως ένα κράνος με λάθος σχεδίαση για την χρήση που κάνουμε μπορεί να μας κουράσει.

    Επίσης τα racing κράνη έχουν θόρυβο γιατί είναι σχεδιασμένα να φοριούνται με οτασπιδες.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/08/2019
    Μηνύματα
    12
    SONone, πολυ χρησιμα και κατατοπιστικα, σε ευχαριστω πολυ!
    Για την θεση οδηγησης αλλα και απο μονη της η επιλογη σκουτερ εμπεριεχει συμβιβασμους, το καταλαβαινω.
    Τελευταία τροποποίηση από Dyehades; 20/08/2019 στις 21:39. Αιτία: Διορθωση

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/08/2019
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από The_Scientist Προβολή μηνύματος
    Θα πρότεινα να ξεκινήσεις βρίσκοντας τι νούμερο κράνος φοράς
    Το "jet" που εχω ειναι small, γραφει ενα S μεσα. Αλλα ισως υπαρχουν διαφορες σε μαρκες/μοντελλα.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/08/2019
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου τα χω πει και σε αλλο τοπικ...εχω το rpha11...το κρανος ειναι τοπ λεβελ, ισάξιο με shoei arai κτλ...απλα να ξερεις ειναι σπορ αρα φουλ αεριζομενο και εχει ενα σχετικο θορυβο στα πολλά..πιστεύω ομως με το μηχανακι που οδηγας δεν θα εχεις θεμα τετοιο.
    Να πω την αληθεια το ζαχαρωνω. Ξεφευγει απο το budget αλλα χαλαλι διαβαζω πολυ καλες κριτικες.
    Τωρα τα 150 ειναι περιπου η τελικη του bev, γυρω στα 100 θα κινουμαι το πολυ.
    Και αυτο βεβαια λιγο παραεξω.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/08/2019
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Κάποιοι μάλλον δεν καταλαβαίνετε τι σημαίνει racing κράνος.

    Όπως σωστά έβαλε ο SONone, τα κράνη αυτά είναι σχεδιασμένα να λειτουργούν σωστά αεροδυναμικά σε σκυφτή στάση έως ξαπλωμένος στο ντεπόζιτο.

    Δεν είναι για να οδηγάς το Beverly περήφανος σαν τον Μέγα Αλέξανδρο καβαλάρη.

    Το ότι θα πάρεις ένα όχι τόσο hardcore κράνος δεν σημαίνει ότι προστατεύεσαι λιγότερο. Αντιθέτως ένα κράνος με λάθος σχεδίαση για την χρήση που κάνουμε μπορεί να μας κουράσει.

    Επίσης τα racing κράνη έχουν θόρυβο γιατί είναι σχεδιασμένα να φοριούνται με οτασπιδες.
    Αυτο με την θεση οδηγησης οντως με προβληματιζει, πως θα ξερω αν υπαρχουν και ποια ειναι αυτα τα κρανη που ειναι σχεδιασμενα για ορθια θεση;
    (αυτο με τον Μεγα Αλεξανδρο εγραψε! Χαχαχα!)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Για Kawasaki Klx 250-300- D-tracker
    από ondrift στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF