Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 49

Θέμα: Αγορά gs ...1150 η 1200;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    ένα φεγγάρι πέρασα απο τα μοντέλα της εταιρείας (ντακαρ650-f800gs-xcountry-f650gs διμπουζο) και απέκτησα παρέες ιντερνετικες γύρω απο τον έλικα κάνοντας μέσω ενός φόρουμ που δεν υπαρχει πια αρκετά ταξίδια ανά την Ελλάδα τόσο χωμάτινα όσο και ασφαλτινα, έμαθα κάποια πραγματάκια από τους κατόχους..

    είχα επίσης την ευκαιρία να οδηγήσω για λίγο το 1150..

    λοιπόν όσων αφορά τα μοντέλα με σερβοφρενα.....με μια λέξη ΜΑΚΡΙΑ...

    έχεις αφήσει ποτέ χειρόφρενο σε κατηφόρα σε αυτοκίνητο που είναι σβηστός ο κινητήρας και να πατήσεις φρένο;

    ξέρεις η αίσθηση που το πετάλι του φρένου είναι κούτσουρο και νιώθεις ότι τα φρένα σου δουλεύουν στο 10% από το κανονικό δάγκωμα τους...

    ε αυτό μπορεί να σου κάνει οποιαδήποτε στιγμή της πορείας σου σε δρόμο το συστηματάκι αυτό που έβαλε ο γερμανος σε κάποια μοντέλα από το 2003 μεχρι το 2006 (πάνω-κατω οι χρονιές)..κάποιοι πάνε και απομονώνουν-πειράζουν το κύκλωμα και κυκλοφορούν χωρίς abs, κάποιοι κάνουν κάτι πατέντες με την πλακέτα, και κάποιοι άλλοι πληρώνουν εξωφρενικά ποσά στην bmw για νέα μονάδα...θυμάμαι σαν τωρα ιστοριες φίλων που τα ειχαν να λένε οτι ειχαν ασπρίσει τα μαλλιά τους σε ταξιδια οταν τους ειχε πουλησει το σύστημα φρένων με πολλά χλμ....επίσης υπήρχαν φυσικά και άτομα που δεν είχαν ποτέ πρόβλημα, να το λέμε κι αυτό.

    το λεπον αν είσαι συνειδητοποιημένος τι παίρνεις (στα είπαν τα περισσότερα οι από πάνω) 1150 πριν το 2003 και 1200 μετά το 2006.

    αυτά από εμένα.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 21/08/2019 στις 08:50.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    Το NC 700 ή το varadero δεν σου αρέσουν?

  3. #18
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Με 4500 δεν βρίσκεις αξιοπρεπες 1200 και αυτά που υπάρχουν θα χρειαστούν σύντομα λεφτα επιπλεον γιατι ειναι σιγουρο οτι θα γεννησουν,αν σου βγάλει βλάβη στο σερβό ή φαγωμένο δίσκο θα τρέχεις.

    Βρες καλυτερα ένα Γιαπωνέζικο,ενα varadero πχ.
    Συμφωνώ απόλυτα ! Παίρνει ΜΚ2 (με έξι ταχύτητες και ψεκασμό) με άπειρα εξτρα και σε άριστη κατάσταση.....! Αν του αρέσει και δεν είσαι και fan του χωματόδρομου είναι πολύ καλή επιλογή.....

  4. #19
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    απο τα μηχανακια εκεινης της εποχης, ηταν καλη επιλογη και το καπονορντ...ειχε καποια χαζοθεματα αλλα φυσιολογικα ολα τα προβληματα πρεπει να ειναι λυμενα μεχρι σημερα

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Το NC 700 ή το varadero δεν σου αρέσουν?
    nc700 οικονομικο απο ολες τις πλευρες, 4-4,5 στα 100 και σε ταξιδι πεφτι και 3,5. Λαδια καθε 12.000χιλ. μπουζι καθε 48.000 φιλτρο αερα 24.000. και βαλβιδες εχει με κοκκορακια, και οχι με καπελοτα. εχω το 750x dct.

    και τα δυο εχουν μοτερ ασπαστα. nc700x. nc750x.
    Τελευταία τροποποίηση από andreastwin; 21/08/2019 στις 11:36.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα κι από μένα

    παρεπιπτόντως δεν έχω αλλάξει συμπλέκτη στα 180.000χλμ που έχω στο κοντέρ στο 1150.
    Το μηχανάκι το πήρα δευτερο χέρι το 2006 με 35.000χλμ.

    Γενικά είναι αξιόπιστο πολύ οικονομικό στη συντήρηση αλλά και σε βενζίνη στο ταξίδι. Στην πόλη καίει πολύ και είναι δύσχρηστο.
    Σαν οδήγηση το 1200 είναι ανώτερο καθότι πιο ελαφρύ και πιο δυνατο.

    Γενικά οι τιμές στην Ελλάδα είναι υψηλές για 20ετίας μηχανάκια.
    Όποιος πάει σε παλιό μπεμβέ πρέπει να το σκεφτεί δύο φορές.
    Είναι αξιόπιστα με μεγάλο προσδόκιμο ζωής αλλά αν βγάλει ζημιά και θέλει ανταλλακτικό κλάφτα.
    Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω. Είχα 1100 και 1150 και έχω οδηγήσει αρκετά το 1200 (φίλων). Δίσκος έχει να κάνει με την χρήση και που λειτουργεί η μοτοσυκλέτα. Π.χ. μια μεγάλη ανηφόρα σε πάρκιν και καθημερινή ανάβαση τον στέλνει τον δίσκο. Δύσκολο να βρεις καλό 1150. 1200 θα βρεις περισσότερα. Θα επανέλθω.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    ...
    Για την πόλη πόσο καίει δλδ; Γιατί η αλήθεια είναι ότι εδώ 500αρια και καίνε 6.7/100... Νομίζω ότι είναι ανάλογα και τον τρόπο οδήγησης... Αν το χέρι σου έχει μέτρο δε νομίζω να καίει τόσο τραγικά... Δύο κύλινδροι και ψεκασμός γαρ!
    ...
    Καλοκαίρι:
    Στο ταξίδι με 120χλμ/ω 5,5λτ/100. Με 140-160χλμ/ω 6λτ/100
    Πόλη (Θεσσαλονίκη) γύρω στο 7λτ/100χλμ. Αθήνα λιγότερο γιατί έχει πιο απλωτές διαδρομές

    Χειμώνα 0,5 με 1λτ/100 παραπάνω.

    Εκτός από το χέρι παίζει ρόλο η θερμοκρασία περιβάλλοντος στην κατανάλωση. Έχω δει μεγάλες αποκλίσεις.
    Οι μετρήσεις σε πολλά γεμίσματα και πάντα με καθαρό φίλτρο αέρος

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    απο τα μηχανακια εκεινης της εποχης, ηταν καλη επιλογη και το καπονορντ...ειχε καποια χαζοθεματα αλλα φυσιολογικα ολα τα προβληματα πρεπει να ειναι λυμενα μεχρι σημερα
    Ναι, επήλθε η τελική λύση.
    Δεν κυκλοφορεί κανένα πια

  9. #24
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    Ναι, επήλθε η τελική λύση.
    Δεν κυκλοφορεί κανένα πια
    Λάθος κάνεις.
    Έχω ένα φίλο που ο πατέρας του έχει ένα καπονορντ.
    Το πηγαίνει από το σπίτι στο συνεργείο και από το συνεργείο στο σπίτι.

    Μη γελάς... μαζεύονται τα χιλιόμετρα...

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Λάθος κάνεις.
    Έχω ένα φίλο που ο πατέρας του έχει ένα καπονορντ.
    Το πηγαίνει από το σπίτι στο συνεργείο και από το συνεργείο στο σπίτι.

    Μη γελάς... μαζεύονται τα χιλιόμετρα...
    Οδηγώντας πάει συνεργείο;

  11. #26
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Έχει κατηφόρα από το σπίτι του...

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Έχει κατηφόρα από το σπίτι του...
    Κι εγώ είδα ένα multistrada 1000 προχθές στην Τσιμισκή και νόμιζα ότι έπαθα Deja vu!
    Συμβαίνουν αυτά.

    Τεσπα,

    Συμβουλή προς τον φίλο που ενδιαφέρεται για gs.
    Επειδή χάζευα τις προάλλες τις τιμές στο car για δεινόσαυρους φιλοσοφίας της περασμένης χιλιετίας σαν κι αυτό που έχω, θεωρώ ότι οι τιμές στην Ελλάδα είναι, επιεικώς, απαράδεκτα υψηλές και τα μηχανάκια τα περισσότερα λιωμένα. Ισχύει και για varadero και για gs. Εδώ ζητάνε τριχίλιαρα για άφρικες δέκατο χέρι.
    Αυτά τα μηχανάκια τα παίρναμε κάποτε που η βενζίνη είχε 80 λεπτά και οι μισθοί ήταν τριπλάσιοι. Και τα χρησιμοποιούσαμε καθημερινά σαν παπί.
    Αυτές οι εποχές έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.
    Εγώ στη θέση σου θα κοίταζα κάτι πιο σύγχρονο.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    Και γω απλό 1150 έχω με 127.000 km και μπορώ να πω ότι το ευχαριστιέμαι ακόμα παντού από καθημερινή χρήση ως ταξίδια κοντινά ή μακρινά. Έχει να δώσει πολλά ακόμα και δεν σκέφτομαι, ούτε μπορώ να πάρω κάτι αντίστοιχο πιο σύγχρονο.

    Το πρόβλημα με τα 1150, είναι να βρεις ένα καλοσυντηρημένο και καλοδουλεμένο χωρίς να ζητάν μια μικρή περιουσία. Ειδικά το δεύτερο είναι σημαντικό. Αν είναι καλό θα σου βγάλει άπειρα χιλιόμετρα. Αν είναι ταλαιπωρημένο θα χρειαστεί να δώσεις κάμποσα λεφτά ειδικά στη μετάδοση. Αν θες sony και καλά boxer προχώρα αλλά μπορείς να έχεις τις επιδόσεις του 1150 με ένα NC 700 πχ, με τη μισή βενζίνη με τρομερή αξιοπιστία και μηδαμινή συντήρηση. Δεν θα έχεις βέβαια την αίσθηση του boxer που έχει πολλούς φίλους αλλα κλαϊν μάϊν.

  14. #29
    Ρε παιδιά χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία έχω ακούσει ότι το nc700 είναι μεγάλο ψοφημι και από κάτοχο που το έδωσε. Και μάλιστα επειδή κάποτε με είχε δελεάσει η ιδέα λόγω της οικονομίας του μου είπε ότι ήταν απίστευτα βαρετό μηχανάκι

  15. #30
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    το nc700 είναι μεγάλο ψοφημι
    Do the math.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. GS 1150 kaiei ladia?
    από melissos28 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2009, 08:15
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 15:48
  3. Agora gs 1150
    από Alkis750 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2006, 15:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF