Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 44

Θέμα: ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ

  1. #1
    "Παππούς" -- (22-05-02) Το avatar του/της jimbar
    Εγγραφή
    30/09/2003
    Μηνύματα
    317

    ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ

    [FONT=Tahoma]λοιπόν .. μίλησα με τον Ερυθρό Σταυρό Υπηρεσία Αγωγής Υγείας [210-8227438 στην οδό Αλκιβιάδου 4] και ζήτησα πληροφορίες για τα Μαθήματα Πρώτων Βοηθειών τους, τα οποία γίνονται εντός εβδομάδας και είναι απογευματινά από 03:30 – 05:30 και από 05:30 – 07:30 [μ.μ].

    Η απάντηση καλή:
    «.. αν σχηματιστεί ομάδα 15 έως 17 ατόμων, τότε μπορούμε να κάνουμε το μάθημα. Αν φυσικά ενδιαφέρεστε, μπορούμε να κρατήσουμε τα στοιχεία σας και μόλις σχηματιστεί η ομάδα να σας καλέσουμε .. εκτός και αν φτιάξετε δική σας ομάδα..»

    [/FONT]
    - - - ΠANTA ΟΡΘΙΟΙ !!!! - - -

    ΘΕΕ μου μην φοβάσαι είμαι δίπλα σου!!

  2. #2
    "Παππούς" -- (22-05-02) Το avatar του/της jimbar
    Εγγραφή
    30/09/2003
    Μηνύματα
    317
    [FONT=Tahoma]
    Tα μαθήματα είναι δωρεάν και είναι τρία τετράωρα [δηλαδή 3 ημέρες] ή 6 δίωρα (3 εβδομάδες Δευτέρα-Τετάρτη)

    και εμένα με βλέπω για το 05:30-07:30

    Πιστεύω ότι κάτι αξίζει να μάθουμε μιας και είμαστε πιο «εκτεθειμένοι» από τους τετράτροχους

    Αχρείαστα να είναι τα μαθήματα αλλά αν είναι να χρησιμεύσουν ας σώσουνε καλύτερα διότι καλοπροαίρετα βέβαια πάς να κάνεις το καλό και μπορεί να κάνεις μεγαλύτεροι ζημία εν αγνοία σου σε κάποιον τραυματία ..

    Θέλω να πιστεύω ότι θα είναι ένα μαθηματάκι ζωής ..

    [/FONT]
    - - - ΠANTA ΟΡΘΙΟΙ !!!! - - -

    ΘΕΕ μου μην φοβάσαι είμαι δίπλα σου!!

  3. #3
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Οποιος το θελησει, μπορει ολοκληρωσει το 18-μηνο προγραμμα σπουδων και περασει τις εξετασεις, παιρνει το αντιστοιχο πτυχιο σπουδων και μπορει να συμμετεχει σε αποστολες υποστηριξης, διασωσης αλλα το σημαντικοτερο εχει τη δυνατοτητα να βοηθησει γνωστους και αγνωστους οταν παραστει η αναγκη.

    Για περισσοτερες πληροφοριες μπορειτε να καλεσετε στο : 210 5248132 (τμημα 3ης Σεπτεμβριου) και να ζητησετε τον Κωστα Δριτσα.

    και εδω : http://www.redcross.gr/greek/traingr.html





  4. #4
    Honda XL1000V Varadero Το avatar του/της the_passenger
    Εγγραφή
    28/11/2005
    Μηνύματα
    329
    Παιδιά να πάτε!
    Έχω πάει με το Hellas Transalp Club που το οργάνωσε για το φθινόπορο, Τέσσερα 4ώρα, όπου κάναμε τα πάντα για πρώτες βοήθειες και με πρακτική, ήταν πολύ χρήσιμα όλα!

    Εδώ η σχετική ανακοίνωση που ίσως βρείτε χρήσιμη:

    http://www.transalp.gr/index.php?opt...d=29&Itemid=30

    georgE

    http://www.moto.gr/arthra/00034.php

  5. #5


    Μου στέλνετε με πμ τα "κατα κόσμον" ονοματεπώνυμά σας και ένα τηλέφωνό σας για να περάσω τη λίστα στον ΕΕΣ να κλείσουμε για μάθήματα

    Δηλώστε ώρες που μπορείτε

    α) 15:30 - 17:30

    β) 17:30 - 19:30







    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #6
    Φίλοι μου αυτό που πάτε να κάνετε είναι κορυφαίο.
    Και για να καταλάβουν ορισμένοι και πόσο χρήσιμο είναι θα αναφέρω ένα παράδειγμα.

    Το 2001 είχα ένα ΤΤ 600 και στη δεκελείας στη Ν. Φιλαδέλφεια έκανε ένας αναστροφή και καρφώθηκα πάνω του.
    Απο την σύγκρουση το αποτέλεσμα ήταν να υπάρχουν 2 άτομα στην άσφαλτο και 50 γύρω γύρω απο αυτούς.
    Ο ένας ήμουν εγώ.
    Ο άλλος ο οδηγός του αυτοκινήτου ο οποίος μόλις βγήκε και είδε ότι εγώ ήμουν αναίσθητος κάτω , νόμιζε ότι σκοτώθηκα και λιποθύμισε.
    Έκανε πάνω απο 20 λεπτά να συνέλθει και στην διαρκεια αυτή εγώ είχα ήδη τις αισθήσεις μου.
    Ένα παλικάρι με μηχανή σταμάτησε την ποιό κατάλληλη στιγμή .
    Την ώρα δηλαδή που 2 κυρίες με σκέπασαν με μια κουβέρτα και θέλαν να μου βάλουν το κεφάλι σε ένα μαξιλάρι.
    ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΤΙΣ ΑΦΗΣΕ ..... κόντεψε να τις κλωτσήσει κιόλλας.
    ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.
    ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ και ....... συνθλιπτικό κάταγμα Α2 σπονδύλου.

    Αν μου κούναγε κάποιος το κεφάλι για 2 - 3 εκατοστά , τώρα θα ήμουν παράλυτος.
    Φυσικά και μετά απο αυτό το γεγονός , έχω παρακολουθήσει κάποια βασικά μαθήματα Πρώτων Βοηθειών , μόνο και μόνο για επειδή πάντα σταματάω όταν κάποιος έχει ανάγκη και ίσως να ξεπληρώσω κάποτε αυτό που μου πρόσφερε εκείνο το παλικάρι.
    ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ.

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ :
    Η ΓΝΩΣΗ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥΤΡΑΥΜΑΤΙΑ>

    Η ΧΡΗΣΗ ΟΜΩΣ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ ΧΩΡΙΣ ΪΧΝΟΣ ΓΝΩΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΒΕΙ ΜΟΙΡΑΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ.

    Φιλικά

    Γιάννης
    Τhe Dream Machine

  7. #7

    ΠΡΟΣΟΧΗ - ΠΡΟΣΟΧΗ !!



    Με πήραν τηλέφωνο από Ερυθρό Σταυρό.

    Τα πράγματα έχουν ως εξής:

    Τα μαθήματα όπως είχε γράψει κι ο Jimbar είναι 3:30 - 5:30 - 7:30.

    Συνολικά είναι 12 ώρες. Μου πρότειναν να κάνουμε 3 τετράωρα (δλδ από 3:30 - 7:30) αλλά τους είπα (εξ όσω γνωρίζω) οτι δεν μπορούμε τόσο νωρίς.

    Οπότε πάμε για 6 δίωρα (5:30-7:30), 2 ή 3 φορες την εβδομάδα. (εγώ τους είπα για 3 φορές για να ξεμπερδεύουμε σε 2 εβδομάδες)

    Επι της ουσίας τώρα, ακριβώς επειδή πρέπει να βρεθούν ελεύθερα 2ωρα, τα μαθήματα πάνε για μετά το Πάσχα.

    Αν υπάρξει κενό νωρίτερα θα με ενημερώσουν και θα σας ενημερώσω.

    Επίσης αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να κάνει 4ωρα ας μου το πει για να μπει στα τμήματα που είναι για Μάρτιο.

    Αυτά. I 'll keep you posted

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #8
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Όταν πάμε με το καλό θα αναζητήσουμε κάποιον υπεύθυνο να συνενοηθούμε μόλις εμεις κλείνουμε ένα γκρουπάκι απο το μοτό.gr να πηγαίνουμε να μας κάνουνε... και να το θεσπίσουμε μια φορά το εξάμηνο... (λέω εγω τώρα...)

  9. #9

    Τελευταία υπενθύμιση

    Τα μαθήματα ξεκινάνε σήμερα!



    Στις 17:30, Αλκιβιάδου 4.

    Η Αλκιβιάδου είναι η πρώτη παράλληλος της Αχαρνών προς τα κάτω.

    Το νούμερο 4 είναι προς το τέρμα της Αχαρνών κοντά στη συμβολή της με τη Λιοσίων.

    Περισσότερα εδώ

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #10
    Με αφορμή την ολοκλήρωση την προσεχή Τετάρτη 24/5 των μαθημάτων του πρωτου γκρουπ από το moto.gr, έγινε ένας διαχωρισμός των αρχικών συζητήσεων με σκοπό να υπάρχουν σε αυτό το thread συγκεντρωμένες οι πληροφορίες για τα μαθήματα, ώρες, τοποθεσία κλπ.

    Πιο πάνω θα βρείτε το τηλέφωνο της αντίστοιχης υπηρεσίας του ΕΕΣ στην οποία μπορείτε αν θέλετε να δηλώσετε συμμετοχή αυτόνομα. Μαθήματα γίνονται όλο το χρόνο στις ώρες που αναφέρουμε πιο πάνω. Οι αρμόδιοι σας ειδοποιούν για το πότε υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις.

    Εαν υπάρχει επιθυμία να το συνεχίσουμε στα πλαίσια του moto.gr μπορείτε να συνεχίσετε να δηλώνετε εδώ συμμετοχή (και να μου στείλετε με πμ τα στοιχεία σας)

    Όταν μαζευτεί ένας ικανός αριθμός μελών (15-20 άτομα) θα επικοινωνώ εγώ με τον ΕΕΣ για να βρούμε την κατάλληλη ημερομηνία.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #11


    Τα μαθήματα του 1ου γκρουπ ολοκληρώθηκαν την περασμένη Τετάρτη 24/5.

    Για διάφορους λόγους υπήρξαν αρκετοί που είχαν δηλώσει συμμετοχή αλλά δεν μπόρεσαν να έρθουν, κάποιοι δεν ήρθαν από δικό μου λάθος, και κάποιοι έχασαν ορισμένα μαθήματα.

    Όπως έχω πει και στο προηγούμενο ποστ, ο καθένας μπορεί να δηλώσει απο μόνος του παίρνοντας τηλέφωνο την Υπηρεσία Αγωγής Υγείας του ΕΕΣ στο 210 82 27 438. Εαν θέλετε να πάμε σαν γκρουπ από το moto.gr δηλώστε εδώ.

    Με μια πρόχειρη ματιά, οι παρακάτω δεν μπόρεσαν να έρθουν οπότε τους βάζω υποψήφιους για το 2ο γκρουπ:

    1. ijiogas + wife
    2. danaos75
    3. ceasarsk
    4. airamhag
    5. mystique
    6. Julius
    7. Kong
    8. Bookman
    9. Melenia
    10. George 123
    11. Supermario
    12. motoforever
    13. Nefeli

    αν έχω ξεχάσει κάποιον σόρυ

    + όσοι από το 1ο γκρουπ χάσατε μαθήματα

    Let me know για να δω ποιες είναι οι επόμενες ημερομηνίες

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #12
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Εδώ κουβεντιάζουμε τα υπόλοιπα σχετικά (πολυλογίες , χαβαλές , κλπ) με τα μαθήματα πρώτων βοηθειών που έχουν οργανωθεί...ή οργανώνονται...

  13. #13
    "Παππούς" -- (22-05-02) Το avatar του/της jimbar
    Εγγραφή
    30/09/2003
    Μηνύματα
    317

    πάλι καλά που το αποφασίσατε .. μπράβο σε όσους πάνε ..
    - - - ΠANTA ΟΡΘΙΟΙ !!!! - - -

    ΘΕΕ μου μην φοβάσαι είμαι δίπλα σου!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fire
    Εγγραφή
    08/09/2004
    Μηνύματα
    138
    Σήμερα πήρα τις βεβαιώσεις από οσους παρακολούθησαν τα μαθήματα. Θα τις φέρω λογικά στο Δέλεαρ την επόμενη Δευτέρα. Βεβαιώσεις πήραν όλοι ακόμα και αυτοί που δεν συμπλήρωσαν όλες τις ωρες και οι ωρες αυτές αναγράφονται στην βεβαίωση.
    Οσον αφορα τα βιβλία εχουν 10 ευρώ και τα παίρνετε καθημερινές έως τις 2 το απόγευμα. Πήρα 1 και θα έλεγα οτι ειναι πολύ καλογραμμενο.
    silver fazer '00 :smilea:

  15. #15
    paidia ego eimai neos edo ti boro na kano gia na pao kai ego se ayta ta matimata??? xilia bravo se ayton poy to skeftike sixaritiria aderfe
    zito i trella.....

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 21:00
  2. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ - Aftermath - Γενικό chat
    από νυχτερινος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 109
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 10:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF