Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 17 από 17

Θέμα: Δίχρονο ή 4 χρόνο 50cc

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eftime Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την απάντηση σου . Οποίο και να πάρω Θα είναι μεταχειρισμένο. Έχω βρει το aprilia 1100-1200 και το hobby 900-1000. Έχεις δίκιο στο ότι το hobby είναι πιο άνετο και νομίζω ότι θα είναι και πιο βολικό σε παρκάρισμα και να παίρνας στην κίνηση . Βέβαια έχω ακούσει 2 αρνητικά. 1ον και ποιο προφανές ότι επειδή είναι 4χρονο με αρκετά χαμηλά κυβικά δεν πάει γρήγορα και δυσκολευται στις ανηφόρες και 2ον ότι η σέλα ειναι μικρή για 2ο αναβάτη και δεν αντέχει μέγιστο φορτίο πάνω από 120 κιλά . Γι αυτό δεν ξέρω αν θα μπορώ να πηγαίνω δικαβαλο . Είμαι 183 71 κιλά. Απ την άλλη το aprilia Δεν είναι άνετο έχει έναν κάπως ενοχλητικό ήχο (που δεν με πειράζει πολύ) αλλά η μυρωδια που σου αφήνει είναι τεράστιο μειονέκτημα. Βέβαια έχει καλύτερη επιτάχυνση τελική ταχύτητα design και γενικώς μοιάζει παραπάνω με κανονική μηχανή.
    Τώρα που μας είπες το ύψος και το βάρος σου έχουμε πλήρη εικόνα.
    Αν και σου πρότεινα το hobby αυτά τα δύο μειονέκτημα του δεν τα ήξερα.
    Με ύψος 183+(ψηλωνεις ακόμη) δεν νομίζω να είσαι άνετα ούτε στο ένα ούτε στο άλλο που έχεις στο μυαλό σου.
    Επειδή στα 50cc οι επιλογές δεν είναι και πολλές θα σου πρότεινα να αλλάξεις κατηγορία και να διαλεξεις κάτι από super motard.
    Το Aprilia RX 50 πιστεύω είναι ιδανικό για σένα.
    Λόγο ύψους θα κουμπώνεις μια χαρά, αναρτήσεις δεν θα καταλαβαίνεις τίποτα στις λακούβες και έχει αρκετοί δύναμη για να σηκώσει δεύτερο ατομο.
    Τωρα για την μυρωδιά , όπως είπαν και τα παιδιά στο φόρουμ θα αγοράσεις λάδι 2Τ με άρωμα φράουλα κ.τ.λ.
    Πριν ένα μήνα είχα παρόμοιο μηχανάκι (Daytona Remix 125) και πίστεψέ με αν ήταν 250cc δεν θα το πουλούσα.
    Θα βλέπεις σκούτερ και παπια να κοπανιουνται στις λακούβες και έσυ λόγο αναρτήσεων θα περνάς με άνεση.
    Βρες ένα μεταχειρισμένο Aprilia RX 50 και πάρτο βόλτα να δεις πως κάθεσαι πάνω. Αν η σέλα του είναι σκληρή , αυτό διορθώνεται εύκολα σε ένα σελα με 70-100€.
    Ότι και να διαλέξεις , καλό έλεγχο σε μηχανικό πριν το πάρεις.
    Όσον αφορά για τον ήχο που λες ότι δεν σου αρέσει , πίστεψέ με υπάρχουν άνθρωποι που είναι εθισμένη στον ήχο των δίχρονων.
    Εννοείται ότι θα αγοράσεις και εξοπλισμό αναβάτη , κράνος (γάντια, μπουφάν, παπούτσια, αδιάβροχο) γιατί όλα χρειάζονται.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2019
    Μηνύματα
    25
    Ευχαριστώ πολύ. Σίγουρα θα πάρω τον απαραίτητο εξοπλισμό. Ασφάλεια πάνω από όλα. Εξάλλου μόνο για μετακίνηση το θέλω. Δεν μ αρέσουν ούτε οι σουζες ούτε τα κόλπα. Και βασικά αμάξι προτιμώ αλλά επειδή δεν μπορώ από τα 16 αναγκαστηκά θα πάω σε 50cc και βλέπουμε

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 15:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF