Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 21 από 21

Θέμα: μυστήρια διαρροή λαδιού στο μοτέρ κ ΜΟΝΟ μετά από βόλτα ...

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    ευτυχώς το πρόβλημα λύθηκε Ανέξοδα ,ηταν παρα πολύ απλό κ ηταν καθαρά θέμα .... ( Εκ Μέρους Μου Βεβαια ) Απροσεξίας - Χαζομάρας κ Βιασύνης ,
    λοιπόν ...οταν αλλαξα τα λάδια + νέο φίλτρο λαδιού ,ΔΕΝ ΛΑΔΩΣΑ (ενώ το εκανα πάντα μέχρι σήμερα ) την μία μεριά τού φίλτρου λαδιού (εχει 2 μαύρα λαστιχένια στρογγυλά τσουτσούνια ,η μία πηγαίνει πρός εσωτερικό του μοτέρ κ η αλλη μεριά πιέζεται απο το μεταλλικό καπάκι πού σπρώχνει κ σφραγίζει τόν χώρο αυτόν για να ΜΗΝ υπάρχει διαρροή ,εγω ειχα λαδώσει τα 2 o-ring πού υπάρχουν στο καπάκι + την μέσα μεριά του φίλτρου λαδιού κ ΞΕΧΑΣΑ να λαδώσω την αλλη μεριά πού ακουμπά στο μεταλλικό καπάκι ,κ ομως απο αυτήν την μικρή λεπτομέρεια φίλοι μου ειχε ελάχιστότατη διαρροή κ αυτή κατέληγε στο κάτω μέρος τού μοτέρ κ νόμιζα οτι ειχε θέμα διαρροής το μοτέρ ,τέλος καλό ολα καλά λοιπόν .

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    καταρχήν χαίρομαι που το βρήκες και ησύχασες απο αυτό...εχω πάθει κι εγω πολλές τέτοιες μαλακιούλες και έχω βρεθεί να σπάει το κεφαλι μου επι μέρες ωσπου να βρω λυση...

    αλλά αν έχεις το χρόνο μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο...το οτι δεν λάδωσες το φίλτρο λαδιού κατά την τοποθέτηση σου προκάλεσε διαρροή;

    πως γίνεται αυτό;

    προσωπικά στο καθαρό που έχω για βουνό και κάνω κάθε τρίτη βόλτα λάδι-φιλτρο το φίλτρο το λαδώνω μόνο όποτε το θυμηθώ (σπάνια δλδ) δεν είχα ποτέ θέμα διαρροής ή σταξίματος από το καπάκι του φίλτρου..

    μήπως είναι κομμένο-ξεραμένο κανένα από τα δυο ο-ρινγκ που έχει το καπάκι από μέσα;

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    το ΜΟΝΟ πού εκανα ηταν οτι λάδωσα πάλι τα 2 o-ring κ τα τοποθέτησα ανάποδα καθώς κ τίς 2 μεριές τού φίλτρου λαδιού ,
    κ σταμάτησε ΑΜΕΣΩΣ η διαρροή πλέον ,λογικά για μένα εφταιγε οτι ΔΕΝ ειχα λαδώσει την μιά μεριά τού φίλτρου λαδιού ( βάζω το hiflo HF143 ) οπου κ τα 2 λαστιχένια ακρα ειναι πολύ σκληρά (οπως σκληρά ειναι κ στο γνήσιο φίλτρο τής yamaha ,αλλά τής yamaha εχει 11.50 euro ,ενώ το hiflo hf143 7 euro απο το ekon.gr

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Τελος καλο ολα καλα, αυτο εχει σημασια...απο τον ιδιο ψωνιζουμε λαδια φιλτρα..

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    ευτυχώς το πρόβλημα λύθηκε Ανέξοδα ,ηταν παρα πολύ απλό κ ηταν καθαρά θέμα .... ( Εκ Μέρους Μου Βεβαια ) Απροσεξίας - Χαζομάρας κ Βιασύνης ,
    λοιπόν ...οταν αλλαξα τα λάδια + νέο φίλτρο λαδιού ,ΔΕΝ ΛΑΔΩΣΑ (ενώ το εκανα πάντα μέχρι σήμερα ) την μία μεριά τού φίλτρου λαδιού (εχει 2 μαύρα λαστιχένια στρογγυλά τσουτσούνια ,η μία πηγαίνει πρός εσωτερικό του μοτέρ κ η αλλη μεριά πιέζεται απο το μεταλλικό καπάκι πού σπρώχνει κ σφραγίζει τόν χώρο αυτόν για να ΜΗΝ υπάρχει διαρροή ,εγω ειχα λαδώσει τα 2 o-ring πού υπάρχουν στο καπάκι + την μέσα μεριά του φίλτρου λαδιού κ ΞΕΧΑΣΑ να λαδώσω την αλλη μεριά πού ακουμπά στο μεταλλικό καπάκι ,κ ομως απο αυτήν την μικρή λεπτομέρεια φίλοι μου ειχε ελάχιστότατη διαρροή κ αυτή κατέληγε στο κάτω μέρος τού μοτέρ κ νόμιζα οτι ειχε θέμα διαρροής το μοτέρ ,τέλος καλό ολα καλά λοιπόν .
    οκ δεν τενμπούτς
    Τυχερός
    ανανήψαντας

  6. #21
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    το ΜΟΝΟ πού εκανα ηταν οτι λάδωσα πάλι τα 2 o-ring κ τα τοποθέτησα ανάποδα καθώς κ τίς 2 μεριές τού φίλτρου λαδιού ,
    κ σταμάτησε ΑΜΕΣΩΣ η διαρροή πλέον ,λογικά για μένα εφταιγε οτι ΔΕΝ ειχα λαδώσει την μιά μεριά τού φίλτρου λαδιού ( βάζω το hiflo HF143 ) οπου κ τα 2 λαστιχένια ακρα ειναι πολύ σκληρά (οπως σκληρά ειναι κ στο γνήσιο φίλτρο τής yamaha ,αλλά τής yamaha εχει 11.50 euro ,ενώ το hiflo hf143 7 euro απο το ekon.gr
    ρε παίχτη, νομίζω ότι κάτι έχεις καταλάβει λάθος.
    το φίλτρο αυτο δεν χρειάζεται να του λιπάνεις τα ορινγκ ή το ίδιο πριν το βάλεις καθώς εμποτίζεται ούτως ή άλλως μέσα στη φωλιά του απο λάδι.
    Το τσιμουχάκι όμως που έχει το καπάκι του φίλτρου,αυτό ναι καλό είναι να το λαδώνουμε λίγο με το δάχτυλο πριν το ξανακλείσουμε.
    Επίσης, αυτα τα χάρτινα έχουν απο τη μία πλευρά τους "τρύπα" και αντίστοιχα στο καπάκι ένα "τσουτσούνι" (τεκνικαλ τερμ) που κρατά το φιλτρο στη θέση του.
    Μήπως δεν είχες κλείσει καλά το καπάκι και είχες διαρροή;
    Αυτά πολλές φορές είναι αλουμινένια και κλωτσάνε εύκολα (ειδικά αν τα βιδωσεις/ξεβιδώσεις όσο είναι ζεστό το μοτέρ) τα πάσα των βιδων.
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 31/08/2019 στις 13:15.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Διαρροή στο μοτερ cbf 250;
    από babisa στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2015, 05:29
  2. cbr 600 rr 2008 περιεργο ρελαντι μετα απο βολτα
    από MAKIS-RR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2012, 21:30
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2005, 23:42
  4. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2004, 05:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF