Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: ATHENS FLYING WEEK 2019

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Μάλλον ξεχνάμε ότι βρισκόμαστε σε μια χώρα που αιμορραγεί οικονομικά από το 2008, με ανύπαρκτη αεροπορική νοοτροπία (κρατική και ιδιωτική). Προσωπική μου άποψη λοιπόν είναι ότι όταν ξεκίνησε το AFW ξεκίνησε από το πάθος κάποιων για την αεροπορία.
    Εστιάζω περισσότερο στην ασφάλεια πτήσεων του περιμετρικου χώρου επιδείξεων και των θεατών (απαράδεκτη η απόφαση να γίνεται στο Τατόι) παρά στο ποσό πλούσιο θα είναι το μενού στις επιδείξεις.
    Να εκτιμάμε λοιπόν τέτοιες κινήσεις γιατί εκτός του ότι υπάρχουν πολλές δυσκολίες στο να επιτευχθεί ένα airshow το κόστος είναι πολύ υψηλό και χρειάζεται πολύ αεροπορικό μεράκι. Και από τους διοργανωτές και από τους συμμετέχοντες.
    Όσο για τα σουβλάκια tshirt κλπ. Δεν σε υποχρεώνει κάνεις να τα πάρεις.
    Backpack σάντουιτς νερό καπέλο και είσαι μια χαρά. Και μετά Θήβα που έχει απίστευτο σουβλάκι
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83
    Σύμφωνοι με αυτά που λέτε και πάω κάθε χρόνο και πληρώνω και εγώ και βάζω το λιθαράκι μου, αλλά η τελευταία χρονιά ειδικά μου φάνηκε πολύ βαρετή, αν και μάλλον είχε περισσότερο κόσμο απο ποτέ. Μπορεί να φταίει οτι πάω κάθε χρόνο και περιμένω το κάτι παραπάνω και δεν το βλέπω. Μόνο τα μαγαζιά που πουλάνε παγωτά και t-shirt γίνονται περισσότερα. Τον Αρχάγγελο το 2005 τον θυμάμαι σαν πιο εντυπωσιακή εκδήλωση αν και ήμουν μικρός τότε.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ:

    Πήγα μια φορά, το 2015, και δεν ξαναπήγα.

    Πολύς ο κόπος για να δεις κάτι αεροπλάνα που κάνουν βρουμ-πσσσσσσ ανά μία ώρα. Ναι, και; Ούτε δικά μου είναι, ούτε θα μπορούσαν να γίνουν, ούτε νοιώθω καμιά ταύτιση.

    Ειδικά αφού γνώρισα και μερικούς πιλότους τους, ο ένας θεούσος και ζήτωωωω τι καθυστερημένη ατάκα του κόσμου του 1800 θα πει ο κάθε τραγόπαπας εν έτη 2019, και ο άλλος χούντα κι άγιος ο γεώργιος. Νέοι άνθρωποι που πετάνε στον ουρανό ρε πούστη μου, ο ένας έχει και μηχανή.

    Να παω να δω αυτούς; Εγώ;

    Γύρω-γύρω στο λιοπύρι, όλα μακριά, ορθοστασία και χώμα να το σηκώνει ο αέρας να σου έρχεται στα μούτρα.

    Για να τα δεις όλα, πρέπει να πας από τις 10 το πρωί και να φύγεις στις 5 το απόγευμα, ίσως και ακόμα παραπέρα, καθότι όλα έχουν πολύ αργό ρυθμό εξέλιξης. Κανείς σώφρων άνθρωπος δεν το κάνει αυτό...ξανά. Φτιάχτε ένα σόου να αρχίζει και να τελειώνει σε 3 ώρες το πολύ.

    Και οι τιμές τραγούδι της Φουρέιρα, στο Θεό με πάει.


    Το μόνο καλό τότε που πήγα, οι φωτό που έβγαλα, και η παρέα που είχα και κάναμε ένα κάποιο χαβαλέ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCF6327.jpg 
Προβολές:	68 
Μέγεθος:	86,9 KB 
ID:	409355
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCF6336.jpg 
Προβολές:	68 
Μέγεθος:	87,9 KB 
ID:	409356
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCF6344.jpg 
Προβολές:	68 
Μέγεθος:	76,4 KB 
ID:	409357
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCF6409.jpg 
Προβολές:	68 
Μέγεθος:	80,6 KB 
ID:	409358
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCF6424.JPG 
Προβολές:	68 
Μέγεθος:	58,5 KB 
ID:	409359
    Όχι, δεν είναι λάθος ο προσανατολισμός της φωτό. Τυχαία δε, ακολουθεί την προηγούμενη φωτό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCF6436.jpg 
Προβολές:	69 
Μέγεθος:	55,0 KB 
ID:	409360
    Άμα χαλάσει η μίζα, το βάζω μπροστά έτσι λέτε;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCF6439.jpg 
Προβολές:	69 
Μέγεθος:	69,3 KB 
ID:	409361
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCF6441.jpg 
Προβολές:	68 
Μέγεθος:	31,9 KB 
ID:	409362
    ''not that door! the OTHER DOOR!!!'' (M:i-5)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCF6444.jpg 
Προβολές:	68 
Μέγεθος:	28,2 KB 
ID:	409363
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCF6446.jpg 
Προβολές:	68 
Μέγεθος:	62,9 KB 
ID:	409364

    Πραγματικά δεν βλέπω τον λόγο, γιατί να πάει κάποιος, το ιντερνετ είναι γεμάτο από πιο εντυπωσιακή και πιο γεμάτη και πιο οργανωμένη πληροφορία για ότι θέλει κανείς από τα αεροπλάνα.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 25/08/2019 στις 13:53.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCF6475.JPG 
Προβολές:	67 
Μέγεθος:	51,0 KB 
ID:	409365
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCF6481.JPG 
Προβολές:	67 
Μέγεθος:	76,2 KB 
ID:	409366
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCF6483.jpg 
Προβολές:	67 
Μέγεθος:	36,3 KB 
ID:	409367
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCF6485.jpg 
Προβολές:	67 
Μέγεθος:	33,9 KB 
ID:	409368

    Πιο καλά να πάω στο οικόπεδο στην Ανάβυσσο που μαζεύονται οι αερομοντελιστές και οι μηχανοαεροπτεριστές και κάνουν τις πτήσεις τους, είναι και στον δρόμο για Σουνιάδα, τζάμπα, θα πεις και μια κουβέντα αν θέλεις με τους ανθρώπους, άμα θέλεις κάνεις και κονέ να ασχοληθείς ΚΙ ΕΣΥ με τα σπορ αυτά, παρά αυτό το ανούσιο άδειο πράγμα στην Τανάγρα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCF9012.jpg 
Προβολές:	67 
Μέγεθος:	70,7 KB 
ID:	409369

    Όποιος πάει: Σακίδιο με 3 πράγματα
    1-Νερό(μπόλικο και για να πίνετε και για να βρέχεστε που και που) και ίσως κανά σάντουιτς άμα δεν μπορείτε χωρίς φαί.
    2-Κυάλια να βλέπετε και φωτογραφική μηχανή με ζουμ. Μην περιμένετε να βγάλετε φωτό που να μην είναι για σβήσιμο με κινητό.
    3-Καπέλο-γυαλιά ηλίου-πατάκι να κάθεστε κάτω.

    Και να φοράτε ένδυση να καλύπτει το δέρμα. Μακρύ παντελόνι, μακρυμάνικο καλοκαιρινό μπλουζάκι. ΚΑΙ οι μαυριδεροί τύπου ''εγώ δεν έχω ανάγκη''. Οι
    Βεδουίνοι στην έρημο δεν είναι χαζοί που καλύπτονται πλήρως, το ντύσιμο φέρνει δροσιά.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 25/08/2019 στις 14:02.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #20
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lumiel Προβολή μηνύματος
    Σύμφωνοι με αυτά που λέτε και πάω κάθε χρόνο και πληρώνω και εγώ και βάζω το λιθαράκι μου, αλλά η τελευταία χρονιά ειδικά μου φάνηκε πολύ βαρετή, αν και μάλλον είχε περισσότερο κόσμο απο ποτέ. Μπορεί να φταίει οτι πάω κάθε χρόνο και περιμένω το κάτι παραπάνω και δεν το βλέπω. Μόνο τα μαγαζιά που πουλάνε παγωτά και t-shirt γίνονται περισσότερα. Τον Αρχάγγελο το 2005 τον θυμάμαι σαν πιο εντυπωσιακή εκδήλωση αν και ήμουν μικρός τότε.
    O Αρχάγγελος δεν πρόκειται να υπάρξει, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν ήταν ιδιωτική πρωτοβουλία, αλλά έμποροι που περίμεναν να διαφημίσουν την πολεμική πραμάτεια τους σε καιρούς παχιών αγελάδων... και προκειμένου να διαφημίσουν Rafale, Eurofighter, F-16 κτλ, έβαλαν το χέρι στην τσέπη και απολαύσαμε το πρωτόγνωρο υπερθέαμα...

  6. #21
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Πραγματικά δεν βλέπω τον λόγο, γιατί να πάει κάποιος, το ιντερνετ είναι γεμάτο από πιο εντυπωσιακή και πιο γεμάτη και πιο οργανωμένη πληροφορία για ότι θέλει κανείς από τα αεροπλάνα.
    No offence, αλλά όταν πας σε αεροπορικό show για να βγάλεις φωτό κώλους και μπούτια, είναι λογικό να μη βλέπεις το λόγο γιατί να πάει κάποιος... επίσης, τι σχέση έχει μια επίδειξη με πληροφορίες που αναφέρεις;;; Δεν πάει κάποιος για να μάθει τεχνικά χαρακτηριστικά ή να αποκτήσει γνώσεις... Φαντάσου κάποιος να γράψει "πήγα σε αγώνα MotoGP", μίλησα προσωπικά με τον Iannone και είναι πιο κάγκουρας και τελειωμένος από τον Μήτρογλου, έβγαλα φωτό και τις γκόμενες στο grid, καλό κώλο είχαν, αλλά στο Super Paradise στη Μύκονο έχει καλύτερες γκόμενες. Τώρα το να μην πάει κανείς σε airshow γιατί κάποιοι πιλότοι ήταν θεούσοι και χουντικοί, να μην το σχολιάσω... Φιλικά πάντα φίλτατε, εξέφρασες προσωπική γνώμη, πατάω σε αυτά που έγραψες, no offence όπως έγραψα εξαρχής...

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCF6475.JPG 
Προβολές:	67 
Μέγεθος:	51,0 KB 
ID:	409365
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCF6481.JPG 
Προβολές:	67 
Μέγεθος:	76,2 KB 
ID:	409366
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCF6483.jpg 
Προβολές:	67 
Μέγεθος:	36,3 KB 
ID:	409367
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCF6485.jpg 
Προβολές:	67 
Μέγεθος:	33,9 KB 
ID:	409368

    Πιο καλά να πάω στο οικόπεδο στην Ανάβυσσο που μαζεύονται οι αερομοντελιστές και οι μηχανοαεροπτεριστές και κάνουν τις πτήσεις τους, είναι και στον δρόμο για Σουνιάδα, τζάμπα, θα πεις και μια κουβέντα αν θέλεις με τους ανθρώπους, άμα θέλεις κάνεις και κονέ να ασχοληθείς ΚΙ ΕΣΥ με τα σπορ αυτά, παρά αυτό το ανούσιο άδειο πράγμα στην Τανάγρα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSCF9012.jpg 
Προβολές:	67 
Μέγεθος:	70,7 KB 
ID:	409369

    Όποιος πάει: Σακίδιο με 3 πράγματα
    1-Νερό(μπόλικο και για να πίνετε και για να βρέχεστε που και που) και ίσως κανά σάντουιτς άμα δεν μπορείτε χωρίς φαί.
    2-Κυάλια να βλέπετε και φωτογραφική μηχανή με ζουμ. Μην περιμένετε να βγάλετε φωτό που να μην είναι για σβήσιμο με κινητό.
    3-Καπέλο-γυαλιά ηλίου-πατάκι να κάθεστε κάτω.

    Και να φοράτε ένδυση να καλύπτει το δέρμα. Μακρύ παντελόνι, μακρυμάνικο καλοκαιρινό μπλουζάκι. ΚΑΙ οι μαυριδεροί τύπου ''εγώ δεν έχω ανάγκη''. Οι
    Βεδουίνοι στην έρημο δεν είναι χαζοί που καλύπτονται πλήρως, το ντύσιμο φέρνει δροσιά.
    Μιχάλη ή αεροπορία είναι πάθος για κάποιους όπως και οι μοτοσυκλέτες για κάποιους άλλους. Οπότε το να παρευρεθείς σε ένα airshow είναι εις γνώση σου ότι θα φας ταλαιπωρία αλλά θα φύγεις γεμάτος. Και σε καμμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να διαρκέσει 3 ώρες. Μεγαλύτερα airshow διαρκούν έως και μια εβδομάδα. Αλλά μπορείς να πας και να μείνεις μόνο για 3 ώρες αν θέλεις.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    604
    Πριν δύο χρόνια που πήγα πρώτη φορά ήμουν απροετοίμαστος, μόνο καπέλο και νερό. Ο φίλος που με παρακίνησε δεν με είχε ενημερώσει για το πώς και τι. Καθησαμε 4 - 5 ώρες και φύγαμε με τα παιδιά μας κουρασμένα και εμάς σκασμενους από την ζέστη.

    Φέτος θα πάω αυτή την φορά με ομπρέλα, καρέκλες, ψυγείο με νερά και σάντουιτς και την οικογένεια μαζί.

    Γιατί η αίσθηση του να είσαι εκεί, να δονεισαι από τις μηχανές των αεροσκαφών και ελικοπτέρων όπως και αυτά που κάνουν, είναι ΑΠΕΡΊΓΡΑΠΤΗ!

    Είναι όπως και στους αγώνες μοτοσυκλέτας, από τον καναπέ θα δεις όλες τις προσπεράσεις και όλα τα συμβάντα της πίστας. Αν πας όμως μπορεί να δεις μια στροφή και δύο ευθείες, αλλά την αίσθηση της πίστας, τον παλμό του κόσμου καμία τηλεόραση δεν στην δίνει.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Μιχάλη ή αεροπορία είναι πάθος για κάποιους όπως και οι μοτοσυκλέτες για κάποιους άλλους. Οπότε το να παρευρεθείς σε ένα airshow είναι εις γνώση σου ότι θα φας ταλαιπωρία αλλά θα φύγεις γεμάτος. Και σε καμμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να διαρκέσει 3 ώρες. Μεγαλύτερα airshow διαρκούν έως και μια εβδομάδα. Αλλά μπορείς να πας και να μείνεις μόνο για 3 ώρες αν θέλεις.
    Όποιος έχει πάθος για κάτι, το κάνει. ΔΙΚΟ ΤΟΥ. Δεν κοιτάει τι κάνουν ΟΙ ΑΛΛΟΙ.

    Αν έχω πάθος με πτήσεις, πάω και πετάω αερομοντέλα για αρχή, αιωρόπτερο, παραπέντε, ανεμόπτερο, αν τα έχω τα φράγγα βγάζω και ένα δίπλωμα και πετάω και τσέσνα ερασιτεχνικά.

    Αν παρακολουθώ shows και γράφω στο ιντερνετ σε ατέλειωτα ποστ τύπου το F16 κάνει αυτό, το F22 κάνει το άλλο, σας τρέχει το Su-35, δεν είμαι πάθος, ξέρεις τι είμαι; Nerd είμαι.

    Τα μεγαλύτερα airshow που κρατάνε βδομάδα, το ημερήσιό τους πρόγραμμα, σε μια μέρα μόνο δλδ, έχει ανά μιάμιση ώρα κι ένα θέμα; Μισή ώρα θέαμα, μια ώρα αναμονή για το επόμενο και όλο αυτό επανάληψη από το πρωί μέχρι το βράδυ; Ή κάποια στιγμή ξεκινάει το κυρίως πρόγραμμα της μέρας, γίνεται το όλο θέαμα, και λήγει σε εύλογο χρόνο;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Φιλε μου να σου πω κατι...

    Δεν συγκρινεται κανενα βιντεο με το να ξεσβερκιαζεσαι να δεις τα M2000 να περνουν υψος καθετα και να γινονται μικροτερα.
    Ουτε με την επίδειξη του AH-64 Apache.
    Τωρα αν εσυ συγκρινεις αυτο με απλη παρακολουθηση απο YouTube και επιμένεις να συγκρινεις με αλλα AirShow οκ παω πασο.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. ATHENS FLYING WEEK
    από ducpilot στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2017, 22:19
  2. Athens flying week!
    από ducpilot στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2014, 01:52
  3. ATHENS FLYING WEEK
    από ducpilot στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2013, 22:45
  4. ATHENS FLYING WEEK
    από ducpilot στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2012, 21:41
  5. Athens flying week 2012 Tatoi
    από antsoar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2012, 01:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF