Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Mivv Arrow o Termignoni

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444

    Mivv Arrow o Termignoni

    Καλησπέρα σε όλους, θα κάνω μερικές ακόμα βελτιώσεις στην ΜΤ-07 μου και ήθελα να ρωτήσω την γνώμη από κατόχους ίσως ή αν έχετε γνώμη από μηχανάκια φίλων για εξατμίσεις Mivv, Arrow και Termignoni.
    Είμαι ανάμεσα σε:

    - Mivv Delta Race:
    https://www.mivv.com/prodotti/y-045-...ha-mt-07-2014/

    - Arrow Street Thunder:
    https://www.arrow.it/en/assembled/13...T-07-2014-2019

    - Termignoni:
    https://www.termignoni.it/en/product...r_y104090tv-2/

    Επειδή είναι ολόσωμες θα κόψουν κάτι σε βάρος, θα δώσουν και λίγη δύναμη σε όλο το φάσμα των στροφών. Από ποιότητα/απόδοση έχετε εμπειρίες?
    Σαν ήχος και σχέδιο μου αρέσουν και οι 3, ίσως ένα τσακ παραπάνω η Mivv..

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
    στα χαμηλά και μεσαία, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα χάσεις με ολόσωμη, θα πρέπει να κάνεις χαρτογράφηση.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
    στα χαμηλά και μεσαία, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα χάσεις με ολόσωμη, θα πρέπει να κάνεις χαρτογράφηση.
    Θα μπει και Power Commander πακέτο..!

  4. #4
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.502
    Το μόνο που ξέρω είναι ότι οι mivv χωρίς τάπες δεν αντέχονται.
    Έχει ο κολλητός μου σε fazer s2 και δεν άντεχε. Έβαλε τις τάπες και ήταν τελείως χάλια! Τελικά έκοψε τις ταπες και κάπος ήρθε η κατάσταση.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  5. #5
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Καθαρά υποκειμενικό αλλά στο μάτι καλύτερα μου κάθεται η Termi και χειρότερα η Arrow. Τις Mivv τις έχω συνδέσει με καγκουριά και δεν έχω θετική άποψη αν και οπτικά δεν είναι άσχημη.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Ότι και να βάλεις χάλια θα ακούγεται σε αυτό το μοτέρ.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Εγω για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω τι ειναι καλυτερο. Τωρα απο εδω και περα εγω που εχω termignoni μια χαρα μου καθισαν αλλα ακουγονται αρκετα δυνατα.
    Πάτα το 0

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Το μόνο που ξέρω είναι ότι οι mivv χωρίς τάπες δεν αντέχονται.
    Έχει ο κολλητός μου σε fazer s2 και δεν άντεχε. Έβαλε τις τάπες και ήταν τελείως χάλια! Τελικά έκοψε τις ταπες και κάπος ήρθε η κατάσταση.
    Δεν θέλω να μην μπορώ να πάω για έναν καφέ ήρεμα χωρίς να με ζαλίζει η φασαρία..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Καθαρά υποκειμενικό αλλά στο μάτι καλύτερα μου κάθεται η Termi και χειρότερα η Arrow. Τις Mivv τις έχω συνδέσει με καγκουριά και δεν έχω θετική άποψη αν και οπτικά δεν είναι άσχημη.
    Ωραία επίσης είναι και η SC Project: https://shop.sc-project.com/en-GR/Bi...System-2-1.htm

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Ότι και να βάλεις χάλια θα ακούγεται σε αυτό το μοτέρ.
    Γιατί? Από τα βίντεο μια χαρά ακούγονται, συν μερικά που έχω πετύχει στον δρόμο με εξάτμιση ωραία ακούγονται νομίζω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Εγω για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω τι ειναι καλυτερο. Τωρα απο εδω και περα εγω που εχω termignoni μια χαρα μου καθισαν αλλα ακουγονται αρκετα δυνατα.
    Σε τι μηχανή? Από ποιότητα πώς σου φαίνονται, τι έχεις καιρό;

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Ότι και να βάλεις χάλια θα ακούγεται σε αυτό το μοτέρ.
    Κανεις μεγαλο λαθος. Οσο χαλια ακουγoνται με τη μαμα, τοσο ωραιο ηχο βγαζουν με aftermarket. Ειχα μια SC Project και ακουγοταν λες και ηταν V2, μπασος και γεματος ηχος.

    Μπαμπη θα απεφευγα σιγουρα τη Mivv. Απο εκει και περα θεμα γουστου, προσωπικα προτιμω σιγουρα την Term. Εχε υποψιν σου και τη λυση του EJK fuel controller. Πoλυ πιο φτηνο απο το PC και αν σκοπευεις να πας σε κονσερβα χαρτη ετσι κι αλλιως δεν προκειται να παρεις κατι φοβερο κι απο το δευτερο. Ουσιαστικα θες απλα να δουλευει σωστα το μοτερ, πραγμα που το πετυχα και με το EJK.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Κανεις μεγαλο λαθος. Οσο χαλια ακουγoνται με τη μαμα, τοσο ωραιο ηχο βγαζουν με aftermarket. Ειχα μια SC Project και ακουγοταν λες και ηταν V2, μπασος και γεματος ηχος.

    Μπαμπη θα απεφευγα σιγουρα τη Mivv. Απο εκει και περα θεμα γουστου, προσωπικα προτιμω σιγουρα την Term. Εχε υποψιν σου και τη λυση του EJK fuel controller. Πoλυ πιο φτηνο απο το PC και αν σκοπευεις να πας σε κονσερβα χαρτη ετσι κι αλλιως δεν προκειται να παρεις κατι φοβερο κι απο το δευτερο. Ουσιαστικα θες απλα να δουλευει σωστα το μοτερ, πραγμα που το πετυχα και με το EJK.
    Όσα εχω ακούσει στο δρόμο με after εξάτμιση κάνουν χάλια ήχο εως εχοχλητικό ειδικά σε ψηλές στροφές. Τώρα αν υπάρχει κάποιο τελικό που να κάνει πιο υποφερτό ήχο δε το γνωρίζω.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Όσα εχω ακούσει στο δρόμο με after εξάτμιση κάνουν χάλια ήχο εως εχοχλητικό ειδικά σε ψηλές στροφές. Τώρα αν υπάρχει κάποιο τελικό που να κάνει πιο υποφερτό ήχο δε το γνωρίζω.
    Μπορει να ειναι θεμα γουστου τοτε, πασο. Παντως ενω γενικα ειμαι κατα των εξατμισεων (τις βρισκω πεταμενα λεφτα προσωπικα) στο ΜΤ07 ηταν η μονη μηχανη που ειχα αλλαξει. Πραγματικα με τη μαμα ακουγεται σαν σκουτερ, τραγικος ηχος.

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Κανεις μεγαλο λαθος. Οσο χαλια ακουγoνται με τη μαμα, τοσο ωραιο ηχο βγαζουν με aftermarket. Ειχα μια SC Project και ακουγοταν λες και ηταν V2, μπασος και γεματος ηχος.

    Μπαμπη θα απεφευγα σιγουρα τη Mivv. Απο εκει και περα θεμα γουστου, προσωπικα προτιμω σιγουρα την Term. Εχε υποψιν σου και τη λυση του EJK fuel controller. Πoλυ πιο φτηνο απο το PC και αν σκοπευεις να πας σε κονσερβα χαρτη ετσι κι αλλιως δεν προκειται να παρεις κατι φοβερο κι απο το δευτερο. Ουσιαστικα θες απλα να δουλευει σωστα το μοτερ, πραγμα που το πετυχα και με το EJK.
    Ευχαριστώ για την πρόταση, απ' ότι βλέπω πάει 250 δολλάρια το EJK, άμα βάλεις μεταφορικά και δασμούς από Αμερική πάνω κάτω κοντά στο PCV θα βγει.. H εγκατάσταση και το σετάρισμα δεν θα γίνει από μένα αλλά από καλό συνεργείο με εμπειρία σε αγώνες / trackday κλπ, οπότε θα ρυθμιστεί σωστά.
    Μαζί με την εξάτμιση θα μπουν και φυσίγγια μπροστά, είτε Andreani είτε τα NIX 22 της Ohlins και νέα αλυσιδογράναζα, να ανανεώσουμε την σχέση μας και να πάμε σε κανένα trackday πιθανώς. :-)

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την πρόταση, απ' ότι βλέπω πάει 250 δολλάρια το EJK, άμα βάλεις μεταφορικά και δασμούς από Αμερική πάνω κάτω κοντά στο PCV θα βγει.. H εγκατάσταση και το σετάρισμα δεν θα γίνει από μένα αλλά από καλό συνεργείο με εμπειρία σε αγώνες / trackday κλπ, οπότε θα ρυθμιστεί σωστά.
    Μαζί με την εξάτμιση θα μπουν και φυσίγγια μπροστά, είτε Andreani είτε τα NIX 22 της Ohlins και νέα αλυσιδογράναζα, να ανανεώσουμε την σχέση μας και να πάμε σε κανένα trackday πιθανώς. :-)


    Υπαρχει και ελληνας αντιπροσωπος, δε θα παραγγειλεις απο Αμερικη. Θυμαμαι πως οταν το ειχα παρει εβγαινε αρκετα πιο φθηνα απο το PC. Anyway, εγω απλα ενημερωσα για μια εναλλακτικη λυση.

    Βλεπω παντως πως εχεις παρει την αποφαση να βαλεις το χερι βαθια στην τσεπη. Με κοστος για εξατμιση, PC, προγραμματισμο, αναρτησεις, αλυσιδογραναζα ξερεις πολυ καλα πως μπαινεις οικονομικα σε ΜΤ09 territory. Αν το εχεις παρει αποφαση πως θες να την κρατησεις για χρονια με το καλο οι αλλαγες.

  14. #14

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Να κάνω μια ερώτηση καλοπροαίρετα και χωρίς καμία δόση ειρωνίας.

    Σε τι πιστεύεις ότι είναι καλύτερες αυτές που προτείνεις από μια race tech ή race guns?

    Άντε για τις επώνυμες που έχει γίνει ένα σχετικό r&d και ο συνδυασμός με commander ή παρόμοια προϊόντα είναι plug and play, να δεχτώ ότι ο κόσμος τις προτιμάει. Αλλά αυτές για ποιο λόγο;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Arrow χταποδι+ termignoni τελικο
    από mixalhsCr στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2010, 00:49
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2005, 19:29
  3. πρώτες εντυπώσεις από Termignoni
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2004, 23:22
  4. Honda CBR 1000 και 600RR Arrow Kit
    από anco στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2004, 16:20
  5. Δυναμομέτρηση ZX10 & CBR1000 με ARROW kit
    από Wizard13 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2004, 17:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF