Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: ΚΤΜ 1290 Super Adventure 2020

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246

    ΚΤΜ 1290 Super Adventure 2020

    H αυστριακή εταιρεία ετοιμάζει σαρωτικές αλλαγές σε όλες της εκδόσεις του 1290 Adventure. Η έκδοση S με τις χυτές αλουμινένιες ζάντες και η έκδοση R με τις ακτινωτές (tubless) έχουν μικρότερου όγκου ρεζερβουάρ και πιο στενό φαίρινγκ, ενώ στα πρωτότυπα που έχουμε δει έως τώρα το αφαιρούμενο υποπλαίσιο παραμένει ατσάλινο. Όμως στην έκδοση T (αν συνεχίσουν να ονομάζουν έτσι την έκδοση με το μεγάλο ρεζερβουάρ των 30 λίτρων) φαίνεται πως θα έχει χυτό αλουμινένιο υποπλαίσιο. Την λύση του χυτού υποπλαισίου την χρησιμοποιεί ήδη η ΚΤΜ στα Duke 690 και Duke 790, με τεράστια οφέλη στην ακαμψία, στη μείωση του βάρους και του όγκου (ενσωματώνουν το φιλτροκούτι στα Duke).
    Για την έκδοση Τ του Super Adventure 1290, η ακαμψία του υποπλαισίου αποτελεί προτεραιότητα, λόγω του ταξιδιωτικού του χαρακτήρα (συνεπιβάτης, τρεις βαλίτσες, υψηλές ταχύτητες ταξιδιού στις εθνικές κ.τ.λ.). Επίσης, η αλλαγή του σχήματος του ρεζερβουάρ, που πλέον τοποθετεί μεγάλο μέρος της βενζίνης πολύ χαμηλά (κοντά στη νοητή γραμμή των αξόνων των τροχών όπως στο 790 Adventure) χαρίζει επιπλέον σταθερότητα στη μοτοσυκλέτα στις υψηλές ταχύτητες και πιο ελαφριά αίσθηση στις χαμηλές ταχύτητες. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, προστατεύει και το κάτω μέρος των ποδιών του αναβάτη από το κρύο και την βροχή, αλλά και το κυρίως φαίρινγκ της μοτοσυκλέτας από τις συνέπειες μιας μικρής πτώσης
    Το νέο 1290 adv θα ενσωματώνει τη νέα τεχνολογία ενεργητικής ασφάλειας που εξέλιξε μαζί με την Bosch και χρησιμοποιεί radar για την ανίχνευση οχημάτων γύρω από τη μοτοσυκλέτα.H Bosch έχει συνεργαστεί παράλληλα και με την Ducati για την εξέλιξη αυτού του συστήματος (στο περίπτερο της Bosch στην EICMA το είχε τοποθετήσει πάνω σε ένα Multistrada 1260) οπότε φέτος στις διεθνείς εκθέσεις πιθανόν να δούμε έναν αγώνα δρόμου μεταξύ KTM και Ducati για το ποια από τις δύο θα δείξει την πρώτη μοτοσυκλέτα παραγωγής στον κόσμο με Adaptive Cruise Control και Brake by Wire τεχνολογία. Η KTM θα το έχει σίγουρα στο νέο Super Adventure και γι΄αυτό επανασχεδίασε τον προβολέα, ώστε να τοποθετηθεί το radar στο σωστό σημείο. Η Ducati θα πρέπει και αυτή να αλλάξει τη σχεδίαση του Multistrada, όμως μην ξεχνάμε πως φέτος περιμένουμε την V4 Multistrada με τον κινητήρα της Panigale, οπότε για το 2020 μάλλον θα το δούμε σε αυτήν και όχι στα δικύλινδρα Multistrada.

    Πηγή
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	756 
Μέγεθος:	44,8 KB 
ID:	409313

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5_3.jpg 
Προβολές:	757 
Μέγεθος:	47,1 KB 
ID:	409314

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1_4.jpg 
Προβολές:	758 
Μέγεθος:	49,7 KB 
ID:	409315

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Πανω που παμε να συνηθίσουμε τα "μάτια" μπροστά αποκτησαν και "στόμα"

    Οταν το adaptive cruise control της Audi σε Α4 2019 ειναι για τα σκουπίδια, για τα γουστα μου, αδυνατώ να πιστέψω οτι θα ειναι καλο σε μηχανάκι
    Επισης απλα δεν το χρειάζεται γιατι ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΗ - οχι αυτοκίνητο !

    Τελος με το ντεποζιτο κατω, στα ματια μου, εγινε ΜΠΟΓΟΣ !

    Το μηχανακι μια χαρα ευέλικτο και σταθερο - στην εθνική φορτωμενος τριβαλιτσος με σακο στο πισω καθισμα πηγαινε σταθερα χωρις χερια στα 140 χιλ ανετα !

  3. #3
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Πανω που παμε να συνηθίσουμε τα "μάτια" μπροστά αποκτησαν και "στόμα"

    Οταν το adaptive cruise control της Audi σε Α4 2019 ειναι για τα σκουπίδια, για τα γουστα μου, αδυνατώ να πιστέψω οτι θα ειναι καλο σε μηχανάκι
    Επισης απλα δεν το χρειάζεται γιατι ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΗ - οχι αυτοκίνητο !

    Τελος με το ντεποζιτο κατω, στα ματια μου, εγινε ΜΠΟΓΟΣ !

    Το μηχανακι μια χαρα ευέλικτο και σταθερο - στην εθνική φορτωμενος τριβαλιτσος με σακο στο πισω καθισμα πηγαινε σταθερα χωρις χερια στα 140 χιλ ανετα !
    Σταθερο το λες αν πηγαινει 200 ανετα. 140 φορτωμενο και σταθερο πηγαινε και το dr800. Το δε 1150 (μιας και ειναι φρεσκο το αλλο θρεντ) ξεπερνουσε τα 200 και ηταν βραχος.

    ΥΓ
    Αυτα τα ρανταρ θα σκοτωσουν κοσμο προβλεπω.

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Πανω που παμε να συνηθίσουμε τα "μάτια" μπροστά αποκτησαν και "στόμα"

    Οταν το adaptive cruise control της Audi σε Α4 2019 ειναι για τα σκουπίδια, για τα γουστα μου, αδυνατώ να πιστέψω οτι θα ειναι καλο σε μηχανάκι
    Επισης απλα δεν το χρειάζεται γιατι ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΗ - οχι αυτοκίνητο !

    Τελος με το ντεποζιτο κατω, στα ματια μου, εγινε ΜΠΟΓΟΣ !

    Το μηχανακι μια χαρα ευέλικτο και σταθερο - στην εθνική φορτωμενος τριβαλιτσος με σακο στο πισω καθισμα πηγαινε σταθερα χωρις χερια στα 140 χιλ ανετα !
    Μιλάει το υποσυνείδητό σου, που δε σε αφήνει να παραδεχθείς ότι το μοτοσακό σου απαξιώθηκε από το καλύτερο νέο μοντέλο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Το εμφανισιακο... Κολοκυθοπιτα. Τουλάχιστον στις φωτο δεν δείχνει όμορφο.
    χαρίζει επιπλέον σταθερότητα στη μοτοσυκλέτα στις υψηλές ταχύτητες και πιο ελαφριά αίσθηση στις χαμηλές ταχύτητες. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, προστατεύει και το κάτω μέρος των ποδιών του αναβάτη από το κρύο και την βροχή, αλλά και το κυρίως φαίρινγκ της μοτοσυκλέτας από τις συνέπειες μιας μικρής πτώσης
    Εντελώς μαρκετιστικη αναφορά την οποία αναπαράγει ο ειδικός τυπος(ως συνήθως)
    Τελικά ποιο είναι πιο ακριβό στην πτώση, το φαιρινγκ ή το τεποζιτο?
    Αυτο ειναι πλαστικό κ δεν επισκευαζεται όπως τα συμβατικά μεταλλικά... Δε θα μου φανεί καθόλου παράξενο να κοστίζει 800-900€ η μια πλευρά του ρεζερβουάρ...

    Τέλος περι adaptive cruise control. Επειδή ετυχε να το δοκιμάσω πρόσφατα σε μεγάλο ταξίδι έχω να πω τα εξής:
    Αρχικά εντυπωσιάζει. Όντως ανιχνευει το όχημα εμπρός κ προσαρμοζει την ταχυτήτα σου συμφωνα με του μπροστινου. Μπορεί κ φρενάρει έντονα κιόλας εάν χρειαστεί κ κρατάει κάθε φορά μια σταθερή απόσταση από το προπορευομενο όχημα.
    Προσωπικά χρησιμοποιώ απλό cruise control καθημερινά. Στην καθημερινότητα ένα adaptive συστημα θα μου έκανε την διαφορά. Στο ταξίδι(εθνική με 130-140) το adaptive γίνεται απότομο. Σε βαθμό που να φρενάρει γιατί ανίχνευσε όχημα με 80χλμ ταχυτήτα στα 100 μέτρα εμπρός ενώ εσυ εισαι με 120. Υπό φυσιολογικές συνθήκες στα 100 μετρα αυτά θα έχεις βγει ομαλά στην αριστερή για προσπέραση. Το adaptive φρενάρει κ σε ρίχνει στα 80 με τον πίσω σου να κορναρει γιατί ο μπροστινός έκανε "αψυχολογητο" φρενάρισμα.
    Οι απότομες αντιδράσεις στις μεγάλες ταχυτήτες είναι το ένα κομμάτι. Το άλλο είναι η ανίχνευση στις στροφές. Το παρατηρούσα κ συνέβη δυο φορες την ίδια ημέρα στο ίδιο ταξίδι.
    Adaptive , καθαρή λωρίδα εμπρός κ 100+. Βρισκόμαστε στη εγνατια προς καβάλα που έχει στροφές ο δρόμος, αλλά τα 100 τα κρατάει άνετα.
    Δεξιά διάρκειας. Εμπρός βλέπω φορτηγό οδικής να κινείται στην λωρίδα μου. Εχω το νου μου κ αφήνω το αυτοκινητο να δω τι θα κάνει.
    Πλησιάζει, πλησιάζει,έχει ξεπεράσει το όριο απόστασης που κρατάει, το αφήνω. Ο αισθητήρας προφανώς βλέποντας μπροστά, στην παρατεταμενη δεξιά, ανιχνευει την αριστερή λωρίδα που δεν υπάρχει κανείς...
    Εχω το νου μου κ το αφήνω κι άλλο.
    Κάποια στιγμή παίρνει χαμπάρι ότι μπροστά υπάρχει όχημα κ έχει ξεπεραστεί προ πολλού το όριο ασφάλειας...

    Έχετε οδηγήσει ποτέ αυτόματο κιβώτιο κ με το αριστερό πόδι να πατήσετε το πενταλ του φρενου νομίζοντας ότι είναι ο συμπλέκτης?

    Σχεδον τέτοιο φρενάρισμα! Ευτυχώς δεν υπήρχε κανεις πίσω μου, γιατί θα γινόμασταν. Τρόμαξα κ ας είχα το νου μου κιόλας.

    Επομένως καλη η τεχνολογία, αλλα δεν είναι πανάκεια

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Σταθερο το λες αν πηγαινει 200 ανετα. 140 φορτωμενο και σταθερο πηγαινε και το dr800. Το δε 1150 (μιας και ειναι φρεσκο το αλλο θρεντ) ξεπερνουσε τα 200 και ηταν βραχος.
    +1000 αλλα "θεωρητικά" οι βαλιτσες θετουν οριο ταχυτητας και προσωπικά δεν ξεπερασα τα 170 μιας και δεν ηθελα να τεσταρω αντοχές και την τσεπη μου σε κλήσεις (αν δεν εβρεχε καρέκλες στην Γερμανια ίσως να το δοκίμαζα για να πω την αληθεια μιας και βαριόμουν αφάνταστα)

    Και 140 εννοουσα με εμενα να καθομαι με σταυρωμενα χέρια που δεν το εχω κανει ποτε στην ζωη μου

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    ΥΓ
    Αυτα τα ρανταρ θα σκοτωσουν κοσμο προβλεπω.
    Μεγαλη αληθεια, κρινοντας απο τα αυτοκίνητα - φαντασου να φρεναρει αποτομα γιατι νομιζει οτι ειδε εμποδιο τον πλαινο φρακτη στην στροφή και να σε φάει ο πίσω
    Τελευταία τροποποίηση από GogosLux; 22/08/2019 στις 18:39.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μιλάει το υποσυνείδητό σου, που δε σε αφήνει να παραδεχθείς ότι το μοτοσακό σου απαξιώθηκε από το καλύτερο νέο μοντέλο.
    Μπααα, εδω δεν εχω αποφασίσει αν μ' αρεσει εμφανισιακά αυτο που αγορασα

    Παντως ετσι οπως πανε να το κανουν Η Ιταλιδα V4 θα γινει ο νέος υποψήφιος στοχος και οχι αυτος ο μπόγος

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Ξέρει κανείς αν το ραντάρ που θα έχει θα είναι τριγωνικό?
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    xr rules Το avatar του/της thanosgp
    Εγγραφή
    11/08/2017
    Μηνύματα
    111
    cruise control ναι ,adaptive υπερβολή?
    ραντάρ σε μοτό πόσο νόημα .παρά μόνο σε ομίχλη...
    ἕν οἶδα, ὅτι οὐδέν οἶδα

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Οι εταιρίες προσπαθούν να πασάρουν όλες αυτές τις τεχνολογίες σαν βοηθήματα για αδαής και ατζαμήδες οδηγούς. Όμως στην πράξη έχει αποδηχθει ότι πρέπει να ξέρεις να οδηγείς για να τα χρησιμοποιείσεις αλλιώς σου κάνουν δυσκολότερη και πιο επικίνδυνη τη ζωή.
    Το adaptive cruise control σε μια μικρή εμπειρία που είχα με ενοικιαζομενα αποδείχτηκε για μένα τουλάχιστον εκνευριστικό. Σε συζήτηση με συνάδελφο που έχει ένα golf μου είπε ότι έκανε 2 μήνες να το μάθει καλά και από τότε σε πυκνή κυκλοφορία στην Αττική όσο πχ του είναι χρήσιμο. Όμως εάν ο μπροστινος σου είναι ηλιθιους και οδηγάει με τρόπο κουκουρουκου γίνεται επικίνδυνο.
    Δεν μπορώ να φανταστώ μηχανή να είναι πλαγιασμενη σε στροφή και να φρενάρει μόνη της. Απλά οποίος την οδηγάει εκείνη την στιγμή θα σκοτωθεί. Θα πρέπει το μηχανάκι και να στρίβει το τιμόνι μόνο του, αλλιώς απλά θα σηκωθεί όρθιο.

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KTM-1290-SUPER-ADVENTURE-S_Studio-front.jpg 
Προβολές:	382 
Μέγεθος:	56,7 KB 
ID:	425127Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KTM-1290-SUPER-ADVENTURE-S_Studio_rear-right.jpg 
Προβολές:	381 
Μέγεθος:	54,8 KB 
ID:	425128Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KTM-1290-SUPER-ADVENTURE-S_Studio_left.jpg 
Προβολές:	382 
Μέγεθος:	65,5 KB 
ID:	425129Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KTM-1290-SUPER-ADVENTURE-S_Studio_front-left-1.jpg 
Προβολές:	381 
Μέγεθος:	54,9 KB 
ID:	425130Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KTM-1290-SUPER-ADVENTURE-S_Static-trail-1-890x500.jpg 
Προβολές:	383 
Μέγεθος:	77,2 KB 
ID:	425131Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KTM-1290-SUPER-ADVENTURE-S_Static-Radar.jpg 
Προβολές:	384 
Μέγεθος:	88,9 KB 
ID:	425132Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KTM-1290-SUPER-ADVENTURE-S_Static.jpg 
Προβολές:	383 
Μέγεθος:	76,0 KB 
ID:	425133Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KTM-1290-SUPER-ADVENTURE-S_Action.jpg 
Προβολές:	382 
Μέγεθος:	104,6 KB 
ID:	425134

    2021 KTM 1290 Super Adventure S’s highlights:

    New ergonomics – new fuel tank, lower seat & new plastics
    Reworked bodywork – shorter chassis, new subframe & longer swingarm
    Optimized weight distribution – added agility & comfort
    New generation electronics – innovative ACC & reworked cornering MTC
    More intuitive 7” TFT display – optimal accessibility
    Redesigned handlebar switches, improved CCU
    Revised 1301cc LC8 engine – 160 hp & 138 Nm
    The next generation of Semi-Active Suspension
    Remodeled optional technology – Suspension Pro, Rally Pack & Tech Pack

  12. #12

  13. #13
    Πλακα εχει

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Πωπωωωω...μουρλια ειναι.
    Αμα δεν ειχε και τον θερμοσιφωνα στα δεξια δεν θα ειχε λαθος

  15. #15
    Κάπου είχε αναφερθεί εδω μέσα πρό 15ετιάς οτι θα φτάσουν οι μοτοσυκλέτες να πουλιούνται ποιο ακριβά απο τα αυτοκίνητα και γελάγαμε... Μ αρέσει περισσότερο απο το προηγούμενο μοντέλο αλλα θεωρώ εξωφρενική πλεον τη τιμή οπως και στα αντίστοιχα bmw της ιδιας κατηγορίας.

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών KTM 1290 Super Adventure
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2019, 12:37
  2. Ανάκληση 1190 Adventure, 1190 Adventure R και 1290 Super Adventure
    από lleonidas στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2016, 16:37
  3. Αγορά 1290 Super Adventure
    από chai-lis στο forum KTM
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2016, 22:29
  4. KTM Super Adventure 1290
    από road spirit στο forum KTM
    Απαντήσεις: 420
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2016, 09:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF