Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Συνεργεία στην Αθήνα για ανακατασκευή παλιάς BMW r25

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/07/2010
    Μηνύματα
    13

    Συνεργεία στην Αθήνα για ανακατασκευή παλιάς BMW r25

    Γεια χαρά σε όλους,
    Μετά από πολύ καιρό που το σκεφτόμασταν, εγώ και ο πατέρας μου αποφασίσαμε να κάνουμε έστω ένα πρώτο βήμα για την ανακατασκευή της BMW r25 του παππού μου. Είναι σε άθλια κατάσταση, και σε ακινησία εδώ και πολλά χρόνια, αλλά λέμε αν μη τι άλλο να δούμε αν αρχικά γίνεται να φτιαχτεί και πόσο περίπου θα μας κοστίσει. Δεν έχουμε τις γνώσεις και ούτε το χρόνο να το κάνουμε μόνοι μας, και θέλω να ρωτήσω το φόρουμ ποια είναι τα συνεργεία στην Αθήνα που μπορούν να αναλάβουν ένα τέτοιο πρότζεκτ? Καποια στιγμή, πριν από κάποια χρόνια, όταν αρχίσαμε να σκεφτόμαστε την ανακατασκευή της, είχα κάνει μια έρευνα στο διαδίκτυο και είχα βρει κάποια συνεργεία, τα οποία όμως δεν συγκράτησα, τώρα όμως, για κάποιο λόγο δεν βρίσκω τίποτα! Για αυτό και αναγκάζομαι να ανοίξω καινούργια συζήτηση.
    Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.
    Κώστας
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG-20190819-WA0001.jpg‎   IMG-20190819-WA0000.jpg‎   IMG-20190819-WA0002.jpg‎   IMG-20190819-WA0003.jpg‎  

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Συνεργεία θα βρείτε αλλά το μπάτζετ θα εκτοξευτεί στο διάστημα ,θα διπλασιαστεί ,αν δεν βάλετε προσωπική δουλειά ! Πάντως γενικά είναι σε καλή κατάσταση χωρίς σαπίλες .Ακόμα και η εξάτμιση φαίνεται ότι σώζεται!
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 22/08/2019 στις 01:06.

  3. #3
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Δεν είναι R25.............
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι R25.............
    R27;

    Κούκλα πάντως και σχετικά εύκολη περίπτωση νομίζω όπως λέει και ο Μαϊκ.

    Είναι πολύ πιθανό ο Καφετζάκης να αναλαμβάνει επειδή έχω δει κατά καιρούς στη βιτρίνα του τέτοια πρότζεκτς.

    Δεν χάνεις κάτι να τηλεφωνήσεις.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. #5
    Σωστός ο bulmont, είναι R26.

    Γνωρίζω τον Στέλιο Ραπτόπουλο στην Δάφνη (του οποίου το μαγαζί-ναός έχω επισκεφθεί) και θα σου δώσει εύκολα την γνώμη του έτσι και περάσεις να τον δεις. Οι ανακατασκευές του είναι καταπληκτικές με προσοχή στην λεπτομέρεια και την αυθεντικότητα. Απ'ότι γνωρίζω δίνει και εγγύση 5 ετών (την οποία τηρεί).

    Αυτό που πρέπει να σκεφτείς προσεκτικά είναι το κόστος. Δεν πρόκειται να την βγάλεις με 2000-3000€ καθαρή. Έχει απλήρωτα τέλη κυκλοφορίας; Έχετε άδεια που μεταφέρεται στο όνομά σου; Επίσης, μιας και είναι μονοκύλινδρο η αξία του δεν πρόκειται ποτέ να ξεπεράσει τα 3000-5000€. Υπάρχουν αυτή την στιγμή στο car.gr R26 με 3300€ που είναι απούλητα 1-2 χρόνια. Μπορεί να υπάρχουν και με 6000€ αλλά μόνο τρελός θα έδινε τόσα πολλά για μονοκύλινδρο. Αν κάποια στιγμή θελήσετε να την πουλήσετε δεν πρόκειται να πάρετε ποτέ τα λεφτά σας πίσω, εκτός και εάν θα μείνει για πάντα στην οικογένεια.

  6. #6
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turogalos Προβολή μηνύματος
    Σωστός ο bulmont, είναι R26.

    Γνωρίζω τον Στέλιο Ραπτόπουλο στην Δάφνη (του οποίου το μαγαζί-ναός έχω επισκεφθεί) και θα σου δώσει εύκολα την γνώμη του έτσι και περάσεις να τον δεις. Οι ανακατασκευές του είναι καταπληκτικές με προσοχή στην λεπτομέρεια και την αυθεντικότητα. Απ'ότι γνωρίζω δίνει και εγγύση 5 ετών (την οποία τηρεί).

    Αυτό που πρέπει να σκεφτείς προσεκτικά είναι το κόστος. Δεν πρόκειται να την βγάλεις με 2000-3000€ καθαρή. Έχει απλήρωτα τέλη κυκλοφορίας; Έχετε άδεια που μεταφέρεται στο όνομά σου; Επίσης, μιας και είναι μονοκύλινδρο η αξία του δεν πρόκειται ποτέ να ξεπεράσει τα 3000-5000€. Υπάρχουν αυτή την στιγμή στο car.gr R26 με 3300€ που είναι απούλητα 1-2 χρόνια. Μπορεί να υπάρχουν και με 6000€ αλλά μόνο τρελός θα έδινε τόσα πολλά για μονοκύλινδρο. Αν κάποια στιγμή θελήσετε να την πουλήσετε δεν πρόκειται να πάρετε ποτέ τα λεφτά σας πίσω, εκτός και εάν θα μείνει για πάντα στην οικογένεια.
    Ετσι ακριβώς είναι....

    Πάντως πουλιέται στο car.gr και ένα μονοκύλινδρο στις 25.οοο ......με καλάθι βέβαια.......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  7. #7
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι R25.............

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasagk
    Εγγραφή
    11/01/2010
    Μηνύματα
    378
    ιναι και ο γιανης στην ν,ιωνια...όπως ερχεσαι από γαλατσι περνας απέναντι από λ.ιωνιας και στα 300 μετρα εχει ένα στοπ ακριβως απέναντι είναι ,θα δεις από εξω πολλες παλιες μοτο
    Δεν ταξιδεύω για να πάω κάπου αλλά για να πάω.
    Ταξιδεύω για χάρη του ταξιδιού. Το ζήτημα είναι να μετακινείσαι.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Δεν γνωρίζω πως είναι τα οικονομικά σου αλλά φτηνά δεν θα σου βγει . Από την άλλη όμως είναι οικογενειακό κειμήλιο και θα είναι κρίμα να συνεχίζει να σαπίζει ή να περάσει σε άλλα χέρια. Και δείχνει ότι δεν του λείπει τίποτα.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Ετσι ακριβώς είναι....

    Πάντως πουλιέται στο car.gr και ένα μονοκύλινδρο στις 25.οοο ......με καλάθι βέβαια.......
    22 χιλιάρικα το καλάθι και τα υπόλοιπα το μηχανάκι....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/07/2010
    Μηνύματα
    13
    Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για την πληθώρα απαντήσεων!
    Ρώτησα τον πατέρα μου αν θυμάται τι μοντέλο είναι και μου είπε ότι νομίζει πως είναι r25, πάντως σίγουροι δεν είμαστε, την άδεια την έχουμε, θα το κοιτάξουμε και θα σας πω, αν και η μοτοσυκλέτα είναι στο Αίγιο και εγώ μένω στην Αθήνα, ενώ ο πατέρας μου μένει στο εξωτερικό!
    Βασικά, όταν κατέβω, θα κοιτάξω αριθμό πλαισίου και θα στείλω email στην bmw, βέβαια δεν αλλάζει η ουσία, είτε είναι r25 είτε είναι r26.
    Τώρα, όσο αφορά το budget, ξέρουμε ότι θα κοστίσει αρκετά λεφτά, και ότι σίγουρα 2-3 χιλιάρικα δεν θα είναι αρκετά. Δεν έχουμε ορίσει ένα συγκεκριμένο ποσό το οποίο δεν πρέπει να ξεπεραστεί, όπως είπα, θα κάνουμε απλά ένα πρώτο βήμα, καταρχάς να μάθουμε αν γίνεται, και από της απαντήσεις σας καταλαβαίνω ότι υπάρχουν αρκετές χειρότερες περιπτώσεις από την δική μας, άρα αυτό είναι κάτι θετικό, από εκεί και πέρα να δούμε πόσο θα μας κοστίσει, για να αποφασίσουμε αν μας παίρνει να προχωρήσουμε. Εγώ ας πούμε έχω στο μυαλό μου ότι θα κοστίσει από 8 έως 10 χιλιάρικα, αλλά είμαι παντελώς άσχετος, και βασίζομαι απλά πάνω σε μία εκτίμηση που έκανε ένας φίλος όταν του ανέφερα ότι θα ήθελα να προχωρήσω στην ανακατασκευή της. Εσείς ας πούμε, που είστε σαφώς πιο έμπειροι από εμένα, πόσο την κοστολογείτε?
    Δεν τίθεται πάντως θέμα πώλησης της μηχανής αφού γίνει η ανακατασκευή, όπως είπε και ο viper1, είναι οικογενειακό κειμήλιο, έχω αναμνήσεις, και ο πατέρας μου ακόμα περισσότερο όπως καταλαβαίνετε, είτε την φτιάξουμε, είτε όχι, θα παραμείνει στην κατοχή μας, άρα είναι κρίμα να παραμείνει σε αυτήν την κατάσταση!
    Δυστυχώς όμως δεν έχουμε τις απαραίτητες γνώσεις για να προχωρήσουμε μόνοι μας στην ανακατασκευή της, αν τις είχαμε θα το είχαμε είδη κάνει! Χώρια ότι δεν έχω καν το χρόνο...
    Όσο αφορά τα συνεργεία, τι γνώμη έχετε για τον Μανιατάκο, που είναι και το μοναδικό συνεργείο που βρίσκω με ένα γρήγορο ψάξιμο στο διαδίκτυο?
    Και πάλι ευχαριστώ.
    Κώστας

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virelai Προβολή μηνύματος
    Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για την πληθώρα απαντήσεων!
    Ρώτησα τον πατέρα μου αν θυμάται τι μοντέλο είναι και μου είπε ότι νομίζει πως είναι r25, πάντως σίγουροι δεν είμαστε, την άδεια την έχουμε, θα το κοιτάξουμε και θα σας πω, αν και η μοτοσυκλέτα είναι στο Αίγιο και εγώ μένω στην Αθήνα, ενώ ο πατέρας μου μένει στο εξωτερικό!
    Βασικά, όταν κατέβω, θα κοιτάξω αριθμό πλαισίου και θα στείλω email στην bmw, βέβαια δεν αλλάζει η ουσία, είτε είναι r25 είτε είναι r26.
    Τώρα, όσο αφορά το budget, ξέρουμε ότι θα κοστίσει αρκετά λεφτά, και ότι σίγουρα 2-3 χιλιάρικα δεν θα είναι αρκετά. Δεν έχουμε ορίσει ένα συγκεκριμένο ποσό το οποίο δεν πρέπει να ξεπεραστεί, όπως είπα, θα κάνουμε απλά ένα πρώτο βήμα, καταρχάς να μάθουμε αν γίνεται, και από της απαντήσεις σας καταλαβαίνω ότι υπάρχουν αρκετές χειρότερες περιπτώσεις από την δική μας, άρα αυτό είναι κάτι θετικό, από εκεί και πέρα να δούμε πόσο θα μας κοστίσει, για να αποφασίσουμε αν μας παίρνει να προχωρήσουμε. Εγώ ας πούμε έχω στο μυαλό μου ότι θα κοστίσει από 8 έως 10 χιλιάρικα, αλλά είμαι παντελώς άσχετος, και βασίζομαι απλά πάνω σε μία εκτίμηση που έκανε ένας φίλος όταν του ανέφερα ότι θα ήθελα να προχωρήσω στην ανακατασκευή της. Εσείς ας πούμε, που είστε σαφώς πιο έμπειροι από εμένα, πόσο την κοστολογείτε?
    Δεν τίθεται πάντως θέμα πώλησης της μηχανής αφού γίνει η ανακατασκευή, όπως είπε και ο viper1, είναι οικογενειακό κειμήλιο, έχω αναμνήσεις, και ο πατέρας μου ακόμα περισσότερο όπως καταλαβαίνετε, είτε την φτιάξουμε, είτε όχι, θα παραμείνει στην κατοχή μας, άρα είναι κρίμα να παραμείνει σε αυτήν την κατάσταση!
    Δυστυχώς όμως δεν έχουμε τις απαραίτητες γνώσεις για να προχωρήσουμε μόνοι μας στην ανακατασκευή της, αν τις είχαμε θα το είχαμε είδη κάνει! Χώρια ότι δεν έχω καν το χρόνο...
    Όσο αφορά τα συνεργεία, τι γνώμη έχετε για τον Μανιατάκο, που είναι και το μοναδικό συνεργείο που βρίσκω με ένα γρήγορο ψάξιμο στο διαδίκτυο?
    Και πάλι ευχαριστώ.
    Κώστας
    Κώστα επειδή δεν έχεις ιδέα από ανακατασκευές και μπορείς να πέσεις εύκολα θύμα εκμετάλλευσης προτείνω να πάρεις προσφορές από 3 τουλάχιστον μάστορες. Θα ζητήσεις να σου γράψουν στην προσφορά αναλυτικά τις εργασίες και την αμοιβή αυτών καθώς και την αμοιβή τους. Εννοείται ότι θα υπολογίζεις και ένα ποσό συν για τα unexpected αλλά άνθρωποι που έχουν ξανά φτιάξει bmw ξέρουν περίπου ένα αρχικό κόστος να σου πουν. Επίσης ποτέ δεν θα πεις και σε κανέναν ότι δεν έχεις ιδέα από μηχανάκια και ανακατασκευές. Καλό θα είναι να βρεις φόρουμ κλασικών μοτοσικλετών ελληνικών και μη για να πάρεις μια ιδέα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Τιμόνια εξάτμιση σχάρα όπως τα βλέπω σώζονται----σπάνια ανταλλακτικά!
    Φτερά μπρος πίσω τεπόζιτο σώζονται ---επίσης σπάνια γιατί συνήθως όλα αυτά είναι σάπια.
    Τροχοί --ναι Αναρτήσεις πίσω---μάλλον ,και μπροστινά ---δεν γνωρίζω.
    Φανάρια μπρος πίσω --λέμε ναι ότι βλέπω. Επίσης σπάνια και ακριβά.
    Σελά ---τσου θα τσούξει λίγο.

    Ηλεκτρικά τροφοδοσία---τσου.
    Αν ξέραμε και από τι έμεινε το μοτέρ.
    Σου βάζω ένα ταβάνι 6 με 7 για εργολαβία και μάλλον λέω και πολλά . Οχι 8 -10!

  14. #14
    Ελπίζω να το δει και ο Σαπίλας, μιας και γνωρίζει καλύτερα απ'όλους το κόστος και την διαδικασία ανακατασκευής BMW στην Αθήνα. Φανοποιεία θα σου πάει τουλάχιστον 2 χιλιάρικα. Φτερά και τεπόζιτο πρέπει να επισκευαστούν μιας και δεν βρίσκονται εύκολα ή φτηνά.

    Μπες στον ulismotorradladen ή Stemler ή Salis Parts και κοίτα τιμές. Όλοι από εκεί αγοράζουν τα ανταλλακτικά.

    Μονόσελα πάνε στα 180-220 το καθένα κομπλέ ή βάφεις τους σκελετούς τους και αλλάζεις με πολύ κόπο και ζόρι τις ελαστικές σέλες.
    Εξάτμιση όλη καινούργια γύρω στα 360€
    Ελπίζω το κεντρικό σταντ να μην είναι σάπιο - 120€
    4 αμορτισέρ με σινεμπλόκ 500€
    Λάστιχα-σαμπρέλες 150€
    Χρειάζεσαι μάλλον και στεφάνια-ακτίνες
    Νικελώματα-χρωμιώματα
    Ανακατασκευή κινητήρα με οτιδήποτε καινούργιο χρειάζεται μίνιμουμ 800-1000
    Ηλεκτρικά δεν ξέρω πόσο πάνε, φθηνά δεν είναι
    Ντίζες, λαστιχάκια, παπαράκια, καθρέπτες, βίδες, λάστιχα μαρσπιέ, φλάντζες κτλ βάλε ένα 1000€

    Όταν τα υπολογίσεις, πρόσθεσε 1000€ ακόμη για καλού κακού

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Το μηχανάκι θα το κυκλοφοράτε ή θα μπει σαλόνι ? στη 2η περίπτωση του σαλονιού θα πρέπει να γίνει "βιτρίνα" και είσαι στο 5ψήφιο που είπες.
    Γίνεται όμως και με τα μισά ,μη σου πω και με λιγότερα από τα μισά.Ευκαιρία να κάνεις και μερικά πραγματάκια μόνος σου αφού είναι του παππού σου που μπορεί να έχετε και το ίδιο ονοματεπώνυμο
    Μίλα και με Μπάμπη Σπανίδη στην Καλλιθέα.

Παρόμοια θέματα

  1. Καλύτερο κατάστημα στην Αθήνα για αγορα καινούριας μηχανής;
    από Ioannis112 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2020, 20:00
  2. 3ωρο στην Αθήνα για αγορά κράνους
    από ekkli στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2013, 20:48
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2008, 22:00
  4. Συνεργεία για αερόψυκτες boxer BMW
    από sourtaggias στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2004, 00:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF