Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Τελωνειο σε αντικειμενο εγγυησης

  1. #1

    Τελωνειο σε αντικειμενο εγγυησης

    Επαθα μια ζημια σε μια καμερα και οι Αμερικανοι προθυμοποιηθηκαν να την αντικαταστησουν αλλα στελνουν την νεα με DHL. Λογικα το τιμολογιο θα ειναι 0 αλλα επειδη εχω ακουσει διαφορα κουφα, τελικα περναει τελωνειο και πως σκατα υπολογιζουν την αξια τα τζιμανια εκει?
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  2. #2
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Επαθα μια ζημια σε μια καμερα και οι Αμερικανοι προθυμοποιηθηκαν να την αντικαταστησουν αλλα στελνουν την νεα με DHL. Λογικα το τιμολογιο θα ειναι 0 αλλα επειδη εχω ακουσει διαφορα κουφα, τελικα περναει τελωνειο και πως σκατα υπολογιζουν την αξια τα τζιμανια εκει?
    Εμένα μου ζητηθηκε αποδεικτικό πληρωμής του προϊόντος
    Αλλά αυτό από ΕΛΤΑ. Από DHL έχω διαβάσει περίεργες χρεώσεις. ..
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #3
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Εφόσον ο αμερικάνος έχει προνοήσει να κάνει σωστά τη δουλειά του θα έχει χαρτί μέσα αλλά και στη σήμανση της αλληλογραφίας ως Warranty Replacement Part και θα περάσει τελωνείο με μηδενική χρέωση.
    Αν το έχει αμελήσει καλά ξεμπερδέματα με τους ξεφτίλες τελώνες. Εγώ λόγω δουλειάς που παραγγέλνω συχνά ανταλλακτικά από εξωτερικό έχω κόψει το οποιοδήποτε πάρε-δώσε με ιδιωτικές courier και διαλέγω πάντα κρατικές υπηρεσίες.

  4. #4
    Η αντικατασταση εγινε αφοτου παρηλθε ο χρονος εγγυησης που δινουν (μετα ενα χρονο σχεδον) αλλα μεσα στην 2ετια που προβλεπει η ΕΕ. Στην Ελλαδα, δινουν 1 χρονο εγγυηση (δεν ξερω τι θα συμβει αμα κυνηγηθει το θεμα λογω ευρωπαικων οδηγιων).
    Σαφεστατα δεν ηταν επιλογη μου η DHL αλλα αυτοι εχουν το καρπουζι και το μαχαιρι. Το θεμα ειναι νομικα τι στεκει. Φανταζομαι ειναι ευκολο να τους αποδειξω πως ειναι replacement εγγυησης αν και λογικα το γραφει στο τιμολογιο.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  5. #5
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Εαν δε γραφει πως ειναι replacement part καλα ξεμπερδεματα με την dhl. Δε χαριζουν καστανα και αν ξεμπερδεψεις θα ειναι μετα απο πολυ κοπο. Έχει να κανει πως το εστειλες πισω.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 17:14
  2. Ένας τύπος πηγαίνει μια μέρα σε ένα μπαρ
    από niko13g στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 08:14
  3. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:32
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 18:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF