Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 58

Θέμα: 125 κυβικά για ταξίδια ή όχι?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2019
    Μηνύματα
    0

    125 κυβικά για ταξίδια ή όχι?

    Καλησπέρα παιδιά,

    Νέο μέλος στην σελίδα σας και αυτό είναι το πρώτο μου ποστ.

    Μετά από 10 χρόνια συνύπαρξης με ένα kymko agility 125, λέω να πάρω νέο μηχανάκι και προσανατολίζομαι σε καποιο καλύτερο και πιο ταξιδιάρικο. Το κυμκο με έβγαλε απροβλημάτιστα τόσα χρόνια (χωρίς μακρινά ταξίδια αλλά με αρκετα ταξίδια Βολος-Πηλιο) και ήρθε η ώρα να επιλέξω γον αντικαταστάτη του, με μια διαφορά όμως. Αυτή τη φορά η επιλογή μου έχει να κάνει με την θέληση για πιο μακρινά ταξίδια. Βολος-Κωνσταντινουπολη, Βολος-Βουδαπέστη κτλ.

    Το δίπλωμα μου είναι για 125 και δεν σκοπεύω να το αλλάξω μιας και δεν θέλω να πάρω μεγαλύτερο μηχανάκι. Από συμπλέκτη στα μηχανάκια δεν γνωρίζω, αλλά δεν πιστεύω να είναι και κάτι υπερβολικά δύσκολο.

    Θα ήθελα την άποψη σας επι του θέματος, σαν πιο ειδικοί.
    Είναι βολικό το cbf για μακρινά ταξίδια? Είναι αξιόπιστο?

    ΥΓ1 Μπορεί ένα μηχανάκι 125 να κάνει τοσο μακρινά ταξίδια?
    ΥΓ2 Κοιτούσα και την Brixton 125 λόγω ομορφιάς αλλά μαλλον θα την απορρίψω.

    Και κάτι άλλο που ξέχασα. Το ύψος μου είναι 1.62. Θα έχω θέμα?
    Τελευταία τροποποίηση από ludvihoscar; 17/08/2019 στις 16:32.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες φίλε μου!
    Αφού έχεις τέτοια έντονη επιθυμία να ταξιδέψεις πάνω σε δίτροχο, γιατί δε θέλεις να βγάλεις απεριόριστο δίπλωμα ή έστω Α2 και να κινείσαι πολύ πιο άνετα και κυρίως ασφαλέστερα στις μακρινές αυτές διαδρομές που αναφέρεις;
    Υπάρχουν ίσως αναβάτες που γυρίζουν την Ευρώπη με vespa ή με ένα 125άρι αλλά η άποψή μου είναι ότι τα 125 cc εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να σε καλύψουν σε τόσο μεγάλα ταξίδια, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να πάρεις 1000+cc.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2019
    Μηνύματα
    0
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η επιθυμία μου για ταξίδια είναι τωρινή και φοβάμαι να δώσω πολλά χρήματα για μηχανή και για δίπλωμα γιατί ισως να μου περάσει. Νομιζω πως ένα δυο ταξιδάκια μπορώ να τα κανω και με 125 κι ας κουραστώ λίγο περισσότερο. Αν συνεχιστεί το πάθος για ταξίδια στο μέλλον, το ξανά κοιτάζω για κάτι καλύτερο με περισσότερα κυβικά.

  4. #4
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Για τέτοια περίπτωση είναι το varadero 125 που είναι δικύλινδρο, έχει βάλει όμως και αυτό τα χρονάκια του και δεν πωλείται καινούργιο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ludvihoscar Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η επιθυμία μου για ταξίδια είναι τωρινή και φοβάμαι να δώσω πολλά χρήματα για μηχανή και για δίπλωμα γιατί ισως να μου περάσει. Νομιζω πως ένα δυο ταξιδάκια μπορώ να τα κανω και με 125 κι ας κουραστώ λίγο περισσότερο. Αν συνεχιστεί το πάθος για ταξίδια στο μέλλον, το ξανά κοιτάζω για κάτι καλύτερο με περισσότερα κυβικά.
    Να είσαι καλά!
    Εσύ ξέρεις καλύτερα τον εαυτό σου και πώς θα το διαχειριστείς.Προτεινω μόνο το εξής:μη φύγεις απευθείας για τόσο μεγάλο ταξίδι, κάνε πρώτα 1-2 μικρότερα να τσεκάρεις αντοχές

  6. #6
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Cbf 125 ίσως??δεν μου έρχεται κάτι άλλο αξιόπιστο και 125 για τόσο μεγάλο ταξίδι...
    Throttle that mysterious friend of ours

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2019
    Μηνύματα
    0
    Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για το ενδιαφέρον.

    Χρειάζομαι ένα μηχανάκι με χαμηλή σέλα, είμαι 1.62. Νομιζω πως οι varadero είναι για ψηλότερους bikers.

    Την cbf γλυκοκοίταζω αλλά πρέπει να ανέβω επάνω της να δω αν την φτάνω.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Ότι μηχανάκι και να πάρεις ταξίδι θα πας
    από σένα εξαρτάτε (και όχι απ το μηχανάκι)
    Α και πούσαι άλλο μεταφορά, άλλο τουρισμός κι άλλο ταξίδι
    ανανήψαντας

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Εγω θα ελεγα να ααρεος το Α2 και να βρεις ενα 250αρι. Θα ανεβεις λιγο σε κοστος χρησης αλλα θα σε βγαλει πιο ανετα σε ταξιδι

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Ότι μηχανάκι και να πάρεις ταξίδι θα πας
    από σένα εξαρτάτε (και όχι απ το μηχανάκι)
    Αυτό.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Το ταξίδι γίνεται. Θα ταλαιπωρηθείς αρκετά όμως, αυτό είναι δεδομένο. Έχω κάνει κάποια ταξιδάκια με το cbf(μαξ 250χλμ/ημέρα) και αν εξαιρέσεις το δεξί χέρι (δεν είχα τεμπέλη τότε) πιάνονται λίγο κωλος και γόνατα (είμαι 1.85). Το μηχανάκι αξιοπρεπεστατο,αλλά όταν το πουλάνε 1200-1500 ευρώ και με τόσα παίρνεις kle, εμένα λίγα μου λέει. 300 ευρώ κοστίζει η ανανέωση του διπλώματος, βγαλ'το, πάρε κάτι μεγαλύτερο και αν δεν σου αρέσει το ξανά δίνεις. Θα χάσεις ένα 200αρι από μεταβιβάσεις και σερβις, απειροελαχιστο πόσο σε σύγκριση με το να κάνεις 1000χλμ με 125. Σε περίπτωση που αποφασίσεις να διανυκτερευσεις κάπου ενδιάμεσα αλλάζει το πράγμα εννοείται.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Σκέφτεσαι για καινούριο ή μεταχειρισμένο;; Τι μπάτζετ υπάρχει;;

    Τa cbf και ybr - ys ειναι ότι πιο απλό και αξιόπιστο υπάρχει, χωρίς πολλά τσιμπιμπλίκια πάνω.
    Ειναι οι επιλογες αρκετών που κάνουν το γυρο του κοσμου
    Όχι στο Brixton, δεν ειναι δοκιμασμενο, δεν εχει καν υποδοχη για σχαρα, η θεση οδηγησης ειναι για χαλαρη βολτα.

    Για μένα μήν πέσεις στην παγιδα του να ανεβεις κυβικα, για μεγάλα ταξιδια θα ανεβάσει στο διπλάσιο το κοστος.

    Το ύψος της σελας ειναι γυρω στα 780-800 χιλ σε αυτα τα μοτοσυκλετακια, νομιζω δεν θα εχεις θεμα.
    Ο συμπλέκτης δεν ειναι κάτι, το μαθαίνεις ευκολα, μη σε απασχολεί.

    Προχώρα άφοβα! Welcome to the club και μην αμελήσεις σε παρακαλώ να ανεβάσεις εδω τα ταξίδια σου!

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2019
    Μηνύματα
    0
    Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για ακόμα μια φορά για το ομαδικο πνεύμα και την διάθεση για βοήθεια.

    Πραγματι θα κουραστώ σε ένα μεγάλο ταξίδι, αλλά χαλάλι. Μπροστά στην περιπέτεια, δεν μετράει η κούραση. Άλλωστε, αυτό που θα μου μείνει στο τέλος θα είναι οι αναμνήσεις και όχι η κούραση. Για καινούριο έλεγα αλλά τι να πω, έχω μια λάτρεια στις ντουκατι από μικρός, πάντα τις έβλεπα σαν άπιαστο όνειρο γιατί ποτέ δεν ήθελα μεγάλου κυβισμού μηχανές (φοβάμαι το γκάζι που είναι γλυκό, έχω και 2 παιδιά πλέον...). Έψαξα για μεταχειρισμένες monster και ψιλοπορωθηκα, όμως και πάλι ο στόχος μου είναι κάτι μικρό, σαν το cbf για αρχή (είπαμε, μπορεί να κανω ένα ταξίδι στην Τουρκία και μετά να τα παρατήσω).

    Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω. Παω να συγκρίνω σε διαφορά σαιτ το ύψος της σέλας του kykmo agility που έχω με το cbf 125 και βλέπω πως το ύψος της σέλας είναι πιο μεγάλο στο κυμκο από ότι στο cbf. Εγώ στο κυμκο κάθομαι αρκετα μπροστά, γιατί όσο πίσω παω, τόσο λιγότερο το φτάνω (μπροστά είναι χαμηλό και πίσω πολύ ψηλό). Όταν αναφέρουν το ύψος σέλας στα χαρακτηριστικά του κυμκο, εννοούν το μπροστινό κομμάτι σέλας (που το φτάνω άνετα) ή το πίσω?

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Η λογική λέει ότι το ύψος σέλας μετριέται στην φυσική θέση που πρέπει να κάθεται ο οδηγός και όχι στο υψηλότερο σημείο της. Βέβαια, το cbf είναι πάρα πολύ κοντό,μην παραξενεύεσαι.

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της kyo
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    297
    Δεν θα έχεις πρόβλημα με το ύψος.Ελαφρια μηχανάκια είναι τα 125.Πατας λίγο στο ένα πόδι στα ξεκινήματα σταματηματα.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γαλβανιζέ κουτί για εργαλεία.....και όχι μόνο.
    από maintenance στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2006, 17:42
  2. Aftermarket Parts για Hornet (και οχι μονο)
    από RαNd στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 19:53
  3. Βολτίτσα για "μικρούς" και οχι μονο
    από Alchimistis στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 08:13
  4. Για στριφτερους και οχι μονο....
    από Runner Ducati στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 17:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF