Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 17 από 17

Θέμα: Αλλαγή πλαισίου

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Τα έχουμε ξαναπεί τόσες φορές αυτά κύριοι.

    Πλαίσιο, ΝΟΜΙΜΑ, με το ελληνικό σύστημα αλλάζει σε όχημα ΜΕΧΡΙ 10 ετών, ΜΙΑ φορά. Μετά τα 10 χρόνια, ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ νόμιμη αλλαγή πλαισίου.

    Η προβλεπόμενη διαδικασία είναι: αγοράζεις το ανταλλακτικό πλαίσιο ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ, χτυπιέται πάνω ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ του οχήματος το οποίο και γίνεται ο νέος αριθμός πλαισίου. Αλλάζει η άδεια με νέα που αναγράφει τον νέο αριθμό πλαισίου και περνιώνται όλα τα πράγματα πάνω, έτοιμο.

    Στην πράξη όλο αυτό είναι ακριβό, ταλαιπωρεία, περιοριστικό, και δεν το κάνει κανείς.

    Πολλές αντιπροσωπείες, πάνε ΓΥΡΩ από τον νόμο, σπας εσύ το πλαισιό σου σε ατύχημα, πας στην αντιπροσωπεία, σου παίρνει τον λαιμό του πλαισίου με τον αριθμό και το καταστρέφει, σου φέρνει η αντιπροσωπεία ΝΕΟ πλαίσιο με τον παλιό αριθμό, τα περνάς όλα απάνω, τέλος. Αυτό έχει γίνει σε δικό μου όχημα, που το πλαίσιο ήταν προβληματικό και διαλυόταν.


    Στην περίπτωση του φίλου που ρωτάει, ή χτίζεις πάνω σε ένα άλλο πλαίσιο ΜΕ άδεια και όλα του χαρτιά εντάξει, τα πράγματα από το παπί σου, και διαγράφεις το παλιό, οπότε στην ουσία αποκτάς ΑΛΛΟ παπί αλλά είσαι νόμιμος ή χτυπάς ΕΣΥ τα νούμερα της υπάρχουσας άδειας σε άλλο πλαίσιο με κίνδυνο αν φτάσει κάποια στιγμή το πράγμα σε έλεγχο να βρεθείς κλέφτης, τρομοκράτης κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο.

    Υπόψιν, χτυπημένα νούμερα, σε πλαίσιο από ιδιώτη, ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ αν για κάποιο λόγο φτάσουμε να το ψάξει η ασφάλεια, με ειδικό μηχάνημα ακτίνων Χ, που βλέπει τα ίχνη στο μέταλο, μέχρι και που βρίσκει τον σβησμένο αριθμό. Κι αν ο σβησμένος αριθμός ''απασχολεί'' καλά ξεμπερδέματα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Υπόψιν, χτυπημένα νούμερα, σε πλαίσιο από ιδιώτη, ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ αν για κάποιο λόγο φτάσουμε να το ψάξει η ασφάλεια, με ειδικό μηχάνημα ακτίνων Χ, που βλέπει τα ίχνη στο μέταλο, μέχρι και που βρίσκει τον σβησμένο αριθμό. Κι αν ο σβησμένος αριθμός ''απασχολεί'' καλά ξεμπερδέματα.
    Και του το φύλαγα για έκπληξη όταν πάει για κανά κΤΕΟ ή του αλλάξουν αφιλοκερδώς και σασί και πλαίσιο σε κανα μπλόκο

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. ο τοπος θελει αλλαγη
    από kalgeorge στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2014, 17:23
  2. αλλαγη πλαισιου
    από akispoulis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2009, 20:28
  3. Αλλαγη πλαισιου.....σε 50αρι...
    από SvsGreek στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2009, 22:42
  4. Αλλαγή ήχου εξάτμησης
    από cbanthropos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2004, 12:08
  5. Τροποσ Για Αλλαγη Χαρτογραφησησ Στο Χαγιαμπουσα
    από BILL VUZAS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2004, 17:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF