Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Δίχρονο ή 4 χρόνο 50cc

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2019
    Μηνύματα
    25

    Δίχρονο ή 4 χρόνο 50cc

    Σκέφτομαι να αγοράσω ένα 50cc τώρα στα 16 και ειμαι στο εξής δίλλημα. Να πάρω ένα δίχρονο aprilia rs 50 το οποίο θα έχει καλή επιτάχυνση αλλά θα βγάζει την μυρωδια του δίχρονου. Ή ένα 4χρονο hobby το οποίο δεν θ είναι τόσο γρήγορο αλλά δεν θ εχε7 εκείνη την μυρωδια . Επίσης Θ ήθελα να ρωτήσω αν η μυρωδια του δίχρονου είναι όντως τόσο έντονη. Δηλαδή αν ο αναβάτης βρωμάει τηγανιλα ή αν συνέβαινε μόνο παλιά

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eftime Προβολή μηνύματος
    Σκέφτομαι να αγοράσω ένα 50cc τώρα στα 16 και ειμαι στο εξής δίλλημα. Να πάρω ένα δίχρονο aprilia rs 50 το οποίο θα έχει καλή επιτάχυνση αλλά θα βγάζει την μυρωδια του δίχρονου. Ή ένα 4χρονο hobby το οποίο δεν θ είναι τόσο γρήγορο αλλά δεν θ εχε7 εκείνη την μυρωδια . Επίσης Θ ήθελα να ρωτήσω αν η μυρωδια του δίχρονου είναι όντως τόσο έντονη. Δηλαδή αν ο αναβάτης βρωμάει τηγανιλα ή αν συνέβαινε μόνο παλιά
    Θα μυριζουν τα ρουχα σου.

    Οσοι ισχυριζονται για το αντιθετο
    1) δεν οδηγησαν παραπανω απο μερικα χιλιομετρα.
    2) η μυτη τους δεν λειτουργει.
    3) δεν σκαμπαζουν και τους πλασαραν 4χρονο στη ζουλα για τη βολτα.


    Εαν εχεις σκοπο να το περιποιηθεις, αγορασε ενα RS 50 με γνωμονα να το κρατησεις 2 χρονακια.
    Μοναδικη προυποθεση να ειναι σε καλη κατασταση και να ανεβαζει σωστη συμπιεση.
    Δεν αξιζει να ριξεις λεφτα σε κυλινδροπιστονο και να το πουλησεις συντομα.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2019
    Μηνύματα
    25
    Επειδή πράγματι σκέφτομαι να το κρατήσω 2 χρόνια τι μου προτίνεις; το aprilia είναι το πιο γρήγορο με την καλύτερη επιτάχυνση (50cc)όμως το ότι είναι 2 χρόνο με προβληματίζει

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Βοηθάει κάπως Όπως και να έχει την μυρωδιά (και την γκρίνια ίσως) δεν την γλυτώνεις.
    Σαν μοτοσυκλέτα τώρα ε είναι γκ@υλ@ το aprilia ,φαντάζομαι δηλαδή να το είχα στα 16 μου αντί για Τ50.Δ
    εν ξέρω πως είναι τα μοντέρνα 4τ 50ρια,ένα σκουτερ kymco 50ρι που είχα ένα μεγάλο διάστημα δεν με ενθουσίασε,χίλιες φορές να ήταν ένα DT 50 έστω.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	asd.jpeg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	52,0 KB 
ID:	409207
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 17/08/2019 στις 10:09.
    porca miseria.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2019
    Μηνύματα
    25
    Επειδη δν μ αρεσουν τα παπακια θα ελεγα να παρω είτε το aprilia είτε το daytona hobby το οποίο είναι 4χρονο αλλά δεν τραβάει πολύ κ έχει μικρές ρόδες

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Ναι, αλλά αν πάρεις 4χρονο, θα πρέπει να το κρατήσεις 4 χρόνια.
    Life begins at 45°.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι, αλλά αν πάρεις 4χρονο, θα πρέπει να το κρατήσεις 4 χρόνια.
    και να το πουλησει
    μετα για 8χρονο;

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Εγω θα εκανα υπομονη με το hobby για 2 χρονια και μετα θα το πουλαγα για κατι μεγαλυτερο.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2019
    Μηνύματα
    25
    Είτε πάρω το aprilia Είτε το hobby Θα το πουλήσω σε δύο χρόνια. Όσον αφορά την τιμή το aprilia ειναι περίπου 100 ευρώ πιο ακριβό το οποίο δεν μου ειναι πρόβλημα. Θα έπαιρνα ξεκάθαρα το aprilia αλλά δεν είναι σίγουρος διότι με ενοχλεί αρκετά ο απαίσιος ήχος αλλά το κυριότερο η μυρωδια που θα μου αφήνει

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Πάρε ηλεκτρονικό πατίνι αν είναι να πάρεις 4τ 50cc, έλα να βλέπω του τύπου +1 αχαχα

  11. #11
    Αν ειναι να παρεις 2χρονο και δεν σου αρεσει ο ηχος ,αστο να το παρει κανενας αλλος .
    Αληθεια .

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Γεια σου φίλε.
    Οι δύο μηχανές που σου αρέσουν είναι (αν εξαιρέσεις τον κυβισμό) εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους.
    Το aprilia έχει πιο επιθετική θέση οδήγησης που για κάθε μέρα δεν είναι και το καλύτερο.
    Φυσικά θα το πάρεις μεταχειρισμένο όπως λες με τιμή 1.500€.
    Από την άλλη το hobby κοστίζει καινούριο 1.395€ με δύο χρόνια εγγύηση.
    Εφόσον θες να το κρατήσεις δύο χρόνια σε συμφέρει να πάρεις το hobby γιατί με την εγγύηση θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για δύο χρόνια,+ καλύτερη θέση οδήγησης για κάθε μέρα,+δεν θα μυρίζεις λαδιλα .
    Το rs είναι φυσικά πιο μουρατο και φυσικά σου αρέσει περισσότερο αλλά καλύτερα να σκεφτείς με βάση το συμφέρον σου.
    Σε δύο χρόνια μαζεύεις χρήματα , πουλάς το hobby και παίρνεις κάτι μεγαλύτερο.
    Προσπάθησε πριν αγοράσεις το hobby να βρεις κάποιον που το έχει καιρό , να μιλήσεις μαζί του αν είναι ευχαριστημένος.
    Μεγάλη προσοχή στους δρόμους που θα βγεις , δεν σέβονται όλοι τον Κ.Ο.Κ., δεξιά πάντα και σιγά σιγά θα αποκτήσεις αντίληψη για αυτά που διάβασες στα βιβλία.
    Αυτά από εμένα , καλή τύχη ότι και αν πάρεις.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2019
    Μηνύματα
    25
    Ευχαριστώ για την απάντηση σου . Οποίο και να πάρω Θα είναι μεταχειρισμένο. Έχω βρει το aprilia 1100-1200 και το hobby 900-1000. Έχεις δίκιο στο ότι το hobby είναι πιο άνετο και νομίζω ότι θα είναι και πιο βολικό σε παρκάρισμα και να παίρνας στην κίνηση . Βέβαια έχω ακούσει 2 αρνητικά. 1ον και ποιο προφανές ότι επειδή είναι 4χρονο με αρκετά χαμηλά κυβικά δεν πάει γρήγορα και δυσκολευται στις ανηφόρες και 2ον ότι η σέλα ειναι μικρή για 2ο αναβάτη και δεν αντέχει μέγιστο φορτίο πάνω από 120 κιλά . Γι αυτό δεν ξέρω αν θα μπορώ να πηγαίνω δικαβαλο . Είμαι 183 71 κιλά. Απ την άλλη το aprilia Δεν είναι άνετο έχει έναν κάπως ενοχλητικό ήχο (που δεν με πειράζει πολύ) αλλά η μυρωδια που σου αφήνει είναι τεράστιο μειονέκτημα. Βέβαια έχει καλύτερη επιτάχυνση τελική ταχύτητα design και γενικώς μοιάζει παραπάνω με κανονική μηχανή.

  14. #14
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Το σίγουρο είναι οτι με το aprilia θα βγάλεις γούστα (τηρουμένων των αναλογιών) έστω και απο 50 cc ενώ απο το hobby δεν...

  15. #15
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Για τη μυρωδιά σου ανέφερε πιο πάνω ο katsar τη λύση με τη συνημμένη φωτογραφία. Είναι λάδι για δίχρονο κινητήρα με άρωμα φράουλα. Ο ήχος του δίχρονου κινητήρα αρέσει σε πολλούς. Ίσως τον συνηθίσεις κι εσύ.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF