Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Παλιά διπλώματα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2019
    Μηνύματα
    3

    Παλιά διπλώματα

    Καλησπέρα παιδιά!

    Με ρώτησε κάποιος και δεν ήξερα να του απαντήσω. Αυτά τα παλιά διπλώματα που έβγαζε η αστυνομία για 50ρια (πρέπει να χω και εγώ καταχωνιασμένο σε ένα σύρτατι τέτοιο) έχουν καπου καποια λειτουργικότητα. Εάν πάει κάποιος να βγάλει νέο δίπλωμα για μικρό κλπ?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από koug88 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά!

    Με ρώτησε κάποιος και δεν ήξερα να του απαντήσω. Αυτά τα παλιά διπλώματα που έβγαζε η αστυνομία για 50ρια (πρέπει να χω και εγώ καταχωνιασμένο σε ένα σύρτατι τέτοιο) έχουν καπου καποια λειτουργικότητα. Εάν πάει κάποιος να βγάλει νέο δίπλωμα για μικρό κλπ?
    Αυτα για τα οποια μιλας, που τα εξεδιδε η τροχαια, ΠΛΕΟΝ, δεν εχουν καμια απολυτως χρησιμοτητα σε περιπτωση που πας να "ανεβεις κατηγορια".

    Ηταν ωραια "εφευρεση" παντως και μου θυμισες ωραια σκηνικα στο σημειο που εξεταζαν τα οδηγικα "skills" και καβλαντιζαν οι μπατσαραιοι... Ενας θυμαμαι εξεταστηκε με Crypton 105, ηρθε χωρις κρανος και ζητησε δανεικο!
    ΕΠΕΤΥΧΕ!
    Εχω και εγω το δικο μου καπου σε καποιο χρονοντουλαπο.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  3. #3
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Αυτά εκδίδονταν από την Τροχαία, μέχρι το 2013. Υπήρχε διάταγμα που επέτρεπε μέχρι το 2015 να ανανεωθούν με απλό παράβολο και αίτηση στο Υπουργείο. Δεν ξέρω αν έχει δοθεί παράταση, αλλά λογικά η προθεσμία έχει παρέλθει προ τετραετίας.

    Άδειες οδήγησης μοτοποδηλάτου, οι οποίες χορηγήθηκαν από τις Υπηρεσίες Τροχαίας της Ελληνικής Αστυνομίας,
    αντιστοιχούν στην κατηγορία ΑΜ του π.δ. 51/2012.
    Αυτού του είδους οι άδειες οδήγησης, εντός διετίας (έως 19/1/2015) από τη θέση σε ισχύ του παρόντος διατάγματος,
    πρέπει να κατατεθούν στις αρμόδιες Υπηρεσίες Μεταφορών και Επικοινωνιών προς αντικατάσταση με το νέο έντυπο με την υποβολή μόνο του παράβολου της εκτύπωσής του.
    Μετά την λήξη της προθεσμίας αυτής τα έντυπα των αδειών οδήγησης μοτοποδηλάτων που έχουν εκδοθεί μέχρι 18/1/2013
    από τις Υπηρεσίες Τροχαίας της Ελληνικής Αστυνομίας παύουν να ισχύουν.
    Όσοι οδηγούν με τέτοιου είδους άδεια οδήγησης τιμωρούνται με διοικητικό πρόστιμο σύμφωνα με τις διατάξεις του
    άρθρου 95 του Κ.Ο.Κ.
    http://drivingschool.gr/diplomata/diploma-moto_am.htm

    https://www.emprosnet.gr/koinonia/60...azeis-i-haneis

    Είχε εκδώσει ένας φίλος μου γύρω στο 2010 και προσπαθούσε να με πείσει να βγάλω, επειδή ήταν εύκολες οι εξετάσεις και μικρό το κόστος, σε σχέση με κανονικό δίπλωμα. Τότε μου φαινόταν άχρηστο, δεν ήξερα και να οδηγώ, οπότε δεν ασχολήθηκα. Ποιος το περίμενε ότι μερικά χρόνια μετά θα πήγαινα για κατηγορία Α...

    Γενικά τα πράγματα έχουν γίνει πιο αυστηρά. Οι εξετάσεις είναι απαιτητικές και δεν υπάρχουν αναβαθμίσεις κατηγορίας μόνο με παράβολο, όπως ίσχυε μέχρι το 2011. Σωστό αυτό, διότι το να έχεις δίπλωμα στην κατοχή σου μερικά χρόνια, δεν αποτελεί πιστοποίηση ότι έχουν βελτιωθεί οι δεξιότητές σου, ούτε καν βεβαίωση ότι τόσα χρόνια οδηγούσες δίκυκλο.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 21/08/2019 στις 18:03.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Γενικά τα πράγματα έχουν γίνει πιο αυστηρά. Οι εξετάσεις είναι απαιτητικές
    Χαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχα

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Το εχω και εγω αυτο το διπλωμα.Ειχα δωσει με ενα τιφωνα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

Παρόμοια θέματα

  1. Απλη αμολυβδη -vs- παλια super...
    από Alki_Viades στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2004, 23:06
  2. Ιστορίες από τα παλιά του afrotwin
    από afrotwin στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 86
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2004, 13:19
  3. Ιστοριουλα Απο Παλια
    από Nefeli στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2004, 11:57
  4. Η παλιά γενιά
    από superfour στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 15:31
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF