Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: μυστήρια διαρροή λαδιού στο μοτέρ κ ΜΟΝΟ μετά από βόλτα ...

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715

    μυστήρια διαρροή λαδιού στο μοτέρ κ ΜΟΝΟ μετά από βόλτα ...

    πρόκειται για yamaha serow ,
    κ επειδή ο μάστοράς μου θα ελθει την αλλη εβδομάδα λόγω διακοπών ,ρωτάω εδώ ,
    εχει ελάχιστη μέν μερικές σταγόνες βλέπω ,αλλά δεν θέλω να βλέπω διαρροή καθόλου ,
    η διαρροή αυτή εμφανίζεται ΜΟΝΟ το τονίζω μόνο μετά απο βόλτα , μόλις σβήσω το μοτέρ κ την ακουμπήσω στο πλαινό στάντ που εχει μετά απο 3-4 λεπτά βλέπω σταγόνες λαδιού απο το μοτέρ κάτω στο εδαφος ,
    οταν η μηχανή ειναι ακίνητη ΔΕΝ κινείται δηλ. για μέρες εβδομάδες κλπ κ δοκιμασμένη κ ακουμπισμένη κ στο πλαινό στάντ αλλά κ τελείως ευθυγραμμισμένη με το εδαφος,σαν να εχει δηλ. κεντρικό στάντ ΔΕΝ υπάρχει καθόλου διαρροή ΟΥΤΕ σταγόνα ,
    την διαρροή την εχω βρεί κ ειναι σε μιά απο τίς βίδες πού ενώνουν τα 2 μέρη τού μοτέρ στο κάτω μέρος τού μοτέρ κ σε 6-7 πόντους απόσταση απο την τάπα εξόδου τού λαδιού ,την βίδωσα την βίδα οσο επαιρνε αλλά ΔΕΝ παίρνει αλλο σφύξιμο ,
    δεν ειναι λάδι απο λάδωμα αλυσίδας αλλά ειναι καθαρά απο το λάδι τού μοτέρ ,
    παρακαλώ τήν γνώμη σας
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 20/08/2019 στις 16:21.

  2. #2
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Ονομάζεται γήρας και βρίσκει τα πάντα.
    Λίγο να ξεραθηκε η φλάντζα, λίγο να ψιλόπειρε ένα μέταλλο να σου το δακρισμα όταν ζεσταθεί.
    Πας στον μηχανικό σου με την ησυχία σου και βλέπεις.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    οκ τεν μπουτς !
    ανανήψαντας

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Εκτός του ότι είπε ο από πάνω, προς Θεού, ΜΗΝ σφίγγεις την τάπα έτσι! Εκτός του ότι προκαλείς το αντίθετο αποτέλεσμα, (δακρύζει εύκολα) κινδυνεύεις να πάρεις τα πάσα της στο χέρι... Άλλαξε ροδέλα στην τάπα, σφίξε με 1 τρίτο της βόλτας από τέρμα σφιγγμένη με το χέρι και δες αν χάνει μετά
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Οι σταγόνες που βλέπεις μπορεί να είναι και από την αλυσίδα, πιτσιλάει η αλυσίδα το καπάκι στο μπροστινό γρανάζι αλλά επειδή είναι παχύρρευστο κολλάει, μετά από μια καλή βόλτα με τις θερμοκρασίες λιώνει και στάζει.
    Τι λες, μπορεί να είναι αυτό;

    Αλλιώς κοίτα για τσιμούχες, αλλάζουν χωρίς να ανοίξεις μοτέρ

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Κατ'αρχην ψυχραιμια με τα λαδια κατω απο το μοτερ και μη βιαζεσαι να αγχωθεις.

    Για να βεβαιωθεις 100% απο που προερχεται το δακρυσμα, πρεπει να καθαρισεις ΜΕΓΑΛΗ περιοχη τριγυρω, ιδανικα και αρκετα ψηλοτερα εαν ποτισε παντου.
    Μπολικο παχυ σαπουνονερο, ενα πινελο, πολυ πολυ πολυ καλο τριψιμο-ξεπλυμα!

    Βαλε μπρος, αφησε το μηχανακι να ζεσταθει λιγο και παρακολουθησε απο που ξεκιναει να χανει.

    1) Χωρις να ξερουμε μηχανακι, δεν μπορουμε να κανουμε καμια υποθεση.
    2) Χωρις εστω να ξερουμε με μια φωτογραφια που καταληγει το λαδι να συσσωρευτει και να σταξει δεν μπορουμε επισης να γνωριζουμε αν ειναι απο το μοτερ, απο καρτερ λαδιου, απο τσιμουχα αξονα, απο PCV σωληνακι, ή οπου αλλου.


    Βγαλε αρχικα μια, δυο, τρεις ή οσες φωτογραφιες για να καταλαβουμε τι βλεπεις, αλλιως να 'χαμε να λεγαμε να σπαταλαμε ολοι το χρονο μας για να σου πει ο μηχανικος τη Δευτερα κατι που μπορει και να μην μαθουμε ποτε, επειδη δεν εκατσες ν'ασχοληθεις με το thread περαιτερω.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Βάλε μπρος και τράβα συμπλέκτη. Έχει τύχει να χάνει από το ρουλεμάν το μικρό πανω στο οποίο πηγαίνει η ντιζα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Αν χανει ελαχιστα καποια φλατζα μπορει να βγαζει απο εκει λαδι οταν ζεσταινεται και γινεται πιο λεπτορευστο.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εκτός του ότι είπε ο από πάνω, προς Θεού, ΜΗΝ σφίγγεις την τάπα έτσι! Εκτός του ότι προκαλείς το αντίθετο αποτέλεσμα, (δακρύζει εύκολα) κινδυνεύεις να πάρεις τα πάσα της στο χέρι... Άλλαξε ροδέλα στην τάπα, σφίξε με 1 τρίτο της βόλτας από τέρμα σφιγγμένη με το χέρι και δες αν χάνει μετά
    η διαρροή ΔΕΝ εχει καμία σχέση με την τάπα εξόδου λαδιού

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Οι σταγόνες που βλέπεις μπορεί να είναι και από την αλυσίδα, πιτσιλάει η αλυσίδα το καπάκι στο μπροστινό γρανάζι αλλά επειδή είναι παχύρρευστο κολλάει, μετά από μια καλή βόλτα με τις θερμοκρασίες λιώνει και στάζει.
    Τι λες, μπορεί να είναι αυτό;

    Αλλιώς κοίτα για τσιμούχες, αλλάζουν χωρίς να ανοίξεις μοτέρ
    οι σταγόνες λαδιού πού βλέπω εχουν χρώμα χρυσαφί (γιατί τα λάδια ειναι οολοκαίνουργα ουτε 200 χλμ δεν εχουν κάνει )
    οπότε καμία σχέση με λάδι απο αλυσίδα .

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Ονομάζεται γήρας και βρίσκει τα πάντα.
    Λίγο να ξεραθηκε η φλάντζα, λίγο να ψιλόπειρε ένα μέταλλο να σου το δακρισμα όταν ζεσταθεί.
    Πας στον μηχανικό σου με την ησυχία σου και βλέπεις.
    λογικά αυτό θα ειναι κ αυτό εχω σκεφθεί κ εγώ σαν την πιό απλή λογική εξήγηση κ ειναι αμαρτία (αν ειναι αυτό τελικά )
    να κατέβει μοτέρ να ανοιχτεί μοτέρ να ανέβει πάλι το μοτέρ στη θέση του ,για να αλλαχθεί η κεντρική φλάντζα (αν το λέω σωστά) για κάποιες σταγόνες λαδιού ,κ βέβαια θα ειναι κ μεγάλη σε χρήμα ολη αυτη η διαδικασία
    χωρίς να εχει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ θέμα μέχρι σήμερα το μοτέρ απο δίσκους η απο γρανάζια ταχυτήτων κλπ κλπ ,βέβαια μιλάμε για μηχανάκι 30 χρόνων αλλά με σχολαστική κ ευλαβική συντήρηση κ αν πουλιόταν σήμερα ζήτημα αν επιανε 1.000 ευρώ παρα την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκεται σήμερα κ απο εμφάνιση αλλά κ απο κατάσταση κινητήρα ελαστικών φρένων ηλεκτρικών κλπ .

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    η διαρροή ΔΕΝ εχει καμία σχέση με την τάπα εξόδου λαδιού
    Καμία αντίρρηση....εγώ στο έγραψα περισσότερο για να μην ψάχνεις καλοκαιριάτικα helicoil και κολαούζα......δεν φαντάζεσαι πόσο εύκολα κλωτσάει εκεί
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Καμία αντίρρηση....εγώ στο έγραψα περισσότερο για να μην ψάχνεις καλοκαιριάτικα helicoil και κολαούζα......δεν φαντάζεσαι πόσο εύκολα κλωτσάει εκεί
    ευχαριστώ που το εγραψες ,εχεις απόλυτο δίκιο ,το εχω πάθει σε αμάξι πρίν 8-9 χρόνια αλλά ημουν τυχερός γιατί ημουν μπροστά οταν ο ...
    πιτσιρικάς κ μελοντικός μάστορας τού συνεργείου ( σε εξουσιοδοτημένο κιόλας γιατί ημουν στην εγγύηση μέσα ) αντί να ξεβιδώσει την τάπα βίδωνε - βίδωνε απο την αντίθετη μεριά ,οπου ακούστηκε κράκ
    ο μάστορας ειπε να γίνει με helicoil κολαούζα κλπ , στο δικό σου καινούργιο αμάξι 1 ετους βάλε helicoil τού ειπα κ απαίτησα οπως κ εγινε κ μού αλλαξε το κάρτερ με καινούργιο κ απο τότε αλλαγή λάδια κ φίλτρο ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2019
    Μηνύματα
    38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    ευχαριστώ που το εγραψες ,εχεις απόλυτο δίκιο ,το εχω πάθει σε αμάξι πρίν 8-9 χρόνια αλλά ημουν τυχερός γιατί ημουν μπροστά οταν ο ...
    πιτσιρικάς κ μελοντικός μάστορας τού συνεργείου ( σε εξουσιοδοτημένο κιόλας γιατί ημουν στην εγγύηση μέσα ) αντί να ξεβιδώσει την τάπα βίδωνε - βίδωνε απο την αντίθετη μεριά ,οπου ακούστηκε κράκ
    ο μάστορας ειπε να γίνει με helicoil κολαούζα κλπ , στο δικό σου καινούργιο αμάξι 1 ετους βάλε helicoil τού ειπα κ απαίτησα οπως κ εγινε κ μού αλλαξε το κάρτερ με καινούργιο κ απο τότε αλλαγή λάδια κ φίλτρο ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ
    offtopic on..
    Το χελικοιλ για αυτους που δεν γνωριζουν ειναι μια λυση (πολυ καλη) ουτως ωστε να φτιαξουμε ενα κλωτσιμενο σπειρωμα κρατωντας την ιδια βιδα..ΟΜΩΣ οταν προκειται για περιπτωσεις οπως ειναι ταπες λαδιου που σφιγκουν και ξεσφιγκουν τακτικα "απλωνει" με τον καιρο και μπορει να προκυψει διαρροη μεσα απτα σπειρωματα..
    Η καλυτερη λυση ειναι ανοιγμα με κολαουζο και "μουφα" που βιδωνει με κολλα δυο συστατικων και γινεται ενα σωμα και μεσα στη μουφα βιδωνει η βιδα...
    offtopic off

    Ασε το μηχανακι οπως ειναι και ας δακρυζει...εγω αυτο θα εκανα...
    Αλλιως βρες απο που χανει ακριβως και βαλτο στο πλαι καθαρισε το καλα και βαλε σιλικονη η φλατζοκολλα...

  15. #15
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Από τις τσιμούχες θα το χάνει, αλλάζουν.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διαρροή στο μοτερ cbf 250;
    από babisa στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2015, 06:29
  2. cbr 600 rr 2008 περιεργο ρελαντι μετα απο βολτα
    από MAKIS-RR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2012, 22:30
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2005, 00:42
  4. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2004, 06:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF