Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 50

Θέμα: Καλώς σας βρήκα... τη βοήθειά σας στην επιλογή παρακαλώ!

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Όταν είχα πάρει την Transalp 600 που ήταν η τελευταία μου μηχανή, έψαχνα (με μικρότερο βέβαια διαθέσιμο μπάτζετ απ' αυτό που είχα τώρα) για... δυο μήνες περίπου!

    Είδα ΑΠΕΙΡΕΣ μηχανές, κυρίως BMW F 650, Suzuki Freewind και Honda Transalp, οι οποίες στις φωτογραφίες ήταν... ολόφρεσκες και λαχταριστές και αυτοί που τις πούλαγαν έγραφαν ΟΛΟΙ ότι ήταν "σε άριστη κατάσταση", "δε θέλει τίποτα" κλπ., κλπ.

    Όταν όμως τις έβλεπες από κοντά... σου ερχόταν να βάλεις τα κλάματα!

    Με μεγάλη δυσκολία κατέληξα σε εκείνη που αγόρασα, η οποία πραγματικά ήταν προσεγμένη σε σχέση με τις άλλες που είχα δει!

    Κι όμως μου έβγαλε κάμποσα μικρά αλλά σπαστικά θεματάκια, μια που κάηκε ο ανορθωτής (διότι ήταν κινέζικος καθώς αυτόν είχε τοποθετήσει ο προηγούμενος όταν του κάηκε κάποια στιγμή ο εργοστασιακός...), μια που διαπίστωσα διαρροή λαδιού από κάπου και χρειάστηκε επισκευή, μια που ήθελε αλλαγή μπροστινής δισκόπλακας, μια που άλλαξα λάστιχα επειγόντως - συν κάτι μικροβαψίματα και επισκευές που κόστισαν μόνο αυτά 250 ευρώ κλπ.!

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ Η ΑΝΕΥΡΕΣΗ ΚΑΛΟΥ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟ/ΜΕΤΡΙΟ ΜΠΑΤΖΕΤ!

    Τέλος πάντων, είπα παρ' όλα αυτά να ξανακοιτάξω και τώρα για κανένα καλό μεταχειρισμένο - και τα πρώτα που έτυχε να δω ήταν ένα Aprilia Mana GT του 2011 με 22.000 χιλιόμετρα κι ένα Honda Hornet 650S του 2005 με 30.000 χιλιόμετρα.

    Για άλλη μια φορά στις φωτογραφίες έλαμπαν και στην πράξη... αφήστε καλύτερα (ειδικά το Honda ήταν πραγματικά για τον παλιατζή).

    Μετά διάβασα όλα αυτά που γράφατε για τα κινεζοκινέζικα όπως το Daytona Rockstar 400 και διαπίστωσα κιόλας ότι ο Γκοργκόλης... το παράτησε, δεν θα το ξαναφέρει! Είναι και αμφίβολο αν υπάρχει κάποιο διαθέσιμο - σε όσα καταστήματα ήταν ανοιχτά και ρώτησα, δεν το είχαν παρόλο που υπήρχε στις αγγελίες τους!

    Έτσι, μετά απ' όλα αυτά κατέληξα...

    ... ΣΤΗ BENELLI BN 251 - έχοντας και το παράδειγμα του προσωπικού φίλου μου ο οποίος έχει τη BN 302 και δεν του έχει βγάλει ΤΙΠΟΤΑ (και δεν είναι κι ο καλύτερος χρήστης πρέπει να πω)!

    Στα λεφτά που είχε... τη θεωρώ ευκαιρία. Με 2.990 ευρώ δεν βρίσκεις "κανονική" και επώνυμη μηχανή - ίσως όχι Honda, Yamaha, Suzuki, Kawasaki αλλά ένα κλικ αμέσως πιο κάτω απ' αυτές και σίγουρα πιο πάνω από τη Daytona!

    Επίσης στην απόφασή μου με οδήγησε... το δικό μου παράδειγμα, δηλαδή ότι σε κάποια άλλη στιγμή είχα αγοράσει, πάλι με χαμηλό μπάτζετ, τη Yamaha YBR 125 για να αποφύγω τα μεταχειρισμένα και δεν το μετάνοιωσα καθόλου!
    Φίλος κ γω μια ζωή γιαπωνέζικα κ ευρωπαϊκά μηχανάκια μεταχειρισμένα είχα κ μια ζωή στα συνεργεία έτρεχα.. Πήρα καινούργιο TRK 502 X μπας κ ησυχάσω.. Έκανες πολύ καλή επιλογή βάση μπάτζετ!! Με το καλό να την παραλάβεις!! Περιμένουμε φωτός και εντυπώσεις..

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Eτσι παιδια!! Να μην αγοραζει κανενας μεταχειρισμενα να πεσουν οι τιμες στον πατο να τα παιρνουμε εμεις φθηνοτερα!
    Ολοι Zontes, Daytona και Beneli παρτε!!
    Κανε ονειρα Bob για φτηνα μεταχειρισμενα στην Ελλαδα των 500€. Ρε θα αγοραζουμε μηχανακια του 2003-06 μεχρι τη Δευτερα Παρουσια λεμε...
    Και τα οποια βεβαια θα εχουν παντα 39000χλμ, οσα χρονια και αν περασουν.



    Με το καλο το 251 στον OP. Ειναι οντως εξαιρετικη η τιμη, σου ευχομαι καλους δρομους.

  3. #33
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Κανε ονειρα Bob για φτηνα μεταχειρισμενα στην Ελλαδα των 500€. Ρε θα αγοραζουμε μηχανακια του 2003-06 μεχρι τη Δευτερα Παρουσια λεμε...
    Και τα οποια βεβαια θα εχουν παντα 39000χλμ, οσα χρονια και αν περασουν.



    Με το καλο το 251 στον OP. Ειναι οντως εξαιρετικη η τιμη, σου ευχομαι καλους δρομους.
    Αστα να πανε..
    Παντως βλεπω οτι πηρε τα πανω της λιγο η αγορα μοτοσυκλετων και επισης σε αρκετα δημοφιλη μοντελα βλεπω οτι τιμες στη Γερμανια πχ δεν διαφερουν και πολυ αν δεν ειναι και ακριβοτερες σε καποιες περιπτωσεις. Τουλαχιστον βεβαια εκει λενε την αληθεια για την κατασταση και τα χιλιομετρα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Ευχαριστώ για τις ευχές, μόλις την πάρω στα χέρια μου θα ανεβάσω και φωτό και θα γράψω κι εντυπώσεις - την άλλη Τετάρτη θα την έχω, διότι στο μεταξύ θα λείψω!

    Για όποιον ενδιαφέρεται... η προσφορά στη Benelli BN 251 τελειώνει! Αυτή που έκλεισα εγώ ήταν μια από τις τελευταίες με τιμή 2.990 ευρώ - ίσως να υπάρχουν μια-δυο ακόμα. Από δω και μπρος θα κοστίζει 3.590 ευρώ.

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    348
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις ευχές, μόλις την πάρω στα χέρια μου θα ανεβάσω και φωτό και θα γράψω κι εντυπώσεις - την άλλη Τετάρτη θα την έχω, διότι στο μεταξύ θα λείψω!

    Για όποιον ενδιαφέρεται... η προσφορά στη Benelli BN 251 τελειώνει! Αυτή που έκλεισα εγώ ήταν μια από τις τελευταίες με τιμή 2.990 ευρώ - ίσως να υπάρχουν μια-δυο ακόμα. Από δω και μπρος θα κοστίζει 3.590 ευρώ.
    Καλησπέρα φίλε ! Με το καλό να χαρείς το εργαλείο . Πιο λίγα λεφτά και από το cf 250 nk το δικό μου . Δέλεαρ τιμή! Ανέφερες στην αρχή για το brixton 250 .. Ήρθε Ελλάδα ; γιατί στο ίντερνετ δεν βλέπω κάτι τέτοιο ..

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Καλησπέρα κι ευχαριστώ!... Μου είπαν ότι έχει έρθει το Glanville - δηλαδή το πιο μοντέρνο από τα δυο. Το πιο κλασσικό, το Saxby, αναμένεται... άγνωστο πότε. Τιμή δεν ξέρω.

    Είσαι ευχαριστημένος από τη Cf Moto τη δική σου; την είχα δει αλλά η Benelli ήταν πιο πολύ του στυλ μου.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις ευχές, μόλις την πάρω στα χέρια μου θα ανεβάσω και φωτό και θα γράψω κι εντυπώσεις - την άλλη Τετάρτη θα την έχω, διότι στο μεταξύ θα λείψω!

    Για όποιον ενδιαφέρεται... η προσφορά στη Benelli BN 251 τελειώνει! Αυτή που έκλεισα εγώ ήταν μια από τις τελευταίες με τιμή 2.990 ευρώ - ίσως να υπάρχουν μια-δυο ακόμα. Από δω και μπρος θα κοστίζει 3.590 ευρώ.
    Στα 2.990 είναι Η ευκαιρία. Στα 3.600 τα πράγματα αλλάζουν. Και αλλάζουν γιατί έρχεται πιο κοντά στο leoncino 250 που είναι πιο μουρατο. Ακόμα χειρότερα πλησιάζει επικίνδυνα το bajaj dominar 400 που στα 3.980 είναι απίστευτη περίπτωση.

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Αστα να πανε..
    Παντως βλεπω οτι πηρε τα πανω της λιγο η αγορα μοτοσυκλετων και επισης σε αρκετα δημοφιλη μοντελα βλεπω οτι τιμες στη Γερμανια πχ δεν διαφερουν και πολυ αν δεν ειναι και ακριβοτερες σε καποιες περιπτωσεις. Τουλαχιστον βεβαια εκει λενε την αληθεια για την κατασταση και τα χιλιομετρα.
    Στην Γερμανία μένω φίλος.. Εδώ οι τιμές κ στα μεταχειρισμένα κ στα καινούργια είναι πολύ φθηνότερα κ φυσικά τα μεταχειρο με ελάχιστα χιλιόμετρα κ τα περισσότερα σε πολύ καλή κατάσταση!πχ kawasaki versys 300 x βρίσκεις με 1000 Χιλ πχ στα 3700 ευρώ..

  9. #39
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Το 2001 είχα αγοράσει το ΧΤ μου,μοντέλο 1996,εισαγωγή από Γερμανία.Το κοντέρ έγραφε περίπου 20.000 χλμ,αληθινά-ψεύτικα,έτσι ήρθε.( ο έμπορος πολύ γνωστός μου).
    Αρκετοί όταν έβλεπαν τα χλμ μου έλεγαν '' !!!!Δεν είναι καινούργιο;;''
    porca miseria.

  10. #40
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    348
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα κι ευχαριστώ!... Μου είπαν ότι έχει έρθει το Glanville - δηλαδή το πιο μοντέρνο από τα δυο. Το πιο κλασσικό, το Saxby, αναμένεται... άγνωστο πότε. Τιμή δεν ξέρω.

    Είσαι ευχαριστημένος από τη Cf Moto τη δική σου; την είχα δει αλλά η Benelli ήταν πιο πολύ του στυλ μου.
    Το μόνο που μου έχει εμφανίσει μέχρι τώρα είναι στην οθόνη όταν βάζω Δευτέρα μου δείχνει 1 . Μου είπαν στο συνεργείο ότι είναι δείκτης ταχυτήτων και περιμένω το ανταλλακτικό 2 με 3 μήνες . Δεν μου εμποδίζει την οδήγηση αλλά αν πάθει κάτι σοβαρό και χρειαστώ ανταλλακτικό θα περιμενω 1 χρόνο δίχως να κινώ το εργαλείο ;; Αυτό με έχει ξενερώσει φίλε ,κατά αλλά το απολαμβάνω στη παραλιακή !! Brixton 125 πάντως βλέπω συνέχεια !! έχει πουλήσει εδώ Ελλάδα ! Το 250 το καλοβλεπω και γω κυρίως για την άνεση του συνεπιβάτη γιατί στο cf χοροπηδάνε .... Μελλοντικά φυσικά....

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Στα 2.990 είναι Η ευκαιρία. Στα 3.600 τα πράγματα αλλάζουν. Και αλλάζουν γιατί έρχεται πιο κοντά στο leoncino 250 που είναι πιο μουρατο. Ακόμα χειρότερα πλησιάζει επικίνδυνα το bajaj dominar 400 που στα 3.980 είναι απίστευτη περίπτωση.
    Έχω οδηγήσει τη Bajaj Dominar!

    Δεν μπορώ βέβαια να κάνω... συγκριτικό με τη Benelli που αγόρασα, διότι δεν την έχω οδηγήσει - αντί αυτής όμως έχω οδηγήσει την ΒΝ 302!

    Μεταξύ Bajaj και ΒΝ 302, η 302 μου φάνηκε πιο "ήρεμη" στη λειτουργία της και σαφώς πιο άνετη, είχε καλύτερους χώρους!

    Επίσης πιο άνετη μου φάνηκε ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ... αυτή που αγόρασα, νοιώθεις και σε αυτήν να έχεις περισσότερη "άπλα" πάνω της απ' ό,τι στη Bajaj!

    Στη Bajaj μου φάνηκε λίγο περίεργη επίσης η λειτουργία του κινητήρα... όχι ότι είχε κάποιο σοβαρό πρόβλημα ή ότι ήταν ψόφιος (ούτε πολύ δυνατός ήταν βέβαια αλλά ΟΚ πάντως μπορώ να πω ότι ήταν για το είδος της μοτοσυκλέτας) - το θέμα ήταν ότι... έκανε πολύ θόρυβο για την απόδοση που είχε!

    Σα... να τον φρέναρε κάτι μυστηριώδες μέσα του!

    Πιθανόν μάλιστα... αυτό ακριβώς να συμβαίνει, διότι είναι "μεταρρυθμισμένος" προς το "commutering" κινητήρας από KTM 390!

  12. #42
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Πάλι μέσω του ptc πήρε σωστό δρόμο το νήμα. Πόσο μπροστά είσαι!

    Καλοτάξιδο το Benelli BN251! Μην ξεχάσεις να μας πεις εντυπώσεις μακροπρόθεσμα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Η μοτοσυκλέτα παραλήφθηκε και έγινε και η πρώτη βόλτα!

    Φωτό και εντυπώσεις την άλλη βδομάδα.

    Επιγραμματικά όμως θα πω ότι αν η Ducati ήθελε να μπει σε αυτή την κατηγορία κυβικών για να μαζέψει λεφτά... ακριβώς αυτή τη Benelli BN 251 θα έφτιαχνε!

    Είναι η Ducati των φτωχών!

  14. #44
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Kαλοριζικη και καλοταξιδη!
    MADE IN JAPAN 日本製

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Η μοτοσυκλέτα παραλήφθηκε και έγινε και η πρώτη βόλτα!

    Φωτό και εντυπώσεις την άλλη βδομάδα.

    Επιγραμματικά όμως θα πω ότι αν η Ducati ήθελε να μπει σε αυτή την κατηγορία κυβικών για να μαζέψει λεφτά... ακριβώς αυτή τη Benelli BN 251 θα έφτιαχνε!

    Είναι η Ducati των φτωχών!
    Kalorizikh filaraki!!Ekanes thn kaluterh epilogh me vash to badjet pou dietheses..Polu omorfh motosukleta!!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τη βοήθειά σας...
    από MIX στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2007, 12:36
  2. παιδια θέλω τη βοηθεια σας crf450r vs cre250x
    από zeroboss στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2006, 16:42
  3. Αθήνα - Χαλκιδική, τη βοήθεια σας παρακαλώ !!!
    από efialtis στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 09:07
  4. Μηχανή για κοπέλες... Τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
    από Trithen στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 15:02
  5. Μάγκες sos, θέλω τη βοήθεια σας.
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2004, 18:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF