Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: Καλώς σας βρήκα... τη βοήθειά σας στην επιλογή παρακαλώ!

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250

    Καλώς σας βρήκα... τη βοήθειά σας στην επιλογή παρακαλώ!

    Καλώς σας βρήκα!

    Είμαι νέος στο φόρουμ!

    Εδώ κι ένα χρόνο είμαι χωρίς μοτοσυκλέτα και κοντεύω να λαλήσω... ήρθε όμως επιτέλους η ώρα να ξαναπάρω!

    Αλλά το μπάτζετ είναι περιορισμένο, ως 3.700 ευρώ ΑΥΣΤΗΡΑ (συν τις ασφάλειες, μεταβίβαση ή πινακίδες κλπ.).

    Μου αρέσει το στυλ των ρετρό και νεορετρό μοτοσυκλετών.

    Περισσότερο με ενδιαφέρει... να είναι όμορφη η μοτοσυκλέτα που θα πάρω και... να μην τρέχω με προβλήματα μετά από την αγορά (αυτός είναι ο λόγος που έμεινα χωρίς μηχανή ένα χρόνο!) - τα κυβικά δεν με ενδιαφέρουν τόσο πολύ. Κυρίως στην πόλη θα τη χρησιμοποιώ.

    Ψάχνομαι κατ' αρχάς για τη Daytona Rockstar 400... καινούρια κοστίζει 3.490 ευρώ αλλά είναι αμφίβολο αν υπάρχει ακόμα διαθέσιμη κάποια σε κάποιο μαγαζί κι αν θα την ξαναφέρει ο Γκοργκόλης (επειδή όλα είναι κλειστά λόγω διακοπών δεν έχω σαφή εικόνα... λογικά αυτή τη βδομάδα θα μάθω). Αναρωτιέμαι και για την αξιοπιστία της βέβαια - αν και γνωρίζω ότι στην Ευρώπη κυκλοφορεί με διάφορα ονόματα μάλλον με επιτυχία!

    Διαφορετικά υπάρχει η λύση είτε της μεγάλης μεταχειρισμένης, που όμως δύσκολα θα βρεθεί σε καλή κατάσταση ή της μικρής καινούριας!

    Από μεγάλες μεταχειρισμένες έχω βρει δυο Moto Guzzi, μια Breva 750 και μια Nevada 750. Έχουν κάνει περίπου 50.000 χιλιόμετρα η καθεμία και θα τις δω αυτή τη βδομάδα.

    Υπάρχει και μια Yamaha SR 500 και μια ιαπωνική Estrella 250... είναι όμως πολύ παλιές/ακριβές νομίζω.

    Από μικρές καινούριες τώρα... εδώ υπάρχουν πολλές επιλογές, δηλαδή:

    Brixton 125. Υπάρχει και η Brixton Glanville 250 η οποία μόλις ήρθε αλλά δεν μου αρέσει οπτικά. Γενικά η 125 έχει καλές κριτικές στα τεστ - από αξιοπιστία όμως σε βάθος χρόνου πώς πάει;

    Gemini Scrambler 125... έχει το πλεονέκτημα ότι είναι φθηνότερο της Brixton και θα έλεγα κι ομορφότερο - από ποιότητα δεν ξέρω όμως αν είναι καλύτερο ή χειρότερο.

    Gemini Scrambler 250! - μόλις ήρθε κι αυτή, έχει V2 κινητήρα με 18 ίππους και είναι όμορφη (πολύ ομορφότερη του Glanville). Ακριβή όμως... 3.750 ευρώ κοστίζει.

    Orcal Astor 125 και Sirio 125... οπτικά είναι πολύ όμορφα αλλά: α) έχω μάθει ότι η γαλλική εταιρία που τα εισάγει είχε προβλήματα με τη Janshe που κατασκευάζει τους κινητήρες τους "σαν Yamaha YBR 125", β) έχουν αντιπροσωπεία μόνο στη Θεσσαλονίκη η οποία δεν έχει συνεργάτη στην Αθήνα!

    Athensville 125 - είναι οι μοτοσυκλέτες που φέρνει η "περίεργη" Euromotors. Η γνώση που έχω γι' αυτές είναι... από έναν κάτοχο τον οποίο είχα δει σε μια καφετέρια κι απ' έξω ήταν παρκαρισμένη η μοτοσυκλέτα του! Τον πλησίασα, τον ρώτησα και μου απάντησε ότι "την έχει ένα χρόνο και δεν έβγαλε προβλήματα". Εδώ το πλεονέκτημα είναι... ότι είναι πιο φθηνές απ' όλες του είδους! Και οπτικά δεν δείχνουνε να υστερούν από τις άλλες.

    Υπήρχε και η Athensville 250, στην οποία είχε κάνει τεστ το Motosport με καλές κριτικές... όμως δεν είναι διαθέσιμη - το μοντέλο Euro4 "θα έρθει" αλλά... θα αργήσει!

    ΤΙ ΛΕΤΕ;

    ΠΟΛΥ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ!

    Και πάλι καλώς σας βρήκα κι ευχαριστώ προκαταβολικά!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Είπες ότι δεν θες προβλήματα μετά την αγορά και μετά παρέθεσες ότι πιο προβληματικό μπορεί να υπάρξει
    Πρώτα όρισε τι χρήση θες να κάνεις και μετά με βάση το μπάτζετ σου αναζήτησε κάτι επώνυμο και δοκιμασμενο

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Τη "χρήση με βάση το μπάτζετ" την έχω ορίσει... βασικά θέλω τη μηχανή για μέσα στην πόλη και ασφαλώς καλό θα είναι να μπορεί να κάνει και κάποια ήσυχα μικρά ταξίδια (αν και ΟΛΕΣ οι μηχανές ταξιδεύουν αν το λέει η καρδιά σου... με YBR 125 είχα πάει μια χαρά Καλαμάτα!) - θέλω όμως να μου αρέσει και εμφανισιακά και... θυσιάζω κάποιες ανέσεις και κάποιο βαθμό υπεραξιοπιστίας γι' αυτό το λόγο (είχα... τρεις Enfield παλιότερα για να καταλάβεις, δυο παλιές, του 1997 και του 2002 και μετά μια νεώτερη, την EFI του 2010)! Μεγάλωσα όμως... και δε θέλω να τρέχω κι όλη την ώρα!

    Αυτό λοιπόν είναι το θέμα... τις "επώνυμες και δοκιμασμένες" τις βαριέμαι... θα μπορούσα να αγοράσω μια Yamaha YS 125 (είναι η εξέλιξη της Yamaha YBR 125) ή ένα σκούτερ SYM Symphony 200 ή κάποιο άλλο "επώνυμο και δοκιμασμένο" σκούτερ από τα άπειρα που υπάρχουνε και να "ησυχάσω". Δεν θα ησύχαζα όμως... θα με έτρωγε το σαράκι!

    Γι' αυτό ζητάω τη βοήθειά σας για να βρεθεί η χρυσή τομή! Αλλιώς η επιλογή δεν θα ήταν τόσο δύσκολη!

    Ωραία και με καλή θέση οδήγησης για τα γούστα μου, μου φαίνεται και η Benelli BN 251, η οποία... οριακά πλησιάζεται ως καινούρια. Τι λέει, είναι κι αυτή προβληματική όμως;

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Τώρα μόλις είδα την αναλυτική κουβέντα που έγινε σε άλλο νήμα για το Rockstar 400 και για τα προβλήματα που βγάζουνε τα ρετρο - Daytona (δηλαδή ένα Rock II 125 το οποίο σκούριασε σε χρόνο ρεκόρ...) και... ξενέρωσα.

    Αυτή είναι η χρησιμότητα του φόρουμ όμως... να λέει αλήθειες.

    Παρά τις αλήθειες όμως... δεν έχω καταλήξει - για τους λόγους που έγραψα παραπάνω!

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    KTM 640 η XTX 660 και άσε τα ρετρό στους καροδρομους της Ελλάδας

  6. #6
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Ολα αυτα που εγραψες ειναι εντελως αναξιοπιστα και απολυτως ακαταληλα για απροβληματιστη καθημερινη χρηση.
    Με το μπατζετ που εχεις και το ειδος μηχανης που θελεις ξεχνας εντελως το καινουργιο και προσανατολιζεσαι αποκλειστικα σε μεταχειρισμενο.
    Απο εκει και περα βλεπουμε..
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Δεν έχω αντιληφθεί τα κριτήρια σου
    Θες κάτι που να μην τρέχεις αλλά αν είναι να το γουστάρεις ας χαλάει και λίγο;

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω αντιληφθεί τα κριτήρια σου
    Θες κάτι που να μην τρέχεις αλλά αν είναι να το γουστάρεις ας χαλάει και λίγο;
    Ας το θέσω ως εξής: θέλω κάτι που να μην τρέχω αλλά αν είναι να το γουστάρω ας καίγεται και καμιά λάμπα παραπάνω. Όχι όμως να θέλει ταμπουρογράναζα στα 15.000 χιλιόμετρα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Ολα αυτα που εγραψες ειναι εντελως αναξιοπιστα και απολυτως ακαταληλα για απροβληματιστη καθημερινη χρηση.
    Με το μπατζετ που εχεις και το ειδος μηχανης που θελεις ξεχνας εντελως το καινουργιο και προσανατολιζεσαι αποκλειστικα σε μεταχειρισμενο.
    Απο εκει και περα βλεπουμε..
    1) "Απολύτως αναξιόπιστα"! - και το Benelli ακόμα; Φίλος πάντως (όχι από φόρουμ, προσωπικός) που έχει τη Benelli BN 302, δεν έχει παράπονο. Δεν του έχει βγάλει τίποτα. Επίσης σε άλλο φόρουμ, ιδιοκτήτης της Daytona Rockstar 400 δηλώνει κι αυτός ότι δεν έχει παράπονο.

    2) Είχα τρεις Enfield παλιότερα, η πρώτη από αυτές (του 1997) μου είχε βγάλει την ψυχή - αλλά την κράτησα 5 χρόνια και τη χρησιμοποιούσα καθημερινά! Οι άλλες δυο ήταν αισθητά καλύτερες. Άρα... είμαι εξασκημένος.

    3) Η μεταχειρισμένη Transalp 600 που είχα ως τελευταία μοτοσυκλέτα... δεν μπορώ να πω ότι ήταν ιδιαίτερα αξιόπιστη, όλο κάτι ήθελε. Κι έκαιγε... χειρότερα από αυτοκίνητο. Δεν έφταιγε βέβαια η μηχανή... εγώ έφταιγα που την αγόρασα ενώ ήταν τόσο παλιά. Δεν είναι καθόλου εύκολη η επιλογή μεταχειρισμένου - άλλο τι βλέπεις στις φωτογραφίες κι άλλο η πραγματικότητα!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Τότε πάρε ότι κινεζικό σου αρέσει με τη μεγαλύτερη εγγύηση που θα βρεις ώστε να γλυτώσεις το άγχος τα πρώτα χρόνια
    Πιθανόν όμως μετά να σε καμμία τριετία να ξαναψαχνεις έχοντας εξαντλήσει το σημερινό μπατζετ

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    θέλει προσοχή τι θα κάνεις..

    το δίλημμα σου είναι απ ότι βλέπω ή μεταχειρισμένο που έχει κάποιο επίπεδο ποιότητας και αξιοπιστίας ή καινούργιο κινέζο..
    δύσκολο ομολογουμένως.

    προσωπικά κινέζικο δεν θα αγόραζα...συνεχίζω προς το παρόν να είμαι προκατειλημμένος...στο μέλλον δεν ξέρω μπορεί να αλλάξω γνώμη αν μας πείσουν οι κινέζοι (που για να τα λέμε όλα έχουν κάνει άλματα τα τελευταία δέκα χρόνια) με τα μοντέλα τους και την αντοχή τους στο χρόνο και την καθημερινή χρήση.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Εχω την εντύπωση οτι είσαι μπερδεμένος και πρεπει να δεις αν θελεις μοτοσυκλέτα ή σκούτερ και μετα να αποφασίσεις για Ιαπωνικό, Ευρωπαικό ή Κινέζικο διτροχο της κατηγορίας που αποφάσισες. Εγώ με 3700 θα αγόραζα made in Japan μοτο στην καλύτερη δυνατή κατασταση αλλά από γνωστό και οχι από μαγαζί.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    θέλει προσοχή τι θα κάνεις..

    το δίλημμα σου είναι απ ότι βλέπω ή μεταχειρισμένο που έχει κάποιο επίπεδο ποιότητας και αξιοπιστίας ή καινούργιο κινέζο..
    δύσκολο ομολογουμένως.
    Σωστά το τοποθέτησες... ακριβώς αυτό είναι.

    Τα Benelli τα βάζετε στο ίδιο τσουβάλι με τα άλλα κινέζικα; Ναι μεν είναι... ιταλοκινέζικα αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι ένα κλικ παραπάνω σε αξιοπιστία από τα υπόλοιπα του είδους.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Εχω την εντύπωση οτι είσαι μπερδεμένος και πρεπει να δεις αν θελεις μοτοσυκλέτα ή σκούτερ...
    Σκούτερ δεν είχα ποτέ. Αντίθετα μοτοσυκλέτες είχα πολλές.

    Λόγω ηλικίας όμως, σκέπτομαι και την επιλογή του σκούτερ - για την ακρίβεια σκούτερ με στυλ (=Vespa).

    Πιο πολύ όμως σε μοτοσυκλέτα κλίνω.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Μετά από τόση έρευνα αγοράς που έχεις κάνει για τα κινέζικα (αναφέρομαι στο νήμα σου στο διπλανό φόρουμ) θα είναι πάντως αμαρτία να πάρεις τελικά γιαπωνέζικο.

    Εγώ μέχρι benelli θα πήγαινα πάντως, με Daytona και λοιπά μ'έκαψες δε θα έμπλεκα.

    https://www.car.gr/23780922-benelli-leoncino-251

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τη βοήθειά σας...
    από MIX στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2007, 12:36
  2. παιδια θέλω τη βοηθεια σας crf450r vs cre250x
    από zeroboss στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2006, 16:42
  3. Αθήνα - Χαλκιδική, τη βοήθεια σας παρακαλώ !!!
    από efialtis στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 09:07
  4. Μηχανή για κοπέλες... Τη βοήθειά σας παρακαλώ!!!
    από Trithen στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 15:02
  5. Μάγκες sos, θέλω τη βοήθεια σας.
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2004, 18:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF