Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Αλλαγή πλαισίου

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2019
    Μηνύματα
    11

    Αλλαγή πλαισίου

    Καλησπέρα σας και πάλι,έχω ένα Yamaha Z125.τελικά απορρίπτεται η επισκευή του πλαισίου γιατί άνοιξε και άλλο ο σκελετός και κόπηκε τελείως,και βρήκα ένα μεταχειρισμένο με χαρτιά.Ποια είναι η διαδικασία όμως? Εφόσον αγοράζω ένα πλαίσιο μεταχειρισμένο από κάποιον με άδεια είναι λες και αγοράζω μοτό? Χρειάζεται μεταβίβαση για να είναι στο όνομα μου όταν με σταματησουν? ,Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Ακριβώς είναι σαν να αγοράζεις άλλο μηχανάκι. Αλλιώς δεν θα χρειαζόταν χαρτιά. Καταθέτεις πινακίδες για το κομμένο και κάνεις διαγραφή. Κάνεις μεταβίβαση στο όνομά σου,δηλώνεις και αλλαγή χρώματος στο καινούριο και είσαι έτοιμος

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Τι χαρτια καταθετεις? Ο αριθμος κινητηρα μενει ιδιος.
    Εγω καποια στιγμη που ειχα παει για αλλαγη αριθμου κινητηρα επειδη ειχα καψει τον προηγουμενο ειχα φαει 3 μερες και τελικα δεν εβγαλα ακρη. Ειναι λιγο μπελαλιδες σε τετοια θεματα. Ελπιζω να μην ταλαιπορηθεις.
    Πάτα το 0

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Τι χαρτια καταθετεις? Ο αριθμος κινητηρα μενει ιδιος.
    Εγω καποια στιγμη που ειχα παει για αλλαγη αριθμου κινητηρα επειδη ειχα καψει τον προηγουμενο ειχα φαει 3 μερες και τελικα δεν εβγαλα ακρη. Ειναι λιγο μπελαλιδες σε τετοια θεματα. Ελπιζω να μην ταλαιπορηθεις.
    Πινακίδες είπα καταθέτεις .Που λέω χαρτιά.? Αν ο κινητήρας είναι ίδιου τύπου , κυβικά και μπαίνει χωρίς μετατροπές δεν δηλώνει τίποτα. Αν πήγες από 90 να βάλεις 125cc από άλλο παπί προφανώς και θα έχεις πρόβλημα αν σε σταματήσουν !

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Η αδεια του οχηματος παει πακετο με τον αριθμο πλαισιου. Αν ομως παρεις τον κινητηρα απο το αλλο μηχανακι ο αριθμος του κινητηρα δεν θα ειναι αυτος που αναγραφεται στην αδεια κυκλοφοριας και αυτο ειναι προβλημα. Θα πρεπει να ρωτησεις τι διαδικασια χρειαζεται για να περαστει ο καινουργιος αριθμος κινητηρα.

  6. #6
    Οι άδειες πλέον δεν γράφουν αριθμό κινητήρα. Τον τύπο αναφέρουν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Η τοποθέτηση κινητήρα του ιδίου τύπου με αυτόν που αναγράφεται στον αριθμό κυκλοφορίας δεν θεωρείται αλλαγή κινητήρα!!

    The end

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Οι πινακιδες δεν πανε πακετο με την αδεια κυκλοφοριας?
    Και στη δικια μου περιπτωση ο κινητηρας ειναι ακριβως ο οδιος αλλα γραφει αλλο αριθμο πανω.
    Στην περιπτωση του παιδιου θα παρει ενα πλαισιο με την αδεια του και θα βαλει τον δικο του κινητηρα. Θα διαγραψει την παλια αδεια οπου γραφει τον αριθμο του κινητηρα του επισης. Μετα πως θα κυκλοφπρει?
    Εγω δεν εβγαλα ακρη (τα παρατησα οταν αρχισαν να μου λεν κτ αρλουμπες οτι φταιει το πλαισιο που εκαψε τον κινητηρα και εφυγα οσο ακομα ειχα μαλια).Η διαδικασια δεν γνωριζω ποια ειναι αλλα λογικα θα μπλεξει με τους τυπους στο συγκοινωνιων.

    Η δικια μου αδεια βγηκε τελος του 18 και γραφει αριθμο κινητηρα. Αν λογο τυπου δεν χρειαζεται αλλαγη οκ
    Τελευταία τροποποίηση από borgiriadis1; 24/08/2019 στις 22:52.
    Πάτα το 0

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2019
    Μηνύματα
    11
    Οπότε καταθέτω τις πινακίδες του παλιού πλαισίου δηλώνω διαγραφή και μετά αγοράζω το άλλο πλαίσιο κάνω την μεταβίβαση βάζω όλα τα πράγματα επάνω από το μηχανάκι στο καινούριο πλαισιο και δηλώνω αλλαγή χρώματος και κυκλοφορώ κανονικά

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2019
    Μηνύματα
    11
    Και μια ερώτηση,άμα βρω κάποιο πλαισιο χωρίς χαρτια? Ποια είναι η διαδικασία? Πρέπει να βγάλω καινούρια άδεια για το πλαίσιο νομιζω και να χτυπήσω τα νούμερα?

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyriakosdx Προβολή μηνύματος
    Οπότε καταθέτω τις πινακίδες του παλιού πλαισίου δηλώνω διαγραφή και μετά αγοράζω το άλλο πλαίσιο κάνω την μεταβίβαση βάζω όλα τα πράγματα επάνω από το μηχανάκι στο καινούριο πλαισιο και δηλώνω αλλαγή χρώματος και κυκλοφορώ κανονικά
    Λίγο ανάποδα: Θα βεβαιωθείς πρώτα ότι δεν χρωστάει τέλη και ότι δεν έχει τίποτα πρόστιμα στην εφορία για ασφάλεια και σήματα Αν χρωστάει της μιχαλούς ,μεταβίβαση γιοκ αν δεν πληρωθούν.Μετά μπορείς να κάνεις ότι θέλεις

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyriakosdx Προβολή μηνύματος
    Και μια ερώτηση,άμα βρω κάποιο πλαισιο χωρίς χαρτια? Ποια είναι η διαδικασία? Πρέπει να βγάλω καινούρια άδεια για το πλαίσιο νομιζω και να χτυπήσω τα νούμερα?
    πας μέσα για πολλά και διάφορα. Και ότι προκύψει

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Αμα ηταν να χτυπας αριθμο πλαισου μονος σ τι συζηταμε τοση ωρα. Πηγαινε κ χτυπα τον παλιο σ αριθμο πανω στο καινουριο πλαισιο κ τελειωσε η υποθεση. Γλυτωνεις απο ολα.
    Πάτα το 0

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2019
    Μηνύματα
    11
    Το ρώτησα γιατί δεν βρίσκω ευκολα με χαρτιά,χωρίς χαρτια υπάρχουν αρκετοί σκελετοί και δεν έχω επιλογή σιγά σιγά
    Τελευταία τροποποίηση από kyriakosdx; 25/08/2019 στις 11:58.

  15. #15
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Δε γίνεται να αγοραστεί πλαίσιο με υπεύθυνη δήλωση ("καθαρό" νομικά και φορολογικά) και να περαστεί στο μηχανολογικό σαν αλλαγή;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ο τοπος θελει αλλαγη
    από kalgeorge στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2014, 17:23
  2. αλλαγη πλαισιου
    από akispoulis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2009, 20:28
  3. Αλλαγη πλαισιου.....σε 50αρι...
    από SvsGreek στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2009, 22:42
  4. Αλλαγή ήχου εξάτμησης
    από cbanthropos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2004, 12:08
  5. Τροποσ Για Αλλαγη Χαρτογραφησησ Στο Χαγιαμπουσα
    από BILL VUZAS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2004, 17:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF